Ruch soborowy - herezje XIV, XV w.

1. Dlaczego dosz│o do ruchu soborowego?

2. Jakie by│y cele tego ruchu?

3. Jak przebiega│?

4. Czym siΩ sko±czy│?

Ad. 1 W XIV w. papiestwo sta│o siΩ bardziej pa±stwem prawa ni┐ celu, do kt≤rego zosta│o powo│ane. Papiestwo jako instytucja posiada│o w swoim rΩku wymiar sprawiedliwo£ci ( prawo ma│┐e±skie, procesy miΩdzy pa±stwami ) , administrowa│o szerokimi dochodami z beuficj≤w ( urzΩdy + dochody ) - dobro p│yn╣ce z urzΩd≤w, îci╣ga│o op│aty w postaci koszt≤w s╣dowych, £wiΩtopietrze ( podatek na rzecz £w. Piotra ). Ko£ci≤│ po£redniczy│ w zajmowaniu miejsca w niebie przez odkupienie grzech≤w. CzΩ£µ dochod≤w sz│o na utrzymanie dworu i administracji papieskiej, jednocze£nie £ci╣ganie podatk≤w doprowadzi│o do zcentralizowania urzΩdu podatkowego tzw. " kamery papieskiej ". Lud w zasadzie akceptowa│ w│adzΩ duchowie±stwa, nie akceptowa│y jej elity uniwersyteckie. Szczeg≤lnie wtedy gdy pojawi│a siΩ idea pa±stw jakby narodowych ( uniwersytety chc╣ s│u┐yµ pa±stwu ). W po│. XIV w. i l po│ . XV w. ma miejsce tzw. Wojna stuletnia miΩdzy Anglia i Francja. Uniwersytet Oxfordzki staje siΩ uniwersytetem angielskim, a Sorbona we Francji. Jednocze£nie istnieje │╣czno£µ miΩdzy o£rodkami Wsp≤lny jΩzyk wyk│ad≤w i ksi╣g ( │acina ), te sama struktury i programy nauczania, te same problemy. Z jednej strony £wiat nauki to wsp≤lnota pojΩµ i warto£ci.

Warto£µ- cel zawarty w pragnieniu.

PojΩcie - te same kategorie my£lenia.

Z drugiej, podzia│ przez poczucie przynale┐no£ci do danego kr≤lestwa. Pojawia siΩ pytanie : czym jest Ko£ci≤│ instytucjonalny? czy wype│nia godno£µ swojego powo│ania? jaki jest jego status wobec pa±stwa? czy Ko£ci≤│ instytucjonalny to po£rednik potrzebny i wiarygodny? czy Ko£ci≤│ wymaga reformy, je£li tak to jakiej?

Schizmy i herezje XIV / XV w.

W 1378r. jeden z papie┐y postanawia powr≤ciµ do Rzymu, ale szybko umiera, trzeba wybraµ nastΩpcΩ Konklawe z│o┐one w po│owie z W│och≤w, Francuz≤w wybiera na stolicΩ piotrow╣ W│ocha. Kandydat po wyborze okaza│ siΩ gwa│townikiem, cz│owiekiem trudnego charakteru, zdradza│ objawy zaburze± psychicznych. To samo kolegium zebra│o siΩ w innym miejscu i wybra│o innego kandydata kuzyna kr≤la Francji. Ko£ci≤│ podzieli│ siΩ na dwie obdjΩcje ( rzymsk╣ i awinio±sk╣ ), ka┐da mia│a poparcie pa±stw chrze£cija±skich. Problem polega na tym ze obie zosta│y wybrane przez to samo kolegium ( a wiec obie s╣ legalne ).

Schizma - od│am organizacyjny ko£cio│a

Herezja - b│Ωdy w doktrynie.

W to w│╣czaj╣ siΩ uniwersytety, pada propozycja zwo│ania soboru, kt≤ry mia│by siΩ sk│adaµ z przedstawicieli kleru i laikatu ( wierni ). Pojawia siΩ problem czym jest sob≤r?, kto go zwo│uje?, kto uczestniczy, jakie s╣ jego kompetencje? Profesorowie Sorbony nam≤wili kr≤la Francji aby zawiesi│ opodatkowanie na rzecz papiestwa, w tym samym czasie pojawi│ siΩ trzeci problem. Mianowicie w Anglii zaczΩ│a rozwijaµ siΩ herezja zwi╣zana z realistami, jej tw≤rc╣ jest Wiklef. Twierdzi│ on , ┐e ko£ci≤│ to wsp≤lnota mistyczna wybranych wiernych, kt≤rej g│ow╣ jest Chrystus. Ko£ci≤│ jest bytem " realnym" nie nale┐╣cym do £wiata doczesnego. Papie┐ nie jest g│owa Ko£cio│a, ani nastΩpc╣ Chrystusa. Cz│owiek odpowiada tylko przed Bogiem i instytucje ko£cio│a widzialnego nie s╣ mu potrzebne. Je£li kto£ uzyskuje w│asno£µ niezgodnie z nakazami Pana, to w≤wczas mo┐e jej zostaµ pozbawiony. Te nauki godzi│y zar≤wno w hierarchiΩ jak i ƒr≤d│a ekonomiczne. Wiklef cieszy│ siΩ poparciem kr≤la i parlamentu angielskiego, dot╣d jego nauki nie doprowadzi│y do powstania spo│. - wymierzonego w posiadaczy innych d≤br. Posiadacze powsta±cy g│osili has│o " Gdy Ewa przΩd│a, Adam ry│, kto wtedy ja£niepanem by│." Ale raz rzucona my£l, ┐e ko£ci≤│ jako przymusowy po£rednik miΩdzy pragnieniem zbawienia a spe│nieniem jest niepotrzebny zaowocowa│a na uniwersytecie w Pradze.