GNU textutils 1.17 - en to nl translation catalogue (185 entries)

en: Try `%s --help' for more information.
nl: `%s --help' voor meer informatie.

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
nl: Gebruik: %s [OPTIE] [BESTAND]...

en: Concatenate FILE(s), or standard input, to standard output.
    
      -b, --number-nonblank    number nonblank output lines
      -e                       equivalent to -vE
      -n, --number             number all output lines
      -s, --squeeze-blank      never more than one single blank line
      -t                       equivalent to -vT
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, save for LFD and TAB
      -A, --show-all           equivalent to -vET
      -E, --show-ends          display $ at end of each line
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Stuur BESTAND(en) of standaard invoer, naar standaard uitvoer.
    
      -b, --number-nonblank    aantal niet lege uitvoerregels
      -e                       equivalent met -vE
      -n, --number             nummer alle uitvoerregels
      -s, --squeeze-blank      niet meer dan een enkele lege regel
      -t                       equivalent met -vT
      -u                       (wordt genegeerd)
      -v, --show-nonprinting   gebruik ^ en M- notatie, bewaar voor LFD en TAB
      -A, --show-all           equivalent met -vET
      -E, --show-ends          laat $ zien aan einde van iedere uitvoerregel
      -T, --show-tabs          laat TAB-tekens zien als ^I
          --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
          --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma
    
    Bij geen BESTAND of BESTAND is -, lees standaard-invoer.

en: write error
nl: fout bij schrijven

en: cannot do ioctl on `%s'
nl: kan geen ioctl op `%s' toepassen

en: standard output
nl: standaard uitvoer

en: %s: input file is output file
nl: %s: invoer bestand is uitvoer bestand

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [BESTAND]...

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
nl: Laat CRC-check-som en aantal bytes zien van ieder BESTAND.
    
          --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
          --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma

en: Usage: %s [OPTION]... LEFT_FILE RIGHT_FILE
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... BESTAND1 BESTAND2

en: Compare sorted files LEFT_FILE and RIGHT_FILE line by line.
    
      -1              suppress lines unique to left file
      -2              suppress lines unique to right file
      -3              suppress lines unique to both files
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
nl: Vergelijk gesorteerde bestanden BESTAND1 en BESTAND2 regel voor regel.
    
      -1              onderdruk regels welke alleen in BESTAND1 voorkomen
      -2              onderdruk regels welke alleen in BESTAND2 voorkomen
      -3              onderdruk regels welke slechts in een van beide bestanden
                      voorkomen
          --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
          --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma

en: virtual memory exhausted
nl: niet meer virtueel geheugen beschikbaar

en: read error
nl: fout bij lezen

en: input disappeared
nl: invoer verdwenen

en: %s: line number out of range
nl: %s: regelnummer buiten bereik

en: %s: `%d': line number out of range
nl: %s: `%d': regelnummer buiten bereik

en:  on repetition %d
nl:  tijdens herhaling %d

en: %s: `%s': match not found
nl: %s: `%s': geen overeenkomst gevonden

en: error in regular expression search
nl: fout in reguliere expressie search

en: write error for `%s'
nl: fout bij schrijven van `%s'

en: %s: `+' or `-' expected after delimeter
nl: %s: verwacht `+' of `-' na begrenzer

en: %s: integer expected after `%c'
nl: %s: verwacht geheel getal na `%c'

en: %s: `}' is required in repeat count
nl: %s: `}' is verplicht bij een herhalingsaantal

en: %s}: integer required between `{' and `}'
nl: %s}: geheel getal verplicht tussen `{' en `}'

en: %s: closing delimeter `%c' missing
nl: %s: afsluitende begrenzer `%c' afwezig

en: %s: invalid regular expression: %s
nl: %s: ongeldige reguliere expressie: %s

en: %s: invalid pattern
nl: %s: ongeldig patroon

en: %s: line number must be greater than zero
nl: %s: regelnummer moet groter zijn dan nul

en: line number `%s' is smaller than preceding line number, %lu
nl: regelnummer `%s' is kleiner dan voorgaande regelnummer, %lu

en: warning: line number `%s' is the same as preceding line number
nl: Waarschuwing: regelnummer `%s' is hetzelfde als voorgaande regelnummer

en: missing conversion specifier in suffix
nl: conversie specifikatie ontbreekt in achtervoegsel

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
nl: ongeldige conversie specifikatie in achtervoegsel: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
nl: ongeldige conversie specifikatie in achtervoegsel: \%.3o

en: missing %% conversion specification in suffix
nl: ontbrekende %% conversie specificatie in achtervoegsel

en: too many %% conversion specifications in suffix
nl: te veel %% conversie specificaties in achtervoegsel

en: %s: invalid number
nl: %s: ongeldig nummer

en: too few arguments
nl: te weinig argumenten

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... BESTAND PATROON...

en: Output pieces of FILE separated by PATTERN(s) to files `xx01', `xx02', ...,
    and output byte counts of each piece to standard output.
    
      -b, --suffix-format=FORMAT use sprintf FORMAT instead of %%d
      -f, --prefix=PREFIX        use PREFIX instead of `xx'
      -k, --keep-files           do not remove output files on errors
      -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
    
    Read standard input if FILE is -.  Each PATTERN may be:
    
      INTEGER            copy up to but not including specified line number
      /REGEXP/[OFFSET]   copy up to but not including a matching line
      %%REGEXP%%[OFFSET]   skip to, but not including a matching line
      {INTEGER}          repeat the previous pattern specified number of times
      {*}                repeat the previous pattern as many times as possible
    
    A line OFFSET is a required `+' or `-' followed by a positive integer.
nl: Maak van BESTAND deelbestanden `xx01', `xx02', ... gescheiden op basis van
    PATROON en stuur het aantal bytes voor ieder deel naar standaard-uitvoer.
    
      -b, --suffix-format=FORMAAT gebruik sprint-FORMAAT in plaats van %%d
      -f, --prefix=VOORVOEGSEL    gebruik VOORVOEGSEL in plaats van `xx'
      -k, --keep-files            bewaar uitvoerbestanden bij fouten
      -n, --digits=CIJFER         gebruik CIJFER in plaats van 2
      -s, --quiet, --silent       geen informatie over grootte uitvoer-bestanden
      -z, --elide-empty-files     verwijder lege uitvoer-bestanden
          --help                 laat hulptekst zien en beëindig programma
          --version              laat versie-informatie zien en beëindig
                                 programma
    
    Bij geen BESTAND of BESTAND is -, lees standaard-invoer. Patronen mogen het
    volgende zijn:
    
      GEHEEL GETAL         kopieer tot regelnummer GEHEEL GETAL
      /REGEXP/[OFFSET]   kopieer tot overeenkomstige expressie
      %%REGEXP%%[OFFSET]   negeer alles tot aan overeenkomstige expressie
      {GEHEEL GETAL}       herhaal het voorgaande patroon GEHEEL GETAL maal
      {*}                  herhaal het voorgaande patroon zo vaak als mogelijk
    
    Een regel-OFFSET is een verplichte `+' of `-' gevolgd door een
    positief geheel getal

en: Print selected parts of lines from each FILE to standard output.
    
