Galileo
Najwa┐niejsze zadanie sondy polega na wej£ciu na orbitΩ wok≤│ Jowisza i wypuszczeniu sondy do jego atmosfery. Sonda pod╣┐a okrΩ┐n╣ drog╣ po tak zwanej trajektorii VEEGA (Venus-Earth-Earth-Gravity, czyli grawitacja Wenus-Ziemia-Ziemia), przelatuj╣c jeden raz ko│o Wenus (10 lutego 1990 r.) i dwa razy obok Ziemi (8 grudnia 1990 r. i 8 grudnia 1992 r.), aby u┐yµ si│y ich przyci╣gania w celu nabrania prΩdko£ci umo┐liwiaj╣cej jej dotarcie do Jowisza 7 grudnia 1995 r.. Po drodze napotka planetoidy: Gaspra (29 paƒdziernika, 1991 r.) i IdΩ (28 sierpnia 1993 r.).
Giotto
Europejski wk│ad we flotyllΩ piΩciu statk≤w kosmicznych wys│anych w kierunku Komety Halleya. Pomimo ┐e zosta│a rozbita przez tuman py│u, zdo│a│a przes│aµ ogromn╣ Ilo£µ danych i ol£niewaj╣ce zdjΩcia. Nie u┐ywana przez jaki£ czas, reaktywowana w lutym 1990 r., kiedy wystrzelono j╣ na udane spotkanie z Komet╣ Grigga-Skjellerupa w lipcu 1992 r.
Magellan
Wystrzelony przez g≤rny cz│on IUS (internal upper stage - g≤rny cz│on inercyjny) w czasie wyprawy wahad│owca STS-30. Pozostaj╣c na orbicie, Magellan sporz╣dza mapy Wenus o wysokiej rozdzielczo£ci.
Phobos 2
Druga, najbardziej udana z dwu wypraw sond Phobos na Marsa i jego najwiΩkszy ksiΩ┐yc, Phobos. Celem wyprawy jest przeprowadzenie 31 eksperyment≤w dla 14 r≤┐nych kraj≤w i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Podczas fazy przelotu sonda lustrowa│a przestrze± miΩdzyplanetarn╣, wykona│a dobrej jako£ci zdjΩcia Phobosa z odleg│o£ci zaledwie 200 km, ale │╣czno£µ urwa│a siΩ w czasie manewrowania sond╣ w celu wykonania przelotu tu┐ nad powierzchni╣ (Phobos 1, wystrzelony 7 lipca 1988 r., uleg│ awarii po 2 miesi╣cach).
Pioneer 11
Niemal identyczny Pioneer 11 po raz drugi dociera do Jowisza, a nastΩpnie wykorzystuje jego przyci╣ganie grawitacyjne, aby siΩ äkatapultowaµö i jako pierwsza sonda rusza na spotkanie Saturna, pod nazw╣ Pioneer-Saturn. Wykona│ pierwsze fotografie planety z bliskiej odleg│o£ci i odkry│ nowy pier£cie±.
Viking 2
Drugi z dw≤ch identycznych statk≤w kosmicznych wys│anych, by zbadaµ Marsa z orbity i z powierzchni. Wyl╣dowa│ na r≤wninie Utopia, oko│o 6 500km od miejsca l╣dowania Vikinga 1; powierzchnia w tym miejscu wygl╣da jednak podobnie. L╣downik sko±czy│ nadawanie w kwietniu 1980 r.
Voyager 2
Najbardziej udany typ sondy w historii bada± kosmicznych. Jedyna sonda wystrzelona do czterech planet, a zarazem jedyna, kt≤ra prowadzi│a badania Urana i Neptuna w ci╣gu dwunastoletniej wyprawy, przebywaj╣c odleg│o£µ ponad 7 000 000 000 000 km. Tak jak Voyager 1, wioz│a na pok│adzie p│ytΩ äOdg│osy Ziemiö z nagranymi dƒwiΩkami i widokami z Ziemi. Wci╣┐ nadaje z kra±c≤w Uk│adu S│onecznego.
Mariner 4
Pierwsza udana wyprawa sondy na Marsa, a zarazem pierwsza sonda planetarna przesy│aj╣ca obrazy z rekordowej odleg│o£ci 220 milion≤w km. Otrzymano 21 zachodz╣cych na siebie obraz≤w.
Pioneer 10
Pierwsza sonda, kt≤ra przeby│a pas asteroid≤w; pierwsza sonda na Jowisza; pierwsza, kt≤ra nios│a wiadomo£µ dla istot pozaziemskich, zapisan╣ za pomoc╣ rysunk≤w na p│ytce; pierwsza, kt≤ra opu£ci│a Uk│ad S│oneczny i wysz│a w przestrze± miΩdzyplanetarn╣.
|