"MiΩdzy opini▒ a rzeczywisto╢ci▒" Komentarz do listy 100 najlepiej zinformatyzowanych przedsiΩbiorstw i instytucji


RAPORT TELEINFO 100
"Lista 100 podmiot≤w gospodarczych przedstawiona w Raporcie TELEINFO 100 jest pierwsz▒ publikacj▒ w Polsce w takim wymiarze ogarniaj▒c▒ informatyczny rynek od strony u┐ytkownik≤w."

Serdecznie zapraszamy do lektury artyku│u autora Andrzej Dy┐ewski w raporcie Teleinfo z wrze╢nia 1998 r.



Energetyka w ╢r≤d 100 najlepiej zinformatyzowanych
przedsiΩbiorstw w Polsce w 1998 roku


BRAN»A %L.
PKT.
ENERGETYKA 6,96
1.Stoen Warszawa 8,33
2.Elektrownia Jaworzno 7,25
3.Zak│ad Energetyczny Olsztyn 7,12
4.ElektrowniaRybnik 7,08
5.Elektrownia Po│aniec 7,02
6.Zak│ad Energetyczny Krak≤w 7,00
7.Zak│ad Energetyczny W Koszalinie 6,83
8.Elektrownia Turo± Bogatynia 6,67
9.Zak│ad Energetyczny ú≤dƒ-Teren 6,25
10.Elektrociep│ownie Warszawskie 6,00


20 najlepiej zinformatyzowanych przedsiΩbiorstw w Polsce
wg opinii informatyk≤w zak│adowych

LP. FIRMA %L.
PKT.
1 Petrochemia P│ock 9,84
2 Bank Rozwoju Eksportu 9,02
3 Stoen 8,20
4 Bank Handlowy 8,11
5 Pekao SA-Grupa Pekao 8,03
6 ABB Zamech 7,70
7 Citybank Poland 7,38
8 TP SA 6,56
9 Bank ªl▒ski 5,74
10 Polkomtel (Plus GSM) 5,66
11 Telbank 5,41
12 Centertel PTK 5,33
13 PTC (Era GSM) 4,84
14 Makro Cash & Carry 3,77
15 ABB Dolmel 3,69
16 ZUS 3,61
17 ABB Elta 2,95
18 PZU 2,91
19 Wedel 2,87
20 »ywiec 2,79



Procentowa liczba punkt≤w jest wynikiem ╢redniej wyliczonej z trzech parametr≤w:
* Liczby stanowisk komputerowych na 100 pracownik≤w w sektorach gospodarki
* Nak│ad≤w na informatykΩ w sektorach gospodarki
* Liczby informatyk≤w na 100 pracownik≤w w sektorach gospodarki

KRYTERIA DOBORU

AnalizΩ przeprowadzono wielo-etapowo, korzystaj▒c z pomocy blisko 200 g│≤wnych informatyk≤w z du┐ych i ╢rednich przedsiΩbiorstw.
  1.  Etap - wy│onienie ok. 300 du┐ych i ╢rednich przedsiΩbiorstw, o zatrudnieniu powy┐ej 150 os≤b
  2.  Etap - sonda┐ telefoniczny maj▒cy na celu zawΩ┐enie i uzupe│nienie listy
  3.  Etap - w ostatecznym doborze firm do grupy decydowa│y przede wszystkim takie cechy jak:
JAKIE BRAN»E

Podzia│ gospodarki na sektory ma s│u┐yµ konkretnemu celowi, a wiΩc por≤wnaniu ze sob▒ jednostek pod k▒tem ich informatyzacji. Sektory zosta│y podzielone tak, ┐eby przedsiΩbiorstwa w nich skupione prowadzi│y por≤wnywaln▒ dzia│alno╢µ, wymagaj▒cych por≤wnywalnych narzΩdzi informatycznych. Podstawowe aplikacje zarz▒dzania

W ocenie firm i instytucji kandyduj▒cych do listy 100 najlepiej zinformatyzowanych wa┐nym czynnikiem uzyskiwania dodatnich ocen by│ spos≤b i zakres eksploatacji podstawowych aplikacji zarz▒dzania, maj▒cych na og≤│ cechy systemu integruj▒cego dzia│alno╢µ firmy.

