POEZJA KOîCIELNA

RODOW╙D I RODZAJE

Polska £redniowieczna literatura religijna jest ilo£ciowo do£µ obszerna, choµ do naszych czas≤w zachowa│a siΩ tylko jej niewielka czΩ£µ. W swoich utworach anonimowi najczΩ£ciej autorzy oddaj╣ uczucia zwi╣zane z prze┐ywaniem wiary, czΩsto szukaj╣c w wydarzeniach biblijnych pretekstu do wypowiedzenia siΩ na temat £wiata i jego spraw, na kt≤re patrz╣ przez pryzmat wiary.

ôBOGURODZICAö

Jest to pie£± po£wiΩcona Bogu. Adresat to Maryja i Jan Chrzciciel. Zbiorowy podmiot liryczny zwraca siΩ bezpo£rednio do Maryi a

po£rednio do Boga. Pro£ba dotyczy dostatniego ┐ycia na ziemi i szczΩ£cia.

ôROZMYîLANIA PRZEMYSKIEö

Tre£ci╣ tego zabytku jest opowiadanie o ┐yciu Marii i Chrystusa, oparte na tekstach Ewangelii., napisane ┐ywo i barwnie, pe│ne refleksji i reali≤w obyczajowych. Jako gatunek literacki "Rozmy£lania przemyskie" s╣ typowym dla £redniowiecza apokrytem, czyli opowie£ci╣ opart╣ na tek£cie Biblii, ale wzbogacon╣ o elementy maj╣ce niekoniecznie swe historyczne ƒr≤d│o, kt≤re by│y wytworem wyobraƒni autora. Apokryty s╣ w czym£ w rodzaju £redniowiecznej powie£ci.

ôLAMENT îWI╩TOKRZYSKIö (ô»ale Matki Boskiej pod Krzy┐emö)

Utw≤r sk│ada siΩ z 20 zwrotek. Reprezentuje gatunek tzw. skargi, ┐alu Matki Boskiej p│acz╣cej pod krzy┐em Chrystusa. Ukazuje losy swego Syna od momentu biczowania a┐ po przybicie go do krzy┐a. Ca│y czas wsp≤│cierpi z nim. Prosi ludzi o u┐alenie siΩ nad ni╣. Autor widzia│ w niej przede wszystkim cechy ludzkie, chwile s│abo£ci i sprzeciw wobec wydarze±, w kt≤rych uczestniczy│a.

GATUNKI LITERACKIE

LIRYKA

EPIKA

DRAMAT