      -b, --bytes=LIST        output only these bytes
      -c, --characters=LIST   output only these characters
      -d, --delimiter=DELIM   use DELIM instead of TAB for field delimiter
      -f, --fields=LIST       output only these fields
      -n                      (ignored)
      -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    Use one, and only one of -b, -c or -f.  Each LIST is made up of one
    range, or many ranges separated by commas.  Each range is one of:
    
      N     N'th byte, character or field, counted from 1
      N-    from N'th byte, character or field, to end of line
      N-M   from N'th to M'th (included) byte, character or field
      -M    from first to M'th (included) byte, character or field
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Stuur geselecteerde delen van regels uit elk BESTAND naar standaard-uitvoer.
    
      -b, --bytes=LIJST       laat alleen deze bytes zien
      -c, --characters=LIJST  laat alleen deze karakters zien
      -d, --delimiter=DELIM   gebruik DELIM in plaats van TAB als veld begrenzing
      -f, --fields=LIJST      laat alleen deze velden zien
      -n                      (wordt genegeerd)
      -s, --only-delimited    negeer de regels zonder begrenzers
          --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
          --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma
    
    Gebruik -b, -c of -f.  Elke LIJST is opgebouwd uit een bereik, of meerder
    bereiken gescheiden door komma's. Elk bereik is als volgt:
    
      N     N'de byte, karakter of veld, geteld van 1
      N-    van N'de byte, karakter of veld, tot het einde van de regel
      N-M   van N'de tot/met M'de byte, karakter of veld
      -M    van het eerste tot/met M'de byte, karakter of veld
    
    Bij geen BESTAND of BESTAND is -, lees standaard-invoer.

en: invalid byte or field list
nl: ongeldige byte- of velden-lijst

en: only one type of list may be specified
nl: slechts een lijsttype mag worden gespecificeerd

en: missing list of positions
nl: ontbrekende positie-lijst

en: missing list of fields
nl: ontbrekende velden-lijst

en: the delimiter must be a single character
nl: de begrenzer moet een enkel karakter zijn

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
nl: specifieer een lijst van bytes, karakters, of velden

en: a delimiter may be specified only when operating on fields
nl: een begrenzingsteken moet gespecificeerd zijn bij werking op velden

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
nl: onderdrukken van niet-begrensde regels is enkel
    	zinvol bij werking op velden

en: Convert tabs in each FILE to spaces, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -i, --initial       do not convert TABs after non whitespace
      -t, --tabs=NUMBER   have tabs NUMBER characters apart, not 8
      -t, --tabs=LIST     use comma separated list of explicit tab positions
          --help          display this help and exit
          --version       output version information and exit
    
    Instead of -t NUMBER or -t LIST, -NUMBER or -LIST may be used.
nl: Verander tabs in elk BESTAND naar spaties, uitvoer naar standaard-uitvoer.
    Bij geen BESTAND of BESTAND is -, lees standaard-invoer.
    
      -i, --initial       converteer geen TABs na geen witruimte
      -t, --tabs=NUMMER   have tabs NUMBER characters apart, not 8
      -t, --tabs=LIJST    gebruik door komma's geseperareerde lijst of
                          explicite tab posities
          --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
          --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma
    
    In plaats van -t NUMMER of -t LIJST, kan -NUMMER of -LIJST worden gebruikt.

en: tab size contains an invalid character
nl: tab grootte bevat een ongeldig karakter

en: tab size cannot be 0
nl: tab grootte mag geen nul zijn

en: tab sizes must be ascending
nl: tab grootte moet toenemen

en: Usage: %s [-DIGITS] [OPTION]... [FILE]...
nl: Gebruik: %s [-NUMMERS] [OPTIE]... [BESTAND]...

en: Reformat each paragraph in the FILE(s), writing to standard output.
    If no FILE or if FILE is `-', read standard input.
    
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
      -c, --crown-margin        preserve indentation of first two lines
      -s, --split-only          split long lines, but do not refill
      -t, --tagged-paragraph    indentation of first line different from second
      -u, --uniform-spacing     one space between words, two after sentences
      -w, --width=NUMBER        maximum line width (default of 75 columns)
      -p, --prefix=STRING       combine only lines having STRING as prefix
          --help                display this help and exit
          --version             output version information and exit
    
    In -wNUMBER, the letter `w' may be omitted.
nl: Herschrijf elke paragraaf in de BESTAND(en), uitvoer naar standaard-uitvoer.
    Bij geen BESTAND of BESTAND is -, lees standaard-invoer.
    
    Verplichte argumenten voor lange opties, ook verplicht voor een-letter opties.
      -c, --crown-margin        behoud indentatie van eerste twee regels
      -s, --split-only          lange regels splitsen, maar niet opnieuw uitvullen
      -t, --tagged-paragraph    inspringing eerste regel verschilt van tweede
      -u, --uniform-spacing     een spatie tussen woorden, twee na een zin
      -w, --width=NUMMER        maximale regelbreedte (standaard is 75 karakters)
      -p, --prefix=TEKENS       kombieer regels met TEKENS als voorvoegsel
          --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
          --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma
    
    Bij -wNUMMER, mag de `w' worden weggelaten.

en: invalid line number increment: `%s'
nl: ongeldige regelnummer incrementering: `%s'

en: Wrap input lines in each FILE (standard input by default), writing to
    standard output.
    
      -b, --bytes         count bytes rather than columns
      -s, --spaces        break at spaces
      -w, --width=WIDTH   use WIDTH columns instead of 80
nl: Vul invoer regels uit van elk BESTAND (standaard is standaard-invoer),
    uitvoer naar standaard-uitvoer.
    
      -b, --bytes          tel bytes in plaats van kolommen
      -s, --spaces         breek af bij spaties
      -w, --width=BREEDTE  gebruik BREEDTE kollomen in plaats van 80

en: invalid number of columns: `%s'
nl: ongeldig aantal kolommen: `%s'

en: Print first 10 lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -c, --bytes=SIZE         print first SIZE bytes
      -n, --lines=NUMBER       print first NUMBER lines instead of first 10
      -q, --quiet, --silent    never print headers giving file names
      -v, --verbose            always print headers giving file names
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
    
    SIZE may have a multiplier suffix: b for 512, k for 1K, m for 1 Meg.
    If -VALUE is used as first OPTION, read -c VALUE when one of
    multipliers bkm follows concatenated, else read -n VALUE.
nl: Print eerste 10 regels van elk BESTAND naar standaard-uitvoer.
    Bij meer dan een BESTAND, uitvoer vooraf laten gaan door bestandsnaam.
    Bij geen BESTAND of BESTAND is -, lees standaard-invoer.
    
