strona glowna poczatek poprzednia strona nastepna strona

Sytuacje szczeg≤lne

Po odstawieniu pigu│ki

Pigu│ka hormonalna rozregulowuje w│asn▒ gospodarkΩ hormonaln▒, to te┐ pierwsze cykle mog▒ byµ trudne do interpretacji. Zw│aszcza objawy ╢luzu czΩsto nie s▒ typowe.
wykres 18, po odstawieniu pigulki
Chc▒c odstawiµ pigu│ki hormonalne, nale┐y wzi▒µ do ko±ca rozpoczΩte opakowanie i od razu zacz▒µ obserwacjΩ ╢luzu i mierzenie temperatury. Zwykle po paru dniach wystΩpuje krwawienie, ale mog▒ te┐ zaraz pojawiµ siΩ objawy p│odno╢ci. Dlatego w pierwszym cyklu nie nale┐y wsp≤│┐yµ na pocz▒tku cyklu, a po objawie szczytu ╢luzu oznaczyµ 4 wy┐sze temperatury i wiecz≤r czwartej wy┐szej temperatury mo┐na przyj▒µ jako pocz▒tek niep│odno╢ci poowulacyjnej. W drugim cyklu dni niep│odno╢ci na pocz▒tku cyklu oznaczamy tak, jak u kobiety pocz▒tkuj▒cej, tzn. na podstawie d│ugo╢ci cykl≤w przed przyjmowaniem pigu│ki hormonalnej. Natomiast okres niep│odno╢ci poowulacyjnej mo┐na przyj▒µ trzeciego dnia wy┐szej temperatury wieczorem.

U 2% kobiet po odstawieniu pigu│ki hormonalnej miesi▒czka nie pojawia siΩ samoistnie. Je┐eli trwa to kilka miesiΩcy nale┐y udaµ siΩ do lekarza ginekologa.

Czas po porodzie

Po porodzie nie nale┐y rozpoczynaµ wsp≤│┐ycia wcze╢niej ni┐ po 3-4 tygodniach. Kobieta, kt≤ra nie karmi dziecka piersi▒ mo┐e uznaµ tylko 6 tygodni po porodzie za niep│odne. Gdyby jednak w 6-tym tygodniu zaobserwowa│a ╢luz, to powinna powstrzymaµ siΩ od wsp≤│┐ycia, choµ prawdopodobie±stwo, ┐e by│by to okres p│odny jest minimalne.

PostΩpowanie przy pe│nym karmieniu piersi▒

M≤wimy o pe│nym karmieniu piersi▒ je┐eli dziecko Przy pe│nym karmieniu czas niep│odno╢ci utrzymuje siΩ przez conajmniej 12 tygodni. W praktyce kobieta, kt≤ra niczym nie dokarmia dziecka i karmi je na ┐▒danie, karmi czΩ╢ciej i d│u┐ej ni┐ podano i powy┐sze warunki s▒ spe│nione. Je┐eli matka karmi dziecko, ale nie jest spe│niony kt≤ry╢ z warunk≤w ,,pe│nego karmieniaö (np. dziecko jest dokarmiane wieczorem), to mo┐e uznaµ tylko 6 pierwszych tygodni po porodzie za niep│odne (podobnie jak kobieta, kt≤ra nie karmi).

Powr≤t p│odno╢ci po porodzie

W oko│o 90% przypadk≤w powr≤t p│odno╢ci po porodzie jest poprzedzony krwawieniem. Poniewa┐ istnieje mo┐liwo╢µ owulacji nie poprzedzonej krwawieniem nale┐y starannie prowadziµ obserwacje, aby spostrzec pierwsze objawy ewentualnej p│odno╢ci jakimi s▒ objaw wilgotno╢ci lub ╢luz. Nale┐y te┐ notowaµ temperaturΩ, aby, gdy pojawi siΩ krwawienie wiedzieµ, czy jest to prawid│owa miesi▒czkaczy ╢r≤dkrwawienie. Je┐eli pojawi siΩ ╢r≤dkrwawienie (krwawienie nie poprzedzone wy┐sz▒ temperatur▒) zak│adamy, ┐e mo┐e ono zamaskowaµ objaw ╢luzu, wiΩc ostatni dzie± krwawienia traktujemy jako dzie± szczytu.
 
Regu│a dnia szczytu

Czas niep│odny po pojawieniu siΩ pierwszych objaw≤w p│odno╢ci rozpoczyna siΩ wieczorem 4-go dnia po dniu szczytu.

