|
Jak zbudowaµ w│asn▒ sieµ komputerow▒ |
||||||||||||||
Piotr Dybiec | ||||||||||||||
Ceny urz▒dze± potrzebnych do budowy sieci sta│y siΩ na tyle przystΩpne, ┐e nawet ju┐ przy dw≤ch komputerach warto siΩ zastanowiµ nad po│▒czeniem ich prawdziw▒ sieci▒, a nie np. kablem szeregowym, szczeg≤lnie, ┐e korzy╢ci z tego wynikaj▒ce s▒ niewsp≤│miernie wiΩksze ni┐ poniesione nak│ady. W takiej konfiguracji ju┐ bez problemu mo┐emy wsp≤│dzieliµ drukarkΩ i inne urz▒dzenia (modemy, faksy) oraz uzyskujemy dostΩp do plik≤w drugiego komputera przy znacznie wiΩkszej szybko╢ci transmisji danych ni┐ przez porty szeregowe. BudowΩ sieci rozpoczynamy od wyboru jej standardu. Niew▒tpliwie najpopularniejsz▒, a przez to prawdopodobnie najta±sz▒, technologi▒ jest obecnie Ethernet. Wed│ug szacunk≤w do 1997 roku blisko 90% zainstalowanych pod│▒cze± do sieci komputerowych wykorzystywa│o tΩ technologiΩ. Pozosta│e ok. 10% przypada│o na wszystkie inne technologie, takie jak np. Token Ring, FDDI, ATM czy LocalTalk (standard sieci Macintosh). Opr≤cz ceny, technologia ta ma te┐ kilka innych zalet, w╢r≤d kt≤rych wymieniµ trzeba dosyµ du┐▒ niezawodno╢µ oraz skalowalno╢µ, dziΩki czemu sieµ typu Ethernet w do╢µ du┐ym zakresie mo┐na, w miarΩ rosn▒cych potrzeb, rozbudowywaµ. Wydaje siΩ wiΩc, ┐e wyb≤r akurat tej technologii jest w pe│ni uzasadniony, nawet w d│u┐szej perspektywie czasu.
Jak to dzia│a? Historia standardu Ethernet siΩga pocz▒tku lat siedemdziesi▒tych. Opracowali go in┐ynierowie firmy Xerox. Z czasem Ethernet doczeka│ siΩ oficjalnej normalizacji. Zaakceptowana przez IEEE norma nosi numer 802.3, st▒d w specyfikacjach r≤┐nych urz▒dze± czΩ╢ciej pojawia siΩ okre╢lenie 802.3, podczas gdy potocznie m≤wi siΩ po prostu o Ethernecie. Zar≤wno norma, jak i specyfikacja firmy Xerox definiuj▒ ten sam, rozproszony protok≤│ dostΩpu do wsp≤lnego medium transmisyjnego, zaimplementowany w ka┐dej karcie sieciowej Ethernet: CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access/Collision Detection). Zgodnie z tym protoko│em transmisja w sieciach Ethernet odbywa siΩ w nastΩpuj▒cy spos≤b: l Stacja pod│▒czona do medium prowadzi ci▒g│y jego "nas│uch"; gdy nie ma nic do nadania, odbiera wszystkie wysy│ane przez inne stacje komunikaty, przy czym adresat i nadawca ka┐dej takiej wiadomo╢ci rozpoznawany jest jednoznacznie na podstawie unikalnego numeru, tzw. adresu warstwy fizycznej zwanego te┐ MAC adresem karty sieciowej; MAC adres jest, a przynajmniej powinien byµ, unikalny w skali ╢wiatowej (niekt≤rzy producenci kart sieciowych dopuszczaj▒ jednak jego modyfikacjΩ); gdy karta rozpozna sw≤j adres jako adres odbiorcy, wychwytuje tak▒ wiadomo╢µ i przekazuje j▒ do dalszego przetwarzania przez protoko│y warstw wy┐szych; je┐eli wiadomo╢µ nie jest adresowana do tej stacji, jest ona ignorowana. l Gdy stacja chce rozpocz▒µ nadawanie