      -c, --bytes=GROOTTE      print eerste GROOTTE bytes
      -n, --lines=AANTAL       print eerste AANTAL regels in plaats van eerste 10
      -q, --quiet, --silent    print nooit bestandsnamen als headers
      -v, --verbose            print altijd bestandsnamen als headers
          --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
          --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma
    
    GROOTTE mag een vermenigvuldigings achtervoegsel hebben: b voor 512,
    k voor 1 Kilobyte, m voor 1 Megabyte.
    Als -GROOTTE de eerste OPTIE is, lees -c GROOTTE wanneer een van de
    vermunigvuldigingsachtervoegsels bkm volgt, ander lees -n GROOTTE.

en: standard input
nl: standaard invoer

en: unrecognized option `-%c'
nl: onbekende optie `-%c'

en: invalid number `%s'
nl: ongeldig nummer `%s'

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... BESTAND1 BESTAND2

en: For each pair of input lines with identical join fields, write a line to
    standard output.  The default join field is the first, delimited
    by whitespace.  When FILE1 or FILE2 (not both) is -, read standard input.
    
      -a SIDE          print unpairable lines coming from file SIDE
      -e EMPTY         replace missing input fields with EMPTY
      -i, --ignore-case ignore differences in case when comparing fields
      -j FIELD         (Obsolescent) equivalent to `-1 FIELD -2 FIELD'
      -j1 FIELD        (Obsolescent) equivalent to `-1 FIELD'
      -j2 FIELD        (Obsolescent) equivalent to `-2 FIELD'
      -1 FIELD         join on this FIELD of file 1
      -2 FIELD         join on this FIELD of file 2
      -o FORMAT        obey FORMAT while constructing output line
      -t CHAR          use CHAR as input and output field separator
      -v SIDE          like -a SIDE, but suppress joined output lines
      --help           display this help and exit
      --version        output version information and exit
    
    Unless -t CHAR is given, leading blanks separate fields and are ignored,
    else fields are separated by CHAR.  Any FIELD is a field number counted
    from 1.  FORMAT is one or more comma or blank separated specifications,
    each being `SIDE.FIELD' or `0'.  Default FORMAT outputs the join field,
    the remaining fields from FILE1, the remaining fields from FILE2, all
    separated by CHAR.
nl: Voor elk paar invoer regels met identieke combinatie velden, wordt een
    regel geprint naar standaard uitvoer.  Het standaard combinatie veld is het
    eerste, gemarkeerd door witruimte.
    "Als BESTAND1 of BESTAND2 - is, lees standaard-invoer.
    
      -a ZIJDE         print niet paarbare regels uit bestand ZIJDE
      -e LEEG          vervang ontbrekende invoervelden met LEEG
      -i, --ignore-case negeer verschillen in hoofd en kleine letters
      -j VELD          (Overbodig) equivalent met `-1 VELD -2 VELD'
      -j1 VELD         (Overbodig) equivalent met `-1 VELD'
      -j2 VELD         (Overbodig) equivalent met `-2 VELD'
      -1 VELD          combineer op dit VELD uit bestand 1
      -2 VELD          combineer op dit VELD uit bestand 2
      -o FORMAAT       obey FORMAAT bij samenstellen uitvoer regel
      -t CHAR          gebruik CHAR als invoer en uitvoer veld scheider
      -v SIDE          zelfde als -a SIDE, maar onderdruk gecombineerde regels
      --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
      --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma
    
    Tenzij -t CHAR is gegeven, leading blanks separate fields and are ignored,
    else fields are separated by CHAR (??).  Elk veld is een veld nummer geteld
    vanaf 1.  FORMAAT is een door een of meer komma's of spaties gescheiden
    specificaties, elk zijnde `ZIJDE.VELD' of `0'.  Standaard FORMAAT print
    het combinatie veld, de overige velden uit BESTAND1, de overige velden uit
    BESTAND2, allen gescheiden door CHAR.

note: `0' must be all alone -- no `.FIELD'.
en: invalid field specifier: `%s'
nl: ongeldige veld specificatie: `%s'

en: invalid field number: `%s'
nl: ongeldig veldnummer: `%s'

en: invalid file number in field spec: `%s'
nl: ongeldig bestandsnummer in veld specifikatie: `%s'

en: invalid field number for file 1: `%s'
nl: ongeldig veldnummer bij bestand 1: `%s'

en: invalid field number for file 2: `%s'
nl: ongeldig veldnummer bij bestand 2: `%s'

en: too many non-option arguments
nl: te veel niet-optie argumenten

en: too few non-option arguments
nl: te weinig niet-optie argumenten

en: both files cannot be standard input
nl: beide bestanden kunnen niet standaard-invoer zijn

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
      or:  %s [OPTION] --check [FILE]
      or:  %s [OPTION] --string=STRING ...
    Print or check MD5 checksums.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -b, --binary            read files in binary mode
      -t, --text              read files in text mode (default)
      -c, --check             check MD5 sums against given list
    
    The following two options are useful only when verifying checksums:
          --status            don't output anything, status code shows success
      -w, --warn              warn about improperly formated MD5 checksum lines
    
          --string=STRING     compute checksum for STRING
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    The sums are computed as described in RFC 1321.  When checking, the input
    should be a former output of this program.  The default mode is to print
    a line with checksum, a character indicating type (`*' for binary, ` ' for
    text), and name for each FILE.
nl: Gebruik: %s [OPTIE] [BESTAND]...
      of:  %s [OPTIE] --check [BESTAND]
      of:  %s [OPTIE] --string=STRING ...
    Print of kontroleer MD5 kontrollesommen.
    Bij geen BESTAND of BESTAND is -, lees standaard-invoer.
    
      -b, --binary            lees bestanden in binaire mode
      -t, --text              lees bestanden in tekst mode (standaard)
      -c, --check             kontroleer MD5 sommen t.o.v. een lijst
    
    De volgende 2 opties zijn van nut bij kontroleren van kontrollesommen:
          --status            geen uitvoer, kontroleer status
      -w, --warn              waarschuw in geval van onjuist geformateerde
                              MD5 kontrolesom regels
    
          --string=STRING     bereken kontolesom voor STRING
          --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
          --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma
    
    De sommen worden berekend zoals beschreven in RFC 1321.  Bij kontrole moet
    de invoer de uitvoer zijn van dit programma.  Standaard wordt een regel
    gegeven met de kontrolesom, een karakter representatief voor het bestands-
    type (`*' binair, ` ' tekst) en de naam van elk BESTAND.

en: %s: %lu: improperly formatted MD5 checksum line
nl: %s: %lu: onjuist geformateerde MD5 kontrolle-som-regel

en: %s: FAILED open or read
nl: %s: falen bij openen of lezen

en: FAILED
nl: gefaald

en: OK
nl: ok

en: %s: read error
nl: %s: fout bij lezen

note: Warn if no tests are found.
en: %s: no properly formatted MD5 checksum lines found
nl: %s: geen korrekt geformateerde MD5 checksom regels gevonden

en: WARNING: %d of %d listed %s could not be read
nl: waarschuwing: %d van %d getoonde %s kunnen niet gelezen worden

en: file
nl: bestand

en: files
nl: bestanden

en: the --string and --check options are mutually exclusive
nl: de --string and --check opties zijn uitwisselbaar exclusief

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
nl: de --status optie werkt alleen bij verifieren checksommen

