N
ie ulega najmniejszej w▒tpliwo╢ci, ┐e najwa┐niejszym urz▒dzeniem wyj╢ciowym komputera jest monitor - bez niego nie spos≤b wyobraziµ sobie interaktywnej komunikacji cz│owieka z komputerem. Nawet upowszechnienie skutecznie dzia│aj▒cych g│osowych interfejs≤w u┐ytkownika nie zmieni sytuacji - jeden obraz m≤wi wiΩcej ni┐ tysi▒c s│≤w...
Choµ trudno sobie to dzisiaj wyobraziµ, wczesne komputery nie by│y wyposa┐one w monitory, ba, terminale dalekopisowe (co╢ w rodzaju elektrycznej maszyny do pisania) pojawi│y siΩ dopiero po pewnym czasie.
Nikt siΩ specjalnie temu nie dziwi│ - w ko±cu w tych czasach telewizor by│ luksusowym meblem.
Na pocz▒tku by│o s│owo
W erze wielkich komputer≤w mainframe monitory stanowi│y sk│adnik
prostych terminali alfanumerycznych - oznacza│o to pracΩ jedynie w monochromatycznym trybie znakowym. Istnia│o jeszcze pojΩcie monitor≤w graficznych, kt≤re stanowi│y raczej skrzy┐owanie oscyloskopu z... ploterem, kre╢l▒c na ekranach o d│ugim czasie po╢wiaty matematycznie opisane krzywe.
Inwazja komputer≤w osobistych nast▒pi│a w chwili, gdy telewizory (i to kolorowe) dawno przesta│y byµ symbolem luksusu, nic wiΩc dziwnego, ┐e wiΩkszo╢µ wczesnych komputer≤w osobistych (dzi╢ powiedzieliby╢my domowych) konstruowano w│a╢nie z my╢l▒ o wsp≤│pracy z telewizorem.
Sukces IBM PC, komputera pomy╢lanego przede wszystkim do prac biurowych, oznacza│ pocz▒tek prawdziwej kariery monitor≤w w ich obecnym kszta│cie - dedykowanych do wsp≤│pracy z komputerem poprzez specjalne z│▒cze (wcze╢niej bywa│y stosowane monitory ze z│▒czami typu telewizyjnego, np. composite).
Cyfrowe czy analogowe?
Pocz▒tkowo by│y to proste monitory monochromatyczne, najpierw pracuj▒ce w trybie znakowym (choµ to zale┐a│o ju┐ tylko od karty graficznej); mo┐liwo╢µ pracy graficznej i w kolorze pojawi│a siΩ stosunkowo szybko. Warto powiedzieµ, ┐e pierwsze monitory (wsp≤│pracuj▒ce z kartami MDA, Hercules, CGA) by│y monitorami cyfrowymi - sygna│ wizyjny by│ doprowadzany do monitora w postaci binarnej: punkt zapalony lub zgaszony, kolor sk│adowy obecny lub nieobecny. Zalet▒ takiego rozwi▒zania by│a │atwa do uzyskania ostro╢µ obrazu przy prostocie konstrukcji urz▒dze±. Wad▒ - ograniczona liczba mo┐liwych do przedstawienia kolor≤w (16 w przypadku CGA). Stanowi▒ce obecnie standard z│▒cze monitorowe VGA jest z│▒czem analogowym, intensywno╢µ kolor≤w sk│adowych zale┐y tu od p│ynnie zmieniaj▒cego siΩ napiΩcia, dziΩki czemu na ekranie mo┐na uzyskaµ praktycznie nieograniczon▒ liczbΩ kolor≤w.
Dzi╢ okre╢lenie "monitor cyfrowy" rozumiane jest nieco inaczej i jest odzwierciedleniem "dualizmu graficzno-znakowego" wynikaj▒cego z konieczno╢ci zachowania zgodno╢ci ze standardami sprzed ponad 15 lat. Przej╢cie z trybu graficznego w znakowy i odwrotnie zwi▒zane jest ze zmian▒ m.in. rozdzielczo╢ci i oznacza dla monitora zupe│nie inne warunki pracy, co w starszych konstrukcjach wyposa┐onych w tradycyjne, analogowe obwody wej╢ciowe objawia│o siΩ np. przesuniΩciem obrazu, zmian▒ jego rozmiar≤w itp. i k│opotliw▒ konieczno╢ci▒ ka┐dorazowej regulacji. Aby temu zapobiec, do monitor≤w wprowadzono cyfrowe (wyposa┐one w mikroprocesor) uk│ady sterowania obwodami wej╢ciowymi, samoczynnie rozpoznaj▒ce charakterystykΩ doprowadzonych sygna│≤w wizyjnych i automatycznie przywracaj▒ce ustawione wcze╢niej dla danego trybu parametry obrazu. Miejsce licznych (czterech, sze╢ciu, o╢miu) pokrΩte│ regulacyjnych charakterystycznych dla monitor≤w analogowych zajΩ│y przyciski; w niekt≤rych konstrukcjach pozostawiono pokrΩt│a do regulacji jasno╢ci i kontrastu.
Zdalne sterowanie
Liczba i dzia│anie przycisk≤w regulacyjnych w monitorach zale┐y chyba wy│▒cznie od pomys│u projektanta. Czasem przycisk≤w jest kilkana╢cie (po dwa dla ka┐dego regulowanego parametru), czasem tylko cztery (wtedy do dyspozycji mamy obowi▒zkowo wy╢wietlane na ekranie menu, tzw. OSD), czasem... nie ma ich wcale (jak np. w monitorach Philips Brilliance 105, 107 itp.) - w≤wczas sterowanie wszystkimi funkcjami monitora odbywa siΩ zdalnie, za pomoc▒ uruchomionego na komputerze programu. Kt≤re z tych rozwi▒za± jest najlepsze? To z kolei kwestia upodoba± u┐ytkownika; menu OSD to z pewno╢ci▒ metoda najbardziej elastyczna, za to bogata "klawiatura" pozwala unikn▒µ przedzierania siΩ przez labirynt menu. Najbardziej kontrowersyjne jest rozwi▒zanie Philipsa, choµ z drugiej strony, sam bΩd▒c u┐ytkowniem Brilliance 105A, nie odczu│em, aby by│o ono w jakimkolwiek stopniu uci▒┐liwe.
Je╢li ju┐ jeste╢my przy zdalnym sterowaniu, warto wspomnieµ o tym, jak jest ono realizowane bez ┐adnego dodatkowego po│▒czenia monitora z komputerem. WiΩkszo╢µ wsp≤│czesnych monitor≤w wykorzystuje dwie wcze╢niej nie u┐ywane linie z│▒cza VGA - stanowi▒ one przyjΩty przez VESA jako standard prosty, dwukierunkowy szeregowy interfejs DDC (Display Data Channel). DziΩki zapewnionej w ten spos≤b komunikacji z komputerem monitor mo┐e realizowaµ funkcje PnP (Plug and Play): system operacyjny mo┐e t▒ drog▒ uzyskaµ informacje o dostΩpnych rozdzielczo╢ciach, zakresie czΩstotliwo╢ci odchylania itd., u┐ytkownik za pomoc▒ odpowiedniego oprogramowania mo┐e dokonywaµ regulacji parametr≤w obrazu. Oczywi╢cie, aby by│o to mo┐liwe opr≤cz monitora ze standardem DDC, musi byµ r≤wnie┐ zgodna karta graficzna, jednak obecnie jest to ju┐ standard.
Kolorowe maski
Czasy, gdy monitory komputer≤w osobistych ╢wieci│y jednostajn▒, mi│▒ dla oka zielon▒ lub bursztynow▒ po╢wiat▒ nale┐▒ ju┐ do przesz│o╢ci - choµ monitory monochromatyczne s▒ jeszcze produkowane i u┐ywane s▒ w pewnych profesjonalnych zastosowaniach (choµby w bankach), to ze wzglΩdu na wymagan▒ "multimedialno╢µ" typowy komputer osobisty musi byµ wyposa┐ony w monitor kolorowy.
