Struktury prawne, polityka spo│eczna i gospodarcza KsiΩstwa Warszawskiego .

Co dla ludzi jest wa┐niejsze: dostΩp do w│adzy ( stanowienie praw, udzia│ w decyzjach publicznych, dostΩp do urzΩd≤w ) czy dostΩp do w│asno£ci .

Pod pojΩciem w│asno£ci rozumiemy: nienaruszalno£µ ┐ycia i mienia, swoboda poruszania siΩ, ochrona prawna , czy uprawnienia obywatelskie ( bierne i czynne prawo wyborcze ) .

Artyku│ 4 konstytucji KsiΩstwa Warszawskiego g│osi│: znosi siΩ niewolΩ, wszyscy obywatele s╣ r≤wni w obliczu prawa, stan os≤b zostaje pod opiek╣ trybuna│≤w ( ka┐dy cz│owiek jest panem samego siebie i tylko od niego zale┐╣ przysz│e mo┐liwo£ci ). Jak to siΩ mia│o do ch│op≤w ? Oko│o 80 % mieszka±c≤w KsiΩstwa Warszawskiego zar≤wno przed 1809 jak i po 1809 stanowili ch│opi. Ch│opi dziΩki temu zyskali wolno£µ poruszania siΩ, mo┐liwo£µ wszelkiego zatrudnienia, a co za tym idzie prawn╣ mo┐liwo£µ awansu i kariery. Inaczej natomiast zosta│ uregulowany problem w│asno£ci ch│opskich A mianowicie: w £wietle dotychczasowego prawa ch│op by│ tylko u┐ytkownikiem grunt≤w, kt≤re prawnie nale┐a│y do dworu i z racji owego u┐ytkowania zobowi╣zany by│ do rozlicznych £wiadcze±, g│≤wnie darmowej robocizny zwanej pa±szczyzn╣. Z tym, ┐e prawo zwyczajowe dopuszcza│o mo┐liwo£µ obrotu u┐ytkowan╣ ziemi╣, oczywi£cie za wiedz╣ i zgod╣ pana. Obecnie sprawy robocizny i wzajemnych £wiadcze± mia│y byµ uregulowane umow╣. W│asno£µ ziemi jak i w│asno£µ budynk≤w i inwentarza zosta│a uznana za w│asno£µ dworu, co wiΩcej w│a£ciciel m≤g│ swobodnie odebraµ ch│opu dotychczas u┐ytkowan╣ ziemiΩ. M≤wi siΩ, ┐e konstytucja zdjΩ│a ch│opu kajdany razem z butami. Konstytucja wprowadzi│a r≤wnie┐ rozszerzenie uprawnie± obywatelskich na inne grupy. Tak wiΩc obok pos│≤w szlacheckich wybieranych do izby poselskiej na sejmikach ( 60, po 1809 - 100 ) w izbie mieli zasiadaµ deputowani wybrani na zgromadzeniach gminnych ( 40 , po 1809 - 66 ). O prawie wyborczym decydowa│ cenzus zas│ug i maj╣tku.

1. Posiadacze w│asno£ci szacowanej na 10000z│

2. Plebani i wikariusze

3. Zas│u┐eni arty£ci , kupcy i inni fachowcy

4. Zas│u┐eni podoficerowie i wszyscy oficerowie

5. Do izby poselskiej wchodzili r≤wnie┐ radcy stanu

6. Senat natomiast sk│ada│ siΩ z 18 cz│onk≤w po 6 biskup≤w, wojewod≤w, kasztelan≤w.

Monarcha by│ jedynym ƒr≤d│em w│adzy wykonawczej, posiada│ r≤wnie┐ prawie monopol je£li chodzi o inicjatywΩ ustawodawcz╣. Kr≤l powo│ywa│ ministr≤w i urzΩdnik≤w, mianowa│ senator≤w. Konstytucja przewidywa│a vice kr≤la, w przypadku jego niemianowania, funkcje mia│ sprawowaµ prezes rady ministr≤w. Rz╣d zwany Rad╣ Ministr≤w by│ odpowiedzialny tylko przed kr≤lem. Sk│ad personalny rz╣du pokrywa│ siΩ z Rad╣ Stanu. Rada Stanu przygotowywa│a projekty dekret≤w kr≤lewskich i projekty uchwala│ sejm. Rada Stanu by│a r≤wnie┐ S╣dem Koronacyjnym. Podlega│o jej s╣downictwo administracyjne. W│adzΩ wykonawcz╣ w imieniu kr≤la sprawowa│o 6 ministr≤w: wojny, przychod≤w i skarbu, spraw wewnΩtrznych, czci religijnej, policji i sprawiedliwo£ci. W│adza wykonawcza by│a 1 - osobowa. Podlega│ jej aparat administracyjny. Sejm mia│ inicjatywΩ ustawodawcz╣ tylko w dziedzinie podatk≤w i zmian w prawie karnym i cywilnym. Sejm m≤g│ kr≤tko dyskutowaµ na temat projektu ustawy wniesionej przez monarchΩ, m≤g│ tak╣ ustawΩ przyj╣µ lub odrzuciµ ( ┐adnych poprawek ). Nowo£ci╣ by│o powo│anie do s│u┐by pa±stwowej p│atnej, fachowej kadry urzΩdniczej, Korpus urzΩdniczy w KsiΩstwie Warszawskim liczy│ 9000 ludzi ( w RP stanu szlacheckiego pe│nienie urzΩd≤w by│o bezp│atne ). Na stanowiska urzΩdnicze przeprowadzano egzaminy, co z kolei powodowa│o konieczno£µ uruchomienia systemu szk≤│ przygotowuj╣cych do s│u┐by publicznej ( kariery urzΩdniczej ).