Ariane 2/3
Rakiety no£ne o du┐ej mocy pochodz╣ce od Ariane 1; Ariane 3, r≤┐ni╣ca siΩ od Ariane 2 jedynie dwoma silnikami pomocniczymi, z kt≤rych ka┐dy osi╣ga si│Ω ci╣gu 67 ton, odbywa sw≤j pierwszy lot (z ECS-2) 4 sierpnia 1984 r., natomiast Ariane 2 pierwszy raz leci w przestrze± kosmiczn╣ (z TV-Sat 1) 21 listopada 1987 r.
Kosmos 1870
Pierwszy start platformy kosmicznej A│maz (Diamant), wyposa┐onej w aparaturΩ do badania zasob≤w Ziemi, w│╣cznie z radarem dla obraz≤w syntetycznych (SIR); dzia│a│ przez dwa lata.
Mamo 1
Pierwszy japo±ski satelita do obserwacji Ziemi. Momo oznacza kwiat brzoskwini, MOS - morski satelita obserwacyjny, ale bada r≤wnie┐ obszary l╣dowe, ma skaner szeroko widmowy i zbiera dane o atmosferze i o wodach powierzchniowych.
Sojuz TM2
Pierwszy lot za│ogowy zmodernizowanym statkiem kosmicznym z serii Sojuz TM (21 maja, bezza│ogowy Sojuz TM-1 odbywa udany lot na stacjΩ Mir, gdzie zostaje przez sze£µ dni), za│oga wychodzi w przestrze± kosmiczn╣, aby zamontowaµ dodatkowe ogniwa s│oneczne na stacji Mir, kt≤re dostarczono 30 marca modu│em Kwant 1. úawiejkin wraca Sojuzem TM-2 z kosmonautami Wiktorienk╣ i Farisem ze statku TM-3. Romanienko zostaje d│u┐ej na stacji Mir, wraca 29 grudnia statkiem TM-3 z Aleksandrowem z TM-3 i Lewczenk╣ z TM-4, bije rekord najd│u┐szego pobytu w Kosmosie przebywaj╣c w przestrzeni kosmicznej │╣cznie 326 dni.
Sojuz TM3
Lot na stacjΩ kosmiczn╣ Mir, w kt≤rym, jako pierwszy Syryjczyk, bierze udzia│ kosmonauta Faris, Wiktorienko z Farisem wracaj╣ Sojuzem TM-2 z úawiejkinem z TM-2, Aleksandrow zostaje na orbicie z Romanienk╣ i wraca z nim w grudniu na ZiemiΩ statkiem Sojuz TM-3.
Sojuz TM4
Titow i Manarow rozpoczynaj╣ prawdziwy maraton w przestrzeni kosmicznej, pozostaj╣c na stacji Mir przez rok. Wracaj╣ Sojuzem TM-6 z Chretienem z TM-7; Lewczenko wraca z Romanenk╣ i Aleksandrowem statkiem Sojuz TM-3.
|