Utwory Horacego - charakterystyka
Horacy by│ tw≤rc╣ gatunku literackiego - satyry i ody. Tematyka jego utwor≤w by│a r≤┐norodna. Przedstawia│ swoj╣ filozofiΩ ┐yciow╣. Pisa│ pie£ni powa┐ne, patriotyczne (ôList do Pizonaö), filozoficzne, refleksyjne, biesiadne, mi│osne, o sztuce poetyckiej.
W odzie ôO co poeta prosi Apollinaö zaprezentowa│ swoj╣ postawΩ filozoficzn╣. Swoje pogl╣dy opar│ na dw≤ch szko│ach filozoficznych: epikurejczykach (szukali szczΩ£cia i celu ┐ycia w zaspokajaniu przyjemno£ci duchowych) i stoikach (g│osili pielΩgnowanie w sobie cnoty, rozwijanie intelektu, uniezale┐nienie od pokus i smutk≤w £wiata a otaczaj╣cy £wiat przyjmowali ze spokojem - ôstoicki spok≤jö). W odzie tej po│╣czy│ obie te ideologie. Od stoik≤w wzi╣│ rozum i umiar jako g│≤wne kryteria w korzystaniu z d≤br materialnych. Poeta nie pragnie bogactw ani ┐ycia w dostatku. Epikureizm zauwa┐amy w chΩci do┐ycia │agodnej staro£ci. W ┐yciu najbardziej licz╣ siΩ rozum, sprawny umys│, dobre zdrowie i pogodna staro£µ. Nale┐y ┐yµ zgonie z otaczaj╣c╣ nas natur╣.
Podsumowanie:
ôExegi monumntum...ö
Por≤wnuje sw≤j dorobek literacki do budowanych przez ludzi potΩ┐nych monument≤w. Stwierdza, ┐e jego utwory bΩd╣ trwalsze od kr≤lewskich piramid poniewa┐ poezja jest niematerialna. ôNie wszystek umrΩö - bΩdzie ┐y│ w swoich wierszach i pamiΩci czytelnik≤w.
ôDo mecenasaö
Charakterystyka duszy poety. Jest na dwoista. Gdy poeta tworzy, jego dusza niczym ptak odrywa siΩ od ziemi i widzi wiΩcej ni┐ zwykli ludzie.
Wergiliusz - epik starorzymski
Wergiliusz to poeta rzymski, autor eposu ôEneidaö, w kt≤rym przedstawi│ przygody Eneosa i jego tu│aczkΩ. Wed│ug ôEneidyö by│ on protoplast╣ cesarzy rzymskich. Napisa│ sielanki ôBukolikiö ukazuj╣ce wyidealizowane ┐ycie pasterzy, kt≤rzy dogl╣daj╣ owiec prowadz╣ mi│osne rozmowy ze swymi ukochanymi lub dyskutuj╣ o poezji. Napisa│ te┐ ôGeorgikiö (poemat o rolnictwie) omawiaj╣c kolejno uprawΩ roli, naukΩ o drzewach, hodowlΩ byd│a i bartnictwo. W opisy zajΩµ wiejskich wpl≤t│ refleksje filozoficzne. Zajmowa│ siΩ te┐ problematyk╣ wojny i powstania pa±stwa. Pisa│ on tak┐e o patriotyzmie