ôMoralno£µ pani Dulskiejö Gabrieli Zapolskiej

Tw≤rczo£µ Zapolskiej zwyk│o siΩ zaliczaµ do naturalistycznego nurtu dramaturgii M│odej Polski. G│≤wn╣ pasj╣ pisarki by│o aktorstwo, kt≤re uprawia│a ze zmiennym powodzeniem przez wiΩksz╣ cze£µ ┐ycia. LiteraturΩ traktowa│a raczej jako dodatkowe ƒr≤d│o dochod≤w, ale to w│a£nie ono zapewni│o jej miejsce w historii polskiej kultury. Bezsprzecznie najpopularniejszym dramatem Zapolskiej jest ôMoralno£µ pani Dulskiejö wydana w 1907 r.

Fabu│a

akt I. Zwyk│y poranek w domu Dulskich.

Akt II. Popo│udnie.

Akt. III. UdrΩczona wypadkami Hanka drzemie przy wyziΩbionym piecu.

ôMoralno£µ pani Dulskiejö tragifars╣ mieszcza±sk╣

ù Dramat Zapolskiej obna┐a ob│udΩ moraln╣ i mentalno£µ mieszcza±sk╣. »ycie Dulskich jest fars╣ w tym sensie, ┐e toczy siΩ poprzez nieustanne kontrasty g│oszonych zasad i cn≤t oraz codziennej ┐yciowej praktyki, kt≤ra tym zasadom przeczy.

ù Filozofia Dulskiej sprowadza siΩ do tezy, ┐e dla ludzi, na zewn╣trz, trzeba siΩ prezentowaµ jak najkorzystniej. Jej ┐yciem rz╣dzi gra pozor≤w (inne czyny i s│owa dla obcych, inne dla swoich).

ù Osobowo£µ tej kobiety zdominowa│a wszystkich domownik≤w. Dawno straci│ autorytet m╣┐, Felicjan, kt≤ry ca│kowicie podda│ siΩ tyranii ┐ony. Zadawalaj╣ go wydzielane przez ni╣ groszaki na kawΩ i cygara.

ù C≤rki Dulskiej zestawi│a Zapolska na zasadzie kontrastu: wra┐liwa Mela, zagubiona, chorowita i bezradna oraz Hesia, wierne odbicie matki. Dulska dba o wychowanie dzieci. Posy│a c≤rki na pensjΩ, │o┐y na ich lekcje muzyki i ta±ca, jednocze£nie jednak wpaja im zasady swojej moralno£ci i uczciwo£ci (ka┐e siΩ Hesi kurczyµ w tramwaju, aby zap│aciµ za± ulgowy bilet).

ù Zbyszko to m│ody cz│owiek obdarzony inteligencj╣ i krytycyzmem, wyostrzonym prawdopodobnie przez kawiarniane kontakty ze £rodowiskiem cyganerii artystycznej. Nie ukrywa swej wrogo£ci wobec wszystkiego co prezentuje matka. Jednak jego bunt jest kr≤tkotrwa│y, okazuje siΩ za s│aby na walkΩ z ko│tu±stwem.

ù Farsa ta powoduje tragediΩ ludzi reprezentuj╣cych odmienny spos≤b my£lenia (Mela i Hanka).

ù Jednak w zako±czeniu tryumfuje zak│amanie Dulskiej - Zapolska o£mieszy│a zak│aman╣ moralno£µ, ale podkre£li│a jednocze£nie jej ponur╣ trwa│o£µ.

Naturalizm

Z naturalizmem zetknΩ│a siΩ Zapolska podczas pobytu w Pary┐u, kiedy gra│a w s│ynnym teatrze AntoineÆ a.

Zgodnie z ideowym nakazem tego kierunku deklarowa│a siΩ jako przeciwniczka mieszcza±stwa, jego moralno£ci i mentalno£ci, a £rodowisko mieszcza±skie uczyni│a bohaterem negatywnym swoich utwor≤w

W komedii naturalizm widoczny jest przede wszystkim w:

ù bezlitosnym zdemaskowaniu ob│udy i zak│amanej moralno£ci mieszcza±skiej,

ù w nagromadzeniu fakt≤w i cech osobowo£ci bohater≤w egzemplifikuj╣cych demaskatorskie za│o┐enia dramatu.