Quo Vadis

Henryk Sienkiewicz rozczytywa│ siΩ w │aci±skich utworach staro┐ytnych, szczeg≤lnie Tacyta. Odby│ wiele podr≤┐y do Rzymu, zwiedza│ zabytki, wΩdrowa│ po katakumbach. ôQuo Vadisö jest urzeczywistnieniem zamys│≤w, jakie w tamtym czasie zrodzi│y siΩ w umy£le pisarza. By│a to chΩµ ukazania w utworze dw≤ch £wiat≤w: staro┐ytnego - poga±skiego i nowego - chrze£cija±skiego. Pierwszego, w chwili gdy nadci╣ga ju┐ zmierzch jego wielko£ci, a drugiego w pocz╣tkach jego istnienia, w okresie prze£ladowania pierwszych chrze£cijan za czas≤w Nerona. Zamierzeniem pisarza by│o tak┐e pokazanie si│y tego £wiata, kt≤ra to si│a, jego zdaniem, odegra│a decyduj╣c╣ rolΩ w historii Rzymu i ludzko£ci, oraz zwyciΩstwo chrze£cija±skiego ducha nad potΩg╣ poga±skiego Rzymu. Co bardzo istotne, Sienkiewicz poszukiwa│ niejako przy okazji analogii miΩdzy prze£ladowaniem chrze£cijan przez Nerona, a prze£ladowaniem Polak≤w pod zaborami. Powie£µ, drukowana pocz╣tkowo w odcinkach w dw≤ch czasopismach (ôGazeta Polskaö, ôDziennik Pozna±skiö), szybko rozesz│a siΩ po ca│ym £wiecie, t│umaczona na wiele jΩzyk≤w. WszΩdzie zdobywa│a ogromne powodzenie i przynios│a pisarzowi s│awΩ nie tylko w kraju, ale na obu p≤│kulach - w 1905 roku Sienkiewicz otrzyma│ za ni╣ nagrodΩ Nobla. ôQuo Vadisö sta│a siΩ jedn╣ z pierwszych powie£ci polskich, kt≤re wesz│y w sk│ad arcydzie│ literatury £wiatowej. Doczeka│a siΩ niezliczonych przer≤bek teatralnych, operowych, baletowych i filmowych oraz sta│a siΩ inspiracj╣ malarsk╣.

T│o historyczne powie£ci

W powie£ci ukazane s╣ czasy staro┐ytnego Rzymu za panowania Nerona z okresu prze£ladowania pierwszych chrze£cijan. Neron (Nero Claudius Caesar, 37-68) by│ cesarzem rzymskim w latach 54-68, obj╣│ w│adzΩ maj╣c zaledwie 17 lat. Akcja powie£ci toczy siΩ w latach 63-66, za£ epilog (£mierµ Nerona) przypada na rok 68.

Sam Sienkiewicz nazywa utw≤r powie£ci╣ historyczn╣, a okres panowania Nerona traktuje jako epokΩ upadku cywilizacji rzymskiej. Postacie historyczne wystΩpuj╣ce w powie£ci to: Neron, Seneka, Tigellin, Petroniusz, Poppea oraz aposto│owie Piotr i Pawe│. G│≤wnymi wydarzeniami historycznymi s╣: po┐ar Rzymu i mΩcze±stwo chrze£cijan.

Kompozycja utworu

Powie£µ ôQuo Vadisö stanowi w du┐ym stopniu analogiΩ do ôTrylogiiö. Ma to zwi╣zek z wystΩpowaniem dw≤ch w╣tk≤w - historycznego i romansowego, po│╣czonych i przeplataj╣cych siΩ ze sob╣. Mamy tu do czynienia z tradycyjnym w╣tkiem romansowym z przeszkodami (m.in. z powodu usposobienia bohatera, jego gwa│towno£ci - jak u Kmicica), nag│ymi, niespodziewanymi niebezpiecze±stwami, cudownymi ocaleniami, szczΩ£liwym zako±czeniem, a tak┐e przemian╣ wewnΩtrzn╣ bohatera (podobnie jak u Kmicica).

