Johannes Kepler by│ niemieckim astronomem, kt≤ry ustali│, ┐e planety poruszaj╣ siΩ wok≤│ S│o±ca po orbitach w kszta│cie elipsy i ┐e S│o±ce jest ƒr≤dem g│≤wnej si│y, rz╣dz╣cej ruchem planet. Jego trzy prawa ruchu planet, zwane po prostu prawami Keplera, wywar│y znaczny wp│yw na nastΩpnych astronom≤w i pozostaj╣ do dzi£ podstawowym czynnikiem, potrzebnym do zrozumienia mechaniki Uk│adu S│onecznego. By│ wa┐nym obro±c╣ idei heliocentrycznego Uk│adu S│onecznego.
1571
Urodzi│ siΩ 27 grudnia w Weil der Stadt w Wirtembergii, wolnym mie£cie îwiΩtego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.
1577
Zacz╣│ zajmowaµ siΩ astronomi╣ po pojawieniu siΩ w tym roku wielkiej komety.
1588
Uko±czy│ pierwsz╣ czΩ£µ studi≤w na uniwersytecie w Tybindze w Niemczech, gdzie studiowa│ z zamiarem zostania pastorem Ko£cio│a lutera±skiego.
1589
Zacz╣│ w Tybindze studiowaµ filozofiΩ, matematykΩ i astronomiΩ. 1591
Uzyska│ stopie± magistra na uniwersytecie w Tybindze i zacz╣│ praktykΩ teologiczn╣.
1594
Porzuci│ ideΩ zostania pastorem i przyj╣│ posadΩ nauczyciela matematyki i astronomii w Grazu w Austrii.
1595
Wyda│ kalendarz przewidywa± astronomicznych na ten rok. (Kepler wspomaga│ swoje dochody wydawaniem kalendarzy astronomicznych.)
1596
Wyda│ Mysterium cosmographicum (ZagadkΩ Wszech£wiata). Zawiera│a ona twierdzenie, ┐e odleg│o£ci od S│o±ca sze£ciu znanych planet maj╣ siΩ do siebie jak promienie kul opisanych na kolejno zawieraj╣cych siΩ w sobie wielo£cianach foremnych (czworo£cianie foremnym, zawieraj╣cym siΩ w sze£cianie foremnym, zawieraj╣cym siΩ w o£mio£cianie foremnym, zawieraj╣cym siΩ w dwunasto£cianie foremnym, zawieraj╣cym siΩ w dwudziesto£cianie foremnym).
1598
Kepler musia│ opu£ciµ Graz z powodu przeprowadzanych tam przez katolik≤w czystek religijnych. SpΩdzi│ rok w Pradze, a nastΩpnie powr≤ci│ do Grazu.
1600
Znowu zosta│ wygnany z Grazu i powr≤ci│ do Pragi. Zosta│ asystentem du±skiego astronoma Tychona Brahe (1546-1601).
1601
Kepler zast╣pi│ zmar│ego Tychona Brahe na stanowisku cesarskiego matematyka cesarza Rudolfa II.
1604
W paƒdzierniku obserwowa│ supernow╣, kt≤ra odt╣d nosi nazwΩ nowej Keplera.
1609
Wyda│ ksi╣┐kΩ Astronomia nova (Nowa astronomia), w kt≤rej pokaza│, ┐e planety kr╣┐╣ po elipsach, ze S│o±cem w jednym z ognisk elipsy oraz ┐e linia │╣cz╣ca planetΩ ze S│o±cem zakre£la w r≤wnych odstΩpach czasu r≤wne powierzchnie pola. Te twierdzenia s╣ dzisiaj znane jako pierwsze
i drugie prawo Keplera.
1611
Wyda│ DioptriΩ, pracΩ na temat optyki
i projektowania teleskop≤w. Jego projekt teleskopu sta│ siΩ wzorem w astronomii.
1612
Po £mierci cesarza Rudolfa II przeni≤s│ siΩ do Linzu, by zostaµ krajowym matematykiem Stan≤w G≤rnej Austrii.
1617
Wydrukowano pierwsze trzy tomy 7-tomowego dzie│a Keplera Epitome astronomiae copernicae (Streszczenie astronomii kopernika±skiej). By│o to wielce przekonuj╣ce, systematyczne spojrzenie na astronomiΩ heliocentryczn╣ (ze S│o±cem w £rodku Wszech£wiata). Pozosta│e tomy zosta│y wydrukowane w latach 1620-1621.
1619
Wyda│ Harmonices mundi (HarmoniΩ £wiata), w kt≤rej ustali│ zale┐no£µ miΩdzy odleg│o£ci╣ planet od S│o±ca a czasem potrzebnym planecie do jego okr╣┐enia. Ta zale┐no£µ jest obecnie znana jako trzecie prawo Keplera.
1627
Uko±czy│, zaczΩte jeszcze przez Tychona Brahe, Tabulae Rodolphinae (Tabele rudolfi±skie), katalog 1005 gwiazd. Zawiera│y one tak┐e, zgodne z nowymi prawami Keplera, efemerydy planet (tabele przewidywanych po│o┐e±).
1628
Zosta│ osobistym matematykiem Albrechta Wallensteina, ksiΩcia Frydlandu, i kapitanem cesarskiej armii Ferdynanda II.
1630
Kepler zmar│ na gor╣czkΩ 15 listopada, w czasie podr≤┐y do Regensburga w Bawarii.
1631
Zosta│a wydana powie£µ fantastyczna Solemnium, napisana przez Keplera 20 lat wcze£niej. Opisuje ona podr≤┐ we £nie na KsiΩ┐yc.
|