ôZemstaö Aleksander Fredro

Nie masz nic tak z│ego, ┐eby siΩ na dobre nie przyda│o. Bywa z wΩ┐a dryjakiew, z│e czΩsto dobremu okazyj╣ daje.

Andrzej Maksymilian Fredro

ôZemstaö napisana zosta│a w 1834 r.

Pomys│ utworu zrodzi│ siΩ ju┐ w 1829 r. Do maj╣tku Korczyn, kt≤ry otrzyma│a w posagu ┐ona Fredry - Zofia, nale┐a│o p≤│ zamku w Odrzykoniu ko│o Krosna (ten sam zamek sta│ siΩ osnow╣ akcji powie£ci Goszczy±skiego ôKr≤l zamczyskaö z 1838.Bohater tej powie£ci, Machnicki, to postaµ rzeczywista, ┐yj╣ca w owym czasie w ruinach zamku odrzyko±skiego ). Poeta znalaz│ papiery, z kt≤rych wynika│o, ┐e o zamek ten toczy│ siΩ w XVII w. d│ugi - przesz│o 30-letni i za┐arty sp≤r pomiΩdzy w│a£cicielami dwu jego czΩ£ci: Janem Skotnickim - szczwanym pieniaczem i krΩtaczem, a zawadiak╣ i gwa│townikiem - Piotrem Firlejem. Zako±czy│ siΩ on po latach prawie trzydziestu ma│┐e±stwem m│odego wojewody Piotra Firleja z kasztelanka Zofi╣ Skotnick╣.

Konflikt dramatyczny oparty jest na przeciwstawieniu sobie dw≤ch kontrastowych natur: Cze£nika Raptusiewicza i Rejenta Milczka. Ich walka z pozoru toczy siΩ o maj╣tek, ale w rzeczywisto£ci jest zwyk│ym, szlacheckim pieniactwem, czΩsto samob≤jcz╣ pr≤b╣ postawienia na swoim.

Z w╣tkiem naczelnym przeplataj╣ siΩ kolejne:

I Ekspozycja (zarys g│≤wnych spraw, zdarze±, charakter≤w postaci to 4 pocz╣tkowe sceny aktu I)

  1. Zamiary matrymonialne Cze£nika w stosunku do Podstoliny.
  2. Wrogi stosunek wsp≤│w│a£cicieli zamku.

II Zawi╣zanie akcji (5 scena aktu I)

Gwa│towna reakcja Cze£nika na widok naprawy muru.

III Rozw≤j akcji (od 7 sceny aktu I)

  1. K│≤tnia i b≤jka przy murze granicznym.
  2. Wac│aw dobrowolnym je±cem J≤zefa Papkina.
  3. Cze£nik w roli szczΩ£liwego narzeczonego.
  4. Wyzwanie Rejenta na pojedynek przez Cze£nika.
  5. Papkin - sekundantem Cze£nika.
  6. Przygotowania Rejenta do procesu przeciwko Cze£nikowi.
  7. Intryga Milczka - pokrzy┐owanie plan≤w ma│┐e±skich Cze£nika, Wac│awa i Klary.
  8. Skutki poselstwa Papkina:
  1. Zemsta Cze£nika:

IV Punkt kulminacyjny (9 scena aktu II)

Spotkanie dwu antagonist≤w.

V Rozwi╣zanie akcji (11, 12, 13 scena aktu IV)

  1. Interwencja Wac│awa i Klary.
  2. Zgoda s╣siedzka.

Ka┐dy akt ko±czy wa┐ne wydarzenie: ù a.I: wypΩdzenie robotnik≤w z budowy,ù a.II: wyzwanie na pojedynek, ù a.III: zerwanie uk│ad≤w w sprawie ma│┐e±stwa.