O tym, jak uzyskiwane jest wra┐enie koloru na ekranie monitora, pisali╢my ju┐ wielokrotnie i tym razem pominiemy szczeg≤│y zwi▒zane z technik▒ i fizjologi▒ ludzkiego postrzegania. Do╢µ powiedzieµ, ┐e wykorzystywana jest tu pewna w│a╢ciwo╢µ ludzkiego wzroku, dziΩki kt≤rej odpowiednio dobrana mieszanka ╢wiat│a o trzech barwach podstawowych (czerwonej, zielonej i niebieskiej, po angielsku red, green, blue, czyli w skr≤cie RGB) postrzegana jest tak samo, jak jedna z barw tΩczy.
Gdy przyjrzymy siΩ z bliska kineskopowi monitora (mo┐e byµ do tego potrzebna lupa...), ujrzymy powtarzaj▒cy siΩ regularnie wz≤r z│o┐ony z punkt≤w we wspomnianych wy┐ej trzech kolorach podstawowych.
Plamki owe u│o┐one s▒ tr≤jkami, z kt≤rych ka┐da mo┐e pe│niµ rolΩ pojedynczego punktu obrazu - piksela - o dowolnym kolorze. ªrednica takiej tr≤jki okre╢la zatem wielko╢µ piksela; z tego, i z fizycznej wielko╢ci ekranu, wynika jednoznacznie maksymalna wielko╢µ wy╢wietlanego obrazu wyra┐ona w pikselach (zwana czΩsto niezbyt szczΩ╢liwie rozdzielczo╢ci▒). Ekran mojego monitora - "piΩtnastki" - ma szeroko╢µ oko│o 28 centymetr≤w, za╢ ╢rednica plamki to 0,28 mm; nietrudno policzyµ, ┐e szeroko╢µ obrazu mo┐e wynosiµ najwy┐ej oko│o 1000 pikseli. Poniewa┐ stosunek bok≤w ekranu typowego kineskopu to 4:3, wysoko╢µ obrazu wyniesie odpowiednio oko│o 750, zatem m≤j monitor, od biedy, bΩdzie m≤g│ pracowaµ jeszcze w trybie 1024╫768, choµ stanowi to g≤rn▒ granicΩ jego mo┐liwo╢ci.
Trybem zalecanym przy pracy na monitorze 15-calowym jest 800╫600 pikseli. Wielu u┐ytkownik≤w zapewne powie, ┐e ich "piΩtnastki" wy╢wietlaj▒ nawet obraz o rozmiarach 1280╫1024 - owszem, m≤j te┐, jednak po pierwsze trudno w≤wczas m≤wiµ o szczeg≤│ach rysunku, a po drugie, obwody monitora s▒ wtedy przeci▒┐one i urz▒dzenie po pewnym czasie po prostu siΩ zepsuje.
Wracaj▒c do s│owa "rozdzielczo╢µ" - w ╢cis│ym znaczeniu termin ≤w oznacza gΩsto╢µ upakowania pikseli na jednostkΩ d│ugo╢ci; wielko╢µ ta jest zwykle wyra┐ana w punktach na cal, w skr≤cie dpi. W przypadku kineskopu o ╢rednicy plamki 0,28 mm i optymalnie dobranych wymiarach obrazu by│oby to oko│o 91 dpi. W potocznym jΩzyku jednak przez rozdzielczo╢µ obrazu na monitorze rozumiane s▒ jego rozmiary, czyli np. 1024 na 768 punkt≤w.
W dyskusji o wadach i zaletach r≤┐nych modeli monitor≤w czΩsto padaj▒ okre╢lenia "maska szczelinowa", "CromaClear", "delta", "Trinitron". Co to znaczy, co jest lepsze i dlaczego? Tymi nazwami okre╢lane s▒ r≤┐ne rodzaje maski, elementu stanowi▒cego niezbΩdn▒ czΩ╢µ kineskopu kolorowego. Maska typu delta, zwana tak┐e dot trio, okr▒g│e otworki umieszczone na planie tr≤jk▒t≤w r≤wnobocznych, tworz▒cych wz≤r plastra miodu; maska ta charakteryzuje siΩ najwy┐sz▒ rozdzielczo╢ci▒ i precyzj▒ szczeg≤│≤w. Faworyzowana przez niekt≤rych maska typu Trinitron wykonana jest z cienkich drucik≤w; kieneskopy z tak▒ mask▒ daj▒ obraz o wysokiej jasno╢ci, minusem Trinitrona s▒ cieniutkie poziome kreseczki (jedna lub dwie) na ╢rodku ekranu - ╢lad drucik≤w stabilizuj▒cych. Trinitron jest nazw▒ zastrze┐on▒ przez firmΩ Sony, dlatego te┐ inni producenci zmuszeni s▒ stosowaµ inne nazwy (np. NEC - Diamondtron).
Istnieje jeszcze maska CromaClear, opracowana przez firmΩ NEC, │▒cz▒ca - wed│ug producenta - zalety maski delta i maski szczelinowej, natomiast pozbawiona ich wad; plamki luminoforu maj▒ w tym przypadku postaµ r≤wnoleg│ych paseczk≤w. Dyskusja o przewadze tego czy innego rozwi▒zania przypomina dyskusjΩ o wy┐szo╢ci ╢wi▒t Wielkiej Nocy nad ╢wiΩtami Bo┐ego Narodzenia, wyb≤r i tu zale┐y od osobistych preferencji.
CzΩsto przytaczanym argumentem na korzy╢µ maski typu Trinitron jest fakt, ┐e powierzchnia kineskopu jest wycinkiem walca, za╢ kineskopu delta - wycinkiem kuli. Istotnie, w pierwszym przypadku kszta│t powierzchni pozwala znacznie zmniejszyµ mo┐liwo╢µ wyst▒pienia dokuczliwych odblask≤w. Z drugiej strony patrz▒c, wsp≤│czesne kineskopy delta maj▒ ekran niemal p│aski, wiΩc jest to argument z lekka naci▒gany. Jednak radykalnym rozwi▒zaniem jest pokazany przed ponad rokiem kineskop firmy Panasonic z ca│kowicie p│askim ekranem, z mask▒ zbli┐on▒ do CromaClear.
Pojedynek na herce
Opr≤cz dostΩpnych tryb≤w graficznych czy te┐ - jak kto woli - wspomnianych rozdzielczo╢ci, czΩsto podawanym parametrem s▒ czΩstotliwo╢ci synchonizacji albo odchylania; w rzeczywisto╢ci parametry te s▒ ze sob▒ ╢ci╢le powi▒zane. Aby zrozumieµ, co one oznaczaj▒, wystarczy zdaµ sobie sprawΩ ze sposobu w jaki obraz jest przesy│any do monitora i wy╢wietlany na jego ekranie. Ot≤┐ sterownik graficzny wysy│a do monitora sygna│ opisuj▒cy intensywno╢µ ╢wiecenia kolejnych pikseli pierwszej linii, potem nastΩpnej i tak dalej, synchronicznie z odchylaniem wi▒zki elektron≤w pobudzaj▒cej poszczeg≤lne plamki luminoforu do ╢wiecenia. Wi▒zka odchylana za pomoc▒ zmiennego pola magnetycznego przemieszcza siΩ od jednego boku ekranu do drugiego, potem przesuwa siΩ liniΩ ni┐ej i zn≤w powtarza sw≤j poziomy ruch, a┐ do do│u ekranu, po czym powraca do pierwszej linii, ca│y czas modulowana zgodnie z docieraj▒cym z komputera sygna│em. Liczba takich poziomych przej╢µ w ci▒gu sekundy odpowiada czΩstotliwo╢ci synchronizacji poziomej (odchylania poziomego), liczba przej╢µ z g≤ry na d≤│ to czΩstotliwo╢µ od╢wie┐ania obrazu (synchonizacji pionowej lub odchylania pionowego).