danych "s│ucha", czy nikt inny nie nadaje i gdy stwierdzi, ┐e medium jest "wolne" rozpoczyna transmisjΩ; mo┐e siΩ jednak tak zdarzyµ, ┐e w tym samym momencie, albo nawet nieco wcze╢niej, inna, tyle ┐e oddalona stacja, te┐ rozpocznie nadawanie; w takich okoliczno╢ciach w medium dochodzi do tzw. kolizji; ka┐da ze stacji wyposa┐ona jest w uk│ad detekcji kolizji, kt≤ry w momencie stwierdzenia jej wyst▒pienia powoduje natychmiastowe przerwanie transmisji danych oraz wys│anie kr≤tkiego sygna│u s│u┐bowego, tzw. jam, u│atwiaj▒cego wykrycie kolizji pozosta│ym stacjom; w wyniku wyst▒pienia kolizji, stacja po pewnym, losowo okre╢lonym, czasie ponawia pr≤bΩ nadania wiadomo╢ci. Z takiego sposobu realizacji dostΩpu do medium wynikaj▒ nastΩpuj▒ce cechy sieci Ethernet: kolizje s▒ zjawiskiem naturalnym (czΩsto╢µ ich wystΩpowania mo┐na obserwowaµ niekiedy na koncentratorach - o kt≤rych ni┐ej - wyposa┐onych w kontrolkΩ "collision"), mimo ┐e nominalna szybko╢µ transmisji wynosi 10 Mbit/s, rzeczywista, efektywna prΩdko╢µ transmisji, w wyniku wystΩpowania zjawiska kolizji, jest mniejsza i maleje drastycznie wraz ze zwiΩkszeniem siΩ liczby u┐ytkownik≤w danego segmentu sieci a┐ do jej ca│kowitego zablokowania. Konsekwencj▒ jest to, ┐e w sieciach Ethernet nie mo┐na "wydzieliµ" pasma, a zatem sieci tego typu nigdy specjalnie nie nadawa│y siΩ do aplikacji multimedialnych, jak chocia┐by telefonia komputerowa.
W po│owie lat 90. standard Ethernet zosta│ nieco unowocze╢niony. W 1995 roku zatwierdzony zosta│ bowiem standard 100-megabitowego Ethernetu, tzw. Fast Ethernet, a obecnie trwaj▒ prace nad gigabitowym Ethernetem.
Rodzaje okablowania
Ci▒gle jeszcze spotykan▒ wersj▒, aczkolwiek wypieran▒ przez 10BaseT, jest 10Base2. W przeciwie±stwie do "grubego ethernetu" ten typ okablowania nazywany jest potocznie "cienkim ethernetem". Jako medium w tym wypadku wykorzystywany jest kabel koncentryczny RG-58. Jak poprzednio, cyfra 2 oznacza zasiΩg 200 m, kt≤ry dok│adnie wynosi 185 m. ZasiΩg ten, podobnie jak i w poprzednim przypadku mo┐na zwiΩkszyµ przez zastosowanie specjalnych regenerator≤w sygna│u, tzw. repeater≤w.
W wariancie 10BaseT maksymalna d│ugo╢µ kabla (od koncentratora do stacji) wynosi 100 m. O tak du┐ej popularno╢ci tego medium zadecydowa│ przede wszystkim fakt, ┐e obecnie praktycznie wszystkie instalacje tzw. okablowania strukturalnego realizowane w nowo budowanych biurach wykonywane s▒ za pomoc▒ tego rodzaju okablowania, co za jednym zamachem zapewnia okablowanie dla telefonii i dla sieci komputerowych. Okablowanie typu skrΩtka stosowane jest tak┐e w sieciach Fast Ethernet (100BaseTX) oraz Gigabit Ethernet (1000BaseT, 1000BaseCX). Dodatkowym, aczkolwiek zdecydowanie najdro┐szym, medium stosowanym w technologiach Fast Ethernet i Gigabit Ethernet jest ╢wiat│ow≤d (100BaseFX, 1000BaseSX i 1000BaseLX).
