Apollo 13
Nieudana, trzynasta z kolei misja w ramach programu Apollo; w trzecim dniu misji, 320 000 km od Ziemi statek CSM ulega awarii i zaplanowane w okolicach krateru Fra Mauro l╣dowanie nie dochodzi do skutku. Za│oga ratuje siΩ u┐ywaj╣c system≤w zabezpieczenia ┐ycia i silnika l╣downika ksiΩ┐ycowego LM.
Diamant B
Pierwszy lot rakiety Diamant B (z satelit╣ DIAL/Wika) ma miejsce 10 marca 1970r; start nastΩpuje w Kourou, kt≤ry staje siΩ Centrum Kosmicznym Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Explorer 1
Pierwszy udany satelita ameryka±ski, trzeci satelita w og≤le, znacznie trwalszy ni┐ Sputniki. Pozostawa│ na orbicie do kwietnia 1970 roku i dokona│ pierwszego wa┐nego odkrycia Ery Kosmicznej - obecno£ci pas≤w promieniowania (pas≤w Van Allena) wok≤│ Ziemi.
Lambda 4S
11 lutego 1970 r. wysy│a pierwszego satelitΩ japo±skiego Ohsumi; staje siΩ pierwowzorem dla rakiet z serii Mu oraz dla wci╣┐ u┐ywanej MSC II o d│ugo£ci 27,8 m.
Long March 1
Znana r≤wnie┐ jako CZ-1 (CZ jest skr≤tem od Changzheng, co oznacza äd│ugi marszö - ang. Long March). 24 kwietnia 1970 r. wystrzeliwuje pierwszego satelitΩ chi±skiego. Wywodzi siΩ od pocisku balistycznego. W lipcu 1975 r. wchodzi w u┐ycie d│u┐sza (32,8 m), dwustopniowa wersja o wiΩkszym ci╣gu (280 ton) - Long March 2; nowsze wersje rakiety nadal s╣ w u┐yciu.
úuna 16
Pierwsza udana wyprawa po pr≤bki gruntu ksiΩ┐ycowego; ni┐szy stopie± Luny pobiera pr≤bki i przekazuje je do g≤rnego stopnia, kt≤ry wraca na ZiemiΩ z 101 gramami gruntu zebranego z Mare Fecunditatis (Morza »yzno£ci).
úuna 17
Z úunochodem na pok│adzie, pierwszym ko│owym pojazdem ksiΩ┐ycowym, l╣duje na Mare Imbirum (Morzu Deszcz≤w); úunochod zje┐d┐a po rampie na powierzchniΩ KsiΩ┐yca.
úunochod
Radzieckie úunochody by│y przeznaczone do badania powierzchni KsiΩ┐yca, by│y zdalnie sterowane przez kontrolΩ z Ziemi. úunochod 1 by│ pierwszym pojazdem ko│owym, jaki porusza│ siΩ po KsiΩ┐ycu. Zjecha│ on z rampy swojego pojazdu no£nego úuna 17 na ksiΩ┐ycowe Morze Deszcz≤w 17 listopada 1970 roku. úunochod 2, wyniesiony na KsiΩ┐yc przez LunΩ 21, zacz╣│ toczyµ siΩ po Morzu Spokoju 15 stycznia 1973 roku. PiΩcioosobowy zesp≤│ odpowiedzialny za kierowanie úunochodami znajdowa│ siΩ w stacji £ledzenia w Jewpatorii na Krymie. úunochod 1 mia│ pracowaµ przez trzy dni ksiΩ┐ycowe (ka┐dy trwaj╣cy oko│o 14 dni ziemskich), ale rzeczywi£cie dzia│a│ przez 11 dni ksiΩ┐ycowych,
czyli 322 dni ziemskie. W ci╣gu tego czasu przejecha│ ponad 10,5 km i przes│a│ ponad 20 000 obraz≤w telewizyjnych. úunochod 2 bada│ KsiΩ┐yc przez piΩµ dni ksiΩ┐ycowych, czyli dziesiΩµ i p≤│ miesi╣ca, przesy│aj╣c oko│o 8000 obraz≤w telewizyjnych. W ci╣gu jednego dnia ksiΩ┐ycowego w marcu 1973 roku przejecha│ on rekordowe 16,5 km. úunochod 2 by│ ulepszon╣ wersj╣ úunochoda 1, ale w zasadzie by│a to ta sama konstrukcja. Pojazd úunochod sk│ada│ siΩ z pojemnika na aparaturΩ, maj╣cego kszta│t hermetycznej wanny utrzymuj╣cej odpowiednie ci£nienie, zamontowanego na podwoziu zaopatrzonym w osiem k≤│ z drutu. Mierzy│ oko│o 7 m d│ugo£ci i 1,6 m szeroko£ci. äPokrywaö na g≤rze otwiera│a siΩ w czasie ksiΩ┐ycowego dnia dla wypromieniowywania ciep│a. Na wewnΩtrznej stronie pokrywy znajdowa│y siΩ baterie s│oneczne, kt≤re wytwarza│y energiΩ elektryczn╣ do │adowania akumulator≤w. By│ on sterowany zdalnie z Ziemi, jego kontrolerzy
patrzyli przez äoczyö podw≤jnej kamery telewizyjnej zamocowanej z przodu (úunochod 2 mia│ troje äoczuö). Dalsze kamery telewizyjne na bokach pokazywa│y panoramiczny widok krajobrazu ksiΩ┐ycowego. úunochod m≤g│ skrΩcaµ przez poruszanie k≤│ po obu stronach pojazdu z r≤┐n╣ prΩdko£ci╣. By│ wyposa┐ony w przyrz╣dy do analizy gruntu ksiΩ┐ycowego oraz we francuski reflektor laserowy.
