Antyk XIX wiek pne do V wieku naszej ery.
Babilon: 2000 pne, ôGilgameusz i Eunmaliszö
Grecja:
a) epika- Homer, rapsodowie, oidowie- £piewacy
b) liryka- Symonides, Tyrtejos, Safona, Tespis
c) dramat- Ajschylos, Sofokles, Eurypides, Arystoteles
d) filozofia- Sokrates, Arystoteles, Zenon z Kition (stoicyzm)
Rzym:
a) literatura: Wergiliusz, Horacy, Owidiusz
b) filozofia: Seneka, Marek Aureliusz
Okresy rozwoju poezji i literatury:
inny podzia│:
2. Literatura rzymska
-jest opowie£ci╣ o sta│ej warstwie fabularnej i wyra┐aj╣cej wierzenia danej spo│eczno£ci . Wyra┐aj╣: lΩk, niepok≤j, rado£µ.
Funkcje mitu:
Rodzaje mit≤w:
Bohaterowie mit≤w:
bogowie, p≤│bogowie, ludzie, demony, herosi
Forma mit≤w wyra┐a siΩ przez metafory, alegorie i symbole.
PojΩcia etymologiczne i bohaterowie mit≤w:
Achilles- wojownik walcz╣cy pod Troja, odporny na rany dziΩki k╣pieli w Styksie; piΩta Achillesa- w przeno£ni s│aby punkt, Achilles ginie postrzelony w piΩtΩ, kt≤ra nie by│a pomoczona wodami Styksu (za ni╣ trzyma│a go matka).
Pandora- jedna z bogi±, trzyma│a w swojej puszcze wszystkie smutki £wiata; oznacza miejsce pe│ne nieszczΩ£cia.
Herkules- bohater, za zabicie dzieci skazany na 12 prac; oznacza herkulesow╣ si│Ω.
Ariadna- c≤rka Minosa, uratowa│a ┐ycie Tezeusza, daj╣c mu za rad╣ Dedala niµ, kt≤r╣ znaczy│ drogΩ z labiryntu; oznacza spos≤b wyj£cia z k│opot≤w.
Augiasz- kr≤l, posiada│ olbrzymi╣ stajniΩ, z kt≤rej od 30 lat nie usuwano nieczysto£ci; Herkules przepu£ci│ przez ow╣ stajnie potok i wyczy£ci│ wszystko w jeden dzie±; oznacza symbol nieusprawiedliwionej buty.
Penelopa- mia│a c≤rkΩ, kt≤ra zosta│a str╣cona do Tartaru, zosta│a tam ┐on╣ Hadesa. Penelopa uprosi│a bog≤w i Kora wysz│a z podziemi. Jednak przedtem zjad│a kilka nasion granatu i na 3 miesi╣ce musi powracaµ do swojego mΩ┐a. Wtedy na Ziemi panuje zima.
Prometeusz- ukrad│ z rydwanu boga s│o±ca Heliosa promyk i zani≤s│ go ludziom. Za karΩ codzienne sΩp wyjada mu w╣trobΩ a w nocy ona znowu odrasta. Oznacza heroiczne po£wiΩcenie.
Ikar- syn Dedala, w ucieczce z Krety wykorzysta│ skrzyd│a ptak≤w; zgin╣│ bo wbrew poleceniom ojca wzni≤s│ siΩ za wysoko; oznacza pΩd do wiedzy, bunt...
Nike- bogini zwyciΩstwa.
Chaos, Uranos, Gaja, Okeanos, cyklopi, Kronos, Reja, Dzeus, Hades, Posejdon, Hera, Demeter, Hestia, Hektor,...
Homer- poeta grecki; ┐y│ w VIII wieku pne; pochodzi│ prawdopodobnie z Azji Mniejszej; przypuszczalny tw≤rca ôIliadyö i ôOdyseiö.