G│≤wne wydarzenia w utworze

Obraz dw≤ch £wiat≤w w powie£ci - upadaj╣cego poga±skiego Rzymu i rodz╣cego siΩ chrze£cija±stwa Staro┐ytny £wiat poga±ski to potΩga rz╣dz╣ca i wszechmocna, zadziwiaj╣ca ludzko£µ wspania│o£ci╣ swojej kultury, bogactwem form ┐ycia i my£li filozoficznej. Stworzy│ on trwa│e pomniki architektury, literatury, filozofii i prawa. Z jednej strony by│ to £wiat przepychu i bogactwa, poczucia piΩkna, rado£ci i r≤┐norodno£ci ┐ycia, a z drugiej £wiat niewolnictwa, wyzysku, wojen, rzezi i okrutnych, despotycznych rz╣d≤w. Jego reprezentanci w powie£ci to:

Neron, Petroniusz, Chilon, Tigellin, Poppea oraz Winicjusz (do czasu). Ten schy│kowy, zbli┐aj╣cy siΩ do zag│ady, odchodz╣cy w przesz│o£µ £wiat przepojony by│ zmys│owo£ci╣, cynizmem, rozwi╣z│o£ci╣, rozpust╣, okrucie±stwem, nikczemno£ci╣, a tak┐e sceptycyzmem, materialistycznym widzeniem £wiata i chΩci╣ u┐ycia przy braku jakichkolwiek idea│≤w i skrupu│≤w. Przyczyn jego klΩski Sienkiewicz nie ukazuje w pe│ni. Poprzestaje na odtworzeniu ┐ycia obyczajowego, a ƒr≤de│ upadku doszukuje siΩ wy│╣cznie w sferze moralno£ci najwy┐szych warstw spo│ecznych. îwiat chrze£cija±ski natomiast reprezentuj╣ w utworze: Ursus, Pomponia Grecyna, Ligia, Glaukus, aposto│owie Piotr i Pawe│ oraz rzesze chrze£cijan. Chrze£cija±stwo - religia g│osz╣ca mi│o£µ, braterstwo i r≤wno£µ wszystkich ludzi jako dzieci jednego Boga, przeznaczonych do wiecznego ┐ycia - pojawia siΩ w I w n.e. w wyniku dzia│alno£ci Jezusa Chrystusa i aposto│≤w. Sienkiewicz podkre£la potΩgΩ wiary chrze£cija±skiej (ôTa nauka ogarnia £wiat i ona jedna mo┐e go odrodziµö).

Chrze£cija±stwo obejmowa│o coraz szersze krΩgi. Za czas≤w Nerona s╣ tysi╣ce chrze£cijan w Rzymie, w Grecji, w Azji Mniejszej. ôCi ludzie nie tylko czuli swego Boga, ale go z ca│ej duszy kochali, tego za£ Winicjusz nie widzia│ dot╣d w ┐adnej ziemi, w ┐adnych obrzΩdach, w ┐adnej £wi╣tyniö. Chc╣c unikn╣µ prze£ladowa± chrze£cijanie modlili siΩ w ukryciu, zbieraj╣c siΩ w opustosza│ych miejscach za miastem.

Najwa┐niejsze postacie utworu

1. NERON

2. PETRONIUSZ

3. CHILON

4. TIGELLIN

5. GLAUKUS

6. APOSTOú PIOTR

W╣tek romansowy w utworze - mi│o£µ Winicjusza i Ligii

Dzieje mi│o£ci Winicjusza i Ligii s╣ g│≤wnym w╣tkiem akcji powie£ci. M│odzieniec zakochuje siΩ w dziewczynie od pierwszego wejrzenia, chce j╣ zdobyµ, lecz ona ucieka. Ten jednak nie rezygnuje - szuka jej po ca│ym Rzymie, a gdy siΩ wreszcie odnajduj╣ i przysiΩgaj╣ sobie mi│o£µ, wybucha po┐ar miasta. Winicjusz zn≤w szuka dziewczyny, chc╣c j╣ ocaliµ. Ligia tymczasem zostaje uwiΩziona, p≤ƒniej choruje, a nastΩpnie w jej obronie walczy zwyciΩsko Ursus z turem na arenie cyrkowej. Ca│y amfiteatr ┐╣da prawa │aski dla zwyciΩzcy i ocalonej. Wreszcie zakochani mog╣ siΩ po│╣czyµ i ┐yµ szczΩ£liwie. W╣tek rozwija siΩ, jak w tradycyjnym romansie, przez pokonywanie piΩtrz╣cych siΩ przeszk≤d, kt≤re staj╣ na drodze po│╣czenia siΩ zakochanych - nag│ych, niespodziewanych niebezpiecze±stw i cudownych ocale± - na poz≤r nie ma tu tr≤jk╣ta bohater≤w, Ligia ma jednego pretendenta do swej rΩki, natomiast funkcjΩ rywala nieodzownego w dziejach mi│o£ci ôz przeszkodamiö pe│ni ┐ona Nerona, Poppea, usi│uj╣ca zem£ciµ siΩ na piΩknym Winicjuszu za to, ┐e zlekcewa┐y│ wzglΩdy, jakie mu okazywa│a w czasie nocnej orgii w ogrodach cesarskich. Strach przed zemst╣ obra┐onej cesarzowej sk│ania LigiΩ do szukania schronienia w£r≤d chrze£cijan i z chwil╣ rozpoczΩcia ich prze£ladowa± zostaje wraz z nimi uwiΩziona. O perypetiach w╣tku mi│osnego decyduje jego powi╣zanie z w╣tkiem historycznym.

