Unia lubelska (1569r. )
1. Sytuacja w jakiej dosz│o do zawarcia unii ( sytuacja dynastyczna, polityczna )
2. Motywacje i cele grup i os≤b zainteresowanych przewodzeniem unii
3. Motywacje i cele grup i os≤b zainteresowanych w niedopuszczeniu do unii.
4. Przebieg Sejmu lubelskiego.
5. Postanowienia Unii lubelskiej.
1. W Koronie monarchowie byli elekcyjni. Na Litwie monarchowie byli dziedziczni. ( Litwa narzuca│a Koronie swoich kandydat≤w ). W koronie szlachta mia│a wolno£µ, na Litwie bojarstwo musia│o byµ pos│uszne w│adzy. KoronΩ z Litw╣ │╣czy│a unia personalna przez osobΩ w│adcy i wsp≤lnotΩ dynastii ( potomk≤w W│adys│awa Jagie││y ). Zygmunt August by│ kr≤lem bezdzietnym, jednocze£nie Litwa by│a uwik│ana w winΩ z Rosj╣, w kt≤rej siΩ przeciwstawiµ nie mog│a ( potrzebowa│a wsparcia korony ).
2. Po│╣czeniem zainteresowana by│a polska szlachta i litewskie bojarstwo, chodzi│o o wsp≤lnotΩ przywilej≤w i obci╣┐e±.
3. Przeciw unii by│a magnateria litewska, kt≤ra ba│a siΩ os│abienia swoich wp│yw≤w i mo┐liwo£ci.
4. Problem unii zosta│ rozwi╣zany na sejmie w Lublinie w 1569r. , gdzie mimo opor≤w magnat≤w litewskich ( na czym ten op≤r polega│, jak zosta│ z│amany ), dosz│o do zawarcia unii realnej (wsp≤lnota praw i instytucji ). personalna ( wsp≤lna osoba kr≤la )
5. Postanowienia Unii lubelskiej.
ad: magnaterii litewskiej: W 3 miesi╣cu obrad dosz│o do pr≤by zerwania sejmu przez magnat≤w litewskich. Potajemnie opu£cili miasto, co spowodowa│o reakcjΩ ze strony pos│≤w i senator≤w koronnych i litewskich zwolennik≤w unii. Sejm uchwali│ wcielenie ( inkorporacjΩ ) po│.-zach. czΩ£ci pa±stwa litewskiego (Podlasie, Wo│y±, Podole ) do Korony Polskiej. W czerwcu (na wniosek pos│≤w z Wo│ynia ) do korony w│╣czono KijowszczyznΩ. Litwa pozbawiona zosta│a ponad po│owy sowich terytori≤w. Pod naciskiem tych wydarze± mo┐now│adcy litewscy powr≤cili do Lublina. [ UNIA 1 lipca - akty wystawiane przez sejmy koronny i litewski ]. 4 lipca - przez kr≤la Zygmunta. Unia ta po│╣czy│a suwerenne, r≤wnouprawnione pa±stwa i narody w pa±stwo nazywane przez szlachtΩ RZECZPOSPOLITÑ OBOJGA NAROD╙W.
Postanowienia Unii lubelskiej.
wsp≤lny monarcha ( po £mierci Zygmunta A. wsp≤lna elekcja jego nastΩpcy )
wsp≤lny sejm , senat ( Polacy i Litwini )
wsp≤lne prawa i przywileje
odrΩbne mia│y pozostaµ centralne urzΩdy w koronie i na Litwie, wojska, skarbowo£µ.
Wsp≤lna w│adza ustawodawcza, osobna wykonawcza ( poza kr≤lem ).