PostΩpowanie z chorym
  Strona g│≤wna  Pocz▒tek  Dalej 

Wsp≤│┐ycie z osob▒ chor▒ na Alzheimera jest bardzo trudne. Jest jednak kilka zasad, kt≤re w spos≤b znaczny u│atwiaj▒ te kontakty.

Najwa┐niejsz▒ z zasad jest zachowanie spokoju. Sytuacje wywo│ywane przez chorego oraz jego zachowanie (czΩsto niezgodne z przyjΩtymi normami spo│ecznymi) czΩsto wywo│uj▒ z│o╢µ, zdenerwowanie, irytacjΩ. Nie nale┐y poddawaµ siΩ temu nastrojowi, ani winiµ chorego. On jest na etapie umys│owym odpowiednim do fazy postΩpu choroby, nie kieruje siΩ ju┐ logik▒ i nie zamierza robiµ ci niczego na z│o╢µ. Nasze gwa│towne reakcje (czΩsto nawet w sytuacjach zagro┐enia ┐ycia) potrafi▒ wywo│aµ nag│▒ zmianΩ nastroju chorego a┐ do nieusprawiedliwionej z│o╢ci. Musimy jednak zdobyµ siΩ na najwiΩkszy spok≤j, aby stawiµ czo│o tym wszystkim sytuacjom i nie doprowadzaµ do pog│Ωbiania stresu i utrudniania wzajemnych kontakt≤w.

Drug▒ zasad▒ jest unikanie odsuwania od uczestnictwa w pracach domowych. Chory dla w│asnego dobra powinien wykonywaµ r≤┐ne czynno╢ci domowe, nawet je┐eli nie jest w stanie wykonaµ ich tak jak by╢my tego chcieli (np. ╝le sciele │≤┐ko). Badania wykaza│y, ┐e osoby odsuniΩte od takich zajΩµ czΩ╢ciej popadaj▒ w apatiΩ, odsuwaj▒ siΩ od bliskich, rezygnuj▒ z podejmowania pr≤b wykonania jakichkolwiek czynno╢ci. Przy tym wszystkim nale┐y unikaµ jakiegokolwiek krytykowania wykonywanych czynno╢ci oraz nie zabraniania wykonywania czynno╢ci, kt≤re nam nie przeszkadzaj▒ i nie zagra┐aj▒ bezpiecze±stwu chorego, a nam mog▒ wydawaµ siΩ bezsensowne.

Wa┐n▒ zasad▒ jest pozostawienie choremu wystarczaj▒co d│ugiego czasu na wykonanie czynnosci. Trzeba pamiΩtaµ, ze potrzebuje on wiΩcej czasu na zrozumienie polecenia, zaakceptowanie go, zastanowienie siΩ nad odpowiedzi▒ i ewentualne podjΩcie i wykonanie polecenia. Polecenia powinny byµ proste, jasno zformu│owane. Nie nale┐y jednak stawiaµ zbyt wysokich ┐▒da±.

Nale┐y dzie± codzienny zorganizowaµ mu w spos≤b rutynowy. Czynno╢ci poszczeg≤lne powinny byµ wykonywane o tej samej porze i w tej samej kolejno╢ci. Rzeczy, z kt≤rych korzysta codziennie u│o┐one powinny byµ zawsze w tych samych miejscach, aby uniemo┐liwiµ zastanawianie siΩ i przypominanie. Unikaµ nale┐y sytuacji zmuszaj▒cych chorego do dokonywania wyboru. Nale┐y samemu podejmowaµ decyzjΩ np. czy na obiad ma byµ zupa czy kotlet. Kt≤ry sweter chce za│o┐yµ ?

Trzeba koniecznie zabezpieczyµ chorego przed zaginiΩciem. Dobrym sposobem jest bransoletka z wypisanymi danymi chorego lub wszycie takich informacji w ubrania. Warto jest r≤wnie┐ uprzedziµ w okolicznych sklepach, do kt≤rych czΩsto chodzi, o chorobie z pro╢b▒ o ewentualny kontakt lub wskazanie drogi do domu.

I ostatnia zasada - dbaj o siebie. Bezustanna opieka nad chorym jest mΩcz▒ca i wymaga du┐ych zasob≤w spokoju, toleracji, zrozumienia. Wypoczynek, relaks Tw≤j bΩdzie z korzy╢ci▒ dla obu stron. Nale┐y przy tym korzystaµ z pomocy Stowarzysze± skupiaj▒cych rodziny chorych na chorobΩ Alzheimera. W wymianie my╢li i pogl▒d≤w oraz do╢wiadcze± mo┐ne byµ pomocna grupa Usnet alt.support.alzheimer. Dla os≤b mieszkaj▒cych wWarszawie tak▒ odskoczni▒ mo┐e byµ te┐ dom dziennego pobytu znajduj▒cy siΩ na Ursynowie.
 

by Lev-al
2.07.98r.

  Pocz▒tek