Wielka wojna p≤│nocna 1700- 1721

Piotr I wszed│ w sojusz z Saksoni╣, Dani╣ i Brandenburgi╣. Chcia│ doprowadziµ do rozbioru ba│tyckich posiad│o£ci szwedzkich. August II mia│ otrzymaµ Inflanty, Rosja uzyska│a by tereny w Ingrii i Estonii. Kr≤l szwedzki okaza│ siΩ groƒnym przeciwnikiem. W 1700 w bitwie pod Narw╣ ┐o│nierze Karola XII zwyciΩ┐yli nad wiΩksz╣ armi╣ rosyjsk╣. Wojsko Piotra I przesta│o istnieµ. W niespe│na 8 lat Piotr odbudowa│ ca│╣ armie, powiΩkszaj╣c jej rozmiary. W lipcu 1709 pod Po│taw╣ stanΩ│y przeciw sobie armia dowodzona przez Piotra oraz armia Szwedzka wspomagana przez Kozak≤w. Szwedzi zostali rozbici. Zraniony Karol uszed│ z pola bitwy. W nastΩpnych latach, Rosjanie zdobyli RygΩ, Rewel i Wyborg. Piotr podporz╣dkowa│ sobie PolskΩ oraz SaksoniΩ i MeklemburgiΩ. Prusy uzyska│y Pomorze szczeci±skie (1720 tr w Sztokholmie). W 1721 traktat w Nystadt, piotr otrzyma│ Inflanty, EstoniΩ, IngriΩ.

Wojna hiszpa±ska

Przeciwko Hiszpanii i Francji walczy│y: Austria, xiestwa niemieckie, Anglia, Niderlandy. Pocz╣tkowo sukcesy odnosi│a Francja, po 1704r zaczΩ│y siΩ niepowodzenia. WojnΩ sko±czy│ pok≤j w Utrechcie 1723 i Rastatt 1714. Francja nie zdoby│a ┐adnych posiad│o£ci hiszpa±skich. Hiszpania straci│a znaczne obszary: pd Niderlandy, Ks Mediolanu, kr≤l Neapolu i Sardynii (na rzecz Habsburg≤w); Gibraltar i minorkΩ (Anglia). Anglia zyska│a prawo do handlu z koloniami hiszp. Wojna po│o┐y│a krez hegemonii francuskiej, przewaga angielska oraz wysunΩ│a AustriΩ na czo│owe miejsce w europie.

Wojna o sukcesjΩ austriack╣

Gdy Maria Teresa w 1740 r wst╣pi│a na tron, s╣siedzi Austrii u│o┐yli plan likwidacji monarchii habsburskiej. Prusy mia│y dostaµ îl╣sk dolny, Saksonia- îl╣sk g≤rny, cz Austrii dolnej i Moraw, Bawaria- Czechy, Austria g≤rna i Tyrol. Francja chcia│a osadziµ na tronie czeskim w│adcΩ Bawarii, by przerwaµ tam tradycje zwierzchnictwa Habsburg≤w nad Rzesz╣ Niemieck╣. Jesieni╣ 1740 Fryderyk II zaj╣│ îl╣sk. W 1742 zawar│ pok≤j z Mari╣ Teres╣, by ta mog│a skupiµ si│y przeciw koalicji francusko-sasko-bawarskiej. Konflikt zako±czy│ siΩ w 1745 przywr≤ceniem habsburskiego tytu│u cesarskiego w Rzeszy i przyznaniem praw do îl╣ska kr≤lowi pruskiemu.

Wojna siedmioletnia

W 1 dzie± przed wybuchem wojny, sytuacja miΩdzy Fr. a Ang. uleg│a zmianie. Przewaga Prus u│atwi│a zbli┐enie siΩ dynastii Burbon≤w i Habsburg≤w. Traktat fr-austr zburzy│ dotychczasowy system przymierzy. Ostatecznie powsta│y 2 bloki sojusznicze: ang i prus oraz fr austr Rosji i Saksonii. Dyplomacja austr d╣┐y│a do pokonania Prus. Spowodowa│o to i┐ Fryderyk II, b│yskawicznie zaatakowa│ a 1756 na SaksoniΩ. Armia zajΩ│a Drezno i zmusi│a elektora saskiego do kapitulacji. Ten niespodziewany atak wywo│a│ oburzenie w Niemczech i europie. Fryderyk II zosta│ uznany za burzyciela pokoju publicznego, i wiΩkszo£µ pa±stw niemieckich wypowiedzia│a mu wojnΩ. Do tych dzia│a± przy│╣cza siΩ r≤wnie┐ Szwecja, a fr i austr zawieraj╣ przymierze wojenne w 1757. G│≤wnym celem jest rozbi≤r posiad│o£ci pruskich. Austr wchodzi do Saksonii a Rosja do prus wsch w 1759, wygrywaj╣ z Fryderykiem pod Kunowicami. Pod koniec 1761 zdobycie Pomorza i îl╣ska. W 1762 umiera cesarzowa Rosji El┐bieta (wr≤g Fryderyka). Z rozkazu nowego cara Piotra III wojska wycofuj╣ siΩ z Pom i prus wsch. Rosja podpisa│a pok≤j bez ┐adnych warunk≤w i odszkodowa±. W 1762 na tron wchodzi Katarzyna II, Fryderyk musia│ siΩ jej podporz╣dkowaµ. W 1763 Maria Teresa zawiera pok≤j z Fryderykiem, kt≤ry zatrzymuje prowincjΩ £l╣ska. August III odzyska│ SaksoniΩ. W tym samym roku anglia pokona│a fr w Kanadzie. Wojna 7 letnia nie rozwi╣za│a ┐adnego konfliktu. Umocni│a poz wlk bryt i prus, fr i austr pozosta│y w sojuszu (z 1756) i stara│y siΩ ograniczaµ wp│ywy Rosji na EuropΩ £r.