MENU

Aktualno╢ci
Download
Sterowniki
Strefa Zrzutu
Archiwum
Informacje
Linki
 

MENU

SprzΩt
Oprogramowanie
Technologie
Novell Netware
Windows9x
WindowsNT
UNIX/Linux
S│owniczek

Napisz do nas

Je┐eli masz jakie╢ pytania, chcia│by╢ wyraziµ opiniΩ lub nawi▒zaµ wsp≤│pracΩ, napisz do nas:

O P I N I A

P Y T A N  I  E

W S P ╙ ú P R A C A

B A N N E R Y

Informacje

Strona zoptymalizowana
pod IE4.0+ i NN4.0+

 

 
Instalacja Linuxa, Windows NT/2000 i Windows 9x na jednym komputerze

linux-pingwin.gif (1774 bytes)

linia_1.gif (306 bytes)

Aktualno╢ci | Linux / Unix

Jak zauwa┐y│em, wielu u┐ytkownik≤w u┐ywa na swoim komputerze paru system≤w operacyjnych. Przewa┐nie s▒ to Windows i jego odmiany oraz Linux. Jak wynika z list≤w jakie dostajΩ, czΩsto macie problemy z zainstalowaniem ich wszystkich na jednym komputerze. Poni┐ej postaram siΩ przedstawiµ krok po kroku kolejne czynno╢ci, kt≤re nale┐y wykonaµ aby je prawid│owo zainstalowaµ.

Na samym pocz▒tku powinny╢my odpowiednio podzieliµ dysk na partycje. Je┐eli instalujemy Windows NT 4.0, to pierwsza partycja powinna byµ w formacie FAT16, poniewa┐ ta wersja systemu nie obs│uguje FAT32. Je┐eli za╢ bΩdziemy instalowali Windows 2000 to mo┐na pozostawiµ FAT32. Kolejne patrycje mog▒ ju┐ byµ w dowolnym formacie. Osobi╢cie polecam na dysku C: zainstalowaµ Windows9x, a na kolejnym wszystkie programy i gry.

Wa┐ne jest, aby stworzyµ dedykowan▒ partycjΩ dla Windows NT w formacie FAT16 o pojemno╢ci ok. 1GB lub wiΩkszej oraz pozostawiµ miejsce nie spartycjonowane dla Linuxa o pojemno╢ci r≤wnie┐ ok. 1GB i wiΩcej. Podczas instalacji NT bΩdzie mo┐na zmieniµ format partycji na NTFS. Linux sam, podczas instalacji, podzieli sobie wolne miejsce i stworzy partycje.

Po podziale dysku na partycje dysku nale┐y je wszystkie sformatowaµ. Po tej czynno╢ci mo┐na przyst▒piµ do instalacji pierwszego systemu operacyjnego. BΩdzie nim Windows 9x.
Robimy to w standardowy spos≤b.

Kolejnym systemem, kt≤ry bΩdziemy instalowaµ bΩdzie Windows NT. Robimy to r≤wnie┐ standardowo. Przy pytaniu o miejsce instalacji wybieramy wcze╢niej przygotowan▒ partycjΩ, a na pytanie o konwersjΩ formatu dysku z FAT16 na NTFS mo┐emy odpowiedzieµ twierdz▒co (bΩdziemy mieli wtedy zapewnione wszystkie zabezpieczenia oferowane w tym systemie, ale za to nie bΩdziemy mogli czytaµ danych zawartych na tej partycji pod Windows 9x i Dos'em).

Po instalacji Windowsa NT, po uruchomieniu komputera uka┐e siΩ nam menu z wyborem systemu operacyjnego. Mo┐na tam wybieraµ pomiΩdzy Windows NT a Microsoft Windows. Wybieraj▒c t▒ drug▒ opcje zostanie uruchomiony Windows9x.

Po│owΩ pracy mamy ju┐ za sob▒. Teraz przysz│a kolej na Linuxa. Spos≤b jego instalacji zale┐y przede wszystkim od dystrybucji kt≤r▒ posiadamy, ale niezale┐nie od niej, podczas procesu instalacji bΩdziemy pytani o LILO. Jest to standardowo do│▒czany program loadera, s│u┐▒cy do wczytywania r≤┐nych system≤w operacyjnych z oddzielnych partycji. My go nie instalujemy. Musimy za to stworzyµ dyskietkΩ startow▒ systemu. Z niej to we╝miemy j▒dro systemu. Na pytanie o miejsce instalacji systemu odpowiadamy wskazuj▒c woln▒ przestrze± pozostawion▒ podczas partycjonowania.

Po tych czynno╢ciach mamy ju┐ zainstalowane wszystkie systemy operacyjne, z tym ┐e Linuxa, mo┐na uruchomiµ na razie tylko z dyskietki.

