Laboratorium "


NetObjects Fusion 3
Pawe│ Wimmer


NetObjects Fusion 3
Precyzyjna lokalizacja element≤w graficznych nie sprawia ┐adnych trudno╢ci
NetObjects Fusion, firmy NetObjects, jest zintegrowanym, graficznym pakietem webmasterskim do budowania witryn internetowych, r≤wnowa┐nym pod wzglΩdem koncepcji takim programom, jak Microsoft FrontPage czy Corel Webmaster Suite.
Praca sk│ada siΩ z dw≤ch element≤w: tworzenia szkieletu witryny i edytowania szkielet≤w stron. WitrynΩ tworzymy w spos≤b graficzny, dodaj▒c podstrony do stron wskazywanych myszk▒. W ka┐dej chwili mo┐na je przeci▒gn▒µ w inne miejsce. Na podstawie nazw stron program generuje podstawowy uk│ad graficzny. Dwukrotne klikniΩcie na ikonie strony uruchamia w│a╢ciwy edytor.
Na stronie umieszczamy rozmaite obiekty, kt≤rych ikony s▒ dostΩpne w paskach narzΩdziowych û tekst, grafikΩ, tabele, formularze, obiekty ActiveX, paski nawigacyjne, banery, aplety Javy, obiekty multimedialne, wiele dynamicznych komponent≤w czy odrΩczne rysowane proste figury geometryczne.
NetObjects Fusion 3
Kr≤tko
bardzo silne i wygodne narzΩdzie do projektowania efektownych witryn internetowych.

Zalety:
przejrzysty i przyjazny interfejs, precyzja lokalizacji obiekt≤w na stronach.

Wady:
trudna konfiguracja do polskich liter, zw│aszcza wg ISO.

Dostarczy│:
Clico Centrum Oprogram. Sp. z o.o., al. 3 Maja 7, 30-063 Krak≤w, tel. (012) 6325166, faks (012) 6323698, www.clico.pl

Cena:
325 USD + VAT, upgrade z wersji 2.0 û 225 USD + VAT.

Rywale:
Microsoft FrontPage 98,
Corel WebMaster Suite.

Charakterystyczne dla NOF jest umiejscawianie obiekt≤w w dowolnym miejscu strony û wynika to z tego, ┐e program pos│uguje siΩ w tle tabelami, kt≤re odpowiadaj▒ za w│a╢ciw▒ pozycjΩ obiektu. Dok│adno╢µ siΩga tutaj jednego piksela.
Ka┐dy z obiekt≤w ma swoje w│asno╢ci, kt≤re mo┐na zmieniaµ w wy╢wietlanych automatycznie okienkach dialogowych. Obiekty mog▒ byµ opatrzone dynamicznymi w│asno╢ciami, zgodnymi z najnowszymi tendencjami w konstruowaniu stron WWW.
Polski u┐ytkownik bΩdzie zmuszony do wykonania kilku czynno╢ci przystosowuj▒cych program do polskich warunk≤w. Przede wszystkim pakiet nie dostrzega problemu strony kodowej i zapisuje znaki w standardzie Windows-1250, nie dodaj▒c deklaracji strony kodowej. Mo┐emy jednak dodaµ j▒ rΩcznie w okienku Layout HTML. Dodatkowo mo┐emy zdefiniowaµ czcionkΩ ekranow▒ dla tekst≤w proporcjonalnych i o sta│ej szeroko╢ci znaku, co pozwala poprawnie wy╢wietlaµ polskie znaki. Mo┐e to byµ tak┐e czcionka w standardzie ISO-8859-2 (musimy w≤wczas u┐ywaµ klawiatury ISO), uzupe│niona rΩcznie wpisanym oznaczeniem strony kodowej. Ponadto, u┐ywaj▒c okre╢lonego stylu, powinni╢my zdefiniowaµ w bloku Style ╢rodkowoeuropejsk▒ stronΩ kodow▒, aby polskie litery w banerach czy paskach nawigacyjnych by│y poprawnie wy╢wietlane na ekranie i generowane na grafikach. Mog▒ siΩ jednak pojawiµ k│opoty, gdy bΩdziemy stosowali ISO-8859-2.
Ca│o╢µ jest precyzyjnym i konfigurowalnym narzΩdziem, o wielkich mo┐liwo╢ciach, aczkolwiek polski u┐ytkownik bΩdzie musia│ w│o┐yµ nieco pracy.

(c) Copyright LUPUS