Nietrudno u╢wiadomiµ sobie, ┐e czΩstotliwo╢µ od╢wie┐ania obrazu decyduje o jego migotaniu (je╢li jest zbyt ma│a; za ergonomiczn▒ przyjmuje siΩ ok. 75 Hz i wiΩcej). CzΩstotliwo╢µ odchylania poziomego zale┐y z kolei od liczby linii i czΩstotliwo╢ci od╢wie┐ania obrazu. Je╢li teraz wyobrazimy sobie wy╢wietlan▒ na ekranie "pikselow▒ szachownicΩ" - co drugi piksel innego koloru - liczba zmian intensywno╢ci sygna│u odpowiada liczbie pikseli. Pomn≤┐my to przez liczbΩ linii i przez czΩstotliwo╢µ od╢wie┐ania obrazu... Przy rozmiarach obrazu 1280 na 1024 punkty i czΩstotliwo╢ci od╢wie┐ania 75 Hz, uzyskamy niemal 100 milion≤w zmian sygna│u na sekundΩ, a to oznacza 100 MHz - je╢li przepustowo╢µ obwod≤w monitora jest mniejsza, nie bΩdzie on w stanie poprawnie wy╢wietliµ obrazu o tych parametrach (nasze obliczenia s▒ zani┐one - nie uwzglΩdnili╢my czas≤w powrotu promienia).
W kontek╢cie powy┐szych rozwa┐a± jasne staj▒ siΩ tak┐e przyczyny powstawania p≤l elektromagnetycznych wok≤│ monitora. Dodatkowo elektrony bombarduj▒ce nieustannie wewnΩtrzn▒ powierzchniΩ ekranu tworz▒ przecie┐ pole elektryczne - w│os siΩ na g│owie je┐y...
Na szczΩ╢cie zmartwienia te dotycz▒ ju┐ tylko bardzo starych urz▒dze±. O│owiowe szk│o kineskopu nie przepusz-cza promieniowania, odpowiednia konstrukcja uk│ad≤w odchylania minimalizuje pole elektromagnetyczne, specjalne pow│oki ekranu likwiduj▒ │adunki elektrostatyczne i eliminuj▒ odblaski. Trudno dzi╢ znale╝µ monitor nie spe│niaj▒cy szwedzkich norm ergonomicznych MPR-II, rzadko╢ci▒ s▒ monitory nie spe│niaj▒ce jeszcze ostrzejszych wymaga± TCO'92. Zagro┐eniem dla zdrowia u┐ytkownika pozostaje jednak wci▒┐ konieczno╢µ ci▒g│ego skupienia wzroku na ekranie, dlatego te┐ warto przynajmniej zadbaµ o odpowiednie o╢wietlenie miejsca pracy i... daµ czasem oczom odpocz▒µ.
Jest dobrze?
Czy┐by wiΩc wsp≤│czesny monitor by│ urz▒dzeniem doskona│ym? Ale┐ sk▒d! Sp≤jrzmy tylko: nawet niedu┐a "piΩtnastka" zajmuje p≤│ biurka i zu┐ywa kilkadziesi▒t wat≤w mocy. Na domiar z│ego wydziela wiΩkszo╢µ zu┐ytej energii w postaci ciep│a, co w przypadku wiΩkszej liczby monitor≤w (najczΩ╢ciej przytaczanym przyk│adem s▒ pomieszczenia gie│d) oznacza dodatkowe wydatki na klimatyzacjΩ... Czy wiΩc w epoce mikroprocesor≤w, mieszcz▒cych na male±kiej p│ytce krzemu miliony tranzystor≤w, musimy u┐ywaµ przedpotopowej lampy pr≤┐niowej?
Oczywi╢cie nie, istniej▒ i s▒ wykorzystywane r≤wnie┐ inne rodzaje wy╢wietlaczy. Najpowszechniej spo╢r≤d nich stosowane s▒ wy╢wietlacze ciek│okrystaliczne (LCD), spotykane choµby w notebookach. Wyrazem postΩpu w technologii wy╢wietlaczy LCD s▒ choµby ich coraz wiΩksze rozmiary - kiedy╢ 9-10 cali by│o typow▒ przek▒tn▒ ekranu notebooka, dzi╢ 12 cali to standard, a s▒ ekrany 14-calowe, oczywi╢cie wy╢wietlaj▒ce pe│nokolorowy obraz. Ju┐ dawno wyeliminowano bezw│adno╢µ obrazu charakterystyczn▒ dla pasywnej matrycy STN, dzisiejsze LCD reaguj▒ na tyle szybko, ┐e mo┐na na nich ogl▒daµ nawet filmy odtwarzane z DVD lub tunera tv.
W miarΩ postΩpu technologii zaczΩ│y siΩ pojawiaµ r≤wnie┐ wolno stoj▒ce, stacjonarne monitory LCD. Najnowsze konstrukcje pozbawione s▒ ju┐ najdokuczliwszych wad poprzednich generacji wy╢wietlaczy. Takim "dojrza│ym" monitorem LCD jest np. NEC MultiSync LCD2000 o przek▒tnej 20 cali i wymiarach obrazu 1280 na 1024 punkty.
DziΩki ulepszonej technologii TFT, obraz wy╢wietlany na ekranie mo┐na ogl▒daµ nawet pod k▒tem 160 stopni, za╢ obrazy o mniejszych rozmiarach (np. 640╫480 czy obraz w trybie tekstowym DOS) s▒ rozci▒gane poprzez interpolacjΩ do pe│nego ekranu (na wcze╢niejszych konstrukcjach by│y wy╢wietlane jako ma│y prostok▒cik otoczony czarnym marginesem). Wad▒ wy╢wietlaczy LCD wci▒┐ pozostaje cena - LCD2000 wart jest tyle, co niez│y samoch≤d...
LCD nie jest oczywi╢cie jedyn▒ technologi▒, s▒ tak┐e imponuj▒ce rozmiarami ekrany plazmowe - przy przek▒tnej 42 i wiΩcej cali maj▒ grubo╢µ zaledwie paru centymetr≤w. A mo┐e dobrym rozwi▒zaniem by│by rzutnik wy╢wietlaj▒cy obraz na wielkim na p≤│ ╢ciany ekranie?
To wszystko ju┐ prawie tera╝niejszo╢µ, a w ka┐dym razie przysz│o╢µ zupe│nie nieodleg│a. Na razie jednak wci▒┐ jeszcze do peceta do│▒czamy klasyczny monitor z kineskopem.
Autor Micha│ Setlak jest pracownikiem firmy konsultingowej 4C, kt≤ra zajmuje siΩ m.in. obserwacj▒ i analiz▒ rynku informatycznego.
Jak najwiΩkszy?
Monitory o przek▒tnej 14 cali praktycznie zniknΩ│y z rynku, wyparte przez
15-calowe. Zjawisko jest o tyle ciekawe, ┐e przeciΩtna piΩtnastka oferuj▒ca u┐ytkownikowi efektywny rozmiar ekranu, por≤wnywalny z przyzwoitym monitorem 14-calowym, kosztuje sporo wiΩcej.
Sk▒d zatem popularno╢µ piΩtnastek?
Przede wszystkim st▒d, ┐e nieznacznie wiΩkszy obszar roboczy kineskopu
15-calowego zapewnia u┐ytkownikowi niepor≤wnanie wy┐szy komfort pracy.
Ma tu znaczenie zar≤wno sp│aszczenie ekranu, eliminuj▒ce konieczno╢µ zastanawiania siΩ, czy linia na ekranie jest prosta, czy nie jest, jak r≤wnie┐ mo┐liwo╢µ stosowania wiΩkszej rozdzielczo╢ci, pozwalaj▒cej na r≤wnoczesne wy╢wietlenie wiΩkszej ilo╢ci informacji.
Ten ostatni czynnik staje siΩ coraz istotniejszy - wsp≤│czesne aplikacje biurowe pozwalaj▒ na tworzenie dokument≤w o du┐ych rozmiarach,
a chocia┐ wprowadzane s▒ rozmaite rozwi▒zania umo┐liwiaj▒ce wygodne przewijanie takich dokument≤w,
to jednak praca z nimi jest w pewnym stopniu prac▒ "przez dziurkΩ od klucza". Nic dziwnego, ┐e ka┐dy chcia│by mieµ tak▒ dziurkΩ mo┐liwie du┐▒. Wynikiem
tej tendencji jest wzrastaj▒ca popularno╢µ monitor≤w 17-calowych - do niedawna u┐ywane prawie wy│▒cznie do grafiki, obecnie coraz czΩ╢ciej s▒ spotykane r≤wnie┐ w co zamo┐niejszych biurach.
