Nowy,
trzyszczeblowy podzia│ administracyjny kraju powinien u│atwiµ ci ┐ycie.
Najwa┐niejsze sprawy bΩdziesz teraz za│atwia│ nie w mie╢cie wojew≤dzkim
czy w Warszawie, lecz bli┐ej miejsca zamieszkania - w powiecie.
Gdzie
s▒ pieni▒dze?
PAMI╩TAJ! Nie
mo┐esz tylko czekaµ, a┐ kto╢ ci pomo┐e. Masz takie same prawa jak ka┐dy
obywatel. Je╢li z powodu swej niesprawno╢ci jeste╢ ich pozbawiony upomnij
siΩ o nie!
Wci▒┐
jednak najbli┐ej do gminy
Pocz▒tek artyku│u O╢rodek Pomocy Je┐eli mieszkasz sam, a jeste╢ przewlekle chory, lub z powodu niesprawno╢ci wymagasz pomocy. O╢rodek musi ci (ponad to, o czym by│a mowa wy┐ej) zapewniµ us│ugi opieku±cze w domu: pomoc w robieniu zakup≤w; gotowaniu; za│atwianiu spraw w urzΩdach. Albo pomoc pielΩgniarsk▒- w myciu, ubieraniu siΩ. Lub µwiczenia rehabilitacyjne prowadzone przez specjalist≤w. Us│ugi organizowane przez O╢rodki Pomocy s▒ odp│atne Ale O╢rodek mo┐e ci je dofinansowaµ albo op│aciµ w ca│o╢ci, je╢li doch≤d przypadaj▒cy na osobΩ w twojej rodzinie jest ni┐szy od kwoty uprawniaj▒cej do zasi│ku z pomocy spo│ecznej ( patrz p.2) Mo┐esz zdobyµ miejsce w domu pomocy spo│ecznej Prowadzi je gmina. Zwr≤µ siΩ do O╢rodka Pomocy Spo│ecznej, je╢li starasz siΩ tam o miejsce dla siebie lub twoich bliskich. Odzyskasz te┐ pieni▒dze wydane na sprzΩt Gdy kupisz sprzΩt ortopedyczny lub inne specjalistyczne wyposa┐enie, potrzebne do tego, by╢ m≤g│ normalnie funkcjonowaµ, gminny O╢rodek mo┐e zwr≤ciµ ci ca│o╢µ lub czΩ╢µ koszt≤w. A je╢li jeste╢ ubogi (patrz p. 2)- musi. Jak nie gmina, to kto╢ inny Gmina powinna wsp≤│pracowaµ z organizacjami pozarz▒dowymi, stowarzyszeniami spo│ecznymi, fundacjami, zwi▒zkami wyznaniowymi i pracodawcami, kt≤rzy dzia│aj▒ na rzecz niepe│nosprawnych. Tam czΩsto mo┐na zwr≤ciµ siΩ o pomoc rzeczow▒ i materialn▒. PAMI╩TAJ ! Je╢li na terenie istnieje organizacja, kt≤ra mog│aby ci pom≤c, koniecznie zg│o╢ siΩ do niej. Nie tylko tobie na tym zale┐y- jej tak┐e zale┐y na tym, by╢ z pomocy korzysta│. Im wiΩcej bΩdzie mia│a cz│onk≤w , im lepiej wyka┐e sw▒ przydatno╢µ, tym wiΩksze bΩdzie mia│a szanse na uzyskanie wsparcia gminy. Przede wszystkim - orzeczenie Podstaw▒ do przyznania ulg i uprawnie± osobom niepe│nosprawnym jest orzeczenie o niepe│nosprawno╢ci. Uzyskasz je przed powiatowym zespo│em do spraw orzekania. Zespo│y te do 30 czerwca 1999r. bΩd▒ dzia│aµ w 49 dotychczasowych stolicach wojew≤dztw. Gdzie p≤Ñniej? Zdecyduj▒ starostowie. Powiatowy zesp≤│
jest I instancj▒ w procedurze orzekania. Od jego decyzji mo┐esz odwo│aµ
siΩ do Wojew≤dzkiego Zespo│u Orzekania o Stopniu Niepe│nosprawno╢ci.
Co
musi byµ w orzeczeniu?
PAMI╩TAJ ! Byµ mo┐e masz ju┐ orzeczenie lekarza orzecznika ZUS. M≤wi ono nie o tym jak g│Ωboka jest twoja niepe│nosprawno╢µ, ale o tym, w jakim stopniu z jej powodu jeste╢ niezdolny do pracy. Dokument ZUS-owski odpowiada orzeczeniu komisji powiatowej: orzeczenie o:
Jak najszybciej
zwr≤µ siΩ do powiatowego urzΩdu pracy. Tam ciΩ zarejestruj▒ i poszukaj▒
pracy. Tam mo┐esz zasiΩgn▒µ porady prawnej, jak podj▒µ dzia│alno╢µ gospodarcz▒
lub rolnicz▒. Urz▒d pomo┐e ci przygotowaµ dokumenty i wybraµ odpowiedni
rodzaj dzia│alno╢ci.
