ôBajkiö Ignacy Krasicki

 

PojΩcia i zagadnienia

Bajka - gatunek literatury dydaktycznej. Jej zadaniem jest wskazywanie uniwersalnych prawd moralnych, st╣d historyjka opowiedziana w utworze jest tylko ilustracj╣ prawdy - najczΩ£ciej zawartej w ko±cowym morale. Bohaterami tekstu s╣ zwierzΩta, ro£liny, przedmioty, rzadziej ludzie.

Wywodzi siΩ z tradycji staro┐ytnej i czΩsto przybiera charakter alegoryczny.

ôBajki i przypowie£ci na cztery czΩ£ci podzieloneö powsta│y w latach 1776-78, a wydane zosta│y w roku 1779 r., natomiast ôBajki noweö - to efekt pracy Ignacego Krasickiego z lat 1779-1800. Obie serie ukaza│y siΩ w roku 1804 r. w wydaniu zbiorowym ôDzie│ poetyckichö, w t. 2.

W£r≤d utwor≤w Krasickiego mo┐na wskazaµ bajki:

Jednak prawdziwe mistrzostwo osi╣gn╣│ jako tw≤rca:

ù najkr≤tsze bajki (typow╣ miar╣ jest cztero- i sze£ciowiersz);

ù ujΩte w regularne 13-zg│oskowce parzy£cie rymowane;

ù o zwiΩz│ej konstrukcji opartej na paraleliƒmie (r≤wnoleg│e, odmierzone r≤wnymi odcinkami tekstu, opisy dw≤ch istot, zwi╣zanych kontrastem lub wsp≤│dzia│aniem);

ù pozbawione element≤w fabularnych;

ù z niekiedy wystΩpuj╣cymi cechami dramatyczno£ci (klΩski najczΩ£ciej zawinionej, wynikaj╣cej z g│upoty lub zarozumia│o£ci

Streszczenie

Arcydzie│o lapidarno£ci i jasno£ci. Powtarzanie czasownika ôBy│...ö wi╣┐e zdania w konstrukcjΩ wyliczania, wytwarza melodyjno£µ i nastr≤j ba£niowy.

Utw≤r cechuje szczeg≤lnie kunsztowna sk│adnia operuj╣ca szykiem przestawnym (inwersj╣).

Utw≤r ilustruje popularne przys│owie, ┐e prawdziwych przyjaci≤│ poznajemy w biedzie, kt≤re w czasach Krasickiego by│o r≤wnie┐ interpretowane politycznie.

Jest w niej ostrze┐enie i apel do ambicji m│odego pokolenia, kt≤remu ôwygodyö nie powinny zast╣piµ wolno£ci.

Oryginalno£µ bajek Krasickiego

Tematyka utwor≤w Krasickiego jest bardzo r≤┐norodna. Bajki Krasickiego to arcydzie│a obserwatorstwa moralnego i upoetycznionej psychologii i charakterologii; prezentuj╣ r≤wnie┐ pewn╣ koncepcjΩ ┐ycia i pogl╣d na £wiat. Og≤lny sens bajek ma charakter tradycyjnie chrze£cija±ski, uwydatnia nieskuteczno£µ wiedzy i filozofii wobec trudno£ci praktycznych i przeciwno£ci losu. Utwory te nie daj╣ wzor≤w cn≤t ani idea│≤w ofiarno£ci czy wyrzecze±, ukazuj╣ £wiat taki jaki byµ nie powinien, ale czΩsto jest (egoizm, nie┐yczliwo£µ, snobizm, g│upota, niewdziΩczno£µ, pycha). Jest to £wiat bez z│udze±, nie znaj╣cy mi│osierdzia, w kt≤rym trudno liczyµ na kogokolwiek i cokolwiek poza w│asn╣ energi╣, rozwag╣ i pomys│owo£ci╣. Gdyby nie humor i dowcip ton wiΩkszo£ci utwor≤w przedstawia│by smΩtny dramat natury ludzkiej

Poeta chΩtnie korzysta│ z temat≤w powtarzaj╣cych siΩ w fabulistyce £wiatowej (w bajkopisarstwie chodzi nie tyle o nowo£µ temat≤w, ile o nowo£µ pomys│≤w kompozycyjnych, tonu, refleksji, ekspresji), niekiedy w jednej bajce │╣czy│ motywy z paru dawniejszych utwor≤w.

Oryginalno£µ Krasickiego polega na sposobie wykorzystania motyw≤w: ù unika│ rozwlek│o£ci, ù wyostrza│ i wysubtelnia│ puentΩ, ù wprowadza│ indywidualn╣ barwΩ uczuciow╣, ù precyzowa│ rytm, ù dynamizowa│ akcjΩ, ù mistrzowsko operowa│ paralelizmem i kontrastem.