Monitory 17-calowe przewa┐nie maj▒ przewagΩ nad mniejszymi jeszcze pod jednym wzglΩdem - zwykle ich parametry u┐ytkowe, takie jak pasmo sygna│u
i czΩstotliwo╢µ od╢wie┐ania, s▒ nieco lepsze. W po│▒czeniu z wy┐sz▒ rozdzielczo╢ci▒ stwarza to niepor≤wnanie wy┐szy komfort pracy, okupiony jednak do╢µ wysok▒ cen▒ - monitor 17-calowy jest
w przybli┐eniu dwukrotnie dro┐szy od 15.
Je╢li jednak CiΩ staµ - zr≤b przyjemno╢µ swoim oczom.
RS
Jak testowali╢my monitory
Celem RAPORTU jest przedstawienie najnowszych trend≤w w rozwoju monitor≤w 15- i 17-calowych. Do test≤w otrzymali╢my modele stanowi▒ce przekr≤j od tzw. monitor≤w popularnych, bΩd▒cych na wyposa┐eniu biura, poprzez tzw. monitory multimedialne, a sko±czywszy na modelach dla grafik≤w.
Dokonuj▒c oceny jako╢ci wy╢wietlanego obrazu, korzystali╢my z programu Nokia Monitor Test for Windows, kt≤ry dziΩki du┐ej liczbie funkcji testowych pozwala m.in. wy│apaµ zniekszta│cenia obrazu i nieprawid│owo╢ci zbie┐no╢ci. Ka┐dy
z monitor≤w by│ wygrzewany minimum 15-20 min, a w przypadku mo┐liwo╢ci wykorzystania funkcji Degauss rozmagnesowywano maskΩ monitora zgodnie z zaleceniami producenta (raz na
20 minut). Oceniali╢my funkcjonalno╢µ regulacji, dopracowanie przyjaznego (czytelnego) interfejsu systemu OSD (wy╢wietlania funkcji na ekranie) oraz ergonomiΩ (maksymaln▒ czΩstotliwo╢µ od╢wie┐ania ekranu). Dodatkowo dokonali╢my pomiaru rzeczywistego poboru mocy ka┐dego modelu watomierzem model LW-1(ERA) z dok│adno╢ci▒ ▒0,5 W dla r≤┐nych stan≤w (pocz▒wszy od poboru maksymalnego (bia│e t│o) do stanu programowego wy│▒czenia monitora.
Komputer, na kt≤rym dokonywali╢my analizy sprawno╢ci monitor≤w, wyposa┐ony by│ w p│ytΩ g│≤wn▒ P55TU firmy IWILL z kontrolerem Ultra Wide SCSI Adaptec AIC7880 on board,
pamiΩµ RAM 64 MB SIMAMI EDO, procesor AMD K5 PR133, kartΩ grafiki Jazz Adrenallin 3D PCI z 6 MB VRAM. Jako dysk systemowy zastosowali╢my napΩd Samsung WN32543A o pojemno╢ci 2,6 GB, systemem operacyjnym by│ MS Windows 95 OSR2 PL ver.4.00.1111. Podstawowym trybem dla monitor≤w 15" by│a rozdzielczo╢µ 800╫600
z 32-bitowym kolorem, dla monitor≤w 17" rozdzielczo╢µ 1024╫768 r≤wnie┐
z 32-bitowym kolorem.
Miar▒ oceny by│a sprawno╢µ regulacji, jako╢µ odwzorowania kolor≤w i precyzja utrzymania geometrii, liczba dostΩpnych funkcji kontrolnych oraz og≤lna estetyka wykonania - wszystko odnoszone do ceny prezentowanego modelu.
Dla u╢rednienia i obiektywizmu oceny pomiar≤w dokonywali╢my w ma│ych zes-po│ach, po kilku pracownik≤w redakcji.
MW
Ergonomia pracy z monitorem
|
Schemat w│a╢ciwej pozycji przy pracy z monitorem przedstawia powy┐szy rysunek. |
PojΩciem ergonomii operuje siΩ najczΩ╢ciej maj▒c na uwadze wszystkie czynniki wp│ywaj▒ce na poprawΩ ca│okszta│tu dzia│a±, by praca by│a jak najmniej uci▒┐-liwa. Jest to zatem przede wszystkim od-powiednia pozycja siedz▒ca na wygodnym fotelu (krze╢le), by zminimalizowaµ niekorzystne obci▒┐enia krΩgos│upa. Najwa┐niejsz▒ ocen▒ w│a╢ciwej pozycji jest po│o┐enie monitora wzglΩdem oczu u┐ytkownika: prosta prostopad│a do po-wierzchni ekranu powinna znajdowaµ siΩ ok. 20 stopni poni┐ej linii wzroku wyprostowanej sylwetki cz│owieka. Nale┐y tak┐e zachowaµ odpowiedni▒ od-leg│o╢µ oczu od powierzchni ekranu - naj-w│a╢ciwsz▒ zalecana odleg│o╢ci▒ jest ok. 30 cm. Coraz czΩ╢ciej podkre╢lan▒ cech▒ wp│ywaj▒c▒ na ergonomiΩ pracy z moni-torem jest ustawienie odpowiedniej czΩstotliwo╢ci od╢wie┐ania obrazu przy danej rozdzielczo╢ci.
Najbardziej po┐▒dan▒ jest warto╢µ 75 Hz, a im wy┐sza, tym lepsza, gdy┐ szybko migaj▒ce obrazy nie powoduj▒ takiego zmΩczenia wzroku, jak obrazy migaj▒ce
z czΩstotliwo╢ci▒ poni┐ej 75 Hz.
AM
Mutlimedialny monitor?
Prawie ka┐dy z producent≤w monitor≤w ma obecnie w swojej ofercie modele multimedialne. R≤┐ni▒ siΩ one od klasycznych modeli wbudowanymi g│o╢nikami, a czΩsto r≤wnie┐ mikrofonem. Rozwi▒zanie takie ma dla wielu u┐ytkownik≤w niezaprzeczalny urok,
a uzyskiwana jako╢µ d╝wiΩku jest por≤wnywalna z oferowan▒ przez przeciΩtne popularne g│o╢niczki.
Takie rozwi▒zanie ma jednak r≤wnie┐ swoje wady - je╢li zale┐y nam na d╝wiΩku o wy┐szej jako╢ci, multimedialny monitor nie ma szans. Przede wszystkim dlatego, ┐e umieszczenie w jego obudowie g│o╢nik≤w o wiΩkszej mocy wi▒┐e siΩ
z powa┐nymi trudno╢ciami technicznymi
- silne pola magnetyczne wytwarzane przez takie g│o╢niki s▒ w stanie skutecznie zak│≤caµ dzia│anie kineskopu, a efektywne ekranowanie by│oby do╢µ kosztowne. Zatem, je╢li wymagasz d╝wiΩku HiFi, wybierz raczej klasyczny monitor
i wysokiej klasy zestaw g│o╢nikowy.
Je╢li jednak nie jeste╢ melomanem, monitor multimedialny uwolni CiΩ od k│opotliwych ma│ych g│o╢niczk≤w,
kt≤re nie wiadomo gdzie postawiµ.
RS
S│ownik
- Analogowy monitor - monitor,
w kt≤rym sygna│y wizyjne maj▒ charakter analogowy, tj. warto╢µ ich zmienia siΩ w spos≤b bezstopniowy od najmniejszej (oznaczaj▒cej minimalne nasycenie koloru - czer±) do najwiΩkszej (reprezentuj▒cej maksymalne nasycenie koloru). Pozwala to przedstawiµ praktycznie nieograniczon▒ liczbΩ odcieni. Wszystkie monitory VGA/SVGA s▒ monitorami analogowymi,
w odr≤┐nieniu np. od cyfrowego Herculesa czy EGA (nie nale┐y tego myliµ z monitorami STEROWANYMI cyfrowo b▒d╝ analogowo).
- BNC - koncentryczne z│▒cze dla przewod≤w ekranowanych, pozwalaj▒cych minimalizowaµ zak│≤cenia przy przesy│aniu sygna│≤w.
- Composite - sygna│ z│o┐ony, zawieraj▒cy np. zsumowane sygna│y synchronizacji poziomej i pionowej
lub wrΩcz kompletny sygna│ wizyjny.
- CromaClear - nowy rodzaj maski szczelinowej kineskopu opracowany przez firmΩ NEC.
CRT (cathode ray tube) - tradycyjne okre╢lenie monitora z lamp▒ obrazow▒ (kineskopem).
