:: Redakcyjne :: Klasyka & Emulacja :: Komputery & Internet :: Inne :: W sieci :: MS on-line ::



Komputery & Internet



      JΩzyki programowania


ADA

Swoj▒ nazwΩ otrzyma│ na cze╢µ hrabianki Ady Lovelace, c≤rki lorda Byrona, asystentki Ch. Babbage (tw≤rca maszyny analitycznej), uwa┐anej za pierwszego w historii programistΩ. Departament Obrony USA oraz ministerstwa obrony wielu kraj≤w europejskich wymagaj▒ stosowania tego jΩzyka w projektach realizowanych na ich zam≤wienie, dlatego jest on uwa┐any za jΩzyk aplikacji militarnych.

ALGOL

(ALGOrithmic Language). Pomimo popularno╢ci osi▒gniΩtej w latach sze╢µdziesi▒tych w ╢rodowiskach akademickich, nigdy nie znalaz│ szerokiego zastosowania. Podobny los spotka│ jego nastΩpcΩ Algol-68, stworzonego przez Holendra Van Wijngaardena. Znalaz│ swe odbicie w p≤╝niejszych jΩzykach jak Pascal, C, Ada.

APL

(A Programming Language). JΩzyk stworzony przez Kena Iversona na prze│omie lat piΩµdziesi▒tych i sze╢µdziesi▒tych. DziΩki temu, ┐e operuje bezpo╢rednio na z│o┐onych strukturach danych, stanowi│ bardzo mocne narzΩdzie. Jest interpreterem, gdy┐ dopuszcza takie procedury, z kt≤rymi kompilator sobie nie poradzi. Jego nastΩpcami by│y jΩzyki APL2 Jamesa Browna oraz J. K. Iversona.

BASIC

Uproszczona wersja jΩzyka Fortran. Opracowany w 1965r. na ameryka±skiej wy┐szej uczelni technicznej Dartmouth College pod kierownictwem Johna G. Kemeny'ego i Thomasa E. Kurtza dla komputera GE265. Po opracowaniu zosta│ udostΩpniony u┐ytkownikom miΩdzynarodowej sieci komputerowej Mark I Time Sharing Service firmy General Electric. Chocia┐ ostatnio straci│ na znaczeniu, w latach osiemdziesi▒tych by│ bardzo rozpowszechniony w╢r≤d u┐ytkownik≤w PC. Programy w jΩzyku Basic charakteryzuj▒ siΩ ma│▒ czytelno╢ci▒. Mimo to pojawia│y siΩ odmiany strukturalne tego jΩzyka. Istnieje wiele odmian jΩzyka Basic np. Q Basic, Blitz Basic. Najpopularniejszym kompilatorem tego jΩzyka jest obecnie MS VisualBasic.

C

JΩzyk C, kt≤rego koncepcjΩ opracowali B.W. Kemengham i D.M. Ritchie, sta│ siΩ jednym z najpowszechniej u┐ywanych obecnie jΩzyk≤w programowania (w C napisany zosta│ UNIX, Windows, Quake, Colin McRae Rally). Choµ jest najbardziej zbli┐ony do jΩzyka maszynowego spo╢r≤d wszystkich jΩzyk≤w wysokiego poziomu, to w╢r≤d jego zalet nale┐y wymieniµ przeno╢no╢µ i czytelno╢µ kodu.

COBOL

(COmmon Business Oriented Language). Przez wiele lat by│ najczΩ╢ciej u┐ywanym jΩzykiem do tworzenia aplikacji powszechnego u┐ytku. Instrukcje tego jΩzyka s▒ d│ugie, przypominaj▒ sformu│owania w jΩzyku angielskim.

FORTRAN

(FORmula TRANslator). U┐ywany g│≤wnie w aplikacjach naukowo- technicznych. Od 1958r. przeszed│ wiele zmian uwidocznionych w wersjach, spo╢r≤d kt≤rych nale┐y wymieniµ: Fortran II, Fortran IV, Fortran 77, Fortran 90. Choµ jest bardzo stary, nadal ma zastosowanie dziΩki bibliotekom funkcji, o kt≤re by│ wzbogacany z up│ywem czasu.

LISP

(LISt Processing. JΩzyk stworzony przez Johna McCarthy i jego wsp≤│pracownik≤w z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Zasadniczym jego elementem jest szeroko pojΩta lista, lub inaczej │a±cuch, gdy┐ zar≤wno dane jak i programy maj▒ postaµ listy (│a±cucha). Ten i wiele podobnych mu jΩzyk≤w stosowany by│ g│≤wnie w systemach maj▒cych symulowaµ ludzk▒ inteligencjΩ.

LOGO

JΩzyk stworzony w 1967r. przez Seymour Paperta z Massachusetts Institute of Technology (MIT) do nauki programowania dla ma│ych dzieci. Celem nie by│a wydajno╢µ ani szybko╢µ, lecz │atwa nauka programowania.

PASCAL

Nazwany tak na cze╢µ francuskiego filozofa i matematyka Blaise'a Pascala. Zast▒pi│ w ╢rodowiskach akademickich popularny w latach sze╢µdziesi▒tych jΩzyk Algol. Pascal jest jΩzykiem strukturalnym, o bardzo czytelnym kodzie. Jego autor, Szwajcar Niklaus Wirth jest r≤wnie┐ tw≤rc▒ jΩzyka Modula-2.

PROLOG

JΩzyk ten bardzo r≤┐ni siΩ od pozosta│ych jΩzyk≤w wysokiego poziomu. W jΩzyku Prolog kolejno╢µ wykonywania instrukcji zupe│nie odbiega od kolejno╢ci, w jakiej zosta│y zapisane. Nie ma te┐ w│a╢ciwych instrukcji sterowania. Programista chc▒cy stosowaµ ten jΩzyk musi przyzwyczaiµ siΩ do zupe│nie innego sposobu my╢lenia ni┐ przy u┐yciu "klasycznych" jΩzyk≤w. Instrukcje jΩzyka Prolog maj▒ postaµ tzw. klauzul lub regu│ Horna. Okazjonalnie stosowano tego jΩzyka do programowania robot≤w sterowanych.

HTML

(HyperText Markup Language). JΩzyk ten powsta│ 11 lat temu. Pocz▒tkowo zawiera│ tylko kilkana╢cie polece± umo┐liwiaj▒cych stworzenie prostej strony, dzi╢ umo┐liwia stworzenie bardzo rozbudowanego dokumentu. Kod jΩzyka HTML mo┐e byµ bardzo nieczytelny, je┐eli strona jest rozbudowana. Aby tego unikn▒µ w 1995 stworzono style CSS. Ich tw≤rcami s▒ Hakon Lie i Bert Bos (CSS1) oraz Hakon Lie, Bert Bos Chris Lilley i Ian Jacobs (CSS2). Pocz▒tkowo style oferowa│y tylko Podstawowe instrukcje formatuj▒ce poszczeg≤lne elementy strony (CSS1). W 1998 wprowadzono CSS2 i jest on standardem w tworzeniu stron.

JAVA SCRIPT

Jest to jΩzyk skryptowy stworzony w 1995 przez firmy Sun Microsystems i Netscape, rozszerzaj▒cy mo┐liwo╢ci HTML, dziΩki kt≤remu strony WWW zyskuj▒ interaktywno╢µ. Obs│ugΩ skrypt≤w jΩzyka Java Script umo┐liwiaj▒ przegl▒darki Internet Explorer 3.0 i Netscape 2.0 . Je┐eli przegl▒darka nie obs│uguje skrypt≤w tego jΩzyka to znacznik zostanie zignorowany i tekst w znaczniku zostanie umieszczony na stronie jako zwyk│y tekst.



Maciej Buli±ski



_________________________ 51 _________________________

:: Poprzednia strona :: WstΩp :: NastΩpna strona ::



     

Prenumerata

Adres e-mail:





Kontakt

redaktor naczelny
macland@topnet.pl

z-ca red. nacz.
bosss@box43.gnet.pl


Zalecana konfiguracja

- Windows
- IE 4.0 +
- 800 x 600
- High Color (16 bit)

































































































































Copyright(C)'2001 Memories Service
Wszystkie prawa zastrze┐one!