Test  


Skomputeryzowana szko│a
Anna Ga│▒zkiewicz


Szko│a, podobnie jak ka┐da inna instytucja, rokrocznie przetwarza kilogramy papieru, na kt≤rym wypisywane s▒ nazwiska, cenzurki i liczby. Ta wiekowa instytucja w swoim dzia│aniu nie r≤┐ni siΩ bowiem niczym od obracaj▒cych du┐ymi pieniΩdzmi przedsiΩbiorstw, gdzie decyzje i papierkow▒ robotΩ wspomagaj▒ komputery, a w│a╢ciwie stosowne oprogramowanie. Szko│a jednak nie jest typow▒ firm▒ i wymaga odmiennego oprogramowania, kt≤re jest w Polsce rzadko╢ci▒.

Kompleksowym systemem komputerowego wspomagania zarz▒dzania szko│ami jest oprogramowanie proponowane przez firmΩ Vulcan. Jedyn▒ alternatyw▒, jak▒ uda│o siΩ nam znale╝µ dla propozycji Vulcana jest pakiet Arkusz organizacyjny i plan lekcji firmy MAVIS (patrz ramka). W sk│ad systemu proponowanego przez firmΩ Vulcan wchodz▒ programy komputerowe u│atwiaj▒ce kierowanie i administrowanie pojedyncz▒ szko│▒ oraz zarz▒dzanie grupami szk≤│ i innych plac≤wek o╢wiatowych. Programy dzia│aj▒ we wsp≤│pracy ze sob▒ lub osobno.

Je╢li zdecydujemy siΩ na zainstalowanie wszystkich, nie oznacza to, ┐e dane wsp≤lne dla kilku program≤w bΩdziemy musieli wpisywaµ kilka razy. Programy wsp≤│dzia│aj▒ ze sob▒ i raz wpisane dane aplikacje automatycznie umieszcz▒ we wszystkich tych miejscach, w kt≤rych powinny siΩ one znale╝µ.

W pakiecie firmy Vulcan znajdziemy opr≤cz programu do wypisywania ╢wiadectw tak┐e program u│atwiaj▒cy stworzenie planu zajΩµ, planu dy┐ur≤w nauczycieli, planu zastΩpstw, a tak┐e programy do zarz▒dzania bud┐etem, kadrami. Co wiΩcej, oprogramowanie zosta│o podzielone na pakiet dla gminy, kt≤ra zarz▒dza prac▒ kilku szk≤│ i pakiet dla samodzielnej plac≤wki dydaktycznej. Na uwagΩ zas│uguje fakt, ┐e wszystkie programy Vulcanu maj▒ minimalne, jak na dzisiejszy stan rynku komputerowego, wymagania sprzΩtowe - patrz tabela. Producent: VULCAN Sp. z o. o., ul. Kazimierska 15, 51-657 Wroc│aw, telefon (0-71) 3480101, faks (0-71) 3480103, e-mail: vulcan@vulcan.edu.pl
www.vulcan.edu.pl

Ceny zestaw≤w program≤w


Plan 1: Arkusz organizacyjny 2000, Plan lekcji 2000, KsiΩga zastΩpstw 2000 - 2150 z│
Plan 2: Arkusz organizacyjny 2000, Plan lekcji 2000, KsiΩga zastΩpstw 2000, Plan dy┐ur≤w 2000, Prawo w o╢wiacie - 3000 z│
Plan 3: Sekretariat uczniowski 2000, Statystyka semestralna 2000 - dla szko│y podstawowej - 1150 z│, dla szko│y ╢redniej - 1250 z│, dla zespo│u szk≤│ (podstawowa i ╢rednia) - 1550 z│
Plan 4: KsiΩgowo╢µ 2000, P│ace 2000 - 3000 z│
Ma│a szko│a: Arkusz organizacyjny 2000, Plan lekcji 2000, Sekretariat uczniowski 2000. Oprogramowanie przystosowane jest do wspomagania zarz▒dzania szko│▒ licz▒c▒ do 11 oddzia│≤w, 33 nauczycieli i 330 uczni≤w - dla szko│y podstawowej - 850 z│, dla szko│y ╢redniej - 900 z│.