- Cyfrowy monitor - monitor,
w kt≤rym sygna│y wizyjne maj▒ charakter cyfrowy, tj. ich warto╢µ mo┐e przybraµ tylko dwa stany, oznaczaj▒ce obecno╢µ lub brak koloru. Pozwala to przedstawiµ do 16 kolor≤w (z dodatkowym bitem intensywno╢ci). Monitorami cyfrowymi s▒ np. monitory monochromatyczne klasy Hercules lub kolorowe CGA. (nie nale┐y tego myliµ z monitorami STEROWANYMI cyfrowo b▒d╝ analogowo).
- DDC (Display Data Channel) - zintegrowany z kablem sygna│owym monitora szeregowy interfejs umo┐liwiaj▒cy realizacjΩ Plug-And-Play oraz zdalne sterowanie parametrami pracy monitora.
- Delta - kineskop delta; kineskop kolorowy, w kt≤rym triady luminofor≤w zgrupowane s▒ w uk│adzie tr≤jk▒t≤w r≤wnobocznych. Kineskopy takie pozwalaj▒ uzyskaµ najwiΩksz▒ rozdzielczo╢µ (ostro╢µ) obrazu.
- Degauss - funkcja rozmagnesowania maski kineskopu, maj▒ca na celu zmniejszenie lokalnych przebarwie± obrazu, z regu│y uruchamiana automatycznie przy w│▒czeniu monitora, czasem (w wiΩkszych monitorach) dostΩpna r≤wnie┐ dla u┐ytkownika.
- DPMS (Display Power Management System) - specyfikacja sygnalizowania za pomoc▒ sygna│≤w synchronizacji pionowej i poziomej przez sterownik graficzny r≤┐nych tryb≤w oszczΩdzania energii.
- D-sub - z│▒cze szufladowe; w kartach VGA/SVGA stosowane jest z│▒cze
o 15 stykach u│o┐onych w trzy rzΩdy.
- Energy Star - emblemat oznaczaj▒cy, ┐e urz▒dzenie spe│nia wymagania dotycz▒ce oszczΩdno╢ci energii okre╢lone przez ameryka±sk▒ agencjΩ ochrony ╢rodowiska EPA.
- FST (Flat Square Tube) - kineskop
z (niemal) p│askim ekranem o (niemal) nie zaokr▒glonych rogach.
- Interlace - przeplot, wybieranie miΩdzyliniowe; technika pozwalaj▒ca uzyskaµ wy┐sz▒ rozdzielczo╢µ
ze sprzΩtem ni┐szej klasy, charakteryzuje siΩ jednak dokuczliwym migotaniem obrazu.
- Konwergencja (kolor≤w) - b│Ωdy konwergencji, czyli zbie┐no╢ci kolor≤w podstawowych na ekranie kineskopu, objawiaj▒ce siΩ czerwonym, zielonym lub niebieskim "cieniem" na krawΩdzi, np. bia│ych powierzchni.
- Low Emission, Low Radiation - obni┐ony poziom emisji elektromagnetycznych, g│≤wnie w zakresie bardzo niskich (VLF) i jeszcze ni┐szych (ELF) czΩstotliwo╢ci radiowych; wa┐ny parametr ergonomiczno╢ci monitora.
- MPR II - norma ergonomiczna dla monitor≤w, dotycz▒ca m.in. emisji elektromagnetycznych, ustalona przez szwedzkie organizacje pracy.
- OSD (On Screen Display) - regulacja parametr≤w obrazu z uwidocznieniem na ekranie zmienianych warto╢ci
w postaci graficznej, czasem w postaci menu (OSM, On Screen Menu).
- Piksel (picture element, picture cell) - pojedynczy punkt obrazu.
- Refresh rate - czΩstotliwo╢µ,
z jak▒ od╢wie┐any jest obraz
na monitorze (zwykle czΩstotliwo╢µ odchylania pionowego,
czΩstotliwo╢µ ramki).
- Rozdzielczo╢µ (Resolution)
- termin powszechnie u┐ywany
dla okre╢lenia (w pikselach) rozmiar≤w obrazu wy╢wietlanego na monitorze.
- SVGA - Super VGA; sterownik VGA posiadaj▒cy mo┐liwo╢µ wy╢wietlania obrazu o rozdzielczo╢ciach 800 na 600 punkt≤w i wiΩkszych, tak┐e
o poszerzonych paletach kolor≤w,
czasem te┐ stosowane s▒ (nie do ko±ca uprawnione - dotycz▒ one konkretnych produkt≤w) nazwy XGA, EVGA.
- TCO - szwedzka konfederacja
pracownik≤w; ustala m.in. wymagania dotycz▒ce ergonomii pracy,
w szczeg≤lno╢ci normy emisyjne
i energetyczne dla monitor≤w
(TCO'91, TCO'92, TCO'95).
- Temperatura barwowa (bieli) - odcie± koloru bia│ego, przyjmowanego jako punkt odniesienia dla innych barw, biel "zimniejsza" (np. 9300░ K) jest bardziej b│Ωkitna, "cieplejsza"
(np. 6550░ K) - bardziej czerwona. Podane liczby (w kelwinach) odpowiadaj▒ temperaturze, do jakiej trzeba rozgrzaµ cia│o doskonale czarne,
aby emitowa│o ╢wiat│o bia│e o danej temperaturze barwowej.
- Trinitron - opracowany przez Sony kineskop z mask▒ wykonan▒ w postaci r≤wnoleg│ych drucik≤w; pozwala osi▒gn▒µ najwiΩksz▒ jasno╢µ ╢wiecenia.
- VESA (Video Electronics Standard Association) - stowarzyszenie standaryzacyjne producent≤w kart
i monitor≤w komputerowych, powo│ane przez nich dla zachowania zgodno╢ci produkowanego sprzΩtu.
AM
BELINEA 10 50 76
Monitor ten to przedstawiciel modeli multimedialnych, wyposa┐ony we wzmacniacz z cyfrow▒ regulacj▒ wzmocnienia i wbudowanymi g│o╢nikami o mocy 2╫2 W. Cech▒ wyr≤┐niaj▒c▒ tego modelu jest wysoka czΩstotliwo╢µ od╢wie┐ania ekranu (100 Hz) dla trybu 800╫600. Podstawowa liczba funkcji regulacyjnych menu OSD (6 fabrycznych i 10 u┐ytkownika) pozwala na sprawne ustawienie parametr≤w monitora. Dziwi brak funkcji rozmagnesowania maski ekranu, przy obecno╢ci g│o╢nik≤w w obudowie monitora (wp│yw pola magnes≤w g│o╢nik≤w). Przy du┐ych zmianach jasno╢ci widoczny by│ tzw. efekt pompowania przejawiaj▒cy siΩ nieznacznymi zmianami rozmiaru obrazu.
Przek▒tna ekranu: 15 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1280╫1024
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz. /pion. (KHz/Hz): 30-69/50-110
ªrednica plamki: 0,27 mm
Cena brutto (z│): 1092
BELINEA 10 55 96
Jest to monitor multimedialny o przek▒tnej 17 cali. CzΩ╢µ audio identyczna jak w modelu BELINEA 10 50 76, nie ma tylko wewnΩtrznego mikrofonu. Du┐a liczba funkcji regulacyjnych przy 10 ustawieniach fabrycznych i 18 u┐ytkownika umo┐liwia w precyzyjny spos≤b ustawiµ wszelkie parametry. Czysto╢µ barw, dobra zbie┐no╢µ pozwala wystawiµ dobr▒ ocenΩ temu modelowi. To co wyr≤┐nia ten monitor to zmiana parametr≤w funkcji OSD realizowana przy u┐yciu p│ynnego obrotowego potencjometru. Stosunkowo du┐y pob≤r mocy i brak korekcji efektu moire to jedyne niedogodno╢ci. Zas│uguje na pochwa│Ω i wp│ywa na ergonomiΩ du┐a czΩstotliwo╢µ od╢wie┐ania
- 105 Hz przy rozdzielczo╢ci 1024╫768.
