Klub U┐ytkownika  


Jak u│atwiµ sobie ┐ycie?
Sebastian Malinowski


Makropolecenie jest sekwencj▒ polece± edytora Word, kt≤rej wykonanie mo┐na skojarzyµ z przyciskiem na pasku narzΩdziowym, poleceniem menu lub wybran▒ kombinacj▒ klawiszy. NajczΩstszym zastosowaniem makropolece± jest przyspieszenie procesu formatowania przez po│▒czenie sekwencji czΩsto wykonywanych czynno╢ci oraz automatyzacji wykonywania z│o┐onych operacji.

Makropolecenia mog▒ byµ tworzone z przeznaczeniem dla wszystkich dokument≤w (zapisywane w szablonie Normal.dot) lub tylko dla specjalnych projekt≤w. Podczas tworzenia makra zapisywane s▒ automatycznie w jΩzyku Visual Basic, a ╢ci╢lej w jego odmianie przystosowanej do obs│ugi edytora Word. Mechanizm tworzenia makr zosta│ zaprojektowany tak, aby u┐ytkownik nie maj▒cy przys│owiowego "zielonego pojΩcia" o Visual Basicu m≤g│ je sam zbudowaµ.

Od czego zacz▒µ?


Przed rozpoczΩciem rejestracji nale┐y upewniµ siΩ, czy bie┐▒ca przestrze± robocza Worda jest dok│adnie taka sama, jak ta, na kt≤rej makropolecenie bΩdzie wykonywane. NastΩpnie sprawdzamy, czy zosta│ otwarty odpowiedni dokument. W przypadku, gdy makro ma byµ dostΩpne we wszystkich dokumentach, podczas rejestracji musi byµ otwarty dokument oparty na szablonie Normal.dot. Sprawdzamy to otwieraj▒c z menu "NarzΩdzia" opcjΩ "Szablony i dodatki".

NastΩpn▒ wa┐n▒ spraw▒ jest pr≤bne wykonanie ca│ego zestawu czynno╢ci, kt≤re maj▒ byµ objΩte makropoleceniem. Podczas rejestrowania z│o┐onego makra │atwo zapomnieµ o r≤┐nych szczeg≤│ach, kt≤rych brak mo┐e popsuµ jego dzia│anie. Je┐eli makropolecenie wymaga zaznaczenia jakiego╢ fragmentu tekstu, to nale┐y siΩ zastanowiµ, czy lepiej bΩdzie fragment ten zaznaczyµ przed rozpoczΩciem rejestracji makra (w tym przypadku bΩdzie ono prawid│owo wykonywane jedynie wtedy, gdy przed ka┐dym jego uruchomieniem zaznaczymy odpowiedni fragment), czy te┐ dopiero po rozpoczΩciu rejestracji.

Na koniec nale┐y zdecydowaµ, czy makro ma byµ zwi▒zane z kombinacj▒ klawiszy (je╢li tak, to trzeba pomy╢leµ o wybraniu kombinacji │atwej do zapamiΩtania), czy z przyciskiem na pasku narzΩdziowym. Dobrze jest tak┐e wybraµ w│a╢ciw▒ nazwΩ dla naszego makropolecenia.

Zapis


Aby przedstawiµ proces rejestracji, pos│u┐ymy siΩ przyk│adem prostego makropolecenia, kt≤re bΩdzie powiΩkszaµ do maksimum obszar tekstowy na ekranie monitora.

Pierwsz▒ czynno╢ci▒ bΩdzie otworzenie okna dialogowego "Zarejestruj makro" i wybranie z menu "NarzΩdzia" opcji "Makro", a nastΩpnie "Zarejestruj nowe makro ..." (rys. 1). W polu "Nazwa makra" wpisujemy nazwΩ tworzonego makra. Nadawanie nazwy makropoleceniom nie jest obowi▒zkowe. Gdy z tego zrezygnujemy, Word tworzonym makropoleceniom bΩdzie nadawa│ kolejno nazwy Makro1, Makro2 i tak dalej. Pocz▒tkowo mo┐e siΩ to wydaµ udogodnieniem, lecz po jakim╢ czasie nazwy przestan▒ kojarzyµ siΩ z danym makrem i trzeba je bΩdzie pozmieniaµ, wiΩc lepiej nadawaµ konkretne nazwy od razu. W nazwach nie wolno u┐ywaµ kropek, przecink≤w i spacji. W polu "Opis" wpisujemy opis makropolecenia, co tak┐e nie jest obowi▒zkowe, lecz godne polecenia, gdy┐ umieszczony tutaj tekst (maksymalnie 255 znak≤w) bΩdzie siΩ pojawia│ na pasku stanu po wybraniu makra zwi▒zanego z przyciskiem lub opcj▒ menu, informuj▒c u┐ytkownika o jego przeznaczeniu.

Kolejnym krokiem bΩdzie wyb≤r pomiΩdzy dwoma du┐ymi przyciskami, kt≤re wi▒zaµ bΩd▒ makro z przyciskiem na pasku narzΩdziowym ("Paski narzΩdzi") lub z kombinacj▒ klawiszy ("Klawiatura"). KlikniΩcie kt≤regokolwiek z nich powoduje otwarcie odpowiedniego okna dialogowego. Na rysunku 2 przedstawiamy sytuacjΩ, gdy makro "Makropolecenie1" zostaje przypisane do kombinacji klawiszy Ctrl+Shift+S.

