ôO zachowaniu siΩ przy stoleö
Podmiot liryczny wskazuje dobre zasady zachowania siΩ przy stole « funkcja wychowawcza i dydaktyczna. Utw≤r rozpoczyna wezwanie pomocy Bo┐ej - apostrofa. NastΩpnie autor opowiada o tym co ro£nie na polu i nied│ugo zostanie zebrane i znajdzie siΩ na biesiadnym stole. Udziela rad kobietom i mΩ┐czyznom. Pod koniec zachΩca do przyswajania sobie dobrych obyczaj≤w. Prosi te┐ Boga o odpuszczenie grzech≤w i zas│anie rado£ci na wszystkich ludzi.
ôRozmowa mistrza Polikarpa ┐e £mierci╣ö
îmierµ ukazana jest jako rozk│adaj╣cy siΩ trup kobiety z kos╣ « obraz szkaradny, odra┐aj╣cy. W czasach £redniowiecza ludzie interesowali siΩ £mierci╣. Jej istot╣ i cechami. Obraz pojawia siΩ w tekstach, obrazach. Wszyscy ludzie podlegaj╣ £mierci. îmierµ podlega Bogu.
ôSatyra na leniwych ch│op≤wö
Jest to utw≤r gani╣cy ch│op≤w, kt≤rzy nie spe│niaj╣ obowi╣zk≤w jak by tego chcia│ podmiot liryczny. Ch│opi wykrΩcaj╣ siΩ i unikaj╣ pracy. Wiersz ten ukazuje rozbie┐no£µ interes≤w ch│op≤w i w│a£cicieli ziemskich.
Archaizmy:
ôîmierµ o zamordowaniu JΩdrzeja TΩczy±skiegoö
Zamo┐ny szlachcic niezadowolony z naprawy zbroi pobi│ p│atnerza. Wzburzony t│um wyst╣pi│ przeciwko okrutnemu szlachcicowi. Ten ukry│ siΩ w ko£ciele lecz zosta│ tam zabity.