Arkusz organizacyjny i plan lekcji (MAVIS)


Pakiet przeznaczony jest dla wszystkich typ≤w szk≤│ licz▒cych maksymalnie 100 klas, zatrudniaj▒cych maksymalnie 100 nauczycieli, pracuj▒cych 5 dni w tygodniu po maksimum 14 godz. dziennie.

Arkusz organizacyjny pozwala opracowaµ dane potrzebne do organizacji pracy szko│y, takie jak: lista przedmiot≤w nauczanych w szkole wraz z liczb▒ godzin przeznaczonych na ten przedmiot dla ka┐dej klasy; liczba godzin danego przedmiotu przy podziale na grupy.

DziΩki tej aplikacji mo┐emy tak┐e przydzieliµ nauczycieli do ka┐dego przedmiotu (przy wykonywaniu tej procedury program podaje pe│n▒ informacjΩ o liczbie godzin przydzielonych danemu nauczycielowi). Dane zawarte w arkuszu organizacyjnym mog▒ byµ wykorzystane do uk│adania planu zajΩµ (nie trzeba wtedy wpisywaµ od nowa danych potrzebnych do jego u│o┐enia).

Plan lekcji tworzony jest automatycznie po pobraniu danych z arkusza organizacyjnego. Do uk│adaj▒cego plan nale┐y tylko wpisanie godzin, kt≤re nie mog▒ byµ przeniesione w inne miejsce (np. zajΩcia w grupach), zajΩµ warsztatowych (w szko│ach zawodowych), ustalenie pocz▒tkowych godzin dla klasy (je┐eli klasa zaczyna zajΩcia nie na pierwszej lekcji - pocz▒tkowo bez tego wpisu klasy zaczyna│yby na godzinie pierwszej), ustalenie wychowawstw. Plan mo┐e tak┐e dzia│aµ samodzielnie, lecz wtedy musimy wszystkie dane wprowadziµ indywidualnie dla ka┐dej klasy.

System zarz▒dzania szko│ami VULCAN

DLA GMINY


Zbiorczy arkusz organizacyjny 2000

Program dla organ≤w prowadz▒cych i nadzoruj▒cych szko│y (np. gmin). Pozwala uzyskaµ pe│ny obraz stanu kadry nauczycielskiej, jej przygotowania zawodowego oraz zgodno╢ci kwalifikacji z przydzielonymi obowi▒zkami. Potrafi dostarczyµ wyczerpuj▒cych informacji o kierunkach i zakresie kszta│cenia dzieci i m│odzie┐y. Program umo┐liwia zebranie i przeanalizowanie informacji zawartych w arkuszach organizacyjnych podleg│ych szk≤│ pod k▒tem planowania ich bud┐etu oraz oceny sposobu organizacji wype│niania wyznaczonych im zada±. Zbiorczy arkusz wyposa┐ono w uniwersalny mechanizm konstruowania zestawie±, wyci▒g≤w i podsumowa±.

Bud┐et 2000

Program umo┐liwia uzyskanie pe│nego obrazu finansowego plac≤wek o╢wiatowych w wieloletniej perspektywie. Na podstawie gromadzonych sprawozda± mo┐na analizowaµ i prognozowaµ bud┐et. Wspomaga zadania bie┐▒ce - planowanie i korekty bud┐etu, kontrolΩ przekazywania ╢rodk≤w i sporz▒dzanie w│asnych sprawozda± bud┐etowych. Pozwala szacowaµ wydatki do ko±ca roku w celu ustalenia podstawy planowania na przysz│y rok bud┐etowy. UwzglΩdnia preliminarze wydatk≤w. Pozwala dokonywaµ przesuniΩµ w bie┐▒cym planie. Kontroluje wysoko╢µ ╢rodk≤w przekazanych w stosunku do zaplanowanych.