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
nl: de --warn optie werkt alleen bij verifieren checksommen

en: no files may be specified when using --string
nl: geen bestanden mogen gegeven worden bij gebruik van --string

en: only one argument may be specified when using --check
nl: slechts een argument mag gegeven worden bij gebruik van --check

en: Write each FILE to standard output, with line numbers added.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -b, --body-numbering=STYLE      use STYLE for numbering body lines
      -d, --section-delimiter=CC      use CC for separating logical pages
      -f, --footer-numbering=STYLE    use STYLE for numbering footer lines
      -h, --header-numbering=STYLE    use STYLE for numbering header lines
      -i, --page-increment=NUMBER     line number increment at each line
      -l, --join-blank-lines=NUMBER   group of NUMBER empty lines counted as one
      -n, --number-format=FORMAT      insert line numbers according to FORMAT
      -p, --no-renumber               do not reset line numbers at logical pages
      -s, --number-separator=STRING   add STRING after (possible) line number
      -v, --first-page=NUMBER         first line number on each logical page
      -w, --number-width=NUMBER       use NUMBER columns for line numbers
          --help                      display this help and exit
          --version                   output version information and exit
    
    By default, selects -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC are
    two delimiter characters for separating logical pages, a missing
    second character implies :.  Type \\ for \.  STYLE is one of:
    
      a         number all lines
      t         number only nonempty lines
      n         number no lines
      pREGEXP   number only lines that contain a match for REGEXP
    
    FORMAT is one of:
    
      ln   left justified, no leading zeros
      rn   right justified, no leading zeros
      rz   right justified, leading zeros
nl: Stuur elk BESTAND naar standaard-uitvoer, regels voorafgegaan door
    regelnummers. Bij geen BESTAND of BESTAND is -, lees standaard-invoer.
    
      -b, --body-numbering=STIJL      gebruik STIJL voor nummering bodyregels
      -d, --section-delimiter=CC      gebruik CC voor seperatie logische pagina's
      -f, --footer-numbering=STIJL    gebruik STIJL voor nummering voetregels
      -h, --header-numbering=STIJL    gebruik STIJL voor nummering hoofdregels
      -i, --page-increment=NUMMER     regelnummer toename bij elke regel
      -l, --join-blank-lines=NUMMER   groep van NUMMER lege regels telt voor een
      -n, --number-format=FORMAAT     voeg regelnummers in volgens FORMAAT
      -p, --no-renumber               geen hernummering bij logische pagina's
      -s, --number-separator=STRING   voeg STRING toe na (mogelijk) regelnummer
      -v, --first-page=NUMMER         eerste regelnummer op elke logische pagina
      -w, --number-width=NUMMER       gebruik NUMMER kolommen voor regelnummers
          --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
          --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma
    
    Standaard opties: -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC zijn
    twee begrenzingskarakters voor onderscheiden logisch pagina's, een missend
    tweede karakter impliceert:.  Gebruik \\ voor \.  STIJL is een van:
    
      a         nummer alle regels
      t         nummer alle niet lege regels
      n         number geen enkele regel
      pREGEXP   nummer de regels welke een REGEXP bevatten
    
    FORMAAT is een van:
    
      ln   links uitgelijnd, geen voorloopnullen
      rn   rechts uitgelijnd, geen voorloopnullen
      rz   rechts uitgelijnd, voorloopnullen

en: invalid starting line number: `%s'
nl: ongeldig start regelnummer: `%s'

en: invalid number of blank lines: `%s'
nl: ongeldig aantal van lege regels: `%s'

en: invalid line number field width: `%s'
nl: ongeldig regelnummer veld breedte: `%s'

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s --traditional [FILE] [[+]OFFSET [[+]LABEL]]
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [BESTAND]...
      of: %s --traditional [BESTAND] [[+]OFFSET [[+]LABEL]]

en: Write an unambiguous representation, octal bytes by default, of FILE
    to standard output.  With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -A, --address-radix=RADIX   decide how file offsets are printed
      -N, --read-bytes=BYTES      limit dump to BYTES input bytes per file
      -j, --skip-bytes=BYTES      skip BYTES input bytes first on each file
      -s, --strings[=BYTES]       output strings of at least BYTES graphic chars
      -t, --format=TYPE           select output format or formats
      -v, --output-duplicates     do not use * to mark line suppression
      -w, --width[=BYTES]         output BYTES bytes per output line
          --traditional           accept arguments in pre-POSIX form
          --help                  display this help and exit
          --version               output version information and exit
    
    Pre-POSIX format specifications may be intermixed, they accumulate:
      -a   same as -t a,  select named characters
      -b   same as -t oC, select octal bytes
      -c   same as -t c,  select ASCII characters or backslash escapes
      -d   same as -t u2, select unsigned decimal shorts
      -f   same as -t fF, select floats
      -h   same as -t x2, select hexadecimal shorts
      -i   same as -t d2, select decimal shorts
      -l   same as -t d4, select decimal longs
      -o   same as -t o2, select octal shorts
      -x   same as -t x2, select hexadecimal shorts
nl: Schrijf een unambiguous ?? representatie, standaard octale bytes, van BESTAND
    naar standaard uitvoer.
    Bij geen BESTAND of BESTAND is -, lees standaard-invoer.
    
      -A, --address-radix=RADIX   beslis hoe bestand offset worden geprint
      -N, --read-bytes=BYTES      beperk dump tot BYTES invoer bytes per bestand
      -j, --skip-bytes=BYTES      sla BYTES invoer bytes over bij elk bestand
      -s, --strings[=N]  uitvoer strings van ten minste N graphische karakters
      -t, --format=TYPE           selekteer uitvoer formaat of formaten
      -v, --output-duplicates     gebruik geen * om regel onderdrukking te markeren
      -w, --width[=BYTES]         uitvoer bevate maximaal BYTES bytes per regel
          --traditional           accepteer argumenten in pre-POSIX vorm
          --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
          --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma
    
    Pre-POSIX formaat specificaties mogen worden gemixed, ze accumuleren:
      -a   zelfde als -t a,  selekteer genoemde karakters
      -b   zelfde als -t oC, selekteer octale bytes
      -c   zelfde als -t c,  selekteer ASCII karakters or backslash escapes
      -d   zelfde als -t u2, selekteer unsigned decimale shorts
      -f   zelfde als -t fF, selekteer floats
      -h   zelfde als -t x2, selekteer hexadecimale shorts
      -i   zelfde als -t d2, selekteer decimale shorts
      -l   zelfde als -t d4, selekteer decimale longs
      -o   zelfde als -t o2, selekteer octale shorts
      -x   zelfde als -t x2, selekteer hexadecimale shorts

en: 
    For older syntax (second call format), OFFSET means -j OFFSET.  LABEL
    is the pseudo-address at first byte printed, incremented when dump is
    progressing.  For OFFSET and LABEL, a 0x or 0X prefix indicates
    hexadecimal, suffixes maybe . for octal and b multiply by 512.
    
