DO ROZPORZÑDZENIA MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 18 grudnia 1996 roku
(co trzeba zrobiµ, ┐eby pomoc spo│eczna przyzna│a dziecku zajΩcia usprawniaj╣ce nazywane w Rozporz╣dzeniu ôspecjalistycznymi us│ugami opieku±czymi")
Waszemu dziecku nale┐╣ siΩ zajΩcia usprawniaj╣ce prowadzone przez przygotowan╣ do tego fachowo osobΩ ( je┐eli nie ma zapewnionej wystarczaj╣cej pomocy w innych instytucjach ). M≤wi o tym Rozporz╣dzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1996 roku. ZajΩcia takie w Rozporz╣dzeniu nazywaj╣ siΩ ôspecjalistycznymi us│ugami opieku±czymiö. O potrzebie przyznania us│ug, decyduje lekarz specjalista prowadz╣cy dziecko, wydaj╣c odpowiednie skierowanie.
W skierowaniu lekarz powinien napisaµ, ┐e prosi o przyznanie dziecku specjalistycznych us│ug opieku±czych w wymiarze........godzin tygodniowo. Powinien te┐ okre£liµ ich rodzaj (w rozporz╣dzeniu s╣ wymienione rodzaje tych us│ug).
Z tym skierowaniem i w│asnym wnioskiem trzeba siΩ zwr≤ciµ do O£rodka Pomocy Spo│ecznej w miejscu swojego zamieszkania.
O£rodek Pomocy Spo│ecznej przyznaje us│ugi po przeprowadzeniu wywiadu £rodowiskowego. Wywiad musi byµ przeprowadzony w ci╣gu tygodnia od z│o┐enia pisma. Trzeba na to wyraziµ zgodΩ. Pracownik socjalny przychodzi na wywiad do mieszkania rodziny.
Celem wywiadu jest:
1)ustalenie czΩ£ciowej odp│atno£ci lub ca│kowitego zwolnienia z op│at
2)ustalenie warunk≤w organizacyjnych £wiadczenia us│ug
O£rodek Pomocy Spo│ecznej musi wydaµ decyzjΩ na pi£mie w ci╣gu dw≤ch tygodni.Je┐eli O£rodek zwleka z odpowiedzi╣, mo┐na siΩ zwr≤ciµ do burmistrza (lub prezydenta miasta) albo Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (adres podadz╣ w UrzΩdzie Miasta, Gminy lub Dzielnicy). Interweniuj╣c nale┐y zawsze powo│ywaµ siΩ na Rozporz╣dzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1996 roku.
O interwencjΩ mo┐na te┐ prosiµ radnego (radn╣), najlepiej z Komisji pomocy spo│ecznej (lub o podobnej nazwie). O tym gdzie i kiedy mo┐na spotkaµ siΩ z radnym, poinformuj╣ w Biurze Rady, w UrzΩdzie Miasta, Gminy lub Dzielnicy.
W razie zw│oki mo┐na tak┐e zwr≤ciµ siΩ do w│a£ciwego Samorz╣dowego Kolegium Odwo│awczego (siedziby SKO mieszcz╣ siΩ w miastach wojew≤dzkich i by│ych wojew≤dzkich) z opartym na podstawie art. 37 kodeksu postΩpowania administracyjnego pismem zatytu│owanym ôZa┐alenie na bezczynno£µö. Pismo to powinno kr≤tko wyja£niaµ kiedy i gdzie z│o┐y│o siΩ wniosek, a kserokopiΩ wniosku warto do niego do│╣czyµ. Samorz╣dowe Kolegium Odwo│awcze wyznaczy wtedy termin za│atwienia sprawy oraz zarz╣dzi ustalenie os≤b winnych op≤ƒnienia.
Je┐eli O£rodek Pomocy Spo│ecznej wyda decyzjΩ odmown╣, mo┐na siΩ od niej,w ci╣gu 14 dni od daty jej otrzymania, odwo│aµ na pi£mie do Samorz╣dowego Kolegium Odwo│awczego za po£rednictwem Dyrektora (Kierownika) O£rodka Pomocy Spo│ecznej. To znaczy, ┐e odwo│anie adresuje siΩ do Kolegium, ale sk│ada w O£rodku. W przypadku przyznania £wiadcze±, je┐eli op│ata wydaje siΩ zbyt wysoka mo┐na siΩ r≤wnie┐ odwo│aµ od decyzji wysoko£ci op│at. Tryb odwo│ania jest taki sam.
Uwaga! W razie niezawinionego op≤ƒnienia w z│o┐eniu odwo│ania nale┐y jednocze£nie z nim z│o┐yµ pro£bΩ o przywr≤cenie terminu do wniesienia odwo│ania, zawieraj╣c╣ wyja£nienie powod≤w op≤ƒnienia.
O£rodek nie mo┐e odm≤wiµ przyjΩcia i przes│ania odwo│ania. Do odwo│ania trzeba do│╣czyµ kserokopiΩ decyzji. Pracownik socjalny O£rodka Pomocy Spo│ecznej ma obowi╣zek poinformowaµ w jaki spos≤b sk│ada siΩ odwo│anie.
Je┐eli doch≤d na jedn╣
osobΩ w rodzinie jest wy┐szy ni┐ okre£laj╣ przepisy (to siΩ co jaki£ czas
zmienia, w≤wczas jak waloryzowane s╣ renty socjalne) za us│ugi trzeba czΩ£ciowo
zap│aciµ. Wysoko£µ op│at wylicza O£rodek Pomocy Spo│ecznej. W przypadku
trudno£ci materialnych mo┐na staraµ siΩ w O£rodku Pomocy Spo│ecznej o ca│kowite
lub czΩ£ciowe zwolnienie z op│at.
WZORY PISM DO OîRODKA POMOCY SPOúECZNEJ
1
)o przyznanie us│ug opieku±czych :
ImiΩ i nazwisko
Adres
O£rodek Pomocy Spo│ecznej
w...................................................
ul...................................................
.................miejscowo£µ.................
Z powa┐aniem
Podpis
2)
odwo│anie od decyzji odmownej
Odwo│anie
od decyzji (.... podaµ nazwΩ i siedzibΩ organu, kt≤ry wyda│ decyzjΩ) z dnia (...), sygn. (... podaµ numer figuruj╣cy na decyzji)
ImiΩ i nazwisko
Adres
Kolegium Odwo│awcze
w...................................................
ul...................................................
..................miejscowo£µ............
W dniu..............otrzyma│am(em)
od O£rodka Pomocy spo│ecznej w.................... *)
decyzjΩ odmown╣ (kopia decyzji w za│╣czeniu). W zwi╣zku z powy┐szym proszΩ
o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Z powa┐aniem
Podpis
*)
[lub: decyzjΩ pozytywn╣,
ale z naliczeniem odp│atno£ci w wysoko£ci........./godz . Uwa┐am, ┐e w
moim przypadku odp│atno£µ zosta│a naliczona zbyt wysoko. W zwi╣zku z powy┐szym
proszΩ o ponowne rozpatrzenie sprawy.]
Materia│y
nades│a│ Blekota
<<kliknij tu by wys│aµ list
Serdecznie
dziΩkujemy Marii
za opiekΩ merytoryczn╣ nad stron╣.
Data umieszczenia na SaSo 19.01.99r. A.A.