DLA SZKOúY I GMINY


Prawo w o╢wiacie

Przewodnik prawny dla pracownik≤w plac≤wek o╢wiatowych i jednostek nadzoruj▒cych o╢wiatΩ. Program zawiera kompletny zbi≤r ujednoliconych tekst≤w obowi▒zuj▒cych w o╢wiacie ustaw, rozporz▒dze±, zarz▒dze±, orzecze± S▒du Najwy┐szego, przepis≤w z innych dziedzin przydatnych w o╢wiacie oraz bogaty zestaw wzor≤w dokument≤w, kt≤re mog▒ byµ wykorzystywane w praktyce szkolnej (np. wzory um≤w o pracΩ, przyk│adowy statut szko│y).

Baza tekst≤w udostΩpnianych przez program jest aktualizowana co najmniej trzy razy w roku i przesy│ana jest bezzw│ocznie wszystkim u┐ytkownikom programu, kt≤rzy op│acili abonament. DostΩp do bazy akt≤w prawnych mo┐liwy jest przez: indeks rzeczowy, indeks akt≤w prawnych, spis tre╢ci, mechanizm poszukiwania dowolnych s│≤w i fraz lub ich odmian w tre╢ci akt≤w prawnych, indeks czasowy (daty og│oszenia, zmiany). DziΩki powi▒zaniu informacji zawartych w tekstach akt≤w prawnych (hipertekst) │atwo korzysta siΩ z przepis≤w powo│uj▒cych siΩ wzajemnie na siebie.

DLA SZKOúY



Arkusz organizacyjny 2000

Program dla dyrektor≤w szk≤│ oraz organ≤w prowadz▒cych szko│y. Za jego pomoc▒ mo┐liwe jest przygotowanie kompletnego projektu organizacyjnego szko│y oraz jego analiza.

Na podstawie zawartych w arkuszu danych opracowuje siΩ najwa┐niejsz▒ czΩ╢µ bud┐etu szko│y, przygotowuje plan lekcji, kontroluje, czy szczeg≤│owe plany nauczania mieszcz▒ siΩ w obowi▒zuj▒cych ramach.

Program pozwala przygotowaµ projekt organizacyjny zar≤wno pojedynczej szko│y, jak i zespo│u szk≤│, z uwzglΩdnieniem: przedmiot≤w do wyboru, przedmiot≤w nadobowi▒zkowych, zajΩµ prowadzonych z podzia│em na wiele grup, zajΩµ p│atnych z innych ╝r≤de│ ni┐ bud┐et szko│y (np. religia czy dodatkowe lekcje z jΩzyk≤w obcych). NajwiΩksza dopuszczalna przez program liczba: pracownik≤w - 200, oddzia│≤w - 99, grup miΩdzyoddzia│owych - 50, przedmiot≤w - 100.

Plan dy┐ur≤w 2000

Nadaje siΩ do ka┐dej szko│y, w kt≤rej rozk│ad zajΩµ u│o┐ono za pomoc▒ "Planu lekcji 2000". Przystaje do plan≤w lekcji nauczycieli. Uk│ada plan dy┐ur≤w samodzielnie, dopuszczaj▒c jego rΩczn▒ korektΩ. Mo┐e tak┐e ograniczyµ siΩ wy│▒cznie do dostarczania niezbΩdnych informacji osobie, kt≤ra od pocz▒tku chce robiµ to rΩcznie. Zapewnia zachowanie przyjΩtych w szkole zasad przydzielania dy┐ur≤w na przerwach i przed lekcjami. Na koniec drukuje grafik dy┐ur≤w dla ca│ej szko│y, ka┐dego z miejsc dy┐urowania oraz dla poszczeg≤lnych nauczycieli. W planie ka┐dego nauczyciela mo┐na wskazaµ terminy, w kt≤rych nie mo┐e on mieµ dy┐ur≤w. Program podaje na bie┐▒co liczby dy┐ur≤w ka┐dego nauczyciela, ca│kowity czas ich trwania oraz rozk│ad w tygodniu.

