Klub U┐ytkownika  


W│asna wersja Windows
Dariusz Ha│as


Charakterystyczne dla wielu u┐ytkownik≤w Windows 95 jest d▒┐enie do poprawiania estetyki systemowego interfejsu. Wszak wszelkie tapety, wzorki, obrazki umieszczane na pulpicie czy te┐ wygaszacze ekranu w zasadzie niczemu nie s│u┐▒ (wiele z wygaszaczy oferuje takie efekty, ┐e trudno tu m≤wiµ o pierwotnej ich funkcji). Niejeden z nas zabiera│ siΩ zapewne za zmienianie wygl▒du ikonek systemowych, wygl▒du okien, kolor≤w, ustawianie d╝wiΩk≤w towarzysz▒cych systemowym zdarzeniom (otwarcie okna, zamkniΩcie systemu itp.). Niniejszy tekst bΩdzie dotyczy│ nieco innych element≤w systemu, w kt≤rych r≤wnie┐ mo┐emy popisaµ siΩ w│asn▒ inwencj▒.

Ekrany


Podczas │adowania siΩ systemu Windows 95 (a tak┐e Windows 98) na ekranie monitora przez jaki╢ czas wy╢wietlony jest obraz - logo systemu. Podobnie jest w przypadku, gdy ko±czymy pracΩ z komputerem, kiedy to system wy╢wietla jeszcze dwa kolejne obrazy informuj▒ce o tym, ┐e Windows zamyka swoje aplikacje oraz ┐e mo┐emy ju┐ "bezpiecznie" wy│▒czyµ komputer. Po pewnym czasie obrazy wy╢wietlane przez system mog▒ siΩ nieco znudziµ, dlaczego wiΩc by ich nie zmieniµ?

Gdzie szukaµ?


Wszystkie wymienione wy┐ej ekrany s▒ obrazami w formacie BMP o rozmiarach 320╫400 pikseli w 256 kolorach. Pr≤┐no jednak szukaµ na dysku plik≤w *.BMP zawieraj▒cych te obrazy. Plikiem odpowiadaj▒cym za ekran startowy (pojawiaj▒cy siΩ podczas │adowania systemu) jest plik "logo.sys" umieszczony w katalogu g│≤wnym dysku systemowego (czyli najczΩ╢ciej C:\). Kolejne dwa pliki znajduj▒ siΩ w folderze zawieraj▒cym Windows 95 (najczΩ╢ciej C:\Windows). S▒ to "Logow.sys" (ekran informuj▒cy o zamykaniu systemu) oraz "Logos.sys" (ekran informuj▒cy o "bezpiecznym wy│▒czeniu" komputera). Wiemy ju┐ zatem, gdzie znajduj▒ siΩ interesuj▒ce nas obrazy, przyst▒pmy teraz do ich zmiany.

Tworzymy w│asne ekrany


Znamy rozdzielczo╢µ opisywanych ekran≤w wydawa│oby siΩ wiΩc, ┐e stworzenie ich odpowiednik≤w jest proste. Zanim jednak zabierzemy siΩ do kreowania w│asnego ekranu, musimy pamiΩtaµ o jego przeskalowaniu. Aby bli┐ej przedstawiµ problem, proponujΩ skopiowaµ w dowolne miejsce (np. na pulpit Windows) jeden z plik≤w *.sys zawieraj▒cych obraz, a nastΩpnie zmieniµ jego nazwΩ na dowoln▒ z rozszerzeniem BMP. Teraz otw≤rzmy tak spreparowany obraz w dowolnym programie do obr≤bki grafiki (np. Paint). Efekt jest od razu widoczny. Obraz jest nieco "rozci▒gniΩty" w pionie. Dlatego te┐ w│asne obrazy musimy przygotowaµ w rozdzielczo╢ci 320╫200 pikseli (w 256 kolorach), a nastΩpnie zmieniµ rozmiar gotowego ju┐ obrazka na 320╫400 pikseli. Tre╢µ samych obraz≤w pozostawiam inwencji tw≤rczej. Gdy w│asne ekrany s▒ ju┐ gotowe, zapisujemy je pod odpowiednimi nazwami (logo.sys, logos.sys oraz logow.sys) i umieszczamy w przeznaczonych im miejscach. Teraz, po ponownym uruchomieniu systemu, mo┐emy ju┐ cieszyµ siΩ widokiem w│asnego logo. Je┐eli bΩdziemy zamierzali kiedykolwiek powr≤ciµ do standardowych ekran≤w, warto zachowaµ ich kopie w innym miejscu na dysku.

