TW╙RCZOî╞ OKRESU SEJMU WIELKIEGO
Dzia│alno£µ i program spo│eczno-polityczny Stanis│aw Staszica.
Stanis│aw Staszic swoje pogl╣dy i program spo│eczno-polityczny zawar│ miΩdzy innymi w poni┐szych utworach.
ôUwagi nad ┐yciem Jana Zamojskiegoö
By│ to traktat polityczny wydany przed obradami Sejmu Czteroletniego. Jest on podzielony na 19 rozdzia│≤w. Ka┐dy rozdzia│ traktuje o innym problemie. Najwa┐niejsze s╣ nastΩpuj╣ce rozdzia│y:
Staszic przewidywa│ rozbiory. Prezentuje on swoje pogl╣dy i s╣ one zgodne z pogl╣dami Jana Zamojskiego, kt≤ry by│ w≤wczas wielkim autorytetem.
Podstaw╣ nauki jest nauka moralna i religia. Cz│owiek powinien pracowaµ w swoim zawodzie. Edukacja powinna dzia│aµ jako wychowanie obywatelskie. Szkolnictwo ma wychowywaµ ludzi £wiat│ych. Propaguje on szko│y rycerskie.
Staszic jest przeciwny prywacie i egoizmowi pos│≤w. Ustawy powinny przechodziµ wiΩkszo£ci╣ g│os≤w. Chodzi o dobro wiΩkszo£ci.
Opisane s╣ w tym rozdziale trzy rodzaje w│adzy: demokracja, monarchia i anarchia. Chodzi tu o wzmocnienie w│adzy kr≤lewskiej.
Ka┐dy obywatel nie mo┐e byµ s╣dzony bez wyroku niezawis│ego s╣du.
Staszic sugeruje ┐eby tron by│ dziedziczny. Wolna elekcja pozwala ingerowaµ obcym krajom w sprawy polskie.
Mowa jest o tym, ┐e ch│opi emigruj╣ z Polski, bo jest anarchia i niesprawiedliwo£µ. W Polsce nie mog╣ oni ┐yµ godnie.
ôPrzestrogi dla Polskiö
Utw≤r ten mia│ uzmys│owiµ szlachcie konieczno£µ uchwalenia konstytucji. Staszic informuje czym dla niego jest nar≤d. Dla niego nar≤d to nie tylko szlachta, ale zbiorowo£µ mieszkaj╣ca na danym terenie. Staszic zwracaj╣c siΩ do szlachty stawia jej nastΩpuj╣ce zarzuty:
Za s│abo£µ narodu Staszic oskar┐a szlachtΩ. Bardzo du┐o miejsca po£wiΩca on te┐ miastom. Propaguje on rozw≤j przemys│u i handlu w miastach. Chce on, aby mieszcza±stwo by│o bogate. Inne postulaty to: konieczno£µ zniesienia Liberum Veto, wprowadzenie sta│ej armii, zmiana pa±szczyzny na czynsz, wprowadzenie powszechnej edukacji narodowej.
W swoich pogl╣dach nie r≤┐ni│ siΩ zbytnio od Stanis│awa Staszica. R≤┐ni│o go jedynie to, ┐e mia│ bardziej radykalne pogl╣dy w sprawach przywilej≤w dla ludzi ni┐szego stanu. »╣da│ wolno£ci osobistej ch│op≤w. Ch│op mia│ mieµ wolno£µ osobist╣, ale grunt ma byµ w│asno£ci╣ pana.
ôDobra £wietnej
deputacjiö
W odezwie tej Ko││╣taj m≤wi o r≤wnomiernym obci╣┐eniu
prawami i obowi╣zkami wszystkich stan≤w.
Publicy£ci poprzez swoj╣ dzia│alno£µ pisarsk╣ nawo│ywali do walki z anarchi╣ i z obro±cami przywilej≤w feudalnych. Proponowali postΩpowe reformy ustrojowe i spo│eczne, domagaj╣c siΩ wcielenia ich w ┐ycie.
ôPOWR╙T POSúAö JAKO AKTUALNA KOMEDIA POLITYCZNA
W tym utworze s╣ zaprezentowane dwa stronnictwa. Jedno z nich to stronnictw patriotyzmu (ob≤z reform). Zalicza siΩ do nich: Podkomorzy z ┐on╣, Walery i Teresa. Drugie to ob≤z wsteczny, konserwatywny: Starosta, Sarmacki. WytkniΩte s╣ tu ich wady.
Podkomorzy:
Podkomorzyna:
Walery:
Starosta Gadulski:
Staro£cina:
Szarmancki:
ôPowr≤t pos│aö jako komedia klasycystyczna
ôPowr≤t pos│aö porusza problematykΩ polityczn╣ kraju, sprawΩ nowego ustawienia w Polsce w│adzy ustawodawczej i wykonawczej. Jest to komedia zwi╣zana £ci£le z pracami Sejmu Czteroletniego w okresie szczeg≤lnego napiΩcia politycznego i dramatycznej sytuacji narodu. Jest to echo wszystkich wa┐niejszych wydarze± rozpatrywanych w czasie Sejmu Wielkiego. Jest to najostrzejsza w literaturze polskiej satyra na sarmatyzm w ┐yciu politycznym, apeluj╣ca do sumie± ludzkich. Jest to utw≤r o charakterze okoliczno£ciowym, grany w Warszawie w czasie obrad Sejmu Czteroletniego.