Inwentarz szkolny 2000

Program s│u┐y do ewidencjonowania danych o wyposa┐eniu szko│y. Pozwala na szybkie zlokalizowanie dowolnego sprzΩtu, stwierdzenie, za kt≤re przedmioty jest odpowiedzialna konkretna osoba, czy te┐ ustalenie wyposa┐enia konkretnego pomieszczenia w szkole. Umo┐liwia prowadzenie i drukowanie klasycznych ksi▒g inwentarzowych oraz sporz▒dzanie na ich podstawie r≤┐norodnych zestawie± i wyci▒g≤w. DziΩki zastosowaniu naklejek z kodami kreskowymi oraz czytnik≤w takich kod≤w, mo┐liwe jest usprawnienie przeprowadzania spis≤w z natury. Program automatycznie tworzy przy tym protok≤│ r≤┐nic inwentaryzacyjnych i pozwala na jego rozliczenie w ksiΩgach.

Program potrafi tak┐e, udzieliµ aktualnych informacji dotycz▒cych stanu posiadania szko│y. Mo┐e prowadziµ ksiΩgi inwentarzowe dowolnej liczby plac≤wek. U┐ytkownikowi pozostawiono mo┐liwo╢µ okre╢lenia postaci numeru inwentarzowego.

Kadry 2000

Kadry 2000

Program przeznaczony jest do prowadzenia ewidencji osobowej pracownik≤w zatrudnionych w szko│ach i innych jednostkach o╢wiatowych. Pozwala rejestrowaµ wszystkie fakty zwi▒zane z przebiegiem zatrudnienia. OchronΩ danych osobowych zapewnia kodowanie, has│a i prawa dostΩpu do funkcji programu. Przygotowuje zestawienia statystyczne, drukuje umowy o pracΩ i ╢wiadectwa pracy, a tak┐e dowolne inne dokumenty wed│ug wzor≤w zaprojektowanych przez u┐ytkownika. "Kadry 2000" gwarantuj▒ szybki przegl▒d stanu zatrudnienia. Program przystosowano do pracy w sieci komputerowej, a tak┐e wyposa┐ono w system rejestracji u┐ytkownik≤w i nadawania im uprawnie± do wykonywania poszczeg≤lnych funkcji programu. Wylicza sta┐e pracy oraz rozlicza urlopy. DziΩki u┐yciu kart z zak│adkami, rozwijanych list wzor≤w oraz systemu podpowiedzi jest bardzo czytelny.

KsiΩgowo╢µ 2000

KsiΩgowo╢µ 2000

Program przeznaczony jest dla dzia│≤w rachunkowo╢ci w gminnych wydzia│ach o╢wiaty, zespo│ach administracyjnych szk≤│ i przedszkoli. S│u┐y do prowadzenia ewidencji finansowo-ksiΩgowej dowolnie du┐ej grupy szk≤│ i innych plac≤wek o╢wiatowych z uwzglΩdnieniem specyfiki rachunkowo╢ci bud┐etowej. Pozwala na prowadzenie ksiΩgowo╢ci wielu jednostek bud┐etowych w jednym miejscu. Umo┐liwia sta│y wgl▒d w stan finans≤w dowolnej grupy plac≤wek poprzez zestawienie obrot≤w na kontach, zestawienie obrot≤w i sald, bilans, zestawienia bud┐etowe wydatk≤w i dochod≤w. Przygotowuje gotowe do wydruku/wys│ania zwierzchnikom odpowiednie sprawozdania.

