POWSTANIE PA╤STWA POLSKIEGO.

Na ziemiach polskich na prze│omie IX/X w. zamieszkiwa│y r≤┐ne plemiona s│owia±skie , kt≤re tam przyby│y w dobie WΩdr≤wki Lud≤w.

Pierwsz╣ organizacj╣ przedpa±stwow╣ by│o pa±stwo Wi£lan , kt≤re zosta│o pokonane przez p. Wielkomorawskie , kt≤re to z kolei uleg│o WΩgrom i dziedzictwo po p. Wielkomorawskim zosta│o przejΩte przez w│adc≤w czeskich.Historycy przypuszczaj╣ ,┐e w I po│owie X w.Ma│opolska jak i îl╣sk mog│y znajdowaµ siΩ we w│adaniu monarch≤w czeskich. Najwa┐niejsze plemiona , kt≤re zamieszkiwa│y ziemie polskie to Wi£lanie, Pomorzanie, Mazowszanie, plemiona îl╣skie i prawdopodobnie Polanie. W£r≤d historyk≤w trwa│y jednak spory, poniewa┐ plemiΩ Polan wy│oni│o siΩ niespodziewanie. Nie wspomina o nim geograf Bawarski, natomiast Samsonowicz sugeruje, ┐e mog│a byµ to dru┐yna niewiadomego pochodzenia, kt≤ra obiΩ│a w│adzΩ nad plemionami zamieszkuj╣cymi rejony Gniezna, Kruszwicy, Gop│a.

W tym czasie spo│eczno£ci plemion s│owia±skich prowadzi│y osiad│y tryb ┐ycia, gdzie podstaw╣ zorganizowania spo│ecznego by│a tzw. Wielka Rodzina , w sk│ad kt≤rej wchodzi│y rodziny ma│e , a wiΩc ojciec patriarcha i doro£li synowie z ┐onami i wnukami. Taka wsp≤lnota prowadzi│a w│asn╣ gospodarkΩ , poprzez uprawΩ , hodowlΩ. Po £mierci patriarchy rozpada│a siΩ na wielkie rodziny. Obszar zamieszkiwany przez grupΩ rodzinn╣ nazywano polem , a jednostk╣ nadrzΩdn╣ by│o opole. Opola │╣czy│y siΩ w terytoria plemienne. Ka┐de opole posiada│o centralne miejsce tzw. czo│o opolne , kt≤re przewa┐nie znajdowa│o siΩ o 1 dzie± pieszej wΩdr≤wki od granic opola. Tam m≤g│ znajdowaµ siΩ r≤wnie┐ gr≤d , aczkol wiek budowano inne grody. Tam te┐ odbywa│ siΩ wiec z│o┐ony ze wszystkich doro s│ych mΩ┐czyzn. Wiec posiada│ w│adzΩ s╣downicz╣ , czyli rozstrzyga│ spory , m≤g│ podejmowaµ uchwa│y dotycz╣ce wszystkich. Na wiecu wybierano wodza - naczelnika ,na wypadek wyprawy zbrojnej. Mo┐emy m≤wiµ o wiecu opolnym i plemiennym.Decyzje na wiecu zapada│y drog╣ konsensusu tzn. jak kto£ nie zgadza│ siΩ z decyzj╣ wiecu to obijano go kijami , gdy nadal trwa│ w swej opozycji to palono mu chatΩ. NajwiΩcej do powiedzenia na wiecu mieli przedstawiciele silnych i mo┐nych rod≤w, spo£r≤d kt≤rych wybierano ksiΩcia , kt≤ry przyjmowa│ obowi╣zki obrony terytorium plemiennego , urz╣dza│ wyprawy na s╣siednie terytoria , mia│ w│adzΩ s╣dzenia , karania i £ci╣gania danin i pos│ug. Instrumentem w│adzy ksiΩcia by│a dru┐yna rozlokowana po grodach , kt≤re by│y r≤wnie┐ o£rodkami administracji i £ci╣gania danin.Oczywi£cie ca│╣ w│adzΩ wykonywano w imieniu ksiΩcia.

Pierwszym historycznym w│adc╣ by│ MIESZKO I ( 960-992 ). Mieszko by│ kolejnym w│adc╣ z dynastii Polan . Pa±stwo Mieszka jak i jego nastΩpc≤w mia│o charakter patrymonialny tzn. ┐e w│adca uwa┐any by│ za w│a£ciciela zarz╣dzanej ziemi i z tego tytu│u nale┐a│y mu siΩ daniny oraz pos│ugi i moc s╣dzenia i karania. Zobowi╣zany on by│ do obrony swego terytorium ale po £mierci pa±stwo dzielone by│o zgodnie z regu│╣: tyle podzia│≤w ile dziedzic≤w. Ziemie w│adcy uwa┐ane by│y za w│asno£µ rodu i poza r≤d ta ziemia nie mog│a wyj£µ. Podstaw╣ terytorialn╣ pa±stwa Mieszkowego by│y pocz╣tkowo Wielkopolska i Mazowsze. Je£li chodzi o spo│ecze±stwo to g│≤wn╣ grup╣ ludno£ci byli wolni kmiecie. Wp│ywow╣ grup╣ byli mo┐now│adcy , czyli posiadacze wielkich stad byd│a , a tak┐e ci , kt≤rzy uczestniczyli w daninach i pos│ugach jakie wp│ywa│y do grod≤w na rzecz ksiΩcia. Dw≤r Mieszka i jego nastΩpc≤w mia│ charakter objazdowy , za£ f. dworskie i osobiste pos│ugi przy ksiΩciu by│y │╣czone z f. pa±stwowymi. Najwa┐niejszym urzΩdnikiem po ksiΩciu by│ wojewoda, natomiast w│adzΩ ksiΩcia w terenie reprezentowali panowie grodowi zwani kasztelanami.Mo┐na jeszcze zwr≤ciµ uwagΩ , ┐e na podgrodziach osiedlali siΩ kupcy i rzemie£lnicy , kt≤rzy korzystali z ochrony prawnej ksiΩcia , ale mogli pracowaµ na zapotrzebowanie za│ogi grodu.

