ôNad Niemnemö Elizy Orzeszkowej

Kiedy ukaza│o siΩ ôNad Niemnemö, w 1887 r. drukowa│ je ôTygodnik Ilustrowany, Orzeszkowa by│a ju┐ znan╣ pisarka z powa┐nym literackim i publicystycznym dorobkiem. Szczeg≤lne uznanie krytyki i czytelnik≤w zdoby│y jej powie£ci w kt≤rych dominowa│y ôtematy narodoweö ujΩte w ramy ideowych i literackich nurt≤w.

Powie£µ syntez╣ pozytywizmu

ôNad Niemnemö powsta│o w latach 1885 - 1886, a do r╣k czytelnik≤w trafi│o w przededniu 25 rocznicy powstania styczniowego. By│o wiΩc nie tylko przypomnieniem i uczczeniem wielkiego narodowego wydarzenia, ale przynios│o r≤wnie┐ refleksje zwi╣zane z popowstaniow╣ rzeczywisto£ci╣, podejmowa│o trudny temat zachowania narodowej to┐samo£ci, mimo klΩski i pogrzebania nadziei na szybk╣ realizacjΩ niepodleg│o£ciowych marze±.

Program pozytywist≤w - pokolenia, dla kt≤rego powstanie styczniowe stanowi│o granicΩ ômiΩdzy dawnymi i nowymi latyö, by│ pr≤b╣ szukania innych dr≤g, przynajmniej czΩ£ciowego ograniczenia zale┐no£ci.

W takim kontek£cie powie£µ Orzeszkowej traktowaµ trzeba jako wyk│adniΩ tych powinno£ci, kt≤re spo│ecze±stwo polskie, okaleczone przez historiΩ, musi podj╣µ, by stan totalnego zniewolenie i apatii ust╣pi│ miejsca wierze w rych│e spe│nienie ôsn≤w o potΩdzeö.

Te prawdy znalaz│y wyraz artystyczny w powie£ci Orzeszkowej.

Kompozycja utworu ma charakter dwuwarstwowy. Akcja powie£ci rozgrywa siΩ co prawda w latach osiemdziesi╣tych wieku XIX , ale retrospektywne nawi╣zania stale przenosz╣ czytelnika w rok 1863 (czas powstania traktowany jest jednoznacznie pozytywnie).

Symbolika

W powie£ci rolΩ symboliczn╣ odgrywaj╣ dwie mogi│y:

ù symbol £wiΩtego czasu powstania, kiedy to wszyscy solidarnie, i dw≤r i za£cianek, poszli walczyµ za wielk╣ sprawΩ w imiΩ wolno£ci, r≤wno£ci, demokratyzmu i wsp≤│pracy,

ù swoiste miejsce pamiΩci narodowej, kt≤rym opiekuj╣ siΩ Bohatyrowicze przechowywaj╣cy warto£ci przez ni╣ symbolizowane.

Symboliczn╣ role odgrywa tu tak┐e przyroda nadnieme±ska, po£r≤d kt≤rej siΩ ┐yje i umiera.

Obraz ziemia±stwa po powstaniu styczniowym

W ôNad Niemnemö wszyscy bohaterowie nale┐╣ do warstwy szlacheckiej. Orzeszkowa podejmuje pr≤bΩ analizy zmian jakie zasz│y w spo│ecze±stwie polskim po powstaniu styczniowym. W sytuacji konkurencji ekonomicznej odchodz╣ w zapomnienie wielkie idea│y, a £rodowisko szlacheckie , w du┐ej czΩ£ci, degeneruje siΩ. Przedstawione tu £rodowisko mo┐na podzieliµ na trzy grupy:

ArystokracjΩ:

Dw≤r

Za£cianek

Orzeszkowa kreuje obraz idealnego ziemianina, cz│owieka skromnego, prawego i pracowitego, kt≤ry winien upatrywaµ sensu i szczΩ£cia swojego istnienia na w│asnej ziemi, w pracy dla dobra ojczyzny.