Klub U┐ytkownika  


Spaµ spokojniej
Grzegorz Teter


Ka┐dy z nas s│ysza│ kiedy╢ o mo┐liwo╢ci awarii sprzΩtu komputerowego i konieczno╢ci zabezpieczenia przechowywanych w nim danych. CzΩsto jednak lekcewa┐ymy te ostrze┐enia, uwa┐aj▒c je za czcze gadanie teoretyk≤w lub ┐yj▒c w prze╢wiadczeniu o niezawodno╢ci zakupionego przez nas "markowego sprzΩtu". S│owa ostrze┐enia wracaj▒ jednak gromkim echem, gdy owoc wielu dni spΩdzonych przed monitorem przepada bezpowrotnie. Jak wiΩc zabezpieczyµ siΩ przed tego typu nieprzyjemnymi wypadkami? Zacznijmy archiwizowaµ!
Kopie bezpiecze±stwa warto robiµ, nawet je╢li na dyskach nie przechowujemy niczego cennego. Mo┐emy w≤wczas zabezpieczyµ najwa┐niejsze pliki systemowe pozwalaj▒ce nam szybko odratowaµ system bez konieczno╢ci czasoch│onnej reinstalacji. Je╢li jednak komputer jest narzΩdziem naszej codziennej pracy, a utrata informacji w nim zawartych mog│aby przynie╢µ wymierne straty materialne, nale┐y powa┐nie potraktowaµ sprawΩ zabezpieczenia. Im cenniejsze dane przechowujemy i przetwarzamy, tym bardziej wzrasta znaczenie prawid│owej i regularnej archiwizacji. Je╢li wiΩc stwierdzimy, ┐e dane w naszych komputerach s▒ na tyle istotne, ┐e wymagaj▒ regularnego zabezpieczenia, warto wdro┐yµ w ┐ycie jeden ze schemat≤w archiwizacji podanych w tabeli.

Miejsce sk│adowania


Najprostsz▒, lecz zarazem najmniej bezpieczn▒ metod▒ jest skopiowanie cennych danych w inne miejsce (do innego katalogu) na dysku twardym. Dzia│anie takie mo┐e (nie musi) okazaµ siΩ pomocne w przypadku, gdy interesuj▒ce nas pliki uleg│y zniszczeniu w wyniku nieprawid│owego dzia│ania jakiego╢ programu (oczywi╢cie mo┐e to byµ te┐ wynikiem prawid│owego dzia│ania wirusa), nie╢wiadomej ingerencji innej osoby lub niewielkiego uszkodzenia powierzchni dysku. Spos≤b ten nie jest jednak zbyt dobry w przypadku wiΩkszej awarii i bezpieczniej bΩdzie, je╢li skorzystamy z jakiego╢ dostΩpnego wymiennego no╢nika pamiΩci masowej. Do dyspozycji mamy obecnie szerok▒ gamΩ tego typu urz▒dze±, a zakup konkretnego modelu trzeba uzale┐niµ od naszych potrzeb i mo┐liwo╢ci. W ekstremalnym przypadku, je╢li nie mamy ┐adnych innych urz▒dze± archiwizuj▒cych, mo┐emy u┐yµ dyskietki, sk│aduj▒c na niej najistotniejsze pliki. Warto jednak zaopatrzyµ siΩ w inny no╢nik danych.

Odpowiedni no╢nik


Urz▒dzeniem od dawna wykorzystywanym przez administrator≤w powa┐nych system≤w do sk│adowania informacji jest streamer. Niewielkich rozmiar≤w ta╢ma magnetyczna potrafi pomie╢ciµ gigabajty informacji. Niestety, nie jest to medium wygodne w u┐yciu - ze wzglΩdu na d│ugi czas oczekiwania na dostΩp do konkretnych informacji. Je╢li wiΩc nie potrzebujemy archiwizowaµ dysk≤w o du┐ej pojemno╢ci, nale┐y rozejrzeµ siΩ za czym╢ dogodniejszym. Do domowego u┐ytku wykorzystaµ mo┐emy ca│▒ gamΩ dysk≤w magnetycznych i magnetooptycznych o pojemno╢ciach rzΩdu 100 MB-1 GB (i wiΩcej). Nadaj▒ siΩ one ╢wietnie zar≤wno do tworzenia kopii awaryjnych, jak i wymiany informacji z przyjaci≤│mi. Mo┐na tak┐e zgraµ na nie rzadko u┐ywane programy czy dane. Ostatni wariant nasuwa na my╢l lepsze rozwi▒zanie - dyski optyczne. Niska cena, jak▒ osi▒gnΩ│y zapisywalne p│yty CD (CD-R i CD-RW), pojawienie siΩ ich nowocze╢niejszych nastΩpc≤w DVD i DVD RAM oraz wysoka trwa│o╢µ tego typu no╢nik≤w sprawi│y, ┐e znalaz│y one zastosowanie w archiwizacji danych przechowywanych latami, np. dane ksiΩgowe, informacje o pacjentach w przychodni lekarskiej czy szpitalu lub archiwalne numery czasopism.
Na zako±czenie przy│▒czΩ siΩ do g│os≤w nawo│uj▒cych, aby nie lekcewa┐yµ sprawy zabezpieczania danych: pamiΩtajmy, nie ma urz▒dze± niezawodnych i je╢li nie chcemy naraziµ siΩ na straty wywo│ane nieprzewidzian▒ awari▒, b▒d╝my m▒drzy przed szkod▒.

Schematy archiwizacji


Je╢li nasze dane s▒ na tyle istotne, ┐e chcemy je zarchiwizowaµ, warto wdro┐yµ w ┐ycie jeden z podanych ni┐ej sposob≤w.

1. Backup prosty (260 no╢nik≤w). Archiwizacji dokonujemy codziennie na nowym no╢niku. Zak│adaj▒c, ┐e w roku jest 260 dni roboczych, tyle w│a╢nie powinni╢my przygotowaµ czystych no╢nik≤w.
2. Backup przyrostowy (52 + 4 no╢niki). Pe│n▒ archiwizacjΩ danych robimy raz w tygodniu przez 52 tygodnie w roku. Codziennie w kolejne dni miΩdzy pe│nymi backupami, na 4 dodatkowych no╢nikach, archiwizujemy wszystkie dane, kt≤re zosta│y zmienione od czasu ostatniego pe│nego backupu.
3. Backup r≤┐nicowy (52 + 4 no╢niki). Pe│n▒ archiwizacjΩ danych robimy raz w tygodniu przez 52 tygodnie w roku. Codziennie w kolejne dni miΩdzy pe│nymi backupami, na 4 dodatkowych no╢nikach, archiwizujemy tylko te pliki, kt≤re zosta│y zmodyfikowane lub nowo utworzone.
4. Dziadek-ojciec-syn (3 no╢niki). Wybieraj▒c tΩ metodΩ, okre╢lamy regularne odstΩpy czasu miΩdzy sporz▒dzaniem kopii danych. Mo┐emy np. przyj▒µ system, ┐e co miesi▒c nagrywamy dane na pierwszym no╢niku (dziadek), co tydzie± na drugi no╢nik (ojciec) i codziennie na no╢nik trzeci (syn).

(c) Copyright LUPUS