Biblioteka szkolna - MOL

Biblioteka szkolna - MOL

Nadaje siΩ do operowania zar≤wno zbiorami ksi▒┐ek, jak i czasopism, film≤w, nagra± itp. Usprawnia obs│ugΩ wypo┐ycze±, opracowywanie zbior≤w, przeszukiwanie katalog≤w, prowadzenie ksi▒g inwentarzowych czy przygotowywanie statystyk bibliotecznych. DziΩki prowadzeniu elektronicznych katalog≤w znacznie przyspiesza wyszukiwanie informacji o ksi▒┐kach, a tak┐e pozwala automatycznie tworzyµ zestawienia bibliograficzne. Opatrzenie pozycji zbior≤w naklejkami z kodami kreskowymi oraz wyposa┐enie czytelnik≤w w karty biblioteczne z takimi kodami pozwala na u┐ycie czytnika kod≤w kreskowych, co automatyzuje ewidencjonowanie wypo┐ycze± i zwrot≤w oraz przeprowadzanie skontrum. Pozycja po opracowaniu jest automatycznie umieszczana w odpowiednich katalogach albo w kartotece zagadnieniowej, a jej opis - uzupe│niany przez program znakami umownymi.

Program prowadzi rejestr wypo┐ycze±, przygotowuje raporty o zaleg│o╢ciach i drukuje upomnienia. Opracowywanie zbior≤w odbywa siΩ zgodnie z norm▒ PN-82/N-01152, co pozwala na korzystanie z gotowych opis≤w bibliograficznych wyselekcjonowanych z bazy danych Biblioteki Narodowej, dostarczanych w postaci elektronicznej - na p│ytach CD-ROM. Program mo┐e prowadziµ │▒cznie 10 r≤┐nych ksi▒g inwentarzowych (dla r≤┐nych rodzaj≤w zbior≤w lub r≤┐nych szk≤│) wraz z odpowiednimi rejestrami ubytk≤w.

Aplikacja prowadzi dla zbior≤w bibliotecznych jednocze╢nie cztery katalogi - alfabetyczny, tytu│owy, przedmiotowy i systematyczny UKD - oraz kartotekΩ zagadnieniow▒ (r≤wnie┐ dla pozycji nie przechowywanych w bibliotece).

Umo┐liwia drukowanie kart katalogowych i zestawie± bibliograficznych. Z programu mo┐e korzystaµ jednocze╢nie kilku bibliotekarzy (w sieci).

Bezp│atnie do│▒czany jest program "Katalog" umo┐liwiaj▒cy wyszukiwanie informacji, tworzenie i wydruk zestawie± bibliograficznych. Program zosta│ opracowany przez firmΩ MOL - Systemy Informatyczne z Gdyni.

P│ace 2000

P│ace 2000

Program przeznaczony jest do prowadzenia obs│ugi p│acowej szk≤│, przedszkoli i innych jednostek o╢wiatowych. Mo┐e byµ u┐ywany zar≤wno w pojedynczej jednostce, jak i w organie nadrzΩdnym, prowadz▒cym centralne kartoteki osobowe pracownik≤w podleg│ych jednostek. Przygotowuje listy wynagrodze± dla wszystkich grup pracowniczych, uwzglΩdniaj▒c specyfikΩ systemu wynagradzania ka┐dej z nich. Wspomaga wszystkie funkcje kom≤rki p│acowej, prowadz▒c karty wynagrodze±, rozliczaj▒c podatki (PIT-y), ╢wiadczenia i sp│aty po┐yczek, sporz▒dzaj▒c przelewy bankowe czy przygotowuj▒c zestawienia na potrzeby analizy funduszu wynagrodze±. W tym celu przystosowano go do pracy w sieci komputerowej, a tak┐e wyposa┐ono w system rejestracji u┐ytkownik≤w i nadawania im uprawnie± do wykonywania poszczeg≤lnych funkcji programu.

Program prowadzi rejestr um≤w pracownik≤w oraz wynikaj▒cych z nich sk│adnik≤w wynagrodze±. Rejestrowane s▒ tak┐e umowy-zlecenia. Rozr≤┐niane s▒ trzy grupy stanowisk, charakteryzuj▒ce siΩ odmiennymi zasadami wynagradzania - nauczyciele, administracja wraz z obs│ug▒ oraz pracownicy wynagradzani godzinowo. W razie potrzeby mo┐na dodawaµ nowe grupy i w pe│ni opisywaµ ich cechy pod k▒tem obliczania wynagrodze±. Obs│ugΩ programu u│atwia u┐ycie kart z zak│adkami, rozwijalnych list wzorc≤w oraz systemu podpowiedzi.

