:: k o m p u t e r ::   :: m u z y k a ::   :: f i l m ::   :: c z y t e l n i a ::  
  :: w w w . z a l o g a g . n e t ::  
  
  63 
F I L M
  poprzednia strona : spis tresci : nastΩpna strona 
 


Raport mniejszo╢ci
 
r e c e n z j a
 
Steven Spielberg to cz│owiek instytucja, w│a╢ciwie to on powinien nazwaµ siΩ kr≤lem ╢wiata, gdy┐ filmy wyre┐yserowane przez niego zarobi│y w sumie du┐o wiΩcej ni┐ Camerona, no ale Titanic na razie nie ma sobie r≤wnych.
 


Spielberg, choµ na swoim koncie ma r≤┐ne gatunki filmowe od dramat≤w wojennych, poprzez przygodowe, komedie i horrory, mo┐e siΩ poszczyciµ, ┐e najbardziej zapadaj▒ w pamiΩci jego filmy z gatunku fantastyki naukowej m.in. jak "Bliskie spotkania trzeciego stopnia", E.T., kt≤ry doczeka│ siΩ nowej jubileuszowej wersji, czy "Park Jurajski". Ostatnio powr≤ci│ do tego gatunku podw≤jnie, najpierw "Sztuczn▒ inteligencj▒", kt≤ry choµ r≤┐nie zosta│ przyjΩty to nie mo┐na odm≤wiµ filmowi znakomitej wizualnej strony, a teraz "Raportem mniejszo╢ci".



Philip K. Dick to jeden z najs│awniejszych pisarzy sci-fi, kt≤ry braki w stylu nadrabia│ genialnymi pomys│ami, kt≤re inspirowa│y i inspiruj▒ do dzi╢ innych pisarzy. Jego wizja przysz│o╢ci znana z Blade Runnera, a raczej z jego ksi▒┐ki "Czy androidy ╢ni▒ o elektronicznych owcach" idealnie odwzorowuje wizΩ cyberpunku, ╢wiata przysz│o╢ci z wieloma kontrastami, gdzie nowoczesna technologia miesza siΩ z zepsuciem, niskim komfortem ┐ycia, w kt≤rym my╢li siΩ tylko o podstawowych przyjemno╢ciach. Tu jednak jest zupe│nie inaczej. "Raport mniejszo╢ci" to wizja innej przysz│o╢ci Philipa K. Dicka, bardziej czystej, pouk│adanej, gdzie technologia w s│u┐bie ludzko╢ci u│atwia ┐ycie i choµ pisarz stworzy│ tylko opowiadanie, to scenarzy╢ci potrafili bardzo dobrze je rozwin▒µ tworz▒c fabu│Ω skupiaj▒c▒ najlepsze motywy.

"Raport mniejszo╢ci" opowiada o Johnie Andertonie, kt≤ry jest pracownikiem organizacji Precrime zapobiegaj▒cej morderstwom zanim siΩ wydarz▒. Polega to na opracowywaniu szcz▒tk≤w zdjΩµ z morderstw maj▒cych siΩ wydarzyµ podsy│anych przez pre-cogi, ludzi maj▒cych prorocze wizje i po│▒czonych do specjalnych komputer≤w. Ca│y proces nazywa siΩ prewizualizacj▒ lub jak kto woli przedwizualizacj▒. Pocz▒tkowo znana jest tylko dok│adna data z godzin▒ ╢mierci i ofiary, a dziΩki nowoczesnej technologii i spostrzegawczo╢ci oficer≤w ╢ledczych z podes│anych zdjΩµ udaje siΩ odnale╝µ miejsce i zapobiec zbrodni. Niestety w pu│apkΩ swojej pracy wpada sam Anderton, kt≤ry odkrywa, ┐e za 36 godzin zabije cz│owieka, kt≤rego wcze╢niej nigdy nie zna│. Jako, ┐e w 2054 zostaje siΩ oskar┐anym za pope│nienie morderstwa nawet, je╢li ono zostanie powstrzymane przez organizacjΩ, John ucieka, aby na w│asn▒ rΩkΩ odkryµ tajemnicΩ w│asnej przysz│o╢ci...



O kunszcie fabu│y, intrygi jak▒ zaserwowali nam na podstawie opowiadania Dicka panowie Scott Frank i Jon Cohen, mo┐na powiedzieµ, ┐e jest to najlepszy scenariusz na jakiego podstawie powsta│ film w tym roku, a mo┐e nawet od kilku lat.


