J
ednym z najbardziej rozpowszechnionych program≤w do wysy│ania i ╢ci▒gania plik≤w poprzez internetowy protok≤│ FTP jest WS_FTP. W niniejszym tek╢cie pos│u┐y│em siΩ wersj▒ 4,50 LE (Limited Edition) dla Windows 95. Program ten zosta│ zamieszczony na zesz│orocznej p│ycie ENTER CD nr 11.
Mo┐na siΩ te┐ w niego zaopatrzyµ ╢ci▒gaj▒c go z Internetu pod adresem: tucows.icm.edu.pl/ftp95.html (jest to adres dla u┐ytkownik≤w korzystaj▒cych z systemu Windows 95, ale tak┐e i inni mog▒ w tym serwisie znale╝µ wersjΩ dla siebie.). Do jego ╢ci▒gniΩcia wystarcza jakakolwiek przegl▒darka WWW.
Rys. 1.
Podczas instalacji jeste╢my pytani
o w│asny adres skrzynki pocztowej. Jest on u┐ywany przez serwery FTP jako has│o anonimowego (anonymous) u┐ytkownika. Je┐eli nie posiadamy jeszcze w│asnego konta e-mail, mo┐na pozostawiµ domy╢lne ustawienie bez zmian.
Rys. 2.
Po uruchomieniu programu, najistotniejszym dzia│aniem
jest ustawienie wybranego
serwera FTP.
Rysunek przedstawia przyk│adowe ustawienia
dla serwera FTP
w krakowskim Cyfronecie. Je┐eli nie posiadamy w│asnego konta na danym serwerze, zawsze nale┐y zaznaczyµ opcjΩ "Anonymous". Program wtedy sam wstawi jako has│o adres e-mail, podany podczas instalacji. Gdy po podaniu parametr≤w wci╢niemy OK, program rozpocznie po│▒czenie z wybranym serwerem FTP.
Rys. 3.
G│≤wny ekran programu
podzielony jest
na dwie czΩ╢ci.
Po lewej stronie mamy okno zawieraj▒ce pliki
na naszym (lokalnym) komputerze,
za╢ po prawej wy╢wietlona jest zawarto╢µ serwera FTP, do jakiego w danej chwili jeste╢my pod│▒czeni. Plik wybieramy za pomoc▒ prostego klikniΩcia mysz▒, za╢ katalogi otwieramy podw≤jnym klikniΩciem.
Mo┐na pokusiµ siΩ o analogiΩ do znanego wszystkim pecetowcom narzΩdzia, jakim jest Norton Commander.
Rys. 4.
Wszelkich operacji
na plikach i katalogach dokonujemy za pomoc▒ zestawu przycisk≤w.
W zale┐no╢ci czy bΩdziemy dzia│aµ na plikach lokal-
nych, czy te┐ odleg│ych, wybieramy zestaw przynale┐ny do danej
czΩ╢ci okna.
Rys. 5.
Najwa┐niejszymi przyciskami s▒ dwa umieszczone pomiΩ-dzy przedstawionymi ju┐ czΩ╢ciami okna (lokaln▒ i od-leg│▒). W zale┐no╢ci od tego
czy chcemy wybrany plik pobraµ z serwera, czy te┐ co╢ na nim umie╢ciµ, wybieramy odpowiedni przycisk.
Rys. 6.
Podczas przesy│ania wybranego pliku program wy╢wietla okno informacyjne z wielko╢ci▒ pliku i czasem jaki zosta│ do pe│nego przes│ania. Gdy ju┐ zrobimy wszelkie operacje, ko±czymy po│▒czenie poprzez wybranie przycisku "Close" (lewy dolny r≤g okna programu). To wystarcza do pobierania dowolnej liczby plik≤w z serwer≤w FTP. Nie zapomnij-my o roz│▒czeniu po│▒czenia Dial-Up Networking.
(c) Copyright LUPUS |