Specyficzne obszary informatyzacji

W ocenie poziomu informatyzacji firm brano te┐ pod uwagΩ specyficzny obszar zastosowa± informatyki, a wiΩc takie elementy (systemy specjalizowane), kt≤re s▒ charakterystyczne da danej bran┐y. w energetyce i transporcie takie specyficzne obszary informatyzacji to r≤┐nego rodzaju systemy dyspozytorskie, pozwalaj▒ce pracownikom dok│adnie, szybko i pewnie zrealizowaµ szereg skomplikowanych czynno╢ci.

Najsilniej skomputeryzowani

W 100 firmach wskazanych jako dobrze zinformatyzowane analizowano m.in. wskaƒniki charakteryzuj▒ce komputeryzacjΩ, czyli liczbΩ komputer≤w przypadaj▒c▒ na 100 pracownik≤w. W stanowiska komputerowe, zgodnie z powszechnymi odczuciami, najsilniej wyposa┐ona jest bankowo╢µ i finanse. Skomputeryzowanych jest tam a┐ 85% stanowisk pracy. NastΩpne je╢li chodzi o wyposa┐enie w komputery, jest sektor medi≤w i rozrywki, potem handel, ubezpieczenia, wreszcie elektronika.

Wydatki na informatyzacjΩ

Nak│ady inwestycyjne na informatykΩ (z wy│▒czeniem p│ace personelu informatycznego) by│y najtrudniej ujawnianym przez u┐ytkownik≤w parametrem informatyzacji. St▒d w niniejszym raporcie w odniesieniu do tego parametru najwiΩcej ocen w│asnych. Okazuje siΩ, ┐e najwiΩksze nak│ady na informatykΩ ponosi bankowo╢µ i finanse, tj. ok. 4,3%, (media i rozrywka - wydaj▒ 2,1%) przychod≤w rocznych, albo jak kto woli, bud┐etu rocznego.

Gdzie s▒ informatycy

Personel informatyczny w analizowanych 100 przedsiΩbiorstwach i instytucjach ma do spe│niania r≤┐norodne zadania. Je╢li informatyk≤w jest za ma│o, ich rola ogranicza siΩ do administrowania i niewielkiego modyfikowania obs│ugiwanych system≤w. Czasem jednak potrzeby instytucji bywaj▒ nieco wiΩksze i wtedy informatycy firmowi musz▒ te┐ zarz▒dzaµ wsp≤│prac▒ z zewnΩtrznymi firmami, organizowaµ przetargi, wreszcie organizowaµ pracΩ grup zadaniowych zajmuj▒cych siΩ rozwijaniem w│asnych aplikacji. Utrzymywanie w│asnego personelu informatycznego jest do╢µ drogie w du┐ych miastach, dlatego np.: du┐e banki, tam gdzie jest to mo┐liwe, uciekaj▒ siΩ do outsourcingu lub te┐ stwarzaj▒ takie warunki pracy swoim programistom, ┐eby nie mieli oni ochoty stale zmieniaµ pracy. Liczba zatrudnionych informatyk≤w na 100 zatrudnionych wynios│a w poszczeg≤lnych bran┐ach od ponad 4 (bankowo╢µ)do 0,29 w przemy╢le wydobywczym. Okazuje siΩ, ┐e w bankowo╢ci kraj≤w rozwiniΩtych wskaƒnik ten jest nieco wy┐szy ni┐ obecnie w Polsce. Ale wydaje siΩ, ┐e jeste╢my ju┐ na dobrej drodze, poniewa┐ p│ace dla informatyk≤w w bankowo╢ci sta│y siΩ bardziej atrakcyjne ni┐ w niekt≤rych firmach informatycznych, nie m≤wi▒c ju┐ o stabilno╢ci warunk≤w pracy, kt≤ra w bankach w wielu miejscowo╢ciach jest chyba najwy┐sza.


Andrzej Dy┐ewski prowadzi firmΩ badawczo-analityczn▒ DiS, kt≤ra w okresie czerwie-sierpie± 1998 r. na zam≤wienie "TELEINFO" wykona│a badania rynkowe, maj▒ce na celu wy│onienie listy 100 najlepiej zinformatyzowanych instytucji w i przedsiΩbiorstw w Polsce.


År≤d│o: "Informatyka w gospodarce Polskiej 1998 TELEINFO100, raport Teleinfo"
wrzesie± 1998