    TYPE is made up of one or more of these specifications:
    
      a          named character
      c          ASCII character or backslash escape
      d[SIZE]    signed decimal, SIZE bytes per integer
      f[SIZE]    floating point, SIZE bytes per integer
      o[SIZE]    octal, SIZE bytes per integer
      u[SIZE]    unsigned decimal, SIZE bytes per integer
      x[SIZE]    hexadecimal, SIZE bytes per integer
    
    SIZE is a number.  For TYPE in doux, SIZE may also be C for
    sizeof(char), S for sizeof(short), I for sizeof(int) or L for
    sizeof(long).  If TYPE is f, SIZE may also be F for sizeof(float), D
    for sizeof(double) or L for sizeof(long double).
    
    RADIX is d for decimal, o for octal, x for hexadecimal or n for none.
    BYTES is hexadecimal with 0x or 0X prefix, it is multiplied by 512
    with b suffix, by 1024 with k and by 1048576 with m.  -s without a
    number implies 3.  -w without a number implies 32.  By default, od
    uses -A o -t d2 -w 16.
nl: 
    Voor oude syntax (tweede call formaat), OFFSET betekent -j OFFSET.  LABEL
    is het pseudo-addres vanaf eerst geprinte byte, incrementerend als dump
    voortgaat.  Voor OFFSET en LABEL, een 0x of 0X voorvoegsel geeft aan
    hexadecimal, achtervoegsel misschien. Voor octale en b vermenigvuldig met 512.
    
    TYPE is samengesteld uit een of meer van de volgende specificaties:
    (vertaling niet kompleet)
      a          genoemde karakter
      c          ASCII karakter of backslash escape
      d[SIZE]    signed decimal, SIZE bytes per integer
      f[SIZE]    floating point, SIZE bytes per integer
      o[SIZE]    octal, SIZE bytes per integer
      u[SIZE]    unsigned decimal, SIZE bytes per integer
      x[SIZE]    hexadecimal, SIZE bytes per integer
    
    SIZE is a number.  For TYPE in doux, SIZE may also be C for
    sizeof(char), S for sizeof(short), I for sizeof(int) or L for
    sizeof(long).  If TYPE is f, SIZE may also be F for sizeof(float), D
    for sizeof(double) or L for sizeof(long double).
    
    RADIX is d for decimal, o for octal, x for hexadecimal or n for none.
    BYTES is hexadecimal with 0x or 0X prefix, it is multiplied by 512
    with b suffix, by 1024 with k and by 1048576 with m.  -s without a
    number implies 3.  -w without a number implies 32.  By default, od
    uses -A o -t d2 -w 16.

note: The integer at P in S would overflow an unsigned long. A digit string that long is sufficiently odd looking that the following diagnostic is sufficient.
en: invalid type string `%s'
nl: ongeldig type string `%s'

en: invalid character `%c' in type string `%s'
nl: ongeldig karakter `%c' in type string `%s'

en: cannot skip past end of combined input
nl: kan niet verder dan het einde van de gekombineerde invoer

en: old-style offset
nl: oude offset stijl

en: invalid output address radix `%c'; it must be one character from [doxn]
nl: ongeldig uitvoer adres radix `%c'; dit moet een karakter zijn [doxn]

en: skip argument
nl: sla argument over

en: limit argument
nl: limiteer argument

en: specified number of bytes `%s' is larger than the maximum
    representable value of type off_t
nl: gespecificeerd aantal bytes `%s' is groter dan de maximum
    representatieve waarde van het type off_t

en: minimum string length
nl: minimale string lengte

en: width specification
nl: breedte specifikatie

en: no type may be specified when dumping strings
nl: geen type mag zijn gespecificeerd bij dumping strings ???

en: invalid second operand in compatibility mode `%s'
nl: ongeldige tweede operand in compatibilteits mode `%s'

en: in compatibility mode the last 2 arguments must be offsets
nl: in compatibiliteits mode moeten de laatste 2 argumenten offsets zijn

en: in compatibility mode there may be no more than 3 arguments
nl: in compatibiliteits mode mogen er niet meer dan 3 argumenten zijn

en: %d: fmt="%s" width=%d
nl: %d: fmt="%s" breedte=%d

en: standard input is closed
nl: standaard invoer is gesloten

en: Write lines consisting of the sequentially corresponding lines from
    each FILE, separated by TABs, to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -d, --delimiters=LIST   reuse characters from LIST instead of TABs
      -s, --serial            paste one file at a time instead of in parallel
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
nl: Schrijf regels welke sequentieel corresponderende regels bevatten vanuit
    BESTAND, gescheiden door TABs, naar standaard-uitvoer.
    Bij geen BESTAND of BESTAND is -, lees standaard-invoer.
    
      -d, --delimiters=LIJST  hergebruik karakters uit LIJST in plaats van TABs
      -s, --serial            paste one file at a time instead of in parallel
          --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
          --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma

en: `+' requires a numeric argument
nl: `+' benodigd een numeriek argument

en: %s: extra characters in the argument to the `-s' option: `%s'
nl: %s: extra argument karakters bij de `-s' optie: `%s'

en: Cannot specify number of columns when printing in parallel.
nl: Bij parallel printen kan aantal kollomen niet worden gespecificeerd.

en: Cannot specify both printing across and printing in parallel.
nl: Bij parallel uitvoer kan kruisgewijze uitvoer niet worden gespecificeerd.

en: %s: extra characters in the argument to the `-%c' option: `%s'
nl: %s: extra argument karakters bij de `-%c' optie: `%s'

en: page width too narrow
nl: te smalle pagina-breedte

en: %s %s  %s Page
nl: %s %s  %s Pagina

en: Paginate or columnate FILE(s) for printing.
    
      +PAGE             begin printing with page PAGE
      -COLUMN           produce COLUMN-column output and print columns down
      -F, -f            simulate formfeed with newlines on output
      -a                print columns across rather than down
      -b                balance columns on the last page
      -c                use hat notation (^G) and octal backslash notation
      -d                double space the output
      -e[CHAR[WIDTH]]   expand input CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -h HEADER         use HEADER instead of filename in page headers
      -i[CHAR[WIDTH]]   replace spaces with CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -l PAGE_LENGTH    set the page length to PAGE_LENGTH (66) lines
      -m                print all files in parallel, one in each column
      -n[SEP[DIGITS]]   number lines, use DIGITS (5) digits, then SEP (TAB)
      -o MARGIN         offset each line with MARGIN spaces (do not affect -w)
      -r                inhibit warning when a file cannot be opened
      -s[SEP]           separate columns by character SEP (TAB)
      -t                inhibit 5-line page headers and trailers
      -v                use octal backslash notation
      -w PAGE_WIDTH     set page width to PAGE_WIDTH (72) columns
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
    
    -t implied by -l N when N < 10.  Without -s, columns are separated by
    spaces.  With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Pagineer of kolomneer BESTAND(en) voor printen.
    