Plan lekcji 2000

Plan lekcji 2000

Plan jest uk│adany automatycznie w ca│o╢ci lub w dowolnie wybranej czΩ╢ci, zgodnie z narzuconymi warunkami.

W ka┐dej chwili istnieje mo┐liwo╢µ jego rΩcznej lub p≤│automatycznej modyfikacji. UwzglΩdnia podzia│y oddzia│≤w na wiele grup, │▒czenie grup oraz zajΩcia miΩdzyoddzia│owe. Umo┐liwia modyfikowanie u│o┐onego planu bez burzenia jego zasadniczego kszta│tu (np. po zmianie przydzia│u obowi▒zk≤w).

Pozwala uwzglΩdniaµ m.in. pierwsze±stwo plan≤w uczniowskich przed planami nauczycieli, r≤wnomierno╢µ obci▒┐enia uczni≤w i nauczycieli w poszczeg≤lnych dniach tygodnia, r≤wnomierno╢µ rozk│adu lekcji jednego przedmiotu w tygodniu i optymalne wykorzystanie sal.

NajwiΩksza dopuszczalna przez program liczba: nauczycieli - 200, sal - 97, oddzia│≤w - 99, grup miΩdzyoddzia│owych - 50, przedmiot≤w - 100, lekcji w jednym dniu - 16, dni nauki w powtarzaj▒cym siΩ cyklu - 7. Program sprzedawany jest zawsze │▒cznie z "Arkuszem organizacyjnym 2000" oraz "Przegl▒dark▒ plan≤w 2000".

Sekretariat uczniowski 2000

Sekretariat uczniowski 2000

Przeznaczony jest do prowadzenia dokumentacji zwi▒zanej z przebiegiem nauczania. Rozpowszechniany jest w dw≤ch odmianach - dla szko│y podstawowej (z ksiΩg▒ ewidencji dzieci i kontrol▒ spe│niania obowi▒zku szkolnego) oraz dla szko│y ponadpodstawowej (z organizacj▒ egzamin≤w wstΩpnych). Za jego pomoc▒ mo┐na prowadziµ elektroniczne arkusze ocen, drukowaµ zestawienia okresowych wynik≤w klasyfikacji do dziennik≤w lekcyjnych, a tak┐e ╢wiadectwa okresowe.

Sporz▒dza zestawienia danych potrzebnych do wype│nienia sprawozda± dla GUS oraz na potrzeby projektu organizacyjnego szko│y. Pozwala przygotowywaµ dowolne listy uczni≤w wybieranych przy u┐yciu swobodnie definiowanych kryteri≤w. Ka┐da gromadzona w nim informacja wymaga tylko jednokrotnego wpisania, po czym automatycznie trafia we wszystkie miejsca elektronicznie odwzorowanej dokumentacji szkolnej. Mo┐e byµ u┐ywany w pojedynczej szkole, a tak┐e w zespole szk≤│.

Statystyka semestralna 2000

Statystyka semestralna 2000

Program do analizowania wynik≤w klasyfikacji okresowej w szkole, a tak┐e wynik≤w egzamin≤w, sprawdzian≤w kuratoryjnych i innych.

Pozwala sporz▒dzaµ tabele i wykresy w r≤┐nych uk│adach i przekrojach - dla oddzia│≤w, nauczycieli, przedmiot≤w - indywidualnie i zbiorczo. Pos│uguje siΩ prostymi wska╝nikami statystycznymi. Program korzysta z wynik≤w klasyfikacji okresowej - liczb poszczeg≤lnych ocen i godzin nieobecno╢ci - zapisanych na ostatnich stronach dziennik≤w lekcyjnych lub liczb ocen uzyskanych z egzamin≤w czy sprawdzian≤w. Program pozwala m.in. por≤wnywaµ spos≤b oceniania tego samego oddzia│u przez r≤┐nych nauczycieli i tego samego przedmiotu przez r≤┐nych nauczycieli.