Przek▒tna ekranu: 17 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1600╫1200
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz. /pion. (KHz/Hz): 30-85/50-120
ªrednica plamki: 0,26 mm
Cena brutto (z│): 2379
CHUNTEX ELECTRONIC CTX-1569 SE
Najta±szy w rodzinie monitor≤w CTX
- ma jednak, jak na piΩtnastkΩ, rozbudowane i bogate menu systemu OSD - jest modelem nieznacznie odbiegaj▒cym swymi parametrami od modelu UA Future. Trzy temperatury barw, dodatkowo funkcja (Degauss) rozmagnesowania maski, wysoka czΩstotliwo╢µ od╢wie┐ania ekranu oraz niski rzeczywisty pob≤r pr▒du to g│≤wne zalety tego modelu.
Godny polecenia ze wzglΩdu na dobry wska╝nik ceny do jako╢ci.
Przek▒tna ekranu: 15 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1280╫1024
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz./pion. (KHz/Hz): 30-69/50-110
ªrednica plamki: 0,28 mm
Cena brutto (z│): 1013
CHUNTEX ELECTRONIC CTX-1569 UA Future
Nowy w wystroju zewnΩtrznym model CTX UA Future to przedstawiciel monitor≤w dla tzw. u┐ytkownik≤w SOHO, kt≤rzy wymagaj▒ urz▒dze± o podwy┐szonych parametrach technicznych. úadne wzornictwo, funkcjonalne klawisze, rozbudowane menu regulacji i korekcji to plusy tego modelu. Now▒ niespotykan▒ cech▒ w╢r≤d monitor≤w 15-calowych jest dostΩpno╢µ niezale┐nej regulacji nasycenia kolor≤w w obrΩbie a┐ 3 temperatur barw 6500/7500/9300. Ma mo┐liwo╢µ ustawienia czasu obecno╢ci menu OSD od 5 do 255 sek, w│▒czenia funkcji DPMS, powrotu do ustawie± fabrycznych koloru i rozmiaru ekranu. Jak na monitor
15-calowy uzyskano do╢µ du┐▒ warto╢µ od╢wie┐ania rzΩdu 110 Hz,
przy rekomendowanej rozdzielczo╢ci 800╫600. Podczas test≤w monitor nie sprawia│ k│opot≤w.
Przek▒tna ekranu: 15 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1280╫1024
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz. /pion. (KHz/Hz): 30-70/50-160
ªrednica plamki: 0,25 mm
Cena brutto (z│): 1470
CHUNTEX ELECTRONIC CTX-1792 SE
Kolejny model serii CTX, 1792 SE nie ustΩpuje mnogo╢ci▒ funkcji regulacyjnych. Monitor o prawie identycznych parametrach technicznych, jak CTX-1569 SE przewidziany jest do obs│ugi tak┐e komputer≤w Macintosh. Ma on jedynie wyj╢cie wizyjne w postaci z│▒cza 15 pin D-SUB. Podczas test≤w wykaza│ siΩ niewielkimi rozbie┐no╢ciami czysto╢ci barw i ostro╢ci. Brak mo┐liwo╢ci korekcji konwergencji wp│yn▒│ na og≤ln▒ ocenΩ tego modelu. Rozbudowane animowane wielojΩzyczne funkcje OSD (On Screen Display) to gwarancja dobrej funkcjonalno╢ci. Jest to jeden z ta±szych monitor≤w 17-calowych.
Przek▒tna ekranu: 17 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1600╫1200
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz./pion. (KHz/Hz): 30-92/50-160
ªrednica plamki: 0,28 mm
Cena brutto (z│): 2267
CHUNTEX ELECTRONIC CTX-1792 UA Future
Ten najnowszy monitor firmy CTX to produkt o doskona│ych parametrach, zastosowany w nim kineskop Trinitron mia│ ostry, klarowny obraz. By│ to jedyny model w╢r≤d testowanych, kt≤ry umo┐liwia│ przywr≤cenie ustawie± fabrycznych indywidualnie dla wymiaru obrazu, kolor≤w i konwergencji. Mia│ bardzo │adn▒ obudowΩ, lekki design, funkcjonalne klawisze oraz wydzielone regulatory kontrastu i jasno╢ci z osobnym menu OSD. Ten monitor, jako jeden z niewielu, mia│ a┐ 4 temperatury barw, kt≤re mo┐na zmieniaµ indywidualnie. Funkcje korekcji zbie┐no╢ci w pionie i w poziomie oraz automatycznie rozpoznawane wyj╢cie wizyjne D-SUB/BNC to kolejne cechy tego modelu. Bardzo korzystny stosunek ceny do mo┐liwo╢ci oraz doskona│a jako╢µ by│a podstaw▒ do przyznania mu palmy pierwsze±stwa. Modele CTX dostarczono do test≤w z polskojΩzyczn▒ dokumentacj▒.
Przek▒tna ekranu: 17 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1600╫1200
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz. /pion. (KHz/Hz): 30-95/50-160
ªrednica plamki: 0,25 mm
Cena brutto (z│): 2818
DAEWOO CMC-1509B
Model DEAWOO mia│ wszystkie niezbΩdne funkcje regulacyjne i sprawi│ mi│e zaskoczenie jako╢ci▒ obrazu. CzΩ╢µ audio pracowa│a bez zarzutu, choµ po w│▒czeniu monitora, w pocz▒tkowym okresie, pojawi│y siΩ falowania g≤rnej czΩ╢ci ekranu w takt odtwarzanej muzyki i w miarΩ wzrostu g│o╢no╢ci. Po pewnym czasie zjawisko to ust▒pi│o. Bardzo pozytywn▒ cech▒ opcji menu OSD jest mo┐liwo╢µ indywidualnej zmiany jaskrawo╢ci
i kontrastu sk│adowej ka┐dego koloru. Da│o to w efekcie wyostrzenie szczeg≤│≤w obrazu.
Przek▒tna ekranu: 15 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1280╫1024
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz. /pion. (KHz/Hz): 30-69/50-120
ªrednica plamki: 0,28 mm
Cena brutto (z│): 1098
DTK DA-570
Najnowszy model monitora 15-calo-wego firmy DTK to przedstawiciel linii standard do zastosowa± biurowych. Mamy w nim do dyspozycji 10 ustawie± fabrycznych oraz 16 u┐ytkownika. Pozytywn▒ cech▒ tego modelu jest obecno╢µ regulacji temperatury kolor≤w, co pozwala dokonaµ kalibracji obrazu monitora, by uzyskaµ zgodno╢µ z otrzymywanymi kolorowymi wydrukami. Stopie± regulacji by│ na ╢rednim poziomie. Og≤lna ocena monitora sk│ania do stwierdzenia, ┐e nast▒pi│ tu kompromis pomiΩdzy cen▒ a jako╢ci▒. Do monitora dostarczono starannie opracowan▒ polsk▒ dokumentacjΩ.
Przek▒tna ekranu: 15 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1280╫1024
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz. /pion. (KHz/Hz): 30-70/50-100
ªrednica plamki: 0,28 mm
Cena brutto (z│): 1079
IIYAMA MF-8617T Vision Master 17
Przedstawiciel monitor≤w rodziny IIYAMA Vision Master prezentow│ siΩ bardzo korzystnie w╢r≤d nowych modeli 17-calowych testowanych w RAPORCIE. Trzy wielofunkcyjne przyciski pozwalaj▒ dokonaµ regulacji wszystkich niezbΩdnych parametr≤w. Ostry obraz, dobra liniowo╢µ, rozs▒dna czΩstotliwo╢µ od╢wie┐ania przy 1024╫768
(85 Hz) to cechy, kt≤re sk│aniaj▒ do wyra┐enia pozytywnej opinii
o solidno╢ci prezentowanej konstrukcji. Do monitora do│▒czono sterowniki dla Windows 95.
Przek▒tna ekranu: 17 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1600╫1200
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz./pion. (KHz/Hz): 27-86/50-160
ªrednica plamki: 0,26 mm
Cena brutto (z│): 2928
NEC MultiSync A500
Monitor ten nale┐y do grupy solidnych konstrukcji standard, oszczΩdne podstawowe funkcje regulacyjne oraz prosty w obs│udze system OSD nie oszo│omi│ swoj▒ innowacyjno╢ci▒. Podczas przeprowadzonych test≤w jako╢ci obrazu, monitor nie wykazywa│ specjalnie odchyle± od normy, choµ ekran mia│ lekko przebarwion▒ ┐≤│t▒ barwΩ, przy s│abym og≤lnym kontra╢cie. Na uwagΩ zas│uguje fakt, ┐e obraz monitora przy rozdzielczo╢ci 800╫600 potrafi byµ od╢wie┐any z czΩstotliwo╢ci▒ a┐ 103 Hz, co jest istotne pod wzglΩdem ergonomii (mniejsze zmΩczenie wzroku).
