M agazyn  


3D na wydruku
Andrzej Majkowski


Hologram oznacza (z jΩz. greckiego) ca│o╢ciow▒ informacjΩ. Ojcem holografii nazwano wΩgierskiego fizyka Dennisa Gabora, kt≤ry rozwin▒│ tΩ dziedzinΩ w 1947 r. Holografia pozwala na wydobycie z wizerunku przedmiotu dodatkowego wymiaru - na dwuwymiarowej powierzchni stwarza z│udzenie g│Ωbi przestrzeni, dodaj▒c pozornie trzeci wymiar.
3d
Pocz▒tkowo obrazek tworzony jest za pomoc▒ aplikacji, kt≤ra pozwala na manipulowanie kolorami i cieniami. Mo┐e te┐ to byµ obiekt sfotografowany w kilkudziesiΩciu ujΩciach, a zdjΩcia wprowadzone do komputera za pomoc▒ skanera. Obraz zapisywany jest jako plik o rozdzielczo╢ci 300 dpi w trybie CMYK, a nastΩpnie konwertowany na 100 dpi RGB. Paleta kolor≤w RGB jest t│umaczona na holograficzn▒ paletΩ kolor≤w. 4-kolorowe wyci▒gi barwne s▒ por≤wnywane z holograficzn▒ palet▒ barw, by uzyskaµ odpowiednie wymagania filtrowania. Specjalne znaki u┐ywane s▒ do oznaczania granic drukowania i ciΩcia obrazk≤w. Program graficzny Holomagic pozwala na wydobycie z│udzenia ruchu i zmiany kolor≤w holograficznego obrazka.

Wytwarzanie


3d
Obrazek zamieniany jest na odpowiednie sygna│y laserowe. G│adka szklana p│yta, pokryta 1,5-mikronow▒ warstw▒ fotorezystora czu│ego jedynie na fale o odpowiedniej d│ugo╢ci, na╢wietlana jest helowo-kadmowym laserem o mocy 15 mW. Zapisywane s▒ odbite od obiekt≤w tr≤jwymiarowych pr▒┐ki interferencyjne stwarzaj▒c wra┐enie g│Ωbi obrazu, ale k▒t ogl▒dania takich widok≤w jest ograniczony. Aby uzyskaµ obrazek o rozmiarach 6╫6" (15,24╫ 15,24 cm), nale┐y wykonaµ 360 tys. ekspozycji, co zajmuje 24 godziny. NastΩpnie hologram jest wywo│ywany w k▒pieli chemicznej, kt≤ra eliminuje powierzchnie nie na╢wietlone. Tak przygotowan▒ p│ytΩ por≤wnuje siΩ z obrazem wzorcowym badaj▒c piksele pod k▒tem jasno╢ci i jako╢ci barw.

Kopiowanie


Teraz kolej na stworzenie negatywowej kopii wzorcowego hologramu. Kopia ta wykorzystywana jest do produkcji w│a╢ciwych hologram≤w na papierze, poliestrze, foliach metalizowanych itp. Papier zapewnia niskie koszty, │atwy dostΩp, dobr▒ jako╢µ. Poliester zapewnia najwy┐sz▒ jako╢µ holograficznym obrazom 3D, ale jest bardzo drogi i ma ograniczone rozmiary.

Wsp≤│cze╢nie


Druk holograficzny
Druk holograficzny
Najbardziej znanym producentem hologram≤w jest holenderska firma Dutch Holographic Laboratory B. V., kt≤ra wytwarza je od 1983 r. DziΩki w│asnej technice MPGH, DHL potrafi stworzyµ niemal dowoln▒ scenΩ holograficzn▒ i wydrukowaµ j▒ na drukarce holograficznej w│asnej produkcji. Urz▒dzenie sterowane jest komputerem Silicon Graphics i potrafi drukowaµ hologramy o rozmiarach A4 w ci▒gu 20 minut na specjalnej laminowanej folii. W jednostopniowym procesie za pomoc▒ symulacji komputerowej przetwarzanych jest oko│o 150 widok≤w danego obiektu. Dane przesy│ane s▒ do drukarki, gdzie powstaje tr≤jwymiarowy obraz holograficzny na specjalnym ekranie LCD. Jest on nastΩpnie przenoszony za pomoc▒ ╢wiat│a laserowego i uk│ad≤w optycznych na foliΩ pokryt▒ emulsj▒, kt≤ra jest nastΩpnie laminowana. Po na╢wietleniu, materia│ holograficzny jest suszony ╢wiat│em ultrafioletowym i podczerwonym. Tak przygotowany hologram mo┐na ju┐ podziwiaµ. Hologramy coraz powszechniej stosuje siΩ jako znaki rozpoznawcze oryginalnych wyrob≤w: kaset wideo, p│yt kompaktowych, a nawet bilet≤w komunikacji miejskiej. Poniewa┐ drukarki holograficzne s▒ bardzo drogie (ok. 200 tys. USD), fa│szerstwa znak≤w holograficznych s▒ jak na razie nieop│acalne.

(c) Copyright LUPUS