Nikon Coolpix 700

 

na skr≤ty:

 

Nikon Coolpix 700 zrobiony jest z w ca│o£ci z czarnego plastiku. Aparat bardzo dobrze le┐y w d│oni. Da siΩ go praktycznie obs│ugiwaµ jedn╣ rΩk╣. Palcem wskazuj╣cym prawie bez problemu mo┐emy prze│╣czaµ siΩ z poszczeg≤lnych tryb≤w pracy (OFF, A-REC, M-REC i PLAY) oraz Kliknij aby powiΩkszyµ !"pstrykaµ zdjΩcia". Kciukiem natomiast mo┐emy z │atwo£ci╣ pos│ugiwaµ siΩ zoomem cyfrowym (maksymalnie 2.5x) przyciskaj╣c na strza│ki skierowane w d≤│ i w g≤rΩ. Lecz je┐eli chcieliby£my np. zmieniµ rozdzielczo£µ lub w│╣czyµ flash musimy u┐yµ drugiej rΩki. W og≤le to radzΩ kadrowaµ trzymaj╣c urz╣dzenie obur╣cz - unikniemy niepotrzebnych rozmaza± i mamy pe│n╣ kontrolΩ nad wszystkimi funkcjami. W komplecie znajdziemy r≤wnie┐ pasek na rΩkΩ, kt≤ry warto za ka┐dym razem nak│adaµ na rΩkΩ, czasami mo┐e on uratowaµ drogocenny sprzΩt przed upadkiem z wysoko£ci. Nikon nie nale┐y do najl┐ejszych aparat≤w (270 g bez baterii), ale w praktyce my£lΩ, ┐e nie ma to wiΩkszego znaczenia. Przy u┐ywaniu sprzΩtu przez d│u┐szy okres czasu oswajamy siΩ z wag╣ i p≤ƒniej nie ma ona wiΩkszego znaczenia. Chyba tylko ludzie du┐o podr≤┐uj╣cy, maj╣cy do czynienia z czΩstym transportem sprzΩtu mog╣ zwracaµ na ten fakt szczeg≤ln╣ uwagΩ.

Kliknij aby powiΩkszyµ !        Kliknij aby powiΩkszyµ !

Prz≤d aparatu to oczywi£cie sta│o ogniskowy obiektyw, umieszczony tu┐ nad nim wizjer optyczny oraz obok lampa b│yskowa. Chcia│bym nadmieniµ i┐ na obiektyw dla zwiΩkszenia bezpiecze±stwa producent do│╣czy│ tzw. za£lepkΩ, kt≤r╣ zdejmuje siΩ £ciskaj╣c jej brzegi. Aby zaoferowaµ wiΩkszy wachlarz funkcji jest mo┐liwo£µ dokupienia obiektyw≤w: szerokok╣tnego, oferuj╣cego powiΩkszenie optyczne oraz takiego powoduj╣cego efekt "rybiego oka".

W centralnym punkcie tylnego panelu znajduje siΩ 1,8" wy£wietlacz ciek│okrystaliczny. Po jego prawej stronie po│o┐one s╣ 2 przyciski potrzebne do obs│ugi menu. U do│u r≤wnie┐ 2 przyciski, jeden do w│╣czania menu, a kolejny do w│╣czania/wy│╣czania LCD. W lewym g≤rnym rogu znajdziemy wizjer optyczny s│u┐╣cy jako alternatywa do kadrowania zamiast wy£wietlacza. Warto r≤wnie┐ zauwa┐yµ, ┐e w obudowie m. in. na prawy kciuk znajduj╣ siΩ wpuk│o£ci u│atwiaj╣ce trzymanie urz╣dzenia w d│oni, dodatkowo przy za│o┐eniu paska jeste£my praktycznie 100% bezpieczni, ┐e nie wypadnie nam on z r╣k. 