Epos- najstarszy gatunek epicki, wywodz╣cy siΩ z ludowych poda± o legendarnych lub historycznych bohaterach z plemiennej przesz│o£ci; s╣ to d│u┐sze utwory, najczΩ£ciej ƒr≤d│em eposy by│y mity, podania i ba£nie.
Wyznaczniki eposu homeryckiego:
Achilles ôszybkonogiö | Hektor ômΩ┐nyö |
m£ciwy, porywczy, uparty, dumny, nieustΩpliwy, gniewny, dziki, zaciΩty, pewny siebie, okrutny, nieuczciwy, oddany przyjaciel | odwa┐ny, szlachetny, kochaj╣cy, potrafi│ opanowaµ lΩk, wybra│ postawΩ odpowiedzialno£ci za swoje czyny, walcz╣c tak jakby m≤g│ odmieniµ sw≤j los, umia│ pogodziµ siΩ z losem |
Obydwaj znaj╣ swoje przeznaczenie; wiedz╣, ┐e czeka ich rych│a £mierµ. Cechuje ich mΩstwo i odwaga, waleczno£µ, troska o honor i pragnienie s│awy po£miertelnej.
O wyniku pojedynku decyduje nie osobiste mΩstwo, ale przeznaczenie ôlos Hektora dobieg│ swego kresuö
Arystoteles pomys│odawca
dramatu satyrowego.
1. Poezja jest sztuka na£ladowcz╣, nie wytwarza bowiem przedmiot≤w realnych, lecz tylko ich s│owne podobie±stwo.
Sofokles 496- 406 pne; tragediopisarz grecki, 120 sztuk, zachowa│o siΩ 7; najwa┐niejsze ôAntygonaö, ôKr≤l Edypö, ôElektraö; zwr≤ci│ uwagΩ na prze┐ycia bohater≤w:
Cechy dramatu (od drama - dziaµ siΩ) antycznego:
1. RzΩdy w teatrze by│y przeznaczone dla kap│an≤w boga
Wyr≤┐niki dramatu:
Rola ch≤ru:
Prolog- rozmowa dw≤ch si≤str- ekspozycja dramatu (dialog)
Parodos- ch≤r starc≤w teba±skich, pie£± na wej£cie, rado£µ z odparcia wroga.
Epizodion I - scena dialogowa, Kreon og│asza wydany przez siebie zakaz grzebania cia│a; wej£cie stra┐nika i informacja o pogrzebaniu cia│a Polinejkesa przez nieznanego sprawcΩ (cia│o jego brata walcz╣cego po stronie Teb zosta│o pochowane).
Stasimon I - pie£± ch≤ru; pochwa│a ludzkiego rozumu, kt≤ry mo┐e ujarzmiµ przyrodΩ, nie mo┐e pokonaµ £mierci.
Epizodion II - wzrasta napiΩcie dramatyczne, stra┐nik przyprowadza AntygonΩ, kt≤ra pochwyci│ na grzebaniu cia│a poleg│ego brata.
Stasimon II - wypowiedz ch≤ru na temat tragicznego losu rodu Labdakid≤w.
Epizodion III - Hajman prosi o │askΩ dla Antygony.
Stasimon III - ch≤r s│awi potΩgΩ Erosa.
Epizodion IV - ch≤r odprowadza AntygonΩ do lochu £mierci
Stasimon IV -
Epizodion V - pojawienie siΩ Tyrezjasza
Stasimon V - pie£± ch≤ru na cze£µ patrona Teb
Exodos- Zwiastun wchodzi z wiadomo£ci╣ o samob≤jstwie syna, kt≤ry na wie£µ o £mierci Antygony odbiera sobie ┐ycie. Kreon dowiaduje siΩ, ┐e Eurydyka pope│nia samob≤jstwo.