: do g≤ry :


Fantastyczne zwroty akcji w momentach, w kt≤rych nikt by nie przewidzia│, bo wydaj▒ siΩ tak oczywiste, elementy uk│adanki, kt≤rej obraz utworzy siΩ nie wcze╢niej, a┐ do ostatniego kawa│ka, to jest w│a╢nie to co ogl▒da siΩ z zapartym tchem.

Spielbergowi genialnie uda│o siΩ przedstawiµ technologicznie rozwiniΩty ╢wiat roku 2054, nie zapominaj▒c o zas│ugach efekt≤w specjalnych, wk│adzie scenograf≤w i zdjΩµ Kami±skiego, kt≤ry po raz kolejny pokaza│, ┐e jest jednym z najlepszych operator≤w na ╢wiecie. Ten wydaje siΩ utopijny obraz przysz│o╢ci wype│niony jest przez wiele wynalazk≤w, kt≤re stanowi▒ du┐▒ czΩ╢µ sukcesu obioru obrazu. Lokacje jak firma, gdzie pracuje g│≤wny bohater lub jego mieszkanie s▒ podobne do tych, kt≤re widzieli╢my np. w "Sz≤stym dniu", pe│ne gad┐et≤w jak szklane komputery, tr≤jwymiarowe projektory, itp. WiΩksze plenery r≤wnie┐ nie pozostawiaj▒ wiele do ┐yczenia i przegrywaj▒ tylko przedstawieniem miasta-planety Courscant w epizodzie 1 i 2 "Gwiezdnych wojen". Nie brakuje r≤wnie┐ miejsc, po kt≤rych ciΩ┐ko powiedzieµ, ┐e akcja toczy siΩ w przysz│o╢ci.

Efekty specjalne stoj▒ na bardzo wysokim poziomie, a niekt≤re sceny z Tomem przywodz▒ na my╢l jego popisy z dw≤ch poprzednich czΩ╢ci Mission: Impossible, np. motyw z przeskakiwaniem po pojazdach miejskich przysz│o╢ci pΩdz▒cych w d≤│, czy 'latanie na gapΩ' na odrzutowym plecaku. Bardzo dobrze wygl▒daj▒ efekty w bardziej kameralnych miejscach jak biuro Andertona. Obs│uga urz▒dzenia do opracowywania prewizualizacji przypomina serwowanie po sieci niemal jak w Johnnym Mnemonicu.

Pod wzglΩdem obsady mo┐na tylko chyliµ czo│a. Mo┐na mieµ r≤┐ne zdanie na temat Toma Crusie'a, ale jest to jego jedna z najlepszych r≤l. Bardzo dobrze przedstawia cz│owieka, kt≤rym targaj▒ emocje, kt≤ry nie ma nic do stracenia, samotnego (jego syn zagin▒│, a ┐ona odesz│a), ale r≤wnie┐ zdeterminowanego i bezwzglΩdnego. Interesuj▒ca mieszanka sprawdzaj▒ca siΩ dziΩki Crusie'owi.. Pozostali aktorzy nie stanowi▒ t│a, na pocz▒tku wydaj▒ siΩ wyra╝ni, │atwi do przejrzenia, ale nic bardziej mylnego. Bardzo dobre role Colina Farrella i Maxa von Sydowa.

Wiele element≤w czynni ten film bardzo dobrym przedstawicielem gatunku sci-fi, jednak je╢li kto╢ z g≤ry jest uprzedzony do fantastyki i nie wybierze siΩ na ten film zrobi najwiΩkszy b│▒d. Jest to film dla ka┐dego widza, kt≤ry lubi szybk▒ akcjΩ, chce prze┐yµ du┐o emocji i narastaj▒cego napiΩcia. Polecam.


Raport mniejszo╢ci
(Minority Report)

Ocena: 5 / 5
akcja/dramat/thiller/scifi USA 2002

Re┐yseria: Steven Spielberg
Scenariusz: Scott Frank, Jon Cohen (na podstawie opowiadania Philipa K. Dicka)
ZdjΩcia: Janusz Kami±ski
Obsada: Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton, Max von Sydow
 
  
  
Copyright (c) 1998-2002 Za│oga G
  poprzednia strona : spis tresci : nastΩpna strona