Zr≤b to sam Rozpoczynaj▒c budowΩ sieci najprawdopodobniej zdecydujemy siΩ na pocz▒tek na jedn▒ z dw≤ch wersji: 10Base2 albo 10BaseT. Pozosta│e technologie, w szczeg≤lno╢ci Gigabit Ethernet s▒, jak dotychczas, zbyt drogie (karty, koncentratory). 10Base2 oraz 10BaseT maj▒ swoje wady i zalety. 10Base2 nie wymaga (opr≤cz kart i okablowania) dodatkowego wyposa┐enia. 10BaseT wymaga dokupienia koncentratora (huba), co wi▒┐e siΩ z wydatkiem ok. 300 z│ za najprostszy, 4-portowy modu│. Do po│▒czenia dw≤ch stacji "cienkim ethernetem" nale┐y zaopatrzyµ siΩ w karty sieciowe z gniazdem BNC, dwa rozdzielacze - tzw. tr≤jniki (bΩd▒ce zwykle w zestawie z kart▒), odpowiedni kabelek zako±czony na obu ko±cach wtykami BNC oraz dwa tzw. terminatory (rezystory). NastΩpnie do gniazd kart mocujemy tr≤jniki, │▒czymy je kabelkiem, a do wolnych gniazd rozdzielaczy przykrΩcamy terminatory. Aby do│▒czyµ nowy komputer do sieci, nale┐y odkrΩciµ jeden z terminator≤w, na jego miejsce do│▒czyµ nowy odcinek kabla prowadz▒cy do nowej stacji i na ko±cu przykrΩciµ terminator do tr≤jnika dopiero co pod│▒czonej stacji. Instalowanie terminator≤w jest bardzo istotne dla prawid│owego dzia│ania sieci: jego brak b▒d╝ uszkodzenie na jednym z ko±c≤w sieci mo┐e doprowadziµ do jej ca│kowitej blokady. Wad▒ sieci typu 10Base2 jest tak┐e to, ┐e uszkodzenie b▒d╝ przerwanie w dowolnym miejscu okablowania powoduje tak┐e blokadΩ ca│ej sieci. Wady tej nie maj▒ sieci typu 10BaseT. W tym przypadku od│▒czenie b▒d╝ uszkodzenie pojedynczego po│▒czenia pomiΩdzy stacj▒ a koncentratorem nie wp│ywa na dzia│anie reszty sieci. v Jak wspomnia│em, okablowanie dla sieci 10BaseT stanowi skrΩtka zako±czona wtyczkami RJ-45. Karta sieciowa maj▒ca pracowaµ w takiej sieci musi mieµ gniazdo RJ-45. Jeszcze jedn▒ zalet▒ tego rodzaju okablowania jest fakt, ┐e w przypadku przej╢cia na technologiΩ Fast Ethernet mo┐na wykorzystaµ to samo okablowanie i nawet karty sieciowe, je┐eli s▒ to karty 10/100 Mbit. W przypadku zakupu ma│ego - np. czteroportowego - koncentratora, szybko mo┐e siΩ okazaµ, ┐e jest on za ma│y, jak na potrzeby naszej sieci. Mo┐na wtedy najczΩ╢ciej dokupiµ nowy, kt≤ry pod│▒cza siΩ do ju┐ zainstalowanego koncentratora (poprzez jeden z jego port≤w), powiΩkszaj▒c w ten spos≤b pojemno╢µ sieci.
Opr≤cz kart Ethernet wyposa┐onych w przy│▒cza BNC i/lub RJ-45, czΩsto spotyka siΩ jeszcze karty Ethernet wyposa┐one w gniazda DB-15, kt≤re s│u┐y│y do pod│▒czania siΩ do "grubego ethernetu". Z│▒cze to okre╢lane jest terminem AUI. Jednak, jak wspomnia│em, tego rodzaju okablowania praktycznie siΩ ju┐ nie stosuje. Z│▒cza te mo┐na jednak wykorzystaµ. Aby pod│▒czyµ kartΩ sieciow▒ wyposa┐on▒ w taki interfejs (albo dowolny inny, r≤┐ny od zastosowanego w sieci) do istniej▒cego okablowania, nale┐y zastosowaµ specjalny konwerter zwany transceiverem, np. 10Base5/10BaseT (najczΩ╢ciej stosowany).
Wybieramy kartΩ, czyli NIC (Network Interface Card)
Niezale┐nie od typu karty, nale┐y zwr≤ciµ uwagΩ na sterowniki: przed zakupem sprawdziµ, czy s▒ do│▒czone do systemu, w kt≤rym pracujemy. Najbezpieczniej jest kupowaµ karty zgodne z NE2000. Zagwarantuje nam to, nawet w przypadku braku oryginalnych sterownik≤w, wsp≤│pracΩ z ka┐dym systemem operacyjnym, gdy┐ NE2000 w╢r≤d kart sieciowych jest de facto standardem takim, jakim Sound Blaster w╢r≤d kart d╝wiΩkowych.
Mostki i prze│▒czniki
Zasada dzia│ania mostka jest nastΩpuj▒ca: mostek │▒czy i separuje dwa segmenty sieci. Gdy stacja z danego segmentu wysy│a wiadomo╢µ, mostek analizuje zawarte w niej adresy MAC, by okre╢liµ, czy potrzebna jest retransmisja tej wiadomo╢ci w drugim segmencie. Gdy zar≤wno stacja nadawcza jak i odbiorcza znajduj▒ siΩ w tej samej domenie kolizyjnej, mostek nie retransmituje takiej wiadomo╢ci do s▒siedniego segmentu. Mostki wyposa┐one s▒ w pewn▒ "inteligencjΩ", gdy┐ potrafi▒ siΩ "uczyµ" MAC adres≤w kart pod│▒czonych w poszczeg≤lnych domenach kolizyjnych.
Drugi typ pracy prze│▒cznik≤w nakazuje im retransmitowanie tylko wiadomo╢ci poprawnych, co oczywi╢cie spowalnia transmisjΩ, gdy┐ switch zanim wy╢le pakiet najpierw go buforuje i analizuje. W ten spos≤b switch zmniejsza obci▒┐enie sieci, gdy┐ nie za╢mieca jej wiadomo╢ciami, o kt≤rych wiadomo, ┐e s▒ ju┐ uszkodzone. Kolejn▒ cech▒ prze│▒cznik≤w jest to, ┐e mog▒ one zestawiaµ swoiste wirtualne po│▒czenia pomiΩdzy parami b▒d╝ grupami komunikuj▒cych siΩ stacji tak, jakby by│y one po│▒czone tylko miΩdzy sob▒, co oczywi╢cie pozwala im osi▒gn▒µ pe│n▒ przepustowo╢µ (10 albo 100 Mbit/s). Je┐eli dodatkowo karta i koncentrator (prze│▒cznik) mog▒ pracowaµ w tzw. trybie full-duplex, oznacza to, ┐e ka┐de z tych urz▒dze± mo┐e jednocze╢nie nadawaµ i odbieraµ dane (w "normalnym" trybie transmisji stacje nadaj▒ w modzie half-duplex: najpierw nadaj▒, a potem s│uchaj▒).
Serwer niejedno ma imiΩ
O ile w ma│ej, kilkustanowiskowej sieci mo┐na obyµ siΩ bez dedykowanych serwer≤w, o tyle w du┐ej sieci nie mo┐e ich zabrakn▒µ. Najwa┐niejszymi niew▒tpliwie s▒ serwery plik≤w i aplikacji, kt≤rymi najczΩ╢ciej s▒ wysoce niezawodne i wydajne komputery przechowuj▒ce dane i aplikacje wsp≤lne dla wszystkich u┐ytkownik≤w sieci. Niemniej istotne funkcje pe│ni▒ te┐ np. serwery wydruk≤w, czyli print servery. Dawniej tak▒ funkcjΩ spe│nia│ wydzielony komputer. Obecnie serwer wydruk≤w jest najczΩ╢ciej niepozorn▒ skrzynk▒ wyposa┐on▒ w interfejsy sieciowe i drukarkowe, w│▒czon▒ bezpo╢rednio do sieci lokalnej, do kt≤rej pod│▒cza siΩ drukarki. Czasami wrΩcz print server wbudowuje siΩ w same drukarki. Zadaniem ka┐dego serwera, w tym oczywi╢cie print servera, jest udostΩpnienie wszystkim u┐ytkownikom wsp≤lnych zasob≤w, takich jak np. drukarka. Coraz czΩ╢ciej jednak, opr≤cz print server≤w, w sieciach mo┐na spotkaµ faksmodem servery, scan servery czy nawet jukebox servery (zestawy napΩd≤w p│yt kompaktowych).
Wa┐ne i drogie
* - w nazwach produkt≤w r≤┐ne modele oddzielone s▒ znakiem " / ". Acorp
Ta ma│o znana u nas firma oferuje kilka modeli akcesori≤w sieciowych. Przede wszystkim dwa modele kart sieciowych: Acorp 908 (ISA, BNC +RJ45, PnP) oraz Acorp 970 (PCI, BNC+RJ45, PnP).
Ponadto koncentratory: A-HU4D/A-HU8D to 4/8-portowe urz▒dzenia o podw≤jnej szybko╢ci 10/100 Mbps, natomiast A-HU5P/A-HU16 to 5/16-portowe modele o szybko╢ci 100 Mbps. DostΩpny jest te┐ prze│▒cznik A-HU48S (do modeli 4/8-portowych).
3Com Prekursor i najwiΩkszy na ╢wiecie dostawca produkt≤w sieciowych (a obecnie, po wykupieniu firmy US Robotics, coraz silniejszy tak┐e w sektorze telekomunikacyjnym). Rozwi▒zania 3Com uznawane s▒ za wzorcowe, a niekt≤re produkty (np. karty sieciowe) maj▒ do┐ywotni▒ gwarancjΩ (na terenie Polski tylko ze specjalnym certyfikatem wystawianym przez 3Com Polska). Karty EtherLink III (ISA, PCI, EISA, MCA) stanowi▒ ca│▒ rodzinΩ urz▒dze± pracuj▒cych z prΩdko╢ci▒ 10 Mbps i s▒ przeznaczone do typowych sieci LAN oraz zastosowa± typu klient-serwer. Karty EtherLink XL (PCI, 10 Mbps) to karty do zastosowa± multimedialnych i sieci opartych na technologii prze│▒czania. Trzeci▒ rodzinΩ stanowi grupa kart Fast EtherLink 10/100Base-T. W "krainie" koncentrator≤w mamy grupΩ rodzin SuperStack II reprezentowan▒ przez modele: Entry, PS, TR, Hub 10, Hub 100, Dual Speed i zawieraj▒c▒ urz▒dzenia od najprostszych do bardzo wyrafinowanych. Dla ma│ej grupy u┐ytkownik≤w - poni┐ej 20 - najlepiej nadaj▒ siΩ natomiast koncentratory z serii OfficeConnect. Podobny podzia│ mo┐na zauwa┐yµ r≤wnie┐ w kategorii prze│▒cznik≤w, gdzie dla ma│ych grup roboczych przeznaczono model OfficeConnect Switch 140M, a dla wiΩkszych rodzinΩ SuperStack Switch, sk│adaj▒c▒ siΩ z modeli: Desktop, 1000, 2000, 3000, 2200, 2700 i 9000 SX.