W przypadku zwi▒zania makra z przyciskiem na pasku narzΩdziowym ukazuje nam siΩ okno "Dostosuj" - jak na rysunku 3. W prawej jego czΩ╢ci w polu "Polecenia" widnieje poprzedzony ma│▒ ikonk▒ napis "Normal,NewMacros,Makropolecenie1", kt≤ry jest tworzonym w│a╢nie przez nas makrem. Procedura umieszczenia go na kt≤rym╢ z pask≤w narzΩdziowych polega na przeci▒gniΩciu ww. napisu w dowolny obszar jednego z pask≤w. NastΩpnie klikamy na nowo utworzony przycisk zaznaczaj▒c go i w oknie "Dostosuj" przyciskamy guzik "Modyfikuj zaznaczenie". Z rozwiniΩtej listy wybieramy opcjΩ "Nazwa" (rys. 4) i zmieniamy niepotrzebnie d│ug▒ nazwΩ na np. "MAX".

Bez wzglΩdu na to, czy przypisujemy makro do przycisku czy do opcji menu, tΩ czΩ╢µ procesu ko±czymy przyciskiem "Zako±cz". Zapocz▒tkuje to faktyczny proces rejestracji makropolecenia. Na ekranie zostaje wy╢wietlony pasek narzΩdziowy "Zatrzymaj rejestrowanie". Znajduj▒ siΩ na nim tylko dwa przyciski: z lewej strony "Zatrzymaj rejestrowanie" (STOP) i z prawej "Wstrzymaj rejestrowanie" (PAUZA). Przycisk zamykania znajduj▒cy siΩ w prawym g≤rnym rogu paska tytu│owego pozwala na jego usuniΩcie z ekranu bez przerywania procedury rejestracji. Je┐eli zdarzy siΩ usun▒µ pasek przez nieuwagΩ, to zako±czenie rejestracji mo┐emy osi▒gn▒µ przez wybranie z menu "NarzΩdzia" opcji "Makro", a nastΩpnie "Zatrzymaj rejestrowanie". Word przypomina, ┐e pracuje w trybie rejestrowania makropolecenia, gdy┐ do kursora myszki zostaje "doklejona" ikonka przedstawiaj▒ca kasetΩ magnetofonow▒ (rys. 5).

W tym momencie przystΩpujemy do wykonania czynno╢ci, kt≤re bΩd▒ zarejestrowane w naszym przyk│adowym makropoleceniu, powiΩkszaj▒cym rozmiar obszaru tekstowego dokumentu:

  • 1. Klikamy na przycisk maksymalizacji okna edytora.
  • 2. Klikamy na przycisk maksymalizacji okna dokumentu.
  • 3. Z menu "Widok" wybieramy opcjΩ "Linijka" w celu usuniΩcia poziomej linijki.
  • 4. Z menu "NarzΩdzia" wybieramy opcjΩ "Opcje...", zaznaczamy zak│adkΩ "Widok" i usuwamy zaznaczone opcje "Poziomy pasek przewijania", "Pionowy pasek przewijania", "Pasek stanu" oraz "Linijka pionowa".
  • 5. Z menu "Widok" wybieramy opcjΩ "Paski narzΩdzi", nastΩpnie "Standardowy", co spowoduje usuniΩcie paska formatowania (je╢li by│ on wcze╢niej widoczny na ekranie).
Po wykonaniu wszystkich wy┐ej wymienionych czynno╢ci klikamy na przycisk "Zatrzymaj rejestrowanie" (rys. 6). Na tym ko±czy siΩ proces rejestrowania makropolecenia.

Teraz mo┐emy ju┐ obejrzeµ efekty dzia│ania naszego przyk│adowego makra klikaj▒c na utworzonym wcze╢niej przycisku "MAX" (rys. 7) lub naciskaj▒c kombinacjΩ klawiszy Ctrl+Shift+S w zale┐no╢ci od wybranej metody. Wcze╢niej jednak musimy przywr≤ciµ poprzednie ustawienia ekranu (w│▒czaj▒c linijki, paski stan≤w oraz przywracaj▒c poprzednie rozmiary okien edytora).

Przyk│ad ten byµ mo┐e nie bΩdzie bardzo pomocny w codziennej pracy (podobny efekt mo┐emy uzyskaµ wybieraj▒c z menu "Widok" opcjΩ "Pe│ny ekran"), lecz mia│ on na celu pokazanie samej techniki tworzenia makropolece±. Prawdziwe dobrodziejstwa p│yn▒ce z pos│ugiwania siΩ nimi odkryj▒ Pa±stwo sami, gdy za jednym klikniΩciem myszki wykonanych zostanie wiele niezbΩdnych, lecz bardzo monotonnych czynno╢ci zwi▒zanych z codzienn▒ prac▒ z edytorem.

Rys.1 Okno dialogowe "Zarejestruj makro" pozwala dokonaµ wyboru pomiΩdzy makrem przypisanym do przycisku na pasku narzΩdziowym lub do kombinacji klawiszy

Rys.2 W oknie "Dostosuj klawiaturΩ" wybieramy kombinacjΩ klawiszy, do kt≤rej przypisana bΩdzie makrodefinicja

Rys.3 Metod▒ "przeci▒gnij i upu╢µ" umieszczamy tworzone makropolecenie na dowolnym pasku narzΩdziowym

Rys.4 Przycisk "Modyfikuj zaznaczenie" pozwala m.in. zmieniµ zbyt d│ug▒ nazwΩ makra

Rys.5Edytor przypomina o rozpoczΩtym procesie rejestracji "doklejaj▒c" do kursora myszy kasetΩ magnetofonow▒

Rys.6Przyciski STOP i PAUZA steruj▒ce rejestracj▒ makra przypominaj▒ te z magnetofonu kasetowego

Rys.7 Gotowa makrodefinicja przypisana do przycisku na pasku narzΩdziowym

(c) Copyright LUPUS