W│a╢ciwo╢ci systemu


Standardowy wygl▒d okna
1. Standardowy wygl▒d okna "W│a╢ciwo╢ci Systemu" (System Properties).
Kolejna ciekawostka to mo┐liwo╢µ zmodyfikowania informacji wy╢wietlanych w oknie "W│a╢ciwo╢ci systemu" (System Properties) (rys.1). DostΩp do tego okna uzyskujemy przez klikniΩcie prawym klawiszem myszki ikony "M≤j komputer" (My Computer), a nastΩpnie wyb≤r opcji "W│a╢ciwo╢ci" (Properties). Inny spos≤b polega na uruchomieniu w Panelu Sterowania (Control Panel) modu│u "System". Jakie elementy tego okna mo┐emy zmodyfikowaµ? Najlepiej tΩ kwestiΩ wyja╢ni za│▒czony zrzut ekranu z przerobionymi elementami (rys. 2). Jak widaµ, w oknie "W│a╢ciwo╢ci Systemu" (System Properties) pojawi│o siΩ kilka niestandardowych element≤w. S▒ to: logo ENTERA wraz z adresem strony WWW nad obrazkiem, dodane dwa wiersze tekstu nad zwrotem "GenuineIntel" oraz przycisk "O Redakcji...", kt≤rego klikniΩcie wywo│uje kolejne okno informacyjne (rys. 3). Poni┐ej przedstawiam po kolei, jak zmieniµ, czy te┐ umie╢ciµ analogiczne elementy we w│asnym komputerze.

W│asne logo


W│a╢ciwo╢ci Systemu
2. Okno "W│a╢ciwo╢ci Systemu" (System Properties) z dodanymi paroma, niew▒tpliwie niestandardowymi elementami.
Obrazek-logo wy╢wietlany w oknie "W│a╢ciwo╢ci Systemu" zapisany jest w pliku "oemlogo.bmp", kt≤ry powinien znajdowaµ siΩ w katalogu c:\windows\system (je┐eli system jest zainstalowany na innym dysku/folderze, to nale┐y odpowiednio zmieniµ powy┐sz▒ ╢cie┐kΩ). Je┐eli mamy komputer markowy z preinstalowanym systemem Windows 95, to plik ten powinien ju┐ znajdowaµ siΩ w podanym wy┐ej miejscu (oczywi╢cie na razie zawiera on logo producenta). Je┐eli dysponujemy "sk│adakiem", to bardzo prawdopodobne, ┐e takiego pliku nie ma w systemie. Bez wzglΩdu na to, konieczne jest przygotowanie w│asnego pliku-logo. Przyk│adowe logo ENTERA to grafika o rozmiarze 182╫106 pikseli w hi-colorze (65535 kolor≤w) zapisana jako wspomniany wy┐ej plik oemlogo.bmp.


Informacje o producencie


Nazwa komputera oraz informacje o producencie (nad napisem "GenuineIntel") znajduj▒ siΩ w pliku "C:\windows\system\oemin-fo.ini". Plik ten mo┐na otworzyµ dowolnym edytorem tekst≤w (np. Notatnikiem). Jego przyk│adow▒ postaµ przedstawia ramka "Przyk│adowy plik OEMINFO.INI". Jak widaµ, wystarczy w odpowiednie miejsca wpisaµ w│asne teksty, a system wy╢wietli je w oknie "W│a╢ciwo╢ci Systemu".

