ETAPY ZJEDNOCZENIA NIEMIEC W 1871R.

1. Sytuacja kraj≤w niemieckich w okresie poprzedzaj╣cym zjednoczenie Niemiec. Niemcy mia│y poczucie jedno£ci narodowej, poprzez £wiadomo£µ wsp≤lnego jΩzyka. tradycji, kultury. Na terenie Niemiec istnia│y 2 wielkie organizacje: Zwi╣zek Niemiecki i Niemiecki Zwi╣zek Celny. Czo│ow╣ rolΩ odgrywa│a Austria i Prusy. Idea zjednoczenia Niemiec funkcjonowa│a w okresie Wiosny Lud≤w, lecz nie zosta│a zrealizowana. Po Wio£nie Lud≤w wzmocnieniu uleg│y struktury w│adzy pa±stwowej w Prusach. Istnia│o tam rozwiniΩte spektrum polityczne w postaci partii politycznych. Monarchiczn╣ prawicΩ stanowili konserwaty£ci, mieszcza±sk╣ opozycj╣ by│a partia libera│≤w. Prze│om w polityce pruskiej nast╣pi│ w 1862r. kiedy premierem Prus zosta│ wybitny polityk konserwatystyczny - Otto von Bismarck.

(Konstytucja pruska nie okre£la│a wzajemnych relacji miΩdzy kr≤lem a parlamentem. Na tym tle dochodzi│o do spor≤w. Ju┐ w latach 50-ych wykszta│ci│o siΩ spektrum polityczne, kt≤re mo┐na okre£liµ jako konserwatyst≤w, dla kt≤rych podstaw╣ pa±stwa by│a korona, armia i biurokracja oraz libera│≤w, kt≤rzy d╣┐yli do zwiΩkszenia roli parlamentu i wp│ywu reprezentacji na politykΩ rz╣du. Aren╣ starµ by│y debaty bud┐etowe. Monarcha chcia│ zwiΩkszonych podatk≤w na reorganizacjΩ armii. Libera│owie blokowali uchwalenie bud┐etu, chc╣c uzyskaµ ustΩpstwa w innych dziedzinach. W latach 1858-88 w│adzΩ monarsz╣ sprawowa│ brat kr≤lewski Wilhelm, od 1858-61 jako regent p≤ƒniej jako kr≤l Wilhelm I. Poniewa┐ libera│owie miΩli zdecydowan╣ wiΩkszo£µ w parlamencie pa±stwu grozi│ kryzys konstytucyjny i w tej sytuacji na premiera powo│any zosta│ Otto Bismark 1862 r. By│ on wybitnym mΩ┐em stanu, jego pogl╣dy polityczne mo┐na okre£liµ mianem konserwatyzmu realistycznego. Jego podstawowe zasady w polityce to: tradycje fryderycja±skiego pa±stwa si│y i szlacheckiej w│adzy. Ponadto uwa┐a│ ┐e si│a stoi przed prawem, ┐e si│a jest ƒr≤d│em prawa. Poradzi│ sobie z opozycj╣ liberaln╣ w ten spos≤b, ┐e z jednej strony realizowa│ bud┐et wojskowy mimo protest≤w parlamentu, a drugiej za£, przej╣│ jako w│asn╣ podstawow╣ ideΩ libera│≤w - zjednoczenie Niemiec.)

2. Motywacje i cele polityki premiera Prus - Otto von Bismarcka.

Przej╣│ on od libera│≤w ideΩ zjednoczenia Niemiec, lecz w oparciu o zasadΩ krwi i ┐elaza. Rz╣d w spos≤b nielegalny (nie maj╣c wiΩkszo£ci parlamentarnej) wprowadzi│ zwiΩkszone podatki bud┐etowe na armiΩ oraz powszechn╣ s│u┐bΩ wojskow╣ obowi╣zuj╣c╣ przez 3 lata.

3. Realizacja i rezultaty.

Dobrze wyszkolona i £wietnie uzbrojona armia niemiecka mog│a wypr≤bowaµ swoj╣ sprawno£µ w wojnie z Dani╣ o prowincjΩ Schlezwik Holstein. Dania zosta│a pokonana w sojuszu z Austri╣ (1864). Rych│o siΩ jednak okaza│o, ┐e miΩdzy sojusznikami istniej╣ powa┐ne rozbie┐no£ci, kt≤re doprowadzi│y do wybuchu wojny (3 lipca 1866) gdzie Austria zosta│a pokonana (pod Sadow╣.), w wyniku tej wojny w Austrii w roku 1867 przeprowadzono g│Ωbokie reformy ustrojowe, powsta│o Cesarstwo Austro - WΩgierskie. Bismarck nie ┐╣da│ od Austrii ┐adnych nabytk≤w terytorialnych zmusi│ jednak rz╣d w Wiedniu do rezygnacji z przewodnictwa w Zwi╣zku Niemieckim. W jego miejsce powsta│a silniejsza organizacja - Zwi╣zek P≤│nocno - Niemiecki. Zwi╣zek ten obj╣│ wszystkie pa±stwa niemieckie na p≤│noc od Menu.. Poza Zwi╣zkiem Niemieckim pozosta│y 2 katolickie pa±stwa niemieckie - Bawaria i Wittenbergia. Przeciwnikiem pe│nego zjednoczenia Niemiec by│a Francja. Sta│a ona na stra┐y niezale┐no£ci katolickich kraj≤w niemieckich przed roszczeniami Prus. W 1870 roku Bismarck umiejΩtnie sprowokowa│ konflikt zbrojny z Francj╣ depesza emska - ems), wojna zosta│a przez FrancjΩ przegrana (wrzesie± 1870 - maj 1871). W wyniku tej wojny Niemcy zosta│y zjednoczone w 1 Cesarstwo Niemieckie. Kr≤l Prus koronowa│ siΩ na Cesarza Niemieckiego. I Kanclerzem Cesarstwa zosta│ Bismarck. Cesarstwo obejmowa│o wszystkie kraje niemiecko - jΩzyczne z wyj╣tkiem Austrii i kilku kanton≤w w Szwajcarii, posiada│o wsp≤ln╣ politykΩ zagraniczn╣, wsp≤lny wybierany w wyborach powszechnych parlament, wsp≤ln╣ armiΩ i wsp≤lnego cesarza z dynastii Honenzollern≤w. W wyniku wojny z Francj╣ do Niemiec zosta│y przy│╣czone 2 francuskie prowincje: Alzacja i Lotaryngia, na FrancjΩ na│o┐ono du┐╣ kontrybucjΩ pieniΩ┐n╣.

Konsekwencje zjednoczenia Niemiec - (II Rzesza - tak nazywano now╣ pa±stwowo£µ).

W centrum Europy powsta│o potΩ┐ne, dobrze uzbrojone pa±stwo niemieckie, posiadaj╣ce siln╣ armiΩ, sprawn╣ administracjΩ, stoj╣cy na wysokim poziomie system o£wiatowy. Niemcy by│y krajem praworz╣dnym, o niezale┐nym s╣downictwie, ale nar≤d niemiecki ogarniΩty by│ duchem nacjonalizmu, poczuciem wy┐szo£ci wobec innych narod≤w, aspiracjami do odgrywania nadrzΩdnej roli w Europie i £wiecie. Te idee po £mierci - ust╣pieniu Bismarcka w 1892r. zosta│y prze│o┐one na jΩzyk dzia│a± politycznych. II Rzesza by│a pa±stwem zwi╣zkowym, kt≤re stworzy│y 22 pa±stwa, 3 wolne miasta [Brema, Hamburg, Lubeka] i "kraj Rzeszy" czyli Alzacja i Lotaryngia. Na czele pa±stwa stan╣│ Wilhelm I. Zjednoczenie Niemiec przyczyni│o siΩ do zjednoczenia W│och i zapocz╣tkowania nowej fazy w dziejach sprawy rzymskiej.

19 lipca 1870 roku wybucha wojna francusko-pruska, wszystkie pa±stwa niemieckie popar│y Prusy, Austria zachowa│a neutralno£µ.

2.IX.1870- kapitulacja wojsk francuskich pod Sedanem

27.X.1870- kapitulacja twierdzy Metz

28.I.1871- oblΩ┐enie Pary┐a Niemcy zmuszaj╣ FrancjΩ do podpisania rozejmu,

a 10.V.1871- do podpisania pokoju we Frankfurcie nad Menem

18.I.1871- w sali lustrzanej pa│acu wersalskiego we Francji proklamowane zosta│o Cesarstwo Niemieckie.

Rezultaty polityki Bismarka.

1. DziΩki sukcesom w polityce zjednoczeniowej libera│owie udzielili poparcia rz╣dowi zatwierdzaj╣c wstecznie (1866r.) bud┐et wojskowy.

2. Zjednoczone Niemcy wzbogaci│y siΩ o nowe prowincje AlzacjΩ i LotaryngiΩ. Francja zmuszona zosta│a do zap│acenia wysokiej kontrybucji. Dominuj╣c╣ rolΩ w nowej Rzeszy Niemieckiej odgrywaµ mia│y Prusy, kt≤rych kr≤l by│ jednocze£nie cesarzem niemieckim. Innym niezamierzonym rezultatem by│o powstanie monarchii Austro- WΩgierskiej, poniewa┐ Austria po przegranej wojnie z Prusami zreformowa│a swoje pa±stwo tworz╣c dualistyczn╣ monarchiΩ austro-wΩgiersk╣. Przy okazji szereg swob≤d uzyskali Polacy w Galicji.