Starosta mo┐e daµ Ci po┐yczkΩ... W urzΩdzie starosty dowiesz siΩ, jak poprowadziµ w│asn▒ dzia│alno╢µ gospodarcz▒ lub rolnicz▒. Na jej rozpoczΩcie starosta mo┐e daµ ci po┐yczkΩ lub dofinansowanie do 50%, odsetki od kredytu bankowego. Po┐yczkΩ mo┐na wzi▒µ raz, do wysoko╢ci 30-krotnego przeciΩtnego wynagrodzenia (og│oszonego przez GUS w miesi▒c przed zawarciem umowy). Po┐yczkΩ trzeba sp│aciµ w 48 ratach. Je┐eli przez 24 miesi▒ce bΩdziesz wywi▒zywa│ siΩ z tego sumiennie, to starosta mo┐e ci umorzyµ po│owΩ sp│aty. Aby dostaµ po┐yczkΩ, musisz spe│niµ kilka warunk≤w :
U starosty uzyskasz
te┐ informacje, z kim kontaktowaµ siΩ w sprawie renty, gdzie uzyskaµ fachow▒
poradΩ prawn▒ i ekonomiczn▒.
Mo┐e
zdobyµ kwalifikacje?
Prawo skorzystaµ
ze szkole±, aby nauczyµ siΩ nowego zawodu, przekwalifikowaµ lub podwy┐szyµ
kwalifikacje. W urzΩdzie starosty poinformuj▒ ciΩ kto pomo┐e ci siΩ przekwalifikowaµ,
je╢li na tw≤j wyuczony zaw≤d akurat nie ma zapotrzebowania.
Kto
kieruje na szkolenie?
UWAGA ! Mo┐e on r≤wnie┐ skierowaµ ciΩ na szkolenie, kt≤re wybierzesz sam. Pod warunkiem wszak┐e, ┐e to szkolenie zapewni ci uzyskanie pracy i je┐eli spe│nisz przynajmniej jeden z poni┐szych warunk≤w:
Pocz▒tek artyku│u Na co mo┐na wydaµ pieni▒dze PFRON? Koszty szkolenia ze ╢rodk≤w PFRON obejmuj▒;
Szkolenie mo┐e
trwaµ do 36 miesiΩcy. Je╢li z w│asnej winy go nie uko±czysz, bΩdziesz musia│
zwr≤ciµ koszty, chyba ┐e powodem nieuko±czenia by│o podjΩcie zatrudnienia.
Gdzie
siΩ szkoliµ?
Starosta prowadzi te┐ powiatowe domy opieki Chodzi o domy
pomocy spo│ecznej o zasiΩgu ponadgminnym. Je╢li masz w rodzinie osobΩ niepe│nosprawn▒
w stopniu znacznym i z jakich╢ powod≤w bΩdzie ona wymaga│a pobytu w takim
domu, to twoja gmina powinna siΩ zwr≤ciµ o pomoc w│a╢nie do powiatu.. Za
pobyt w domu pomocy spo│ecznej pensjonariusz p│aci 70% swoich dochod≤w.
Na k│opoty - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie Jego adres podadz▒ ci w urzΩdzie starosty. Do centrum powiniene╢ zg│osiµ siΩ, je╢li chcesz:
Je╢li nie chcesz mieµ barier, id╝ dzi╢ do Powiatowego Centrum Pomoc Centrum przyda siΩ te┐, gdy chcesz zlikwidowaµ bariery, kt≤re tobie lub twemu dziecku przysparzaj▒ problem≤w w ┐yciu codziennym. PRZYKúADY: Nie mo┐esz wyj╢µ z domu, bo brak ci podjazdu. Nie widzisz przej╢cia dla pieszych - potrzebujesz sygnalizacji d╝wiΩkowej. Nie mo┐esz porozumieµ siΩ z urzΩdnikami, bo w urzΩdach nie ma t│umaczy jΩzyka migowego. W tych wszystkich
sprawach powinno ci pom≤c w│a╢nie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, kt≤re
ma pieni▒dze na likwidacjΩ barier utrudniaj▒cych ┐ycie osobom niepe│nosprawnym
- architektonicznych i w komunikowaniu siΩ. Taka jest teoria, o praktyce
zadecyduje ilo╢µ pieniΩdzy.
Co╢ mi│ego dla cz│owieka g│uchego Z innymi barierami spotykaj▒ siΩ osoby g│uche i niedos│ysz▒ce. Im potrzebne s▒ np.: dzwonek do drzwi z sygna│em ╢wietlnym, sygnalizatory optyczne do telefon≤w, tekstofon≤w, telefaks≤w i wideofon≤w czy telefon≤w ze wzmacniaczem. G│uchoniemy mo┐e zwr≤ciµ siΩ do Powiatowego Centrum o dofinansowanie zakupu faksu i telefaksu. O dofinansowaniu likwidacji barier w szko│ach, kinach czy teatrach decyduj▒ terenowe oddzia│y PFRON. W obiektach og≤lnopolskich np. w PKP- centrala funduszu. Centrum natomiast zajmuje siΩ dofinansowaniem zaopatrzenia w sprzΩt ortopedyczny i pomoce rehabilitacyjne.
Na podstawie Gazety Wyborczej z 30 marca 1999 opracowa│ : Wojtek Jab│o±ski <<Kliknij tu aby wys│aµ list 16.05.99 |
Ta strona znajduje siΩ w Internecie pod adresem
http://samisobie.clan.pl
w dziale : Nowinki