      +PAGINA           begin met pagina PAGINA
      -KOLOM            produce COLUMN-column output and print columns down
      -F, -f            simuleer formfeed met nieuwe regels in uitvoer
      -a                print columns across rather than down
      -b                balance columns on the last page
      -c                gebruik dakje notatie (^G) en octale backslash notatie
      -d                dubbele regelafstand in uitvoer
      -e[CHAR[BREEDTE]]  expandeer invoer CHARs (TABs) naar tab BREEDTE (8)
      -h HOOFD          gebruik HOOFD i.p.v.\ bestandsnaam in pagina hoofd
      -i[CHAR[BREEDTE]]  vervang spaties met CHARs (TABs) naar tab BREEDTE (8)
      -l PAGINALENGTE   stel paginalengte in op PAGINALENGTE (66) regels
      -m                print alle bestanden tegelijkertijd, een in elke kolom
      -n[SEP[DIGITS]]   nummer regels, gebruik DIGITS (5) digits, dan SEP (TAB)
      -o MARGE          offset elke regel met MARGE spaties (geen invloed op -w)
      -r                inhibit waarschuwing wanneer een bestand niet kan
                        worden geopend
      -s[SEP]           scheid kolomen door karakter SEP (TAB)
      -t                inhibit 5-regel pagina hoofden en voeten
      -v                gebruik octale backslash notatie
      -w PAGINABREEDTE  stel paginabreedte in op PAGINABREEDTE (72) kolomen
          --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
          --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma
    
    -t implied door -l N wanneer N < 10.  Zonder -s, worden kolomen gescheiden
    door spaties.  Bij geen BESTAND of BESTAND is -, lees standaard-invoer.

en: Write sorted concatenation of all FILE(s) to standard output.
    
      +POS1 [-POS2]    start a key at POS1, end it before POS2
      -M               compare (unknown) < `JAN' < ... < `DEC', imply -b
      -T DIRECT        use DIRECT for temporary files, not $TMPDIR or %s
      -b               ignore leading blanks in sort fields or keys
      -c               check if given files already sorted, do not sort
      -d               consider only [a-zA-Z0-9 ] characters in keys
      -f               fold lower case to upper case characters in keys
      -g               compare according to general numerical value, imply -b
      -i               consider only [\040-\0176] characters in keys
      -k POS1[,POS2]   same as +POS1 [-POS2], but all positions counted from 1
      -m               merge already sorted files, do not sort
      -n               compare according to string numerical value, imply -b
      -o FILE          write result on FILE instead of standard output
      -r               reverse the result of comparisons
      -s               stabilize sort by disabling last resort comparison
      -t SEP           use SEParator instead of non- to whitespace transition
      -u               with -c, check for strict ordering
      -u               with -m, only output the first of an equal sequence
      -z               end lines with 0 byte, not newline, for find -print0
          --help       display this help and exit
          --version    output version information and exit
    
    POS is F[.C][OPTS], where F is the field number and C the character
    position in the field, both counted from zero.  OPTS is made up of one
    or more of Mbdfinr, this effectively disable global -Mbdfinr settings
    for that key.  If no key given, use the entire line as key.  With no
    FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Schrijf gesorteerde samenvoeging van BESTAND(en) naar standaard uitvoer.
    
      +POS1 [-POS2]    start een sorteer index vanaf POS1, eindig voor POS2
      -M               vergelijk (onbekend) < `JAN' < ... < `DEC', imply -b
      -T DIREKT        gebruik DIREKT voor tijdelijke bestanden,
                       niet $TMPDIR of %s
      -b               negeer voorloopspaties in gesorteerde velden of indices
      -c               kontroleer of bestanden gesorteerd zijn, sorteer deze niet
      -d               verwacht enkel [a-zA-Z0-9 ] karakters in keys
      -f               verander kleine letters in hoofdletter in keys
      -g               vergelijk volgens generale numerieke waarde, imply -b
      -i               verwacht enkel [\040-\0176] karakterin keys
      -k POS1[,POS2]   zelfde als +POS1 [-POS2], maar alle posities geteld vanaf 1
      -m               voeg reeds gesorteerde bestanden samen, sorteer niet
      -n               vergelijk volgens string numerieke waarde, imply -b
      -o BESTAND       schrijf resultaat naar BESTAND i.p.v. standaard uitvoer
      -r               draai het resultaat van de vergelijking om
      -s               stabilizeer sorteren door uitschakelen laatste resort comparison
      -t SEP           gebruik SCHEIDER i.p.v. niet- naar witruimte omzetting
      -u               met -c, kontroleer voor strikte ordening
      -u               met -m, only output the first of an equal sequence
      -z               eindig regels met 0 byte, i.v.m find -print0
      --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
      --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma
    
    POS is F[.C][OPTIES], met veldnummer F en karakterpositie C in het veld,
    geteld vanaf nul.  OPTIES kan bestaan uit een of meerdere uit Mbdfinr, welke
    welke de globale -Mbdfinr instelling voor die key uitschakelen.  Als geen key
    is gegeven, gebruik dan de hele regel als key.
    Bij geen BESTAND of BESTAND is -, lees standaard-invoer.

en: flushing file
nl: wegschrijven bestand

en: error closing file
nl: fout bij sluiten bestand

en: %s: disorder on %s
nl: %s: storing bij %s

en: invalid field specification `%s'
nl: ongeldige veld specifikatie `%s'

note: Provoke with `sort -9'.
en: when using the old-style +POS and -POS key specifiers,
    the +POS specifier must come first
nl: bij gebruik van oude-stijl +POS en -POS zoeksleutel,
    dient de +POS sleutel als eerste gegeven te worden

en: option `-k' requires an argument
nl: optie `-k' vereist een argument

note: Provoke with `sort -k0'
en: the starting field number argument to the `-k' option must be positive
nl: het eerste veldnummer argument bij de `-k' optie moet positief zijn

note: Provoke with `sort -k1.'
en: starting field spec has `.' but lacks following character offset
nl: eerste veld specificatie heeft `.' maar mist karakter offset

note: Provoke with `sort -k1.0'
en: starting field character offset argument to the `-k' option
    must be positive
nl: eerste veldkarakter offset argument bij de `-k' optie moet positief zijn

note: Provoke with `sort -k1,'
en: field specification has `,' but lacks following field spec
nl: veld specifikatie heeft `,' maar mist veld specifikatie

note: Provoke with `sort -k1,0'
en: ending field number argument to the `-k' option must be positive
nl: einde veldnummer argument bij de `-k' optie moet positief zijn

note: Provoke with `sort -k1,1.'
en: ending field spec has `.' but lacks following character offset
nl: einde veld specifikatie heeft `.' maar mist karakter offset

en: option `-o' requires an argument
nl: optie `-o' heeft argument nodig

en: option `-t' requires an argument
nl: optie `-t' verwacht een argument

en: option `-T' requires an argument
nl: optie `-T' benodigd een argument

en: %s: unrecognized option `-%c'
nl: %s: onbekende optie `-%c'

en: %s: write error
nl: %s: fout bij schrijven

en: Usage: %s [OPTION] [INPUT [PREFIX]]
nl: Gebruik: %s [OPTIE] [INVOER] [VOORVOEGSEL]]

en: Output fixed-size pieces of INPUT to PREFIXaa, PREFIXab, ...; default
    PREFIX is `x'.  With no INPUT, or when INPUT is -, read standard input.
    