Napis nad grafik▒


Ostatnim elementem, jaki umie╢ci│em w naszym przyk│adzie, jest adres strony WWW ENTERA. Aby w tym miejscu wstawiµ jakikolwiek tekst, trzeba zmodyfikowaµ nieco zawarto╢µ pliku C:\windows\system\sysdm.cpl. Plik ten jest modu│em Panelu Sterowania, wiΩc zanim przejdziemy do jakichkolwiek modyfikacji, warto zrobiµ jego kopiΩ zapasow▒ w innym miejscu na dysku. Wyszukujemy w podanym pliku ci▒g liter: "Manufactured and Supported by:" i zastΩpujemy w│asn▒ fraz▒.

Dodatkowy przycisk


Widoczny w przyk│adowym oknie przycisk "O Redakcji..." powsta│ r≤wnie┐ dziΩki modyfikacjom pliku "sysdm.cpl". Wyszukujemy w tym pliku ci▒g znak≤w "&Support Information",
a nastΩpnie zamieniamy go na w│asn▒ frazΩ. Zalecane jest, aby w│asny tekst nie by│ d│u┐szy od zastΩpowanego, a w przypadku, gdy jest kr≤tszy, w wolne miejsca mo┐emy wstawiµ znak spacji. Znak "&" umieszczony w zastΩpowanym zdaniu, poprzedzaj▒cy literΩ (w tym wypadku "S") okre╢la tzw. znak aktywny. Innymi s│owy, je┐eli bΩdziemy mieli otwarte okno "W│a╢ciwo╢ci systemu", to kombinacja klawiszy "Alt + znak aktywny" uruchomi nam przycisk bez udzia│u myszki. Kolejnym krokiem jest uwidocznienie tego przycisku. W tym celu musimy zmieniµ znak "H" (jest to drugi znak na lewo od pocz▒tku zastΩpowanej frazy "&Support...") na znak "P".

Dodatkowe okno


Dodatkowe okno
Mamy ju┐ w oknie "W│a╢ciwo╢ci systemu" (System Properties) uaktywniony przycisk z w│asn▒ nazw▒, lecz w dalszym ci▒gu okno przeze± wywo│ywane nie zawiera ┐adnych informacji. Ostatni▒ wiΩc rzecz▒, jak▒ powinni╢my zrobiµ, jest umieszczenie tam dowolnie wybranego tekstu. Dokonujemy tego, wpisuj▒c w│asny tekst do wspomianego ju┐ wy┐ej pliku "Oeminfo.ini". Kolejne wiersze wpisujemy poprzedzaj▒c je sekwencjami "Line1=", "Line2=" itd. My╢lΩ, ┐e rzut oka na ramkΩ z przyk│adowym plikiem "Oeminfo.ini" wyja╢ni wszelkie w▒tpliwo╢ci.

Plik "sysdm.cpl"


Plik ten jest modu│em Panelu Sterowania i nie mo┐na go obejrzeµ za pomoc▒ zwyk│ego edytora tekst≤w. Konieczne jest narzΩdzie, kt≤re umo┐liwia podgl▒d ka┐dego pliku (np. DiskEdit z Norton Utility). Program DiskEdit mo┐na zainstalowaµ korzystaj▒c ze znajduj▒cej siΩ na naszym czerwcowym kr▒┐ku wersji demo pakietu Notron Utility 3.0.

Przyk│adowy plik OEMINFO.INI

[General]
Manufacturer=Magazyn Komputerowy ENTER
Model=Redaktorski P133
[Support Information]
Line1=Sk│ad Redakcji:
Line2=Ewa Hutny (redaktor naczelny)
Line3=Irena Urbaniak (sekretarz redakcji)
Line4=Andrzej Paj▒k (z-ca sekretarza redakcji)
Line5=Dariusz Ha│as, Grzegorz Teter, Andrzej Majkowski,
Line6=Konrad JarzΩbski, Marek Winter, Ryszard Sobkowski.
Line7=
Line8=Nadz≤r graficzny: Robert Dobrzy±ski
[Registration Information]
Incentive Unlocker=
OEM Info 1=91.12345.123
OEM Info 2=DS.12344.444
OEM Info 3=5/97
OEM Info 4=A237547931
OEM Info 5=B1

(c) Copyright LUPUS