Apollo 7
Pierwszy za│ogowy lot statku Apollo CSM maj╣cy na celu sprawdzenie uk│ad≤w i o£miu zespo│≤w silnikowych i modu│≤w obs│ugi; za│oga │╣czy siΩ w przestrzeni z S-IVB - drugim stopniem Saturna IB, rakiety no£nej Apollo; przekazywane s╣ bezpo£rednie transmisje telewizyjne z orbity.
Apollo 8
Pierwszy za│ogowy start Saturna V; pierwszy za│ogowy statek kosmiczny, kt≤ry osi╣gn╣│ drug╣ prΩdko£µ kosmiczn╣; pierwsze okr╣┐enie KsiΩ┐yca; w îwiΩto Bo┐ego Narodzenia, w bezpo£redniej transmisji telewizyjnej, za│oga odczytuje z orbity oko│oksiΩ┐ycowej fragmenty KsiΩgi Genesis; ludzie na Ziemi po raz pierwszy maj╣ okazjΩ zobaczyµ zdjΩcia KsiΩ┐yca z bliska, pokazywane bezpo£rednio z orbity.
Apollo CSM
Zesp≤│ za│ogowo-napΩdowy CSM (CSM - command and service modules) stanowi g│≤wn╣ czΩ£µ sk│adow╣ statku Apollo. Po raz pierwszy wypr≤bowany zosta│ na orbicie oko│oziemskiej w paƒdzierniku 1968 r. jako czΩ£µ sk│adowa statku Apollo 7; po tragicznym wypadku statku Apollo 1 poddane zostaj╣ licznym zmianom. Jako czΩ£ci sk│adowe statk≤w Apollo s│u┐╣ w 1973 r. do przewozu kosmonaut≤w na stacjΩ kosmiczn╣ Skylab, a w 1975 r. do spotkania w przestrzeni kosmicznej ze statkiem Sojuz w ramach programu ASTP.
Explorer 38 Rae 1
Satelita radioastronomiczny (RAE) z serii Explorer, najd│u┐szy satelita kiedykolwiek wys│any na orbitΩ, kt≤rego anteny w kszta│cie X by│y nastawione na odbieranie fal radiowych z nieba. Identyczny Explorer 49/RAE 2, wys│any 10 czerwca 1973 roku, zosta│ wprowadzony na orbitΩ ksiΩ┐ycow╣ dla obserwacji bez zak│≤ce± radiowych z Ziemi.
Oao 2
Przezwany drapaczem gwiazd, pierwsze obserwatorium astronomiczne dzia│aj╣ce na orbicie, najciΩ┐szy i najbardziej skomplikowany do tamtych czas≤w satelita wys│any na orbitΩ. Obserwuje promienie gamma, promienie X, nadfioletowe i podczerwone d│ugo£ci fal.
Sojuz 3
Drugi za│ogowy lot Sojuz, udana wyprawa, w kt≤rej Sojuz 3 automatycznie spotyka siΩ z bezza│ogowym statkiem Sojuz 2 wystrzelonym poprzedniego dnia. P≤ƒniej Bieregowoj steruj╣c rΩcznie , zbli┐y│ siΩ na odleg│o£µ 20 metr≤w od statku Sojuz 2. Powr≤t udany.
Zond 2
Pierwszy lot w kierunku KsiΩ┐yca z zaplanowanym powrotem na ZiemiΩ; sonda przewozi ┐≤│wie i inne organizmy ┐ywe, razem z za│ogowym statkiem kosmicznym Sojuz woduje na Oceanie Indyjskim. Loty sond Zond 6 (wystrzelonej w listopadzie 1968 r.) i 8 (wystrzelonej w paƒdzierniku 1970 r.) s╣ r≤wnie┐ udane; lot sondy Zond 8 jest lotem pr≤bnym przed za│ogow╣ wypraw╣ na KsiΩ┐yc.
|