      -C, --line-bytes=SIZE   put at most SIZE bytes of lines per output file
      -b, --bytes=SIZE        put SIZE bytes per output file
      -l, --lines=NUMBER      put NUMBER lines per output file
          --verbose           print a diagnostic to standard error just
    			    before each output file is opened
      -NUMBER                 same as -l NUMBER
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    SIZE may have a multiplier suffix: b for 512, k for 1K, m for 1 Meg.
nl: Print delen van INVOER naar PREFIXaa, PREFIXab, ...; standaard PREFIX is `x'.
    De delen hebben een vaste grootte.
    Bij geen BESTAND of BESTAND is -, lees standaard-invoer.
    
      -C, --line-bytes=N      regels in uitvoer zijn maximaal N bytes groot
      -b, --bytes=N           uitvoerbestand is maximaal N bytes groot
      -l, --lines=N           uitvoerbestand bevat maximaal N regels
          --verbose           print een diagnose naar standaard fout uitvoer
                              voordat een uitvoerbestand wordt geopend
      -GROOTTE                zelfde als -l GROOTTE
      --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
      --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma
    
    N mag worden gevolgd door: b voor 512, k voor 1K, m voor 1 Meg.

en: creating file `%s'
nl: bestand `%s' wordt aangemaakt

en: cannot split in more than one way
nl: kan niet op meer dan een manier splitsen

en: invalid number of bytes
nl: ongeldig aantal bytes

en: invalid number of lines
nl: ongeldig aantal regels

en: invalid number
nl: ongeldig nummer

en: too many arguments
nl: teveel argumenten

en: Print checksum and block counts for each FILE.
    
      -r              defeat -s, use BSD sum algorithm, use 1K blocks
      -s, --sysv      use System V sum algorithm, use 512 bytes blocks
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Print kontrolesom en aantal blokken voor elk BESTAND.
    
      -r              defeat -s, gebruik BSD somatie algoritme, gebruik 1K blokken
      -s, --sysv      gebruik System V somatie algoritme, gebruik 512 bytes blokken
      --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
      --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma
    
    Bij geen BESTAND of BESTAND is -, lees standaard-invoer.

en: Write each FILE to standard output, last line first.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -b, --before             attach the separator before instead of after
      -r, --regex              interpret the separator as a regular expression
      -s, --separator=STRING   use STRING as the separator instead of newline
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
nl: Print elk BESTAND naar standaard uitvoer, de laatste regel als eerste.
    Bij geen BESTAND of BESTAND is -, lees standaard-invoer.
    
      -b, --before             plaats scheider voor i.p.v. achter de regel
      -r, --regex              interpreteer de scheider als reguliere expressie
      -s, --separator=STRING   gebruik STRING als scheider (nieuwe regel)
      --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
      --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma

en: separator cannot be empty
nl: onderscheidingsteken kan niet leeg zijn

en: Print last 10 lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -c, --bytes=N            output the last N bytes
      -f, --follow             output appended data as the file grows
      -n, --lines=N            output the last N lines, instead of last 10
      -q, --quiet, --silent    never output headers giving file names
      -v, --verbose            always output headers giving file names
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
    
    If the first character of N (the number of bytes or lines) is a `+',
    print beginning with the Nth item from the start of each file, otherwise,
    print the last N items in the file.  N may have a multiplier suffix:
    b for 512, k for 1024, m for 1048576 (1 Meg).  A first OPTION of -VALUE
    or +VALUE is treated like -n VALUE or -n +VALUE unless VALUE has one of
    the [bkm] suffix multipliers, in which case it is treated like -c VALUE
    or -c +VALUE.
nl: Print laatste 10 regels van elk BESTAND naar standaard-uitvoer.
    Bij meer dan een BESTAND, uitvoer vooraf laten gaan door bestandsnaam.
    Bij geen BESTAND of BESTAND is -, lees standaard-invoer.
    
      -c, --bytes=N            print eerste N bytes
      -f, --follow             print toegevoegde data als bestand groeit
      -n, --lines=N            print eerste N regels i.p.v. eerste 10
      -q, --quiet, --silent    print nooit bestandsnamen als hoofd
      -v, --verbose            print altijd bestandsnamen als hoofd
          --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
          --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma
    
    Als het eerste karakter van N (het aantal bytes of regels) een `+' is,
    begin printen bij het N'de item vanaf het begin van elk bestand, anders,
    print de laatste N items van het bestand.  N mag gevolgd wordten door:
    b voor 512, k voor 1024, m voor 1048576 (1 Meg).  Een eerste OPTIE als
    +WAARDE is equivalent met -n WAARDE of -n +WAARDE tenzij WAARDE gevolgd
    wordt door [bkm], in welke geval het gelijk is aan -c WAARDE of -c +WAARDE.

en: file truncated
nl: bestand ingekort

en: standard input: cannot follow end of non-regular file
nl: standaard invoer: kan het einde van niet-regulier bestand niet volgen

en: %s: cannot follow end of non-regular file
nl: %s: kan het einde van niet-regulier bestand niet volgen

en: number of lines
nl: aantal regels

en: number of bytes
nl: aantal bytes

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... SET1 [SET2]

en: Translate, squeeze, and/or delete characters from standard input,
    writing to standard output.
    
      -c, --complement        first complement SET1
      -d, --delete            delete characters in SET1, do not translate
      -s, --squeeze-repeats   replace sequence of characters with one
      -t, --truncate-set1     first truncate SET1 to length of SET2
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
nl: Vertaal, squeeze, en/of verwijder karakters vanuit standaard-invoer,
    uitvoer naar standaard-uitvoer.
    
      -c, --complement        eerste complementaire SET1
      -d, --delete            verwijder karakters in SET1, niet vertalen
      -s, --squeeze-repeats   vervang herhaling van karakters met een
      -t, --truncate-set1     verkort SET1 tot de lengte van SET2
          --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
          --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma

en: 
    SETs are specified as strings of characters.  Most represent themselves.
    Interpreted sequences are:
    
      \NNN            character with octal value NNN (1 to 3 octal digits)
      \\              backslash
      \a              audible BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              new line
      \r              return
      \t              horizontal tab
      \v              vertical tab
      CHAR1-CHAR2     all characters from CHAR1 to CHAR2 in ascending order
      [CHAR1-CHAR2]   same as CHAR1-CHAR2, if both SET1 and SET2 use this
      [CHAR*]         in SET2, copies of CHAR until length of SET1
      [CHAR*REPEAT]   REPEAT copies of CHAR, REPEAT octal if starting with 0
      [:alnum:]       all letters and digits
      [:alpha:]       all letters
      [:blank:]       all horizontal whitespace
      [:cntrl:]       all control characters
      [:digit:]       all digits
      [:graph:]       all printable characters, not including space
      [:lower:]       all lower case letters
      [:print:]       all printable characters, including space
      [:punct:]       all punctuation characters
      [:space:]       all horizontal or vertical whitespace
      [:upper:]       all upper case letters
      [:xdigit:]      all hexadecimal digits
      [=CHAR=]        all characters which are equivalent to CHAR
nl: 
    SETs zijn gespecificeerd als strings van karakters. De meeste stellen
    zichzelf voor. De volgende wijken daarvan af en worden geinterpreteerd:
    
