Microsoft Office - porady

W tym miesi▒cu bΩdzie kr≤tko, ale tre╢ciwie. 

Funkcja:

WYSZUKAJ.PIONOWO(POZIOMO)

Pod spodem jest opis z help'a, dla por≤wnania komunikatywno╢ci. Akurat struktura funkcji tam jest czytelna, wiΩc odsy│am na d≤│, ale samo zastosowanie opiszΩ tu. W tej funkcji chodzi o to aby dla danej tabeli odniesienia wyszukaµ odpowiednie warto╢ci - tj. mamy np. 1000 r≤┐nych danych oznaczonych np. jakim╢ kodem i ka┐dy z tych kod≤w ma okre╢lon▒ nazwΩ - wtedy kiedy zastosujemy wyszukanie arkusz dobierze nam odpowiednie nazwy do odpowiednich kod≤w bez zbΩdnego wklepywania poszczeg≤lnych. W zasadzie mo┐na te┐ tego u┐yµ do policzenia danych wed│ug za│o┐onych wcze╢niej kryteri≤w - np. w swojej bazie danych o programach okre╢liµ ile i jakie s▒ to rzeczy - wtedy dajemy ka┐dej grupie program≤w np. liczbΩ (0-u┐ytki, 1-grafika itd.) opisaµ je wed│ug tego klucza, a nastΩpnie w tabeli odniesienia okre╢liµ, ┐e 0 to w│a╢nie u┐ytki itd. Po skutecznym u┐yciu tej funkcji okre╢limy sobie co jest co. 

Oczywi╢cie funkcja ta najwiΩksze zastosowanie ma w moim przypadku nie do opisywania program≤w, ale do opisywania np. kont ksiΩgowych, ale to dla zainteresowanych (jak kto╢ pragnie dok│adniejszych informacji - proszΩ o kontakt)

Help:

Przeszukuje skrajn▒ lew▒ kolumnΩ tablicy, by znale╝µ warto╢µ szczeg≤ln▒ i podaje warto╢µ we wskazanej kom≤rce. Nale┐y stosowaµ WYSZUKAJ.PIONOWO zamiast WYSZUKAJ.POZIOMO, gdy warto╢ci por≤wnawcze s▒ umieszczone w kolumnie z lewej lub prawej strony danych, kt≤rych siΩ szuka.

Sk│adnia 

WYSZUKAJ.PIONOWO(odniesienie, tablica , nr_kolumny, kolumna )

Odniesienie jest warto╢ci▒, kt≤r▒ nale┐y znale╝µ w pierwszej kolumnie tablicy. Odniesienie mo┐e byµ warto╢ci▒, adresem lub │a±cuchem tekstowym.

Tablicajest tablic▒ z informacj▒, kt≤r▒ nale┐y przeszukaµ. Nale┐y u┐yµ adresu zakresu lub nazwy zakresu, takiej jak Bazadanych lub Lista.

· Je╢li warto╢ci▒ parametru kolumna jest PRAWDA, warto╢ci w pierwszej kolumnie tablicypowinny byµ umieszczone w porz▒dku rosn▒cym : ..., -2, -1, 0, 1, 2, ... , A-Z, FAúSZ, PRAWDA; w przeciwnym przypadku WYSZUKAJ.PIONOWO mo┐e nie podaµ poprawnej warto╢ci. Je╢li warto╢ci▒ parametru kolumna jest FAúSZ, nie ma potrzeby sortowania tablicy.
· Warto╢ci mo┐na umie╢ciµ w porz▒dku rosn▒cym poprzez wybranie polecenia Sortuj z menu Dane i wybranie porz▒dku "Rosn▒co".

· Warto╢ci w pierwszej kolumnie tablicy tablica mog▒ byµ tekstami, liczbami lub warto╢ciami logicznymi.
· Teksty pisane du┐ymi i ma│ymi literami s▒ r≤wnowa┐ne.

Nr_kolumny jest to numer kolumny w tablicy, z kt≤rego pochodziµ powinna pasuj▒ca warto╢µ. Nr_kolumny o warto╢ci 1 daje w wyniku warto╢µ w pierwszej kolumnie tablicy tablica ; nr_kolumny o warto╢ci 2 daje w wyniku warto╢µ w drugiej kolumnie tablicy tablica, i tak dalej. Je╢li indeks nr_kolumny jest mniejszy ni┐ 1, WYSZUKAJ.PIONOWO podaje w wyniku warto╢µ b│Ωdu #ARG!; je╢li indeks nr_kolumny jest wiΩkszy ni┐ liczba kolumn w tablicy tablica, WYSZUKAJ.PIONOWO daje w wyniku warto╢µ b│Ωdu #ADR!.

Kolumna jest warto╢ci▒ logiczn▒ wskazuj▒c▒, czy WYSZUKAJ.PIONOWO ma znale╝µ dok│adne czy te┐ przybli┐one dopasowanie. Je┐eli parametr ten ma warto╢µ PRAWDA lub zosta│ pominiΩty, warto╢ci▒ wynikow▒ bΩdzie dopasowanie przybli┐one; innymi s│owy, w razie gdyby nie uzyskano dok│adnego dopasowania, wynikiem bΩdzie nastΩpna najwiΩksza warto╢µ mniejsza ni┐ warto╢µ odniesienie. Je╢liparametr ma warto╢µ FAúSZ, WYSZUKAJ.PIONOWO znajdzie dok│adne dopasowanie. Je╢li nie znajdzie ┐adnego, wynikiem bΩdzie warto╢µ b│Ωdu #N/D.

Uwagi

· Je╢li WYSZUKAJ.PIONOWO nie mo┐e znale╝µ odniesienia i warto╢ci▒ argumentu kolumna jest PRAWDA, funkcja u┐yje najwiΩkszej warto╢ci nie wiΩkszej od odniesienia.
· Je╢li warto╢µ szukana_warto╢µ jest mniejsza ni┐ najmniejsza warto╢µ w pierwszej kolumnie tablicy tablica, wynikiem funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO bΩdzie warto╢µ b│Ωdu #N/D.
· Je╢li funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO nie mo┐e znale╝µ warto╢ci odniesienieiwarto╢ci▒ argumentu kolumna jestFAúSZ, wynikiem funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO bΩdzie warto╢µ b│Ωdu #N/D.

McLittle
mclittle@poczta.onet.pl 

 

 Copyright © 2000 PTiK. Wszystkie prawa zastrze┐one.
 Kopiowanie tekst≤w w ca│o╢ci lub we fragmentach bez zgody redakcji i autor≤w zabronione.