kdiff3_plugin - en to nl translation catalogue (11 entries)

en: Compare with %1
nl: Vergelijken met %1

en: Merge with %1
nl: Samenvoegen met %1

en: Save '%1' for later
nl: '%1' voor later gebruik opslaan

en: 3-way merge with base
nl: 3-weg samenvoeging met basis

en: Compare with ...
nl: Vergelijken met...

en: Clear list
nl: Lijst wissen

en: Compare
nl: Vergelijken

en: 3 way comparison
nl: 3-weg vergelijking

en: About KDiff3 menu plugin ...
nl: Info over KDiff3-menuplugin...

en: KDiff3 Menu Plugin: Copyright (C) 2008 Joachim Eibl
    KDiff3 homepage: http://kdiff3.sourceforge.net
nl: 8KDif3-menuplugin: Copyright (C) 2006 Joachim Eibl
    KDiff3-website: http://kdiff3.sourceforge.net

en: Using the contextmenu extension:
    For simple comparison of two selected files choose "Compare".
    If the other file is somewhere else "Save" the first file for later. It will appear in the "Compare With ..." submenu. Then use "Compare With" on second file.
    For a 3-way merge first "Save" the base file, then the branch to merge and choose "3-way merge with base" on the other branch which will be used as destination.
    Same also applies to directory comparison and merge.
nl: DEe contextmenu-extensie gebruiken:
    Voor eenvoudige vergelijking van 2 geselecteerde bestanden, kies "Vergelijken".
    Als het andere bestand ergens anders staat, sla dan het eerste bestand voor later gebruik op. Het zal verschijnen in het submenu "Vergelijken met...". Gebruik daarna "Vergelijken met" voor het tweede bestand.
    Voor een 3-weg samenvoeging, sla eerst het basisbestand op, daarna de tak om mee samen te voegen en kies daarna "3-weg samenvoeging met basis" op de tak die gebruikt zal worden als bestemming.
    Bovenstaande is ook van toepassing op het vergelijken en samenvoegen van mappen.