1. Konflikt tragiczny w ôAntygonieö:
Wergiliusz 70 -19 rok pne - syn zamo┐nego garncarza, protektorat mecenasa Oktawiana Augusta, rozwin╣│ swoje zdolno£ci tw≤rcze; na nagrobku ma napis:
ôopiewa│em pastwiska, wie£, wodz≤wö
Horacius (Horacy) 65 pne w Wenuzie - 8 ne pod Rzymem; syn wyzwolonego niewolnika, studiowa│ w Rzymie i Atenach, po czym walczy│ w armii Brutusa; bitwa pod Filipi; by│ wy┐szym urzΩdnikiem, pocz╣tkowo mia│ mecenasa (Oktawian August) dziΩki poparciu Wergiliusza; pierwsze utwory satyryczne p≤ƒniej liryczne; napisa│: ôSztuka poetyckaö, jako liryk podejmowa│ tematy o mi│o£ci, weso│ych biesiadnikach, przyjaƒni, ojczyƒnie oraz refleksje filozoficzne . Opar│ siΩ na filozofii Epikura i stoik≤w - mistrz satyry.
O co poeta prosi Apollina:
ôBibliaö - jest wyrazem monoteizmu
ôKsiΩga Rodzajuö- opis kolejnych czynno£ci Boga - Stw≤rcy w ci╣gu 6 dni.
ôKsiΩga Hiobaö - autorstwo anonimowe; miejsce powstania Judea; akcja w Adonii; uk│ad:
Hiob przywr≤cony do dawnego stanu, ┐yje w dostatku, w£r≤d potomstwa. Sta│ siΩ symbolem cierpienia oraz katastrofy, tragedii i nieszczΩ£cia. Dzieje Hioba s╣ te┐ symbolem ludzkiego heroizmu i cierpienia jako nieodzownego elementu ┐ycia i okre£lenia pe│ni cz│owiecze±stwa. Cierpienia uszlachetnia cz│owieka, pozwala zrozumieµ innych (w╣tki u romantyk≤w i poet≤w okupacyjnych.
ôKsiΩga Psalm≤wö
Psalm to utw≤r poetycki o charakterze modlitewno-hymicznym; psalmy zbudowane s╣ z werset≤w a werset to ca│o£µ tre£ciowa zbudowana z dw≤ch lub trzech cz│on≤w.
Wyr≤┐niamy psalmy: b│agalne, dziΩkczynne, pochwalne, filozoficzne, m╣dro£ciowe,...
Przypowie£ci biblijne - przys│owie, maksyma, aforyzm; utw≤r narracyjny o tre£ci pouczaj╣cej; ubogi w postacie, zdarzenia i realia, maj╣cy jednak ukryte znaczenie alegoryczne, symboliczne, odnosz╣ce siΩ do og≤lnych prawide│ egzystencji cz│owieka, ludzkich postaw, wobec przypadk≤w ┐yciowych.
ôKsiΩga Koheletaö
ôwszystko marno£µ i gonienie za wiatrem ( venitas venitatum et venitas)ö
-podejmuje motyw rozwa┐a± na temat ┐ycia cz│owieka jego szczΩ£cia i egzystencji. Mottem ksiΩgi jest powy┐szy cytat. Cz│owiek jest istota kruch╣ i przemija, podczas gdy Ziemia trwa wiecznie. Prawo przemijania powoduje, ┐e cz│owiek nie zaznaje szczΩ£cia, a ┐ycie jest tylko ôgonieniem za wiatremö
ôApokalipsa £w. Janaö powsta│a w latach 94 - 96 ne za panowania cesarza Dominicjana; wzorowana na wcze£niejszych tekstach Ezechiela, Daniela i Zachariasza - z greckiego apokalypssos - objawienie, ods│oniΩcie; to szczeg≤lny rodzaj opowie£ci biblijnej opisuj╣cej tajemnicΩ czas≤w ostatecznych. W NT jest ostatni╣ ksiΩg╣ Biblii, zamykaj╣c╣ ca│o£µ historii £wiΩtej. Katastrofizm; obraz kresu ludzko£ci, s╣d bo┐y, £mierµ...