úunochod 1
Pierwszy pojazd ko│owy na KsiΩ┐ycu, dostarczony przez LunΩ 16, l╣duje na Mare Imbirum (Morzu Deszcz≤w). úunochod jest pojazdem na ko│ach, z wygl╣du przypominaj╣cym kocio│, zdalnie sterowanym z Ziemi przy pomocy zainstalowanych na nim kamer telewizyjnych, kt≤re przekazuj╣ obraz z powierzchni KsiΩ┐yca ludziom w o£rodku kontroli; udaje mu siΩ przetrwaµ na KsiΩ┐ycu 322 dni. Wys│ana z Lun╣ 21 (8 stycznia 1973 r.) ulepszona wersja pojazdu - úunochod 2 - l╣duje 15 stycznia 1973 r. na Mare Serenitatis (Morzu Pogody) i przez trzy miesi╣ce bada powierzchniΩ KsiΩ┐yca.
Noaa 1
Pierwszy operacyjny satelita meteorologiczny drugiej generacji, znany jako ITOS (ulepszony system operacyjny Tiros). Przed wys│aniem na orbitΩ NOAA (Krajowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna) przejΩ│a funkcje ESSA. Satelity │╣cz╣ mo┐liwo£ci dw≤ch satelit≤w ESSA i daj╣ pe│ny obraz Ziemi co 12 godzin.
Ohsumi
Pierwszy satelita wys│any przez JaponiΩ, kt≤ra sta│a siΩ czwartym krajem w kosmosie.
Sojuz 9
Najd│u┐szy dot╣d lot, bij╣cy ameryka±ski rekord Gemini 7 o cztery dni. R≤┐ne eksperymenty, czyni╣ce z tej wyprawy pierwsz╣ misjΩ naukow╣.
Vela 12
Ostatni z 12 satelit≤w serii Vela do wykrywania promieniowania j╣drowego, wys│any w parze z Vela 11. Ich rola zosta│a przejΩta przez satelity wczesnego ostrzegania serii IMEWS. Pierwszy udany lot na orbitΩ 5 maja 1971 roku.
Venera 4
Pierwsze udane wej£cie sondy w atmosferΩ Wenus, umo┐liwiaj╣ce otrzymanie pierwszych danych na temat warunk≤w w niej panuj╣cych. (Venera 3 wesz│a w atmosferΩ w marcu 1966 r., ale utracono │╣czno£µ). Dane m≤wi│y o atmosferze z│o┐onej g│≤wnie z dwutlenku wΩgla oraz o temperaturze powierzchni zbli┐aj╣cej siΩ do 500 stopni C, a tak┐e o ci£nieniu oko│o 75 atmosfer. Venera 5 i 6 wykonywa│y podobne zadania w roku 1969. Sondom Venera 7 (1970) i 8 (1972) uda│o siΩ wyl╣dowaµ na powierzchni.
Zond 5
Pierwszy lot w kierunku KsiΩ┐yca z zaplanowanym powrotem na ZiemiΩ; sonda przewozi ┐≤│wie i inne organizmy ┐ywe, razem z za│ogowym statkiem kosmicznym Sojuz woduje na Oceanie Indyjskim. Loty sond Zond 6 (wystrzelonej w listopadzie 1968 r.) i 8 (wystrzelonej w paƒdzierniku 1970 r.) s╣ r≤wnie┐ udane; lot sondy Zond 8 jest lotem pr≤bnym przed za│ogow╣ wypraw╣ na KsiΩ┐yc.
|