POLITYKA MIESZKA I

Czech≤w z Wieletami │╣czy│o przymierze , co powodowa│o , ┐e Mieszko nie m≤g│ prowadziµ ekspansji na p≤│noc w kierunku Pomorza. By rozbiµ to przymierze Mieszko zdecydowa│ siΩ na zawarcie sojuszu z Czechami co wi╣za│o siΩ z ma│┐e±stwem Mieszka z c≤rk╣ w│adcy czeskiego oraz konieczno£ci╣ przyjΩcia chrztu. PrzyjΩcie chrztu z kolei ( 966 r.) w│╣cza│o pa±stwo Mieszka do Europy Zachodniej , ale wi╣za│o siΩ to z konieczno£ci╣ uznania zwierzchnictwa cesarskiego. Mieszko z│o┐y│ ho│d cesarzowi , zobowi╣za│ siΩ do p│acenia trybutu. Do Polski zosta│ wys│any biskup misyjny Jordan.

Dalej wypadki potoczy│y siΩ w ten spos≤b , ┐e jeden z margrabi≤w niemiec. Hodon usi│owa│ zapobiec ekspansji Mieszka na tereny Pomorza i dosz│o do bitwy pod CEDYNIÑ ( 972 r.) W bitwie tej zwyciΩ┐y│ Mieszko i w tym samym roku zaj╣│ Pomorze , ale zosta│ wezwany na s╣d carski , gdzie cesarz zarz╣dzi│ wydania od Mieszka jego syna na zak│adnika. Po £mierci Dobrawy w 977 r. nast╣pi│o pogorszenie stosunk≤w polsko-czeskich.Obaj w│adcy wdali siΩ w rozgrywki miΩdzy ksi╣┐Ωtami szczepowymi , gdzie chodzi│o o koronΩ niemieck╣. Mieszko popar│ wtedy jednego z pretendent≤w , kt≤rzy przegrali.W odweci zwyciΩski rywal OTTON II ( syn Ottona I ) w 979r. wyprawi│ siΩ na PolskΩ. Wyprawa nie by│a do ko±ca udana, ale uk│ad, kt≤ry j╣ sko±czy│ przewidywa│ , ┐e Mieszko po£lubi OD╩ c≤rkΩ Teodoryka margrabiego marchii p≤│nocnej. Otton II nie panowa│ zbyt d│ugo. Zmar│ w 983 r. za£ jego nastΩpc╣ formalnie w wyniku wojny domowej zosta│ nieletni Otton III. W tym czasie Mieszko prowadzi│ bardzo zrΩczn╣ grΩ polityczn╣ , a mianowicie o ile Czesi popierali kandydaturΩ ksiΩcia Bawarii do korony kr≤lewskiej , o tyle Mieszko w porΩ wycofa│ siΩ z poparcia Henryka i przeszed│ na stronΩ Ottona. Zyska│ dziΩki temu poparcie i posi│ki niemieckie , za pomoc╣ kt≤rych odzyska│ z r╣k Czeskich îl╣sk i Ma│opolskΩ.

Uprzednio w 981 r. Mieszko przy│╣czy│ do Polski GRODY CZERWI╤SKIE ( wszystkie daty s╣ tu raczej umowne ).

W tym czasie kr≤l niemiecki mia│ powa┐ny k│opot , bo w 983 r. na p│n-wschodnich terenach trwa│o wielkie powstanie S│owian Po│abskich i Mieszko by│ jedynym chrze£cija±skim sojusznikiem przeciw owym S│owianom.

ROLA CHRZTU W POLITYCE MIESZKA I I DALSZE KONSEKWENCJE KULTUROWE.

- By│a to pierwsza integracja Polski ze strukturami zachodnimi : cesarstwem oraz papiestwem.

- DostΩp do zachodnich wzorc≤w kulturowych i cywilizacyjnych ( miΩdzy innymi sztuka czytania i pisania , dostΩp

do literatury ).

- Chrzest doprowadzi│ do integracji £wiatopogl╣dowej zar≤wno spo│ecze±stwa jak i elit pa±stwowych.

- Razem z chrze£cija±stwem przysz│a do Polski sztuka wznoszenia budowli kamiennych.

- Dosz│a nowa legitymizacja w│adzy.

W roku 990 w sk│ad patrymonium Mieszkowego wchodzi│y tak┐e takie dzielnice jak: Pomorze , Wielkopolska , Ma│opolska , Mazowsze , îl╣sk , a wiΩc w kszta│cie terytorialnym by│ to zakres obecnego terytorium Polski. W 991 r.Mieszko wystawi│ dokument o nazwie " Dagome Iudex" , gdzie oddawa│swoje ziemie pod opiekΩ papie┐a , a jednocze£nie papie┐owi poleca│ swoj╣ ┐onΩ OdΩ i dw≤ch syn≤w: Mieszka i Lamberta. W dokumencie nie wymieniono Ma│opolski ani Boles│awa.