Winicjusz to m│ody patrycjusz rzymski, postaµ fikcyjna w utworze, ôpotomekö znanego konsularnego rodu patrycjuszy rzymskich, trybun wojskowy, poganin. Dzielny, dumny, niecierpliwy, nieposkromiony Rzymianin, uosobienie mΩstwa, si│y, zdecydowania, odwagi wojennej, o dobrym sercu i prawej, ale nieokie│znanej naturze. Gwa│towny, niemal dziki, nie umie hamowaµ gniewu, got≤w porwaµ siΩ na samego Nerona, w uniesieniu bez lito£ci dla niewolnik≤w. Obcuj╣c z chrze£cijanami, zaczyna powoli rozumieµ ich naukΩ, poznaje jej prawdy, przyjmuje chrzest, jest £wiadkiem, jak Glaukus przebacza Chilonowi. W╣tpliwo£ci rodz╣ce siΩ w jego duszy rozpraszaj╣ s│owa aposto│a Piotra. Odmieniony, wyzwala swoich niewolnik≤w. Jest typowym przyk│adem wp│ywu, jaki chrze£cija±stwo wywiera na pogan. Postaµ dynamiczna, przechodzi g│Ωbok╣ wewnΩtrzn╣ przemianΩ: z typowego, aroganckiego, okrutnego Rzymianina staje siΩ chrze£cijaninem, pokornym wyznawc╣ wiary, a w tym przeobra┐eniu pomaga mu mi│o£µ do chrze£cijanki Ligii.

Ligia to chrze£cijanka, S│owianka, c≤rka wodza Lyg≤w - plemienia zamieszkuj╣cego kraj, z kt≤rego pochodzi autor powie£ci - nazywana w ojczyƒnie swojej Kalin╣ (imieniem kojarz╣cym siΩ z grec. ôkalosö - piΩkny). Wywieziona do Rzymu jako zak│adniczka wraz z wiernym s│ug╣ Ursusem, znajduje przybranych rodzic≤w - rzymskiego wodza Plaucjusza Aulusa i jego ┐ony Pomponii Grecyny. U nich w│a£nie styka siΩ z chrze£cija±stwem i poznaje Winicjusza. Jej urodΩ podziwia sam Petroniusz, kt≤ry jako znawca, uwa┐a, ┐e ôjest w niej co£ niezwyk│egoö. Ligia to gor╣ca wyznawczyni nowej wiary, odgrywa decyduj╣c╣ rolΩ w przemianie wewnΩtrznej Winicjusza. To o ni╣ w│a£nie rozgrywa siΩ akcja powie£ci, lecz ona sama jest zawsze bierna.

Warto£ci poznawcze i ideowo-wychowawcze utworu

1. zobrazowanie ┐ycia na dworze cezara (uczty, uroczysto£ci, igrzyska cyrkowe, podr≤┐e) oraz ┐ycia staro┐ytnego Rzymu, jego kultury za czas≤w Nerona;

2. portret Nerona jako cz│owieka, w│adcy i artysty uosobieniem z│a; ponosi klΩskΩ moraln╣;

3. odzwierciedlenie odwiecznej walki dobra ze z│em i podkre£lenie prawdy, ┐e zawsze zwyciΩ┐a dobro;

4. ukazanie nieprzemijaj╣cych warto£ci og≤lnoludzkich reprezentowanych przez chrze£cijan, kt≤re przyczyniaj╣ siΩ do ich zwyciΩstwa nad degeneruj╣cym siΩ £wiatem poga±skim - mi│o£µ do drugiego cz│owieka, dobroµ, wyrozumia│o£µ, przyjaƒ±, prawo£µ, sprawiedliwo£µ, umiejΩtno£µ przebaczania.