Kliknij aby powiΩkszyµ !G≤ra aparatu to pokrΩt│o s│u┐╣ce do ustawiania trybu pracy, w £rodku kt≤rego znajduje siΩ przycisk do wyzwalania migawki. W centrum le┐y wy£wietlacz informuj╣cy o aktualnie ustawionych parametrach: stanie baterii, rozdzielczo£ci, trybie flasha, ekspozycji, aktywno£ci samowyzwalacza, ustawieniu trybu makro, punktu pomiaru £wiat│a oraz ilo£ci wolnych klatek. Pod wy£wietlaczem znajduj╣ siΩ graficznie opisane 4 przyciski pe│ni╣ce r≤┐ne funkcje w zale┐no£ci od trybu pracy urz╣dzenia: nagrywanie lub odtwarzanie wcze£niej wykonanych ujΩµ.

Kliknij aby powiΩkszyµ !Na dolnej £ciance urz╣dzenia znajduje siΩ zaczynaj╣c od prawej: miejsce na baterie (wystarczy nacisn╣µ guziczek i przesun╣µ klapkΩ aby w│o┐yµ 4 "paluszki"), miejsce na karty CompactFlash oraz dalej gwint do zamontowania statywu. Opis 2 pierwszych gniazd znajduje siΩ poni┐ej.

 

 

Kliknij aby powiΩkszyµ !Jak ju┐ wcze£niej pisa│em u do│u aparatu, a dok│adnie w prawym dolnym rogu znajduje siΩ miejsce na baterie. 4 sztuki, obojΩtnie jakie, mog╣ to byµ zwyk│e jednorazowe, akumulatorki NiMH lub NiCd. Za│o┐enie nie jest problemem, tym bardzie gdy po otwarciu pokrywki mamy narysowane jak je wk│adaµ aby cieszyµ siΩ jak najd│u┐ej swoim aparatem. Szczerze m≤wi╣c nie wiem co by siΩ sta│o wk│adaj╣c baterie odwrotnymi biegunami, ale przypuszczam, ┐e nie by│oby to pozytywne zjawisko. Zosta│o r≤wnie┐ przewidziane, i┐ £rodek ciΩ┐ko£ci znajduje siΩ dok│adnie w miejscu gdzie trzymamy urz╣dzenie. Jest to o tyle dobre, ┐e w takim wypadku aparat dobrze trzyma siΩ d│oni.

Kliknij aby powiΩkszyµ ! Tu┐ obok miejsca na baterie, producent przewidzia│ miejsce na kartΩ pamiΩci. W przypadku Nikona jest to standardowy 8 MB CompactFlash. Aby w│o┐yµ lub wyj╣µ kartΩ nale┐y otworzyµ klapkΩ, kt≤ra ma bardzo powa┐ny minus, ot≤┐ przy czΩstym jej otwieraniu mo┐e siΩ w ko±cu wy│amaµ. Aby temu przynajmniej na jaki£ czas zapobiec postarajmy siΩ nie odchylaµ "drzwiczek na o£cie┐". KartΩ wk│adamyKliknij aby powiΩkszyµ ! normalnie wciskaj╣c j╣ odpowiedni╣ stron╣ (tylko jedn╣ siΩ da), a wyjmujemy po prostu wciskaj╣c przycisk, kt≤ry mechanicznie wypycha no£nik z czytnika.

W lewym boku Nikona znajduje siΩ kolejna klapka, tym razem gumowa. Oznacza to i┐ nie musimy martwiµ siΩ o jej przysz│o£µ. Po jej ods│oniΩciu zobaczymy 3 gniazda. Jedno do pod│╣czenia sprzedawanego oddzielnie zasilacza, drugie do pod│╣czenia urz╣dzenia do odbiornika TV, za po£rednictwem do│╣czonego do zestawu kabla. W ten spos≤b bΩdziemy mogli np. u┐ywaµ aparatu jako kamery i wszystko nagrywaµ na wideo lub pod│╣czaj╣c do karty telewizyjnej w komputerze na dysk twardy. DziΩki temu rozwi╣zaniu mo┐emy r≤wnie┐ zrobiµ prezentacjΩ zdjΩµ na ekranie telewizora. Trzecim i za razem ostatnim wyj£ciem jest wyj£cie do komputera, umo┐liwiaj╣ce transportowanie fotografii do komputera.

poprzednia strona     nastΩpna strona

(c) 2000 Przemys│aw Niedba│a