Program bada zale┐no╢ci pomiΩdzy rozmaitymi wielko╢ciami, np. frekwencj▒ i ocenami, ocenami uzyskanymi z poszczeg≤lnych przedmiot≤w, ocenami celuj▒cymi i niedostatecznymi.

Wype│nianie ╢wiadectw szkolnych

Program wype│nia standardowe druki ╢wiadectw szkolnych informacjami czerpanymi z bazy danych o uczniach. Zestaw i rozmieszczenie tych informacji na drukach, a tak┐e cechy pisma, jakimi s▒ one nanoszone na druki (kr≤j i rozmiar czcionki), mo┐na dobraµ indywidualnie do ka┐dego rodzaju formularza. Rozporz▒dzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 wrze╢nia 1997 roku dopuszcza wype│nianie ╢wiadectw promocyjnych, odpis≤w ╢wiadectw dojrza│o╢ci oraz duplikat≤w ╢wiadectw tak┐e pismem maszynowym lub komputerowym. Program ma dwie odmiany:
- samodzieln▒, wymagaj▒c▒ zaprowadzenia bazy danych o uczniach (w tym wpisanie ich ocen rocznych), - zale┐n▒ od "Sekretariatu uczniowskiego 2000", korzystaj▒c▒ z danych zgromadzonych przez ten program (w tym z ocen rocznych), oferuj▒c▒ opr≤cz wype│niania ╢wiadectw tak┐e wype│nianie legitymacji szkolnych i arkuszy ocen.

Opr≤cz informacji z bazy danych na ╢wiadectwach dopuszcza siΩ umieszczanie informacji dodatkowych - sta│ych lub dopisywanych dopiero w chwili ostatecznego zatwierdzenia postaci wydruku (np. szczeg≤lne osi▒gniΩcia ucznia). Fakt wype│nienia ka┐dego druku jest automatycznie odnotowywany w specjalnym rejestrze.

KsiΩga zastΩpstw 2000

Program pozwala szybko i │atwo zaplanowaµ zastΩpstwa za nie-obecnych nauczycieli oraz wydrukowaµ informacjΩ o przygotowanym planie zastΩpstw. Co miesi▒c rozlicza zastΩpstwa, sta│e nadgodziny nauczycieli oraz inne zajΩcia p│atne wed│ug stawki godzinowej (SKS, ko│a zainteresowa± itp.). Umo┐liwia dokonanie wnikliwej analizy powod≤w i skutk≤w nieobecno╢ci nauczycieli.

Analiza ta mo┐e dotyczyµ dowolnego okresu. "KsiΩga zastΩpstw 2000" jest narzΩdziem racjonalnego planowania zastΩpstw, wyliczania sta│ych godzin ponadwymiarowych, rejestrowania innych p│atnych zajΩµ dodatkowych nauczycieli i - w ko±cu - sporz▒dzania na ich podstawie zestawie± p│acowych.

Samodzielnie wyszukuje potencjalnych zastΩpc≤w na poszczeg≤lne lekcje wed│ug nastΩpuj▒cych kryteri≤w: zastΩpca uczy tego samego przedmiotu, co nieobecny nauczyciel, zastΩpca uczy w oddziale, z kt≤rym zajΩcia powinien mieµ nieobecny nauczyciel, termin zastΩpstwa jest dopasowany do planu lekcji zastΩpcy, zastΩpstwo nie poci▒ga za sob▒ konieczno╢ci zap│aty.

UwzglΩdnia nieobecno╢ci oddzia│≤w w szkole (wycieczki, praktyki, wyj╢cia do kina itp.).

(c) Copyright LUPUS