Powstanie wielkopolskie
Dramatycznie przebiega│a walka o granicΩ zachodni╣ . W Pozna±skiem pozostawa│y uzbrojone wojska niemieckie. By│o tam jeszcze sporo niemieckich urzΩdnik≤w. Polacy nie mieli pewno£ci, czy Wielkopolska zostanie przyznana do Polski. Postanowili nie czekaµ, a sami rozstrzygn╣µ o przynale┐no£ci do Polski.
Na pocz╣tku grudnia 1918 roku zwo│ano w Poznaniu Sejm Dzielnicowy, kt≤ry uchwali│ w│╣czenie Poznania i okolic do pa±stwa polskiego. Wybrana przez Sejm Naczelna Rada Ludowa organizowa│a administracjΩ polsk╣. Jednak Niemcy nie ustΩpowali i organizowali öboj≤wkiö, aby walczyµ z ludno£ci╣ polsk╣.
26 grudnia do Poznania przyby│ Ignacy Paderewski, kt≤ry powr≤ci│ z emigracji aby obj╣µ funkcjΩ premiera w nowym rz╣dzie. NastΩpnego dnia zorganizowano wielk╣ uroczysto£µ patriotyczn╣. To £wiΩto zdenerwowa│o Niemc≤w, kt≤rzy zaatakowali t│umy. Ludno£µ Poznania natychmiast chwyci│a za bro±. Tak rozpoczΩ│o siΩ powstanie wielkopolskie. Wybuch│o 27 grudnia 1918 roku.
Wkr≤tce Pozna± zosta│ wyzwolony. Walki objΩ│y rozleg│e obszary. Wodzem naczelnym wojsk powsta±czych zosta│ genera│ J≤zef Dowb≤r-Mu£nicki. 6 stycznia wyzwolono dworzec w Inowroc│awiu. Krwawe walki toczy│y siΩ do po│owy lutego 1919 roku i przynios│y Polakom pe│ne zwyciΩstwo.
Traktat wersalski
Gdy w Pozna±skiem trwa│y zmagania polsko-niemieckie, w Pary┐u rozpoczΩ│a siΩ konferencja pokojowa, ko±cz╣ca I wojnΩ £wiatow╣. Mocarstwa nie tylko ustala│y warunki dla pokonanych Niemiec , ale tworzy│y now╣ mapΩ Europy. PolskΩ reprezentowa│: Dmowski i Paderewski.
Po d│ugich rozmowach i sporach podpisano traktat pokojowy w Wersalu pod Pary┐em w czerwcu 1919 roku.
Bez ┐adnych ogranicze± przyznano nam WielkopolskΩ (na kt≤rej trwa│o powstanie),Pomorze Gda±skie bez Gda±ska i okolic. Z dawnego okna na £wiat utworzono Wolne Miasto Gda±sk. O przynale┐no£ci Warmii, Mazur, Powi£la oraz G≤rnego îl╣ska mia│a zadecydowaµ ludno£µ zamieszkuj╣ca te krainy.