Z urz▒dze± typu router warto odnotowaµ seriΩ NETBuilder II, kt≤ra mo┐e zapewniaµ po│▒czenia nie tylko w sieci lokalnej (LAN), ale i rozleg│ej (WAN). Wysok▒ wydajno╢µ tych urz▒dze± uzyskano dziΩki wielozadaniowej architekturze, wykorzystuj▒cej technologiΩ Dual-Processor Engine (DPE). Urz▒dzenia wykonywane s▒ jako 4- lub 8-modu│owe zestawy.
D-Link Przedstawienie oferty tego znanego tajwa±skiego producenta zaczynamy od kart sieciowych. Modele DE-220E (ISA) i DE-220P (PCI) oraz DE-530T+ (PCI) dzia│aj▒ z prΩdko╢ci▒ 10 Mbps, a model DFE-500TX (PCI) - z prΩdko╢ci▒ 100 Mbps. DE-660CT za╢ to karta PCMCIA. Lista koncentrator≤w jest bardzo d│uga: od 5-portowego DE-805TP do 24-portowego DE-824TP klasy standard, 12- i 24-portowe koncentratory zarz▒dzalne DE-1612/1624/1824 a┐ do urz▒dze± 100 Mbps: DFE-808TX/812TX/1212TX/1612TX.
Prze│▒czniki do dzielenia sieci na mniejsze segmenty to modele DES 805/810/815/818/1004/1008, pracuj▒ce z prΩdko╢ci▒ 10/100 Mbps. Serwery druku reprezentowane s▒ przez dwa modele: DE-950 (bufor: 32 kB) i DE-960 (128 kB). Ka┐dy z nich ma po dwa z│▒cza r≤wnoleg│e oraz po jednym: szeregowym, BNC i RJ-45.
Ether (OEM D-Link)
Pod t▒ "sieciow▒" nazw▒ kryj▒ siΩ OEM-owe wersje produkt≤w bardziej znanej tajwa±skiej firmy D-Link. Do dyspozycji mamy karty sieciowe: EZ-2000 (ISA, Combo, PnP), EZ-3200P (PCI, Combo, PnP), Ether-100TX (PCI, duplex, PnP, 10/100 Mbps) oraz koncentratory: Ether-H9+ (8╫UTP, 1╫BNC, 10 Mbps), Ether-H16+ (16╫UTP, 1╫BNC, 1╫AUI, 10 Mbsp) oraz modele o szybko╢ci 100 Mbps: Ether-H8TX i Ether-H16TX.
Longshine Ten znany tajwa±ski producent akcesori≤w sieciowych ma bardzo du┐o urz▒dze± w swojej ofercie. Karty sieciowe LCS-8034/8634P-TB/8034TX (ten ostatni model pracuje z prΩdko╢ciami 10/100 Mbps) oraz PCMCIA LCS-8534TB to pierwszy szczebel budowania sieci. Kolejnym s▒ koncentratory 10 Mbps: LCS-883R-T5 (5╫UTP, handy), LCS-883R-T8 (8╫STP, palm), LCS-883R-T16 (16╫STP, 1╫BNC, 1╫ AUI, mini), LCS-883R-T16R (16╫STP, 1╫BNC, 1╫ AUI, rack-mount), LCS-883R-T32R (32╫STP, 1╫BNC, 1╫ AUI, rack-mount) oraz wersje 100 Mbps: LCS-883R-TX8/TX12 (liczby na ko±cu to dostΩpne porty) i LCS-883R-TX4/8/12SB (4-, 8-, 12-portowe koncentratory z funkcjami bridge'a). Do obs│ugi wydruk≤w zastosowaµ mo┐na urz▒dzenia LCS-PS1 lub LCS-PS3P (1-, 3-portowe serwery druku) w r≤┐nych wersjach.