      \NNN            karakter met octaal nummer NNN (1 tot 3 octale getallen)
      \\              backslash
      \a              hoorbare BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              nieuwe regel
      \r              return
      \t              horizontale tab
      \v              verticale tab
      CHAR1-CHAR2     alle karakters van CHAR1 tot CHAR2 in oplopende volgorde
      [CHAR1-CHAR2]   zelfde als CHAR1-CHAR2, als SET1 en SET2 dit gebruiken
      [CHAR*]         in SET2, kopieer CHAR tot lengte van SET1
      [CHAR*HERHAAL]  HERHAAL kopieen van CHAR, HERHAAL octaal als gestart met 0
      [:alnum:]       alle letters en cijfers
      [:alpha:]       alle letters
      [:blank:]       alle horizontal witruimte
      [:cntrl:]       alle controle karakters
      [:digit:]       alle cijfers
      [:graph:]       alle printbare karakters, uitgezonderd spatie
      [:lower:]       alle kleine letters
      [:print:]       alle printbare karakters, inklusief spatie
      [:punct:]       alle interpunctie karakters
      [:space:]       alle horizontale of verticale witruimte
      [:upper:]       alle hoofdletters
      [:xdigit:]      alle hexadecimale cijfers
      [=CHAR=]        alle karakters equivalent aan CHAR

en: 
    Translation occurs if -d is not given and both SET1 and SET2 appear.
    -t may be used only when translating.  SET2 is extended to length of
    SET1 by repeating its last character as necessary.  Excess characters
    of SET2 are ignored.  Only [:lower:] and [:upper:] are guaranteed to
    expand in ascending order; used in SET2 while translating, they may
    only be used in pairs to specify case conversion.  -s uses SET1 if not
    translating nor deleting; else squeezing uses SET2 and occurs after
    translation or deletion.
nl: 
    Vertaling treedt op als -d niet gegeven is en SET1 en SET2 beide voorkomen.
    -t mag alleen gebruikt worden bij vertaling.  SET2 zal, indien nodig, verlengd
     worden tot de lengte van SET1 door herhaling van het laatste karakater.
    Excess karakters van SET2 worden genegeerd.  Alleen [:lower:] en [:upper:]
    worden zeker geexpandeerd in oplopende volgorde; gebruikt in SET2 bij
    vertaling, alleen gebruikt worden in paren om case conversie te specificeren.
    -s gebruikt SET1 als niet vertaald noch verwijderd wordt; anders gebruikt
    squeezing SET2 en treedt op na vertaling of verwijdering.

note: Any octal number larger than 0377 won't fit in 8 bits.  So we stop when adding the next digit would put us over the limit and give a warning about the ambiguity.  POSIX isn't clear on this, but one person has said that in his interpretation, POSIX says tr can't even give a warning.
en: warning: the ambiguous octal escape \%c%c%c is being
    	interpreted as the 2-byte sequence \0%c%c, `%c'
nl: waarschuwing: het ambiguous octale escape \%c%c%c wordt
    	geinterpreteerd als de 2-byte opeenvolging \0%c%c, `%c'

en: invalid backslash escape at end of string
nl: ongeldige backslash escape aan einde van string

en: invalid backslash escape `\%c'
nl: ongeldige backslash escape `\%c'

en: range-endpoints of `%s-%s' are in reverse collating sequence order
nl: bereik-eindpunt van `%s-%s' zijn in tegengestelde volgorde

en: invalid repeat count `%s' in [c*n] construct
nl: ongeldig herhalingsaantal `%s' in [c*n] konstruktie

en: invalid character class `%s'
nl: ongeldige karakter klasse `%s'

en: %s: equivalence class operand must be a single character
nl: %s: equivalente klasse operator moet een enkel karakter zijn

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
nl: de [c*] herhalings konstruktie mag niet voorkomen in string1

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
nl: enkel een [c*] herhalings konstruktie mag voorkomen in string2

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
nl: [=c=] expressies mogen niet voorkomen in string2 tijdens vertalen

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
nl: bij niet inkorten set1, moet string2 niet leeg zijn

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
nl: bij vertalen met complementaire karakterklassen,
    moet string2 alle karakter in het domein naar een mappen

en: when translating, the only character classes that may appear in
    	string2 are `upper' and `lower'
nl: tijdens vertaling, zijn alleen de karakter klassen `upper' en `lower'
    	toegestaan in string2

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
nl: de [c*] mag alleen in string2 voorkomen tijdens vertaling

en: two strings must be given when translating
nl: twee strings benodigd tijdens vertalen

en: two strings must be given when both deleting and squeezing repeats
nl: twee stringen moet worden gegeven wanneer bij verwijder ?????

en: only one string may be given when deleting without squeezing repeats
nl: een string mag gegeven worden bij verwijderen zonder squeezing herhalingen

en: at least one string must be given when squeezing repeats
nl: minstens een string benodigd bij squeezing herhalingen??

en: misaligned or mismatched upper and/or lower classes
nl: misaligned of geen overeenkomst hoofd en/of kleine letters??

en: Convert spaces in each FILE to tabs, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -a, --all           convert all whitespace, instead of initial whitespace
      -t, --tabs=NUMBER   have tabs NUMBER characters apart instead of 8
      -t, --tabs=LIST     use comma separated list of explicit tab positions
          --help          display this help and exit
          --version       output version information and exit
    
    Instead of -t NUMBER or -t LIST, -NUMBER or -LIST may be used.
nl: Vervang spaties in elk BESTAND door tabs, uitvoer naar standaard-uitvoer.
    Bij geen BESTAND of BESTAND is -, lees standaard-invoer.
    
      -a, --all           vervang alle, in plaats van alleen de initiele, witruimte
      -t, --tabs=NUMMER   maak tabs NUMMER character breed in plaats van 8
      -t, --tabs=LIJST    gebruik komma gesepereerde lijst van tab posities
          --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
          --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma
    
    In plaats van -t NUMMER of -t LIJST, kan -NUMMER of -LIJST gebruikt worden.

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [INVOER [UITVOER]]

en: error reading %s
nl: fout bij lezen %s

en: error writing %s
nl: fout bij schrijven %s

en: invalid number of fields to skip: `%s'
nl: ongeldig aantal velden om over te slaan: `%s'

en: invalid number of bytes to skip: `%s'
nl: ongeldig aantal bytes om over te slaan: `%s'

en: invalid number of bytes to compare: `%s'
nl: ongeldig aantal bytes te vergelijken: `%s'

en: Print line, word, and byte counts for each FILE, and a total line if
    more than one FILE is specified.  With no FILE, or when FILE is -,
    read standard input.
      -l, --lines            print the newline counts
      -w, --words            print the word counts
      -c, --bytes, --chars   print the byte counts
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
nl: Print aantal regels, woorden en bytes voor elk BESTAND, en een totaalregel
    als meer dan een BESTAND is gegeven.
    Bij geen BESTAND of BESTAND is -, lees standaard-invoer.
    
      -l, --lines            print aantal nieuwe regels
      -w, --words            print aantal woorden
      -c, --bytes, --chars   print aantal bytes
          --help     laat hulptekst zien en beëindig programma
          --version  laat versie-informatie zien en beëindig programma

en: total
nl: totaal
