Sp≤r pomiΩdzy romantykami a pozytywistami
Ju┐ w romantyzmie literatura d╣┐y│a do roli przewodniczki narodu, a poeta przyw≤dcy. W pozytywizmie te┐. Ale tu podstawa poezji to rzetelna wiedza, nie natchnienie. Aby pisaµ trzeba mieµ tΩ wiedzΩ poniewa┐ pisarz mia│ edukowaµ. Literatura mia│a uczyµ.
M│odzi studenci Szko│y G│≤wnej to ludzie marz╣cy o karierze pisarskiej. Zaczynali zawsze od dziennikarstwa poniewa┐ prasΩ omija│a cenzura. W prasie koncentrowa│o siΩ ┐ycie kulturalne. Nowy program ideowy zosta│ sformu│owany na │amach prasy i tam by│ forsowany.
Prasa zosta│a podzielona na m│od╣ (zwolennicy m│odych pogl╣d≤w) i star╣ (chciano zachowaµ stary stan rzeczy). PomiΩdzy dwoma antagonistycznymi pokoleniami r≤┐nice £wiatopogl╣dowe pokrywa│y siΩ z wiekiem.
Ob≤z m│odych skoncentrowa│ siΩ wok≤│ ôPrzegl╣du Tygodniowegoö, ôOpiekuna domowego", ôNiwyö, ôPrawdyö. Stara prasa to ôBluszczö, ôK│osyö, ôBiblioteka warszawskaö.
Sp≤r pomiΩdzy romantykami i pozytywistami rozwija│ siΩ na │amach czasopism i wszed│ do literatury polskiej jako sp≤r m│odej i starej prasy.
Adam Wi£licki w artykule ôGroch o £cianΩö z ôPrzegl╣du...ö skrytykowa│ epigo±sk╣ (wyznawanie pogl╣d≤w minionej epoki) literaturΩ pseudoromantyczn╣. Od tego artyku│u i ostrej krytyki rozpocz╣│ siΩ sp≤r romantyk≤w z pozytywistami.
W artykule ôMy i wyö w ôPrzegl╣dzie...ö îwiΩtochowski scharakteryzowa│ oba stronnictwa. Ich stosunek do siebie.
PomiΩdzy oboma stronnictwami panowa│y stosunki antagonistyczne. Wiele sobie zarzucali, nie widzieli mo┐liwo£ci ustΩpu i porozumienia.
Starzy:
M│odzi:
Artyku│ ten nie konstruuje ┐adnego konkretnego programu. To konfrontacja dw≤ch pokole±. Krytyka konserwatyzmu, zapatrzenia w przesz│o£µ, bezczynno£ci. M│odzi pozytywi£ci byli rzecznikami o£wiaty, kapitalizmu (jako ustroju i nowej formy gospodarowania). Likwidacja nΩdzy i wyzysku to bogacenie siΩ kraju, a efekt to niepodleg│o£µ. St╣d fascynacja wynalazkami i postΩpem.
Orzeszkowa przedstawi│a wizjΩ idealistyczn╣, pe│n╣ optymizmu, wizjΩ po│╣czenia r≤┐nych klas, £rodowisk narodowych w imiΩ dobra teraz i niepodleg│o£ci p≤ƒniej.
Pozytywi£ci przesuwali niepodleg│o£µ na p≤ƒniej. Koncentrowali siΩ na dzia│alno£ci ekonomicznej, kt≤ra mia│a doprowadziµ do od│╣czenia siΩ od zaborc≤w i scalenia ziem polskich.