1990


Galileo
Najwa┐niejsze zadanie sondy polega na wej£ciu na orbitΩ wok≤│ Jowisza i wypuszczeniu sondy do jego atmosfery. Sonda pod╣┐a okrΩ┐n╣ drog╣ po tak zwanej trajektorii VEEGA (Venus-Earth-Earth-Gravity, czyli grawitacja Wenus-Ziemia-Ziemia), przelatuj╣c jeden raz ko│o Wenus (10 lutego 1990 r.) i dwa razy obok Ziemi (8 grudnia 1990 r. i 8 grudnia 1992 r.), aby u┐yµ si│y ich przyci╣gania w celu nabrania prΩdko£ci umo┐liwiaj╣cej jej dotarcie do Jowisza 7 grudnia 1995 r.. Po drodze napotka planetoidy: Gaspra (29 paƒdziernika, 1991 r.) i IdΩ (28 sierpnia 1993 r.).
Giotto
Europejski wk│ad we flotyllΩ piΩciu statk≤w kosmicznych wys│anych w kierunku Komety Halleya. Pomimo ┐e zosta│a rozbita przez tuman py│u, zdo│a│a przes│aµ ogromn╣ Ilo£µ danych i ol£niewaj╣ce zdjΩcia. Nie u┐ywana przez jaki£ czas, reaktywowana w lutym 1990 r., kiedy wystrzelono j╣ na udane spotkanie z Komet╣ Grigga-Skjellerupa w lipcu 1992 r.
Pegasus
Pierwszy system satelitarny startuj╣cy z powietrza. Pierwszy lot orbitalny 5 kwietnia 1990 r. z dwoma satelitami: Pegsat nale┐╣cy do NASA oraz USA 55 ameryka±skiej marynarki wojennej.
Sojuz TM9
Lot na stacjΩ kosmiczn╣ Mir, pokrywaj╣cy siΩ w czasie z lotem poprzedniej za│ogi. Kosmonauci przetwarzaj╣ 3 kg materia│u p≤│przewodnikowego w module technicznym Kristal, kt≤ry cumuje na stacji 10 czerwca. W lipcu dwa razy udaj╣ siΩ na spacerä w przestrzeni kosmicznej, aby naprawiµ uszkodzon╣ izolacjΩ ciepln╣ Sojuza TM-9. Wracaj╣ na ZiemiΩ Sojuzem TM-9.
Sojuz TM11
Lot na stacjΩ kosmiczn╣ Mir, w kt≤rym bierze udzia│ dziennikarz telewizyjny Akijama, pierwszy Japo±czyk w Kosmosie. Akijama wraca na ZiemiΩ z za│og╣ Sojuza TM-10 - Manakowem i Strieka│owem, kt≤rzy spΩdzili w Kosmosie cztery miesi╣ce. Afanasjew i Manarow zostaj╣ na stacji Mir, wychodz╣ w przestrze± kosmiczn╣, aby wymieniµ zawias w│azu w cz│onie Kwant 2 , zainstalowaµ dƒwig i przemie£ciµ zestaw ogniw s│onecznych. Wracaj╣ statkiem Sojuz TM-11 z kosmonautk╣ Sojuza TM-12 Helen Sharman na pok│adzie (pierwsz╣ kobiet╣ kosmonautk╣ W. Brytanii).
Teleskop Hubble`a
Najbardziej zaawansowany teleskop optyczny kiedykolwiek wprowadzony na orbitΩ (w czasie wyprawy STS-31), teleskop kosmiczny HubbleÆa (HST) ma zwierciad│o o £rednicy 2,4 m; b│╣d konstrukcyjny ograniczy│ jego rozdzielczo£µ, ale naprawy na orbicie dokonano dopiero w 1994 roku.
Ulysses
Skonstruowany przez Europajsk╣ AgencjΩ Kosmiczn╣ (ESA), Ulysses zosta│ wystrzelony przez IUS (internal upper stage - g≤rny cz│on inercyjny) z wahad│owca kosmicznego (STS-41). Celem wyprawy by│o przeprowadzenie dziewiΩciu eksperyment≤w, maj╣cych na celu zbadanie obszar≤w oko│obiegunowych S│o±ca.