PrzystΩpujemy teraz do zasadniczej czΩ╢ci instalacji. Skonfigurujemy tak komputer, aby╢my mogli uruchamiaµ Linuxa z dysku twardego. Na pocz▒tku wk│adamy do stacji dysk≤w wcze╢niej przygotowan▒ dyskietkΩ i uruchamiamy Linuxa. Z dyskietki tej przegrywamy na jeden z dysk≤w Windows j▒dro systemu. Przewa┐nie plik ten nazywa siΩ vmlinuz lub jako╢ podobnie. úatwo jest go zidentyfikowaµ poniewa┐ ma on najwiΩksz▒ wielko╢µ ze wszystkich plik≤w na dyskietce. Nale┐y tak┐e zapisaµ z jakiego dysku uruchamia siΩ Linux. Standardowo jest to /dev/hda3, ale mo┐e byµ to co╢ innego. NastΩpnie nale┐y wyj╢µ z Linuxa i uruchomiµ Windows 9x.

Na dysku z dystrybucj▒ Linuxa powinien znajdowaµ siΩ program loadlin. Je┐eli go tam nie znajdziecie to mo┐ecie ╢ci▒gn▒µ go sobie st▒d [85kB] . S│u┐y on do uruchamiania Linuxa z poziomu dosa. Nale┐y przegraµ go na dysk np. C: . W katalogu z programem znajduje siΩ przyk│adowy skrypt uruchamiaj▒cy linuxa. Wygl▒da on mniej wiΩcej tak:

rem Sample DOS batch file to boot Linux.

rem First, ensure any unwritten disk buffers are flushed:
smartdrv /C

rem Start the LOADLIN process:
c:\loadlin\loadlin c:\loadlin\zimage root=/dev/hdb2 ro vga=3


Aby m≤c z niego korzystaµ nale┐y go odpowiednio przerobiµ. Na pocz▒tku wpisz ╢cie┐kΩ dostΩpu do programu loadlin. Po niej podaj ╢cie┐kΩ dostΩpu wraz z nazw▒ j▒dra sytemu (plik kt≤ry przegra│e╢ z dyskietki). Parametr root wskazuje na dysk z kt≤rego uruchamia siΩ Linux. Wpisz tutaj to co zapisa│e╢ bΩd▒c w Linuxie. Reszta opcji jest opcjonalna. Teraz, je┐eli wszystko dobrze skonfigurowa│e╢, po uruchomieniu tego skryptu powinien uruchomiµ siΩ Linux.

Jak pewnie zauwa┐y│e╢ nadal nie mamy mo┐liwo╢ci wygodnego uruchomienia Linuxa. Jest jednak na to spos≤b. Nale┐y odpowiednio napisaµ autoexec.bat i config.sys. Przyk│adow▒ konfiguracjΩ tych plik≤w przedstawiam poni┐ej:

config.sys
[MENU]
MENUITEM=win, Windows 98
MENUITEM=linux, Linux
MENUDEFAULT=win, 5

[win]
device=C:\WIN98\COMMAND\display.sys con=(ega,,1)
Country=048,852,C:\WIN98\COMMAND\country.sys

[linux]


autoexec.bat
@ECHO OFF

GOTO %CONFIG%

:win
mode con codepage prepare=((852) C:\WIN98\COMMAND\ega.cpi)
mode con codepage select=852
keyb pl,,C:\WIN98\COMMAND\keybrd4.sys

win
GOTO end

:linux
rem Wywo│anie sktyptu uruchamiaj▒cego linuxa
call C:\loadlin\Linux.bat

:end


Po przepisaniu powy┐szego tekstu do odpowiednich plik≤w i po wybraniu Microsoft Windows w menu ukazuj▒cym siΩ po restarcie lub uruchomieniu komputera, ujrzymy kolejne menu gdzie bΩdziemy mogli wybraµ albo Windows 98 albo Linux. Je┐eli nic nie wybierzemy to po piΩciu sekundach uruchomi nam siΩ Windows. Czas oraz system kt≤ry siΩ ma standardowo uruchamiaµ mo┐na sobie zmieniµ w config.sys w pozycji MENUDEFAULT. Menu kt≤re uruchamia siΩ przy starcie systemu tak┐e mo┐e byµ zmienione, ale ju┐ z pod Windows NT, w ustawieniach komputera (Prawy guzik myszy na M≤j Komputer->W│a╢ciwo╢ci).

Po tych wszystkich czynno╢ciach powinny╢my mieµ dzia│aj▒ce trzy systemy operacyjne na jednym komputerze. Je┐eli macie jakie╢ pytania to proszΩ pisaµ. Postaram siΩ na nie odpowiedzieµ.

Artyku│ napisany przez D.Kowalskiego


linia_1.gif (306 bytes)


Aktualno╢ci | Linux / Unix

b_lin.gif (1025 bytes)

.

Copyright (c) 1999-2000 by DREAM N-E-T-W-O-R-K