Przek▒tna ekranu: 15 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1280╫1024
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz./pion. (KHz/Hz): 31-65/55-120
ªrednica plamki: 0,28 mm
Cena brutto (z│): 1244
NEC MultiSync E700
Propozycja firmy NEC - monitor E700
to stabilny markowy standard do biura. Liczba funkcji niezbΩdnych do regulacji
i korekcji jest zadowalaj▒ca, ale bez zbΩdnych fajerwerk≤w, jak w innych modelach, co nie stanowi wady. Ograniczono siΩ do zastosowania jedynie kabla monitorowego 15 pin
D-SUB oraz dw≤ch poziom≤w temperatur barwy 7500/9300.
Szkoda ┐e monitor nie zosta│ wyposa┐ony w dedykowany
programowy sterownik.
Pod wzglΩdem jako╢ci obraz mia│ bez zastrze┐e±.
Przek▒tna ekranu: 17 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1280╫1024
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz./pion. (KHz/Hz): 31-82/55-120
ªrednica plamki: 0,25 mm
Cena brutto (z│): 3300
PANASONIC PanaSync/Pro P70
Monitor Pro P70 podczas test≤w mile zaskoczy│ jako╢ci▒ czystego i ostrego obrazu. Utrzymanie rozmiar≤w, korekcja a┐ 4 temperatur barw kolor≤w, dodatkowe z│▒cza BNC dla sygna│≤w wizyjnych i synchro, bogate menu systemu OSD stanowi dla dobrych monitor≤w pewien nieprzekraczalny standard. Cechy te wskazuj▒ na mo┐liwo╢µ profesjonalnego zastosowania monitora. Jednak dziwi fakt, ┐e przy rozdzielczo╢ci 1024╫768 jeste╢my ograniczeni do czΩstotliwo╢ci od╢wie┐ania jedynie 75 Hz.
Przek▒tna ekranu: 17 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1600╫1200
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz./pion. (KHz/Hz): 30-95/50-180
ªrednica plamki: 0,25 mm
Cena brutto (z│): 3684
PANASONIC TX-D1563PE1
Monitor ten nale┐y do grupy standard. Dostarczona z nim dyskietka zawiera sterownik definiuj▒cy precyzyjnie model. Menu OSD uzupe│nione jest deklaracj▒ zmiany poziomu wej╢ciowego sygna│u video 0.7V lub 1V. Korekcja sk│adowych koloru pozwala dokonaµ zmian jedynie w ramach koloru niebieskiego i czerwonego. CzΩstotliwo╢µ od╢wie┐ania obrazu wynosi 108 Hz przy rozdzielczo╢ci 800╫600, co jest bardzo dobrym parametrem. Fakt ten sprawia, ┐e nawet d│ugotrwa│a praca przy monitorze nie mΩczy wzroku. Szkoda ┐e nie ma mo┐liwo╢ci rozmagesowania maski kineskopu.
Przek▒tna ekranu: 15 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1280╫1024
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz. /pion. (KHz/Hz): 30-69/50-160
ªrednica plamki: 0,27 mm
Cena brutto (z│): 1379
PHILIPS Brilliance 105A
Jak przysta│o na firmΩ, kt≤ra co jaki╢ czas zaskakuje u┐ytkownika, PHILIPS prezentuje obecnie zupe│nie now▒ koncepcjΩ regulacji parametr≤w monitora. Brilliance 105 jest przedstawicielem nowego trendu multimedialnej serii. Wszelkie gniazda sygna│≤w audio umieszczono w zintegrowanej podstawie monitora. Trzy regulatory pod ekranem w postaci potencjomet≤w pozwalaj▒ na regulacjΩ kontrastu, jasno╢ci i wzmocnienia sygna│u audio. Mimo braku sprzΩtowego systemu OSD dziΩki zainstalowaniu oprogramowania Custom Max w ╢rodowisku DOS/WINDOWS lub Macintosh mo┐emy dokonaµ wszelkich regulacji i korekcji wymiar≤w obrazu i koloru poprzez sterowanie sygna│em DDC. Jedn▒ z cech wyr≤┐niaj▒cych ten monitor jest bardzo ma│y pob≤r pr▒du, rzΩdu
1 W (Power OFF), w stanie programowego wy│▒czenia monitora
- to bardzo dobry wzka╝nik. Zaskoczy│a nas jednak ma│a r≤┐nica rozr≤┐nialno╢ci stopni szaro╢ci w przedziale od 1 do 10 proc.
Przek▒tna ekranu: 15 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1280╫1024
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz./pion. (KHz/Hz): 30-69/50-120
ªrednica plamki: 0,28 mm
Cena brutto (z│): 1402
PHILIPS Brilliance 107A
Ten monitor to produkt bli╝niaczo podobny do modelu Brilliance 105. Podstawowe regulacje dostΩpne na obudowie monitora ograniczaj▒ siΩ do zmiany kontrastu, jasno╢ci i wzmocnienia. Dopiero instalacja oprogramowania CustoMax pozwala na precyzyjne ustawienie geometrii obrazu, kolor≤w (szkoda ┐e tylko dwa zakresy temperatur barw 6500/9300). Maksymalna rozdzielczo╢µ to 1600╫1200/60 Hz. Szerokie pasmo wzmacniacza wizyjnego 203 MHz stanowi gwarancjΩ ostrego i czystego obrazu. Jednak w pe│ni multimedialny du┐y monitor ze wzmacniaczem o mocy 1 W to ma│e nieporozumienie. W testowanym modelu d╝wiΩk by│ p│aski, a wzmacniacz audio │atwo by│o przesterowaµ.
Przek▒tna ekranu: 17 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1600╫1200
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz./pion. (KHz/Hz): 30-86/50-160
ªrednica plamki: 0,26 mm
Cena brutto (z│): 3049
ROYAL DH-1570M
Monitor DH 1570 to produkt klasy standard. P│yta czo│owa zawiera po dwa przyciski (+ , -) do regulacji kontrastu
i jasno╢ci oraz cztery przyciski funkcyjne. Menu systemu OSD ograniczone jest do minimum dla podstawowych ustawie±, regulacje nasycenia kolor≤w obejmuj▒ tylko barwy czerwieni i zieleni. Pozytywn▒ cech▒ jest funkcja rozmagnesowania maski oraz rekalibracja (powr≤t do ustawie± fabrycznych) indywidualnie dla ka┐dego parametru wystΩpuj▒cego w menu. Jako╢µ obrazu nie oszo│omi│a. Rekompensat▒ jest najni┐sza cena w grupie monitor≤w 15-calowych.
Przek▒tna ekranu: 15 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1024╫768
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz. /pion. (KHz/Hz): 30-64/47-120
ªrednica plamki: 0,28 mm
Cena brutto (z│): 854
ROYAL DH-1764UX
Zawsze istnieje podzia│ zastosowa± sprzΩtu w ka┐dej grupie. Dla DTP
i grafiki potrzeba wyostrzonych parametr≤w, dok│adnych regulacji. Innymi prawami kieruje siΩ rynek sprzΩtu standardowej jako╢ci. Testowany monitor DH-1764UX nale┐y do tej drugiej grupy, choµ mnogo╢µ dostΩpnych funkcji, stopie± mo┐liwych regulacji oraz og≤lna ocena wyr≤┐nia go w tej klasie sprzΩtu. Pod wzglΩdem wystroju zewnΩtrznego (m.in. liczba klawiszy regulacyjnych) jest podobny do modelu 15-calowego. Jest to jedyny testowany monitor, w kt≤rym zrezygnowano z regulacji temperatury barw. Rekompensat▒ jest najni┐sza cena w╢r≤d wszysktich modeli 17-calowych.
