Uk│ad oddechowy
Jama nosowa
Powietrze, kt≤re przechodzi przez jamΩ nosow╣ zostaje:
Gard│o
Odcinek w kt≤rym krzy┐uj╣ siΩ drogi oddechowe i pokarmowe.
Dzieli siΩ na 3 czΩ£ci:
Krta±
Zbudowana z 9 chrz╣stek, po│╣czonych ze sob╣ wiΩzad│ami i miΩ£niami. Jedna z chrz╣stek nag│o£nia zamyka wej£cia do krtani w czasie po│ykania pokarmu. Zabezpiecza to drogi oddechowe przed niepo┐╣danym wnikniΩciem do nich cz╣stek pokarmu. WnΩtrze krtani wys│ane jest nab│onkiem z ruchomi rzΩskami. Krta± jest narz╣dem g│osotw≤rczym. Wewn╣trz krtani pomiΩdzy chrz╣stkami rozpiΩte s╣ tzw. fa│dy g│osowe. Ograniczaj╣ one przestrze± zwan╣ g│o£ni╣. Jest to w│a£ciwy aparat G│osowy. Dolne fa│dy g│osowe to strunami g│osowymi.
Tchawica
Ma kszta│t rury o du┐ej sprΩ┐ysto£ci, d│ugo£ci oko│o 10-13 cm.
Oskrzela
Naturalne przed│u┐enie tchawicy. Zbudowane z podkowiastych chrz╣stek, po│╣czonych ze sob╣ wiΩzad│ami.
Oskrzela g│≤wne rozga│Ωziaj╣ siΩ na oskrzela o mniejszej £rednicy, kt≤re daj╣ pocz╣tek oskrzelika. Najdrobniejsze zako±czone s╣ pΩcherzykami p│ucnymi.
Podstawowe zadania:
P│uca
S╣ g╣bczastej struktury.
Mechanizm oddychania
W oddychaniu p│ucnym wyr≤┐niamy dwie fazy : wdech i wydech. Jest to proces wci╣gania powietrza do p│uc i wypuszczania go z powrotem, przy czym wdech jest czynno£ci╣ czynn╣, a wydech biern╣.
W czasie wdechu miΩ£nie miΩdzy┐ebrowe kurcz╣ siΩ i powoduj╣ ruch ┐eber w g≤rΩ i na zewn╣trz.
W czasie wydechu miΩ£nie miΩdzy┐ebrowe i przepona rozkurczaj╣ siΩ, a ┐ebra opadaj╣ w d≤│.
Pojemno£µ p│uc mierzymy za pomoc╣ spirometra. PrzeciΩtna pojemno£µ u doros│ego mΩ┐czyzny wynosi oko│o 4500 ml, a u doros│ej kobiety 3200 ml. Regularne µwiczenia mog╣ przyczyniµ siΩ do powiΩkszenia pojemno£ci p│uc, u wytrenowanego sportowca mo┐e dochodziµ do 6000-7000 ml. Mechanizm oddychania jest procesem automatycznym, a wiΩc nie zale┐y od naszej woli.
Wymiana gazowa
Tlen przenika z pΩcherzyk≤w p│ucnych do naczy± w│osowatych, na tej samej zasadzie CO2 przenika do naczy± w│oskowatych. Tlen pobrany pΩcherzyk≤w p│ucnych dociera z krwi╣ do wszystkich kom≤rek cia│a.
Oddychanie kom≤rkowe
Do procesu oddychania kom≤rkowego potrzebny jest : tlen i cukier, dziΩki nim otrzymujemy energie, a produktami ubocznymi s╣ : CO2 i woda.
Zapobieganie chorobom uk│adu oddechowego
Szkodliwo£µ palenia tytoniu