Sk▒d ten czo│g?/ Agnieszka Paluch i Daniel Binik


Przegl▒daj▒c foldery lub przewodniki dotycz▒ce gminy Baligr≤d, trudno nam bΩdzie znale╝µ taki, w kt≤rym nie bΩdzie fotografii czo│gu. Pojazd ten na sta│e "wpisa│ siΩ" w krajobraz tej miejscowo╢ci. Sta│ siΩ jej "wizyt≤wk▒" . Nie ma chyba turysty, kt≤ry wyjecha│by st▒d nie robi▒c sobie pami▒tkowego zdjΩcia przy pomniku. A co wiemy o jego historii?

W czasie wojny w okolicach Baligrodu walczy│o kilka czo│g≤w typu T 70. Jeden z nich zosta│ unieruchomiony pod g≤r▒ Jab│o±sk▒, sk▒d mieszka±cy Baligrodu "╢ci▒gnΩli go" i umie╢cili na postumencie w centralnej czΩ╢ci rynku Baligrodu, gdzie sta│ do po│owy lat 80. Okaza│o siΩ, ┐e ten czo│g jest jedynym zachowanym tego typu pojazdem w Polsce. W zwi▒zku z tym, przewieziono go do Muzeum Szko│y Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. A na postumencie stan▒│ zwyk│y czo│g typu "Rudy".

Tury╢ci przyje┐d┐aj▒ do Baligrodu i zastanawiaj▒ siΩ sk▒d czo│g i dlaczego w Baligrodzie? Co╢ z tym trzeba zrobiµ. Dawnej jego historia by│a zamieszczana w stoj▒cej obok gablocie. Dzi╢ gablota "straszy" turyst≤w, bo miejscowi siΩ ju┐ przyzwyczaili.

A tak na marginesie proponujemy, ┐eby ten czo│g, kt≤ry - nota bene - nie ma wiele wsp≤lnego z Baligrodzk▒ histori▒, (bo ten nie ma), przemalowaµ na jaki╢ optymistyczny kolor (np. r≤┐owy, tak jak to jut dawno zrobili nasi s▒siedzi Czesi, aby zlikwidowaµ jego militarny wyd╝wiΩk ). Wtedy - na pewno - przyci▒gnie turyst≤w, kt≤rzy przeczytaj▒ o jego historii i pochwal▒ siΩ znajomym, ┐e w Baligrodzie widzieli najprawdziwszy czo│g i to jeszcze w kolorze r≤┐owym.

Dlatego zwracamy siΩ do w│adz Baligrodu o zamontowanie na gotowej ju┐ konstrukcji, tablic z informacjami dotycz▒cymi tego jak┐e rzadkiego w naszym regionie obiektu. Niech s│u┐▒ przyjezdnym (a mo┐e i miejscowym) do wzbogacania wiedzy o historii regionu.

Baligr≤d, 02.06.2000 r., Agnieszka Paluch i Daniel Binik

Echo Bieszczad≤w - Lipiec 2000

(c) Wirtualne Bieszczady 1999 - 2000