Podzia│ na sceny wynika z: pojawienia siΩ nowej postaci, zmiany miejsca akcji, odej£cia jednego z bohater≤w

Postacie:

Pierwszoplanowe:

Wac│aw i staro£cianka Klara, to para klasycznych kochank≤w. Wac│aw - pierwsz╣ m│odo£µ spΩdzi│ w Warszawie i da│ wda│ siΩ w romans z mΩ┐atk╣. P≤ƒniej oczaruje KlarΩ i, po kilku zaledwie spotkaniach, poczyna wysuwaµ coraz £mielsze wymagania, co z takim wdziΩkiem wypomina mu Klara: ôCzemu┐ twoja mi│o£µ inna / Coraz now╣ postaµ bierze?ö W miarΩ jednak rozwoju wypadk≤w nie czeka biernie na zrz╣dzenie losu, lecz pewny mi│o£ci dziewczyny walczy o realizacjΩ swojego szczΩ£cia. Klara natomiast to bardzo jeszcze naiwna dziewczyna. Kocha Wac│awa, ale zdaje sobie sprawΩ z powagi sytuacji. Uczciwo£µ i zdrowy rozs╣dek nie pozwalaj╣ jej zgodziµ siΩ na £lub wbrew woli rodziny: ôGdzie mnie zechcesz, znajdziesz wszΩdzie / Zawsze twoj╣ - pr≤cz w nies│awieö.

J≤zef Papkin to mistrz dzia│a± pozornych i blagier jakich ma│o. ImiΩ jego wywodzi siΩ od ôpapkiö = potrawy; pieczeniarz, zubo┐a│y szlachcic, kt≤ry ┐yje z │aski pa±skiej. W komedii: postaµ groteskowa, pe│ni╣ca funkcjΩ b│azna, karykatura ludzka.

Akcja utworu toczy siΩ na prze│omie w. XVIII i XIX, kiedy to jeszcze, zw│aszcza na wsi, ┐ycie p│ynΩ│o dawnym nurtem jak za czas≤w Rzeczpospolitej.

Miejscem wydarze± jest prowincja, g│ucha i zapad│a, gdzie docieraj╣ tylko echa wydarze± £wiatowych.

Komizm

Humor Fredry przypomina w niejednym humor Mickiewiczowski w ôPanu
Tadeuszuö. U obydwu tw≤rc≤w stanowi on bowiem formΩ ideowo-artystycznej oceny ludzi i obyczaju szlacheckiego. Obydwaj z ciep│╣ pob│a┐liwo£ci╣ spozieraj╣ na ludzi, o kt≤rych wi
edz╣, ┐e nigdy nie od┐yj╣, ┐e nale┐╣ do niepowrotnej przesz│o£ci i ┐e warto - jak czynili to wsteczni romantycy - tΩskniµ za ich minionym £wiatem. Tego rodzaju humor powoduje, ┐e nasz s╣d o Cze£niku, Rejencie i innych osobach ôZemstyö staje siΩ o wiele │agodniejszy. ni┐by to wynika│o ze s│usznej oceny tych postaci. DziΩki humorowi Fredro przybli┐a je bowiem widzowi, ukazuje ich ludzkie w│a£ciwo£ci i s│abostki tam, gdzie trudno ich oczekiwaµ.

JΩzyk i wersyfikacja

Fredro mistrzowsko operuje wierszem. Pr≤buje oddaµ swobodny, ┐ywy tok jΩzyka potocznego i st╣d u┐ywa o£miozg│oskowca trocheicznego, tzn. ù typu wiersza sylabotonicznego z│o┐onego z czterech trochej≤w (stopa dwusylabowa z akcentem na pierwszej sylabie), ze £redni≤wk╣ po czwartej sylabie). Wcze£niej by│ on pospolity w poezji ludowej i pie£ni. Do wiΩkszych utwor≤w wprowadzi│ go Mickiewicz w ôDziadachö.

Fredro te┐ jako pierwszy stosuje swoist╣ pantomimΩ zamiast wypowiedzi informuj╣cych o nastrojach bohatera. Np. koniec aktu II w uwadze re┐yserskiej czytamy: ôPapkin ze skrzywion╣ twarz╣ i kiwaj╣c g│ow╣ (odchodzi) w drzwi £rodkoweö.

Nie trac╣c nic z jego klasycznej budowy doskonale na£laduje naturalny spos≤b m≤wienia operuj╣c d│ugo£ci╣ wersu Np.: (Cze£nik) ôC≤┐, u czarta!ö (4 g│oski) ôTaµ jest ... du┐eö (4 g│oski)

G│≤wn╣ cech╣ jΩzyka Fredry jest jego: ù giΩtko£µ, ù swobodny tok wiersza, ù bogate wewnΩtrzne zr≤┐nicowanie stylistyczne odpowiadaj╣ce charakterom postaci.

W ramach og≤lnego jΩzyka Zemsty wyr≤┐nia siΩ zupe│nie odrΩbne style: