Laboratorium "


AlphaPC - made by Samsung
Ryszard Sobkowski


Alpha
Alpha jest procesorem maszyn elitarnych, przede wszystkim silnych stacji roboczych i serwer≤w
Zapatrzeni w "standard PC" czΩsto nie zwracamy uwagi na maszyny, kt≤rych jednostk▒ centraln▒ jest co╢, co nie rozumie kodu X86. Jednym z takich procesor≤w jest Alpha - 64-bitowy superskalarny RISC, przystosowany do pracy ze 128-bitowej szeroko╢ci szyn▒ danych. Oryginalna architektura procesora pozwala mu na jednoczesne wykonywanie 2, 3, a w wyj▒tkowo "szczΩ╢liwych" sekwencjach kodu nawet czterech instrukcji jednocze╢nie - oczywi╢cie takie udane sekwencje rzadko daje siΩ uzyskaµ w programie, nawet je╢li by│ przygotowywany przy u┐yciu wysoko wydajnych kompilator≤w optymalizuj▒cych. Wymiana danych z otoczeniem odbywa siΩ za po╢rednictwem trzech poziom≤w pamiΩci podrΩcznej cache - pamiΩci pierwszego i drugiego poziomu wbudowane s▒ w strukturΩ procesora, cache L3 jest zewnΩtrzn▒ pamiΩci▒ SRAM o kr≤tkim czasie dostΩpu, podobn▒ jak w naszych poczciwych PC, tyle tylko, ┐e wsp≤│pracuj▒c▒ z procesorem przez 128-bitowej szeroko╢ci szynΩ danych, a jej maksymalna pojemno╢µ to a┐ 64 MB!
Konstrukcja procesora powsta│a r≤wnocze╢nie z intelowskim Pentium, ale by│o ju┐ za p≤╝no na to, by m≤g│ on konkurowaµ z pochodnymi Intela na rynku PC. Ciekawostk▒ jest fakt, ┐e Windows NT zosta│y najpierw zaimplementowane na Alphie, a dopiero p≤╝niej na procesorach intelowskich. Nawet Windows NT nie pomog│y - Alpha pozosta│a procesorem maszyn elitarnych, przede wszystkim silnych stacji roboczych i serwer≤w. W czasach rozpowszechnienia Internetu Alpha objawi│a siΩ nagle wszystkim u┐ytkownikom sieci - maszyny w ni▒ wyposa┐one obs│uguj▒ wiele popularnych serwis≤w internetowych, z kt≤rych chyba najbardziej znanym jest AltaVista, jedna z najpopularniejszych wyszukiwarek. Ci, kt≤rzy korzystaj▒ z us│ug AltaVisty, mog▒ mieµ wyobra┐enie o potΩdze tego procesora.

Alpha z Korei


Alpha, produkt Digital Electric Corporation, jest obecnie, po przejΩciu tej firmy przez Intela i Compaqa, produkowana przez korea±skiego Samsunga. Firma ta podjΩ│a dzia│ania zmierzaj▒ce do popularyzacji zastosowa± Alphy na rynku tanich stacji roboczych. Produkowana przez Samsunga p│yta g│≤wna AlphaPC 164LX z wygl▒du i konstrukcji przypomina klasyczn▒ p│ytΩ g│≤wn▒ ATX i rzeczywi╢cie - mo┐na j▒ zamontowaµ w typowej obudowie ATX. Wyposa┐ona w 2 MB pamiΩci cache L3 ma "na pok│adzie" typowy zestaw interfejs≤w peryferyjnych: 2 kana│y IDE, sterownik FDD, dwa porty szeregowe i port r≤wnoleg│y. Cztery gniazda DIMM pozwalaj▒ na instalacjΩ do 1 GB pamiΩci SDRAM; w wyniku zastosowania 128-bitowej szyny danych modu│y DIMM musz▒ byµ instalowane parami. Tworz▒cy "core logic" p│yty chip 21167 obs│uguje korektΩ b│Ωd≤w pamiΩci, z czego wynika konieczno╢µ stosowania modu│≤w 72-bitowych z ECC.

Rozszerzenia jak w PC


AlphaPC
Kr≤tko p│yta g│≤wna i procesor do samodzielnej konstrukcji workstation.

Zalety:
ogromna moc przetwarzania, niewyg≤rowana cena.

Wady:
du┐y pob≤r energii, konieczno╢µ dobrego ch│odzenia, ograniczona dostΩpno╢µ aplikacji w kodzie Alpha.

Dostarczy│:
Eltron, ul. Szewska 3, Wroc│aw, tel. (071) 3439755, 442532, faks (071) 441141, www.emit.com.pl/eltron

Cena:
p│yta z procesorem 533 MHz - ok. 5800 z│ + VAT.

Rywal:
Dwuprocesorowe konstrukcje z Pentium II.

Dwa z│▒cza ISA i 4 gniazda PCI pozwalaj▒ na uzupe│nienie konfiguracji komputera - mo┐na w nich umie╢ciµ dowolne karty rozszerze±, pod warunkiem, ┐e maj▒ one odpowiednie sterowniki. Dwa z czterech gniazd PCI zrealizowano jako 64-bitowe - rozwi▒zanie takie nie jest co prawda zbyt popularne, ale dostΩpne s▒ na rynku tak wykonane karty graficzne i sterowniki SCSI. Umieszczony w pamiΩci Flash ROM BIOS jest ukierunkowany na pracΩ w ╢rodowisku Windows NT, ale pozwala r≤wnie┐ na uruchomienie innych system≤w operacyjnych.
Oferowana obecnie gama procesor≤w Samsung Alpha 21164 obejmuje trzy modele, r≤┐ni▒ce siΩ maksymaln▒ czΩstotliwo╢ci▒ zegara, wynosz▒c▒ odpowiednio 450, 533 i 600 MHz. Testowany przez nas egzemplarz taktowany by│ zegarem 533 MHz. Ocena wydajno╢ci procesora przez por≤wnanie z typowymi wynikami typowych benchmark≤w dla PC jest w│a╢ciwie niemo┐liwa - dostΩpne dla PC benchmarki aplikacyjne, podobnie jak same aplikacje, wykonywane s▒ na Alphie za po╢rednictwem wbudowanego w implementacjΩ Windows NT emulatora X86, przek│adaj▒cego kod intelowski na kod maszynowy Alphy, niemniej por≤wnanie wydajno╢ci serwer≤w z procesorami Alpha z najwydajniejszymi PII sugeruje, ┐e klasyczne PC jeszcze d│ugo nie osi▒gn▒ mocy, jak▒ oferuje ju┐ dzi╢ Alpha, zw│aszcza dla aplikacji skompilowanych do jej kodu maszynowego.

(c) Copyright LUPUS