Przek▒tna ekranu: 17 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1280╫1024
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz./pion. (KHz/Hz): 30-82/47-120
ªrednica plamki: 0,26 mm
Cena brutto (z│): 1769
SAMSUNG SyncMaster 500b
Ten monitor firmy SAMSUNG wyznacza nowy standard w╢r≤d urz▒dze± peryferyjnych - mo┐na zastosowaµ
w nim opcjonalnie z│▒cze interfejsu USB. SyncMaster 500b charakteryzuje siΩ wyj▒tkowo oszczΩdnymi wielofunkcyjnymi trzema przyciskami - w tym jeden okr▒g│y
o czterech funkcjach. Menu systemu OSD ma bardzo przejrzyst▒ formΩ graficzn▒ o du┐ej liczbie funkcji regulacyjnych. Obraz monitora by│ bardzo stabilny, kontrastowy bez widocznych odchyle±. Bardzo istotn▒ cech▒ jest zgodno╢µ ze standardem komunikacji VESA DDC: 1,2B,2B+ oraz TCO95.
Przek▒tna ekranu: 15 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1280╫1024
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz./pion. (KHz/Hz): 30-85/50-160
ªrednica plamki: 0,28 mm
Cena brutto (z│): 1318
SAMSUNG SyncMaster 700p
SyncMaster 700p mia│ bardzo zgrabn▒, zwart▒ konstrukcjΩ i przyciski funkcyjne identyczne jak w modelu 500p oraz dwa rodzaje wyj╢µ wizyjnych D-SUB/BNC. Rozbudowane i przejrzyste menu systemu OSD wzbogacone niespotykan▒ w innych monitorach funkcj▒ (Expanded View) pozwalaj▒c▒ dopasowaµ obraz podczas ogl▒dania video clip≤w podczas pod│▒czenia do tunera tv, to kolejny plus tego modelu. Testowany model mia│ bardzo du┐y zakres regulacji ka┐dego z parametr≤w. Jako╢µ geometrii obrazu, ostro╢µ i precyzja odwzorowania szczeg≤│≤w pozwala wystawiµ wysok▒ ocenΩ monitorowi SAMSUNGA.
Przek▒tna ekranu: 17 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1280╫1024
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz. /pion. (KHz/Hz): 30-85/50-160
ªrednica plamki: 0,26 mm
Cena brutto (z│): 3238
SONY Multiscan CPD-100ES
Monitor ten ma niezwykle oszczΩdne menu systemu OSD. Przyciski: (Center) centrowanie w pionie i poziomie, (Size) zmiana rozmiaru ekranu, (Geometry) regulacja zniekszta│ce± poduszkowych, (Color) zmiana dw≤ch temperatur kolor≤w oraz (Reset) powr≤t do ustawie± fabryczych monitora - stanowi to minimum, a zarazem maksimum zastosowanych funkcji w tym monitorze firmy SONY. Przyciski kontrastu i jasno╢ci maj▒ podw≤jn▒ funkcjΩ (do precyzyjnego ustawienia ww. parametr≤w). Testowany model odznacza│ siΩ b│Ωdami konwergencji na akceptowalnym niskim poziomie, niezauwa┐alnymi go│ym okiem. Test szybkich zmian jasno╢ci nie powodowa│ widocznych zmian rozmiaru ekranu.
Przek▒tna ekranu: 15 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1280╫1024
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz./pion. (KHz/Hz): 30-70/50-120
ªrednica plamki: 0,25 mm
Cena brutto (z│): 1463
ViewSonic 15GA
Kolejny przedstawiciel monitor≤w multimedialnych o solidnej konstrukcji
i oszczΩdnych mo┐liwo╢ciach (jak choµby ograniczenie siΩ do regulacji koloru tylko sk│adowej czerwonej i niebieskiej oraz bardzo podstawowych korekcji obrazu). Jak wszyskie modele ViewSonic zaopatrzono go w program do oszczΩdzania energii o nazwie OptiGreen, charakteryzuje siΩ wiΩc stosunkowo niskim poborem pr▒du. Dziwi brak funkcji rozmagnesowania maski (Degauss) przy obecno╢ci pola magnetycznego
z g│o╢nik≤w. Pod wzglΩdem jako╢ci monitor jest na przeciΩtnym poziomie.
Przek▒tna ekranu: 15 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1280╫1024
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz./pion. (KHz/Hz): 30-69/50-160
ªrednica plamki: 0,27 mm
Cena brutto (z│): 1803
ViewSonic GT775
Monitor o konstrukcji podobnej do ViewSonic PT775, jednak pozbawiony z│▒cz wizyjnych BNC, tak┐e zakres synchronizacji i pasma wzmacniacza wizji zosta│ ograniczony. Mimo naszych pr≤b regulacji zbie┐no╢ci pozosta│o nieznaczne przebarwienie linii. Podczas test≤w szybkich zmian jasno╢ci nastΩpowa│a znikoma zmiana wielko╢ci obrazu (efekt pompowania). Dla uzyskania rozr≤┐nialno╢ci odcieni szaro╢ci, konieczna by│a zmiana poziomu jasno╢ci do warto╢ci 87 proc. Powy┐sze cechy rekompensuje znacznie ni┐szy koszt monitora. Standardowo wyposa┐ony jest w sterowniki i program OptiGreen do kontroli oszczΩdzania energi bez korzystania z funkcji VESA DPMS karty graficznej.
Przek▒tna ekranu: 17 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1600╫1200
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz. /pion. (KHz/Hz): 30-86/50-160
ªrednica plamki: 0,25 mm
Cena brutto (z│): 3406
ViewSonic PT775
Model ViewSonic PT775 prezentowa│ siΩ bardzo korzystnie w grupie monitor≤w 17-calowych. Kineskop Diammotron o plamce 0,25 mm wykaza│ siΩ badzo dobrymi parametrami technicznymi. Doskona│y obraz, najwiΩkszy roboczy rozmiar ekranu 310╫232 mm i szerokie pasmo wzmacniacza wizji 200 MHz to powa┐ny atut tego modelu. Monitor ten mia│ bardzo bogaty zestaw funkcji menu OSD. Dodatkowo w ramach regulacji wymiar≤w istnieje mo┐liwo╢µ ingerencji w g≤rne rogi ekranu (opcja Hourglass). Opcja (Hooking) daje wyprostowanie, wyostrzenie g≤rnych rog≤w. Poza tym w ramach regulacji konwergencji istniej▒ dodatkowe opcje (H/V Focus) ustawienia ostro╢ci obrazu w pionie i w poziomie. DziΩki opcji (Purity), je╢li zauwa┐ymy nier≤wnomierno╢µ rozk│adu kolor≤w w obrazie, mo┐emy dokonaµ korekcji. Jako bonus dostarczono oprogramowanie firmy Kodak
- Colorific, kt≤re w precyzyjny spos≤b pozwala skalibrowaµ monitor z programami graficznymi (jak choµby PhotoStyler) i drukark▒ kolorow▒ w celu dopasowania barw przy wydruku.
Przek▒tna ekranu: 17 cali
Maksymalna rozdzielczo╢µ: 1600╫1200
CzΩstotliwo╢µ odchylania poz./pion. (KHz/Hz): 30-96/50-160
ªrednica plamki: 0,25 mm
Cena brutto (z│): 4341
Dwa │yki statystyki
W Raporcie wziΩ│y udzia│ 23 monitory: dwana╢cie 15-calowych i jedena╢cie 17-calowych. Sze╢µ z nich (4 "piΩtnastki" i 2 "siedemnastki") to modele wyposa┐one w zestawy g│o╢nik≤w, czyli okre╢lane mianem multimedialnych. Tylko jeden z nich mia│ maksymaln▒ rozdzielczo╢µ na poziomie 1024╫768 punkty, 14 mog│o wy╢wietlaµ obrazy maksymalnie w rozdzielczo╢ci 1280╫1024, a 8 pozosta│ych w 1600╫1200. ªrednice plamki w prezentowanych monitorach waha│y siΩ od 0,25 mm (7 modeli) przez 0,26 mm (5), 0,27 mm (3), a┐ do 0,28 mm (8 monitor≤w).
Najl┐ejszym monitorem okaza│ siΩ Panasonic TX-D1563PE1 (13 kg), a najciΩ┐szym - Belinea 105596 (22,3 kg).
Wszystkie urz▒dzenia deklarowane by│y jako "plug & play", ale tylko monitory Philipsa i Samsunga mia│y najnowsze specyfikacje sterowania (DDC 2+) w ramach tego standardu.
AM
(c) Copyright LUPUS |