Niekiedy d│ugi czas po porodzie utrzymuje siΩ ╢luz typu nieprzenikliwego lub sta│a wydzielina i wtedy, jako pierwszy objaw p│odno╢ci nale┐y uznaµ pojawienie siΩ ╢luzu przypominaj▒cego ╢luz typu przenikliwego, a za dzie± szczytu nale┐y przyj▒µ ostatni dzie± tego ╢luzu. Czwartego dnia po dniu szczytu zaczyna siΩ okres niep│odny. Regu│Ω dnia szczytu stosujemy nawet wtedy, gdy nie nastΩpuje wzrost temperatury.

Po porodzie przez d│ugi czas mo┐e pojawiaµ siΩ i zanikaµ ╢luz, kt≤ry za ka┐dym razem traktujemy jako objaw p│odno╢ci. Mo┐emy nawet zaobserwowaµ zale┐no╢µ miΩdzy krwawieniem, a pojawieniem siΩ ╢luzu: kiedy wyd│u┐aj▒ siΩ przerwy miΩdzy krwawieniami mo┐e pojawiµ siΩ ╢luz. Je┐eli wtedy mamy w▒tpliwo╢ci, czy wystarczaj▒co wcze╢nie spostrze┐emy pojawienie siΩ ╢luzu po raz kolejny, to nale┐y przerwaµ wsp≤│┐ycie na d│u┐szy czas, a┐ do pojawienia siΩ regularnych cykli, albo zaakceptowaµ niewielkie prawdopodobie±stwo nieoczekiwanej ci▒┐y. Prawdopodobie±stwo to nie jest du┐e, gdy┐ p│odno╢µ w czasie karmienia piersi▒ jest obni┐ona, ale nie mamy wystarczaj▒cej statystyki, aby je okre╢liµ. Po zako±czeniu karmienia piersi▒ regularne cykle wracaj▒ zwykle bardzo szybko.

Cykle nieregularne

Jest zupe│nie normalne, je┐eli d│ugo╢ci cykli r≤┐ni▒ siΩ o kilka dni. O cyklach nieregularnych m≤wimy, je┐eli wahania d│ugo╢ci wynosz▒ kilkana╢cie dni. Nie nale┐y wtedy zbyt pochopnie rozpoczynaµ leczenia hormonalnego, gdy┐ po jego przerwaniu problem mo┐e nawet pog│Ωbiµ siΩ. Nale┐y zacz▒µ od sposob≤w najprostszych:
  1. Bardzo starannie prowadziµ obserwacje i notowaµ temperaturΩ. Samo zwr≤cenie uwagi na w│asny organizm pomaga w uregulowaniu cyklu.
  2. W miarΩ mo┐liwo╢ci wyeliminowaµ stresy, zadbaµ o wypoczynek i sen.
  3. Zwr≤ciµ uwagΩ na dietΩ ù ograniczyµ cukier i bia│▒ m▒kΩ, a je╢µ wiΩcej jarzyn i owoc≤w.
  4. Przyjmowaµ magnez.
  5. Spaµ w zaciemnionym pokoju, a tylko w czasie przewidywanej owulacji wprowadzaµ nieco ╢wiat│a.
  6. Je┐eli powy┐sze ╢rodki nie pomagaj▒ ù oznaczyµ poziom androgen≤w i prolaktyny.

Regu│y postΩpowania dla kobiet ciΩ┐ko chorych

Je┐eli ewentualna ci▒┐a powodowa│aby zagro┐enie ┐ycia dla pacjentki, to polecamy stosowaµ nastΩpuj▒ce regu│y, aby wykluczyµ mo┐liwo╢µ pomy│ki w interpretowaniu cyklu:
  1. Nie wolno zak│adaµ ┐adnych dni niep│odnych na pocz▒tku cyklu.
  2. Nale┐y zaczekaµ na 4 dni po szczycie objawu ╢luzu z temperatur▒ wy┐sz▒.
  3. W razie jakichkolwiek problem≤w w interpretacji cyklu nale┐y zwr≤ciµ siΩ do poradni i wyja╢niµ w▒tpliwo╢ci z instruktork▒.
Do tej pory ani w statystykach INER-u, ani w ca│ej ╢wiatowej literaturze medycznej nie opisano jeszcze nigdy nieoczekiwanej ci▒┐y u kobiety, kt≤ra stosowa│a powy┐sze regu│y.


MW 1999 strona glowna poczatek poprzednia strona nastepna strona