Prze│▒czniki 10/100 Mbps dziel▒ siΩ na modele SOHO: LCS-883R-SW200N (2-portowe) i Workgroup: LCS-883R-SW208/312/600 (10-, 15-, i 6-portowe). Regeneratory (repeatery) wystΩpuj▒ w dw≤ch odmianach: 3-, i 4-portowy (LCS-883R-3/883R-4). Transceivery i konwertery oznaczone symbolami LCS-883T oraz LCS-883C wystΩpuj▒ w wielu odmianach, spe│niaj▒c funkcje przenoszenia sygna│≤w pomiΩdzy r≤┐nymi rodzajami okablowania.
Ca│o╢µ uzupe│niaj▒ emulatory tryb≤w: terminala 3270 i IBM 5250 (LCS-8840/41) oraz dwu- i sze╢cioportowe gniazda │▒czeniowe.
Micronet Ta firma dzia│a na rynku produkt≤w sieciowych od ponad 5 lat. Ca│a gama jej wyrob≤w pokrywa praktycznie wszelkie potrzeby zwi▒zane z budow▒ lokalnych sieci komputerowych. Karty sieciowe (SP2020 - ISA, SP2082 - PCI oraz "szybka" SP2500) to karty PnP z pe│nym duplexem. Bogata kolekcja koncentrator≤w, zar≤wno zwyk│ych, 10 Mbps (SP250/242/243/260), jak i szybkich, 100 Mbps (SP508/682/685/686/688) pozwala na precyzyjny dob≤r w│a╢ciwego urz▒dzenia do konkretnych zastosowa±. Niemniej bogata lista prze│▒cznik≤w podzielonych na 4 klasy zapewnia efektywne roz│adowanie ruchu w przeci▒┐onej sieci. Serwery druku (SP721/733/750) zapewniaj▒ obs│ugΩ drukarek sieciowych w dowolnym miejscu sieci.
Transceivery: SP310 (AUI - BNC, zasiΩg 185 m), SP340 (AUI - RJ45, zasiΩg 100 m), SP630 (AUI - ╢wiat│ow≤d, zasiΩg 2000 m) i convertery SP325 (BNC - RJ45), SP326 (Ethernet RJ45 - FiberOptic), SP372A (Fast Ethernet RJ45 - FiberOptic ST) pozwalaj▒ na zamienne stosowanie r≤┐nych rodzaj≤w okablowania. Regeneratory (repeatery) SP200 (2╫AUI, 2╫BNC), SP220 (4╫AUI, 4╫BNC), SP226 (1╫AUI, 7╫BNC) umo┐liwiaj▒ │▒czenie segment≤w sieci lokalnej. Internet IP Sharer (seria SP860) pozwala pod│▒czyµ ma│▒ lub ╢redni▒ sieµ LAN do Internetu.
Samsung
Ma│o kto kojarzy t▒ firmΩ z produktami sieciowymi. A jednak s▒ one obecne i to na naszym rynku. Oto niekt≤re z nich: karta sieciowa SC1200TX (10/100 Mbps, pe│ny duplex, PnP, PCI), koncentratory SH2024/E/S (24-portowe o prΩdko╢ci 10 Mbps) i SH2204/2208E/2216E/2224E/2224S (4-, 8-, 16- i 24-portowe o prΩdko╢ci 10/100 Mbps), prze│▒czniki SS6016N/6024 (16- i 24-portowe o prΩdko╢ci 10 Mbps) i SS6208/6216A/6212 (8-, 16-, 12-portowe o prΩdko╢ci 10/100 Mbps) oraz routery ISDN SR4901S/4904S (1- i 4-portowy). *
(c) Copyright LUPUS |