|
Pe│ny kurs HTML 4.01, XHTML 1.0 i CSS 2 z przyk│adami
autor: Dariusz Majgier •
ostatnia modyfikacja: 2002.06.10 • wersja kursu: 1.1
|
[0-9]
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
[g│≤wne menu] -
[elementy HTML] -
[atrybuty HTML] -
[style CSS] -
[artyku│y]
tabele •
listy •
formularze •
multimedia •
el. strukturalne •
el. blokowe •
el. liniowe
Polskie znaki w ISO-8859-2
Polskie znaki narodowe, czΩsto nazywane potocznie "ogonkami", sprawiaj▒ problemy nie tylko autorom stron WWW. Do dzi╢ istnieje wiele program≤w, w kt≤rych zapisuje siΩ je w r≤┐nych standardach kodowania. Doliczy│em siΩ w sumie ok. 20 sposob≤w zapisywania polskich ogonk≤w! Obecnie obowi▒zuj▒c▒ norm▒ jest standard ISO-8859-2 (odpowiada on Polskiej Normie PN-93 T-42118). I r≤b wszystko co w Twojej mocy, aby strony WWW by│y zapisane w│a╢nie w tym standardzie.
Ka┐da strona WWW powinna mieµ w sekcji HEAD nastΩpuj▒cy element META:
<HEAD>
<META HTTP-EQUIV="content-type"
CONTENT="text/html; charset=ISO-8859-2">
</HEAD>
Informuje on przegl▒darkΩ, ┐e znaki na stronie WWW zapisane s▒ w standardzie ISO-8859-2 i dziΩki temu widzimy poprawnie polski litery. Przegl▒darka maj▒c tak▒ deklaracjΩ sama przestawia siΩ na zalecany przez autora zestaw znak≤w.
Mo┐e dwa s│owa o standardach i kodowaniu... Komputer udostΩpnia nam do dyspozycji 256 r≤┐nych znak≤w zapisanych w tablicy znak≤w ASCII. S▒ to liczby, litery, znaki specjalne, wykrzykniki, ma│pki i jeszcze wiele innych, nieraz niewidocznych znak≤w, kt≤re pe│ni▒ jednak wa┐n▒ rolΩ w komputerze. W╢r≤d nich musz▒ siΩ te┐ znale╝µ polskie znaki, kt≤rych tradycyjny (ameryka±ski) zestaw znak≤w nie przewiduje.
Aby je tam umie╢ciµ, trzeba z pewnych znak≤w zrezygnowaµ. Poniewa┐ ka┐dy standard kodowania rezygnuje z innych znak≤w, wiΩc w tablicy ASCII polskie znaki znajduj▒ siΩ na r≤┐nych pozycjach w r≤┐nych standardach. Komputer znaki rozpoznaje po ich numerze - wciskaj▒c klawisz z liter▒ A, informujemy komputer, ┐e na ekranie ma siΩ pojawiµ symbol o numerze 65, litera B ma numer 66, itd. Mo┐na to │atwo sprawdziµ pisz▒c w jΩzyku HTML kod znaku, np. A (litera A). WiΩcej o kodach znak≤w dowiesz siΩ z artyku│u Znaki i ich kody liczbowe
Aby m≤c korzystaµ z polskich znak≤w trzeba mieµ polsk▒ czcionkΩ. Linux ma instalowan▒ domy╢lnie czcionkΩ ISO-8859-2 wiΩc problem z g│owy, natomiast Windows ma czcionkΩ w standardzie Windows-1250. R≤┐ni siΩ ona jednak od ISO-8859-2 pozycj▒ sze╢ciu liter w tablicy ASCII (▒╢╝íª¼). Aby m≤c pisaµ i widzieµ czcionkΩ ISO trzeba nieco pokombinowaµ...
Windows nie udostΩpnia polskich znak≤w ISO, ale nic straconego. CzcionkΩ autorstwa firmy EuroFont mo┐emy pobraµ z serwisu
FTP WebReportera i po zainstalowaniu jej w edytorze tekstu bez problemu bΩdziemy widzieµ wszystkie polskie znaki w standardzie ISO. Jest tam te┐ malutki programik KeyPlus autorstwa Adama Strzeleckiego, kt≤ry pozwala pisaµ w standardzie ISO. Mo┐emy wiΩc pisaµ i widzieµ czcionkΩ ISO-8859-2. O to chodzi│o.
Bardziej rozbudowane edytory do stron WWW maj▒ wbudowane mechanizmy do konwersji znak≤w i nawet nie zauwa┐ymy problemu polskich znak≤w. Piszemy tak, jak zawsze, a otrzymane strony WWW s▒ ju┐ poprawnie zakodowane z polskimi znakami w ISO-8859-2.
Oczywi╢cie nie zawsze mo┐emy zainstalowaµ polsk▒ czcionkΩ ISO. Byµ mo┐e mamy te┐ wiele dokument≤w napisanych w Windowsie. Nic straconego. W Internecie dostΩpnych jest wiele program≤w do konwertowania tekst≤w z jednego standardu do innego, np. napisany przez Micha│a Jask≤lskiego program Ogonki 97 (te┐ dostΩpny w serwisie FTP WebReportera). Warto korzystaµ z takich narzΩdzi w razie potrzeby.
Na koniec niespodzianka. Strony WWW mo┐na te┐ tworzyµ w standardzie Windows-1250, czyli tym, w kt≤rym domy╢lnie piszemy korzystaj▒c z systemu operacyjnego Windows. Nie jest to jednak spos≤b zalecany i je┐eli tylko mo┐esz, przestaw siΩ na ISO-8859-2. Je┐eli ju┐ koniecznie musisz publikowaµ strony w standardzie Windows-1250 nie zapomnij umie╢ciµ w dokumencie HTML innej zawarto╢ci elementu META:
<HEAD>
<META HTTP-EQUIV="content-type"
CONTENT="text/html; charset=Windows-1250">
</HEAD>
Spor▒ ilo╢µ dokumentacji, program≤w i wiele zagadnie± zwi▒zanych z polskimi znakami w r≤┐nych systemach operacyjnych oferuje
Polska Strona Ogonkowa.
• • •
Masz jakie╢ pytania? Podyskutuj na forum dyskusyjnym o HTML i CSS!
|