GRANICA

Definicja Heinego:

LiczbΩ a nazywamy granic╣ funkcji f: A« R w punkcie x0, je£li dla ka┐dego ci╣gu (xn) argument≤w funkcji f zbie┐nego do x0, o wyrazach r≤┐nych od x0, odpowiadaj╣cy mu ci╣g (f(xn)) warto£ci funkcji f jest zbie┐ny do a.

Je£li funkcje f i g maj╣ w punkcie x0 granice odpowiednio a i b, to istniej╣ w punkcie x0 granice funkcji: f+g, f-g, fg, f/g, przy czym ta ostatnia istnieje przy b1 0 i zachodz╣ zwi╣zki:

POCHODNA FUNKCJI

Je£li funkcja f jest okre£lona w przedziale (a;b), x (a;b) i istnieje sko±czona granica

to granicΩ tΩ nazywamy pochodn╣ funkcji f w punkcie x0 i oznaczamy symbolem fÆ(x0).

Wzory na pochodn╣:

f(x)=k fÆ(x)=0

f(x)=ax+b fÆ(x)=a

f(x)=ax2+bx+c fÆ(x)=2ax+b

f(x)=a/x fÆ(x)=-a/(x)2

f(x)= x fÆ(x)=1/(2 x)

f(x)=a*g(x) fÆ(x)=a*gÆ(x)

f(x)=g(x)+k(x) fÆ(x)=gÆ(x)+kÆ(x)

f(x)=g(x)*k(x) fÆ(x)=gÆ(x)*k(x)+g(x)*kÆ(x)

f(x)=g(x)/k(x)

fÆ(x)=(gÆ(x)*k(x)-g(x)*kÆ(x))/(k(x))2

f(x)=xn fÆ(x)=n*xn-1

Je£li funkcja f okre£lona i r≤┐niczkowalna w przedziale (a;b) jest w tym przedziale funkcj╣ rosn╣c╣, to jej pochodna fÆ w ka┐dym punkcie przedzia│u (a;b) przyjmuje warto£µ nieujemn╣.

Je£li funkcja f okre£lona i r≤┐niczkowalna w przedziale (a;b) jest w tym przedziale funkcj╣ malej╣c╣, to jej pochodna fÆ w ka┐dym punkcie przedzia│u (a;b) przyjmuje warto£µ niedodatni╣.

Ekstremum funkcji:

warunek konieczny

Je┐eli funkcja f: A« R ma w punkcie x0 A ekstremum i jest w tym punkcie r≤┐niczkowalna, to fÆ(x0)=0.

warunek wystarczaj╣cy

Je┐eli funkcja f jest r≤┐niczkowalna w pewnym otoczeniu U=(x0-d ; x0+d ) (gdzie d >0) punktu x0 i jej pochodna fÆ spe│nia nastΩpuj╣ce warunki:

1) fÆ(x0)=0

2) fÆ(x)>0 dla ka┐dego x (x0-d ; x0) i fÆ(x)<0 dla ka┐dego x (x0; x0+d ), to w punkcie x0 funkcja f ma maksimum.

Je┐eli funkcja f jest r≤┐niczkowalna w pewnym otoczeniu U=(x0-d ; x0+d ) (gdzie d >0) punktu x0 i jej pochodna fÆ spe│nia nastΩpuj╣ce warunki:

1) fÆ(x0)=0

2) fÆ(x)<0 dla ka┐dego x (x0-d ; x0) i fÆ(x)>0 dla ka┐dego x (x0; x0+d ), to w punkcie x0 funkcja f ma minimum.

Druga pochodna:

Je£li funkcja f: X« R jest r≤┐niczkowalna w zbiorze X oraz jej pochodna fÆ: X« R jest r≤wnie┐ r≤┐niczkowalna w zbiorze X to m≤wimy, ┐e funkcja f jest dwukrotnie r≤┐niczkowalna w X. FunkcjΩ nazywamy drug╣ pochodn╣ funkcji f. fÆÆ=(fÆ)Æ

Je£li funkcja f jest dwukrotnie r≤┐niczkowalna w pewnym otoczeniu punktu x0 i jej druga pochodna jest ci╣g│a w tym otoczeniu oraz fÆ(x0)=0 i fÆÆ(x0)>0 to w punkcie x0 funkcja f ma minimum.

Je£li funkcja f jest dwukrotnie r≤┐niczkowalna w pewnym otoczeniu punktu x0 i jej druga pochodna jest ci╣g│a w tym otoczeniu oraz fÆ(x0)=0 i fÆÆ(x0)<0 to w punkcie x0 funkcja